دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
بستن شرطنحوه بازی

کال کردن بیگ-بلایند در پوکر یا لیمپ

به کال کردن بیگ-بلایند در پوکر اصطلاحا لیمپ (Limp) گفته می‌شود و به افرادی که این کار را انجام می‌دهند لیمپر (Limper) می‌گویند. در این آموزش پوکر به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه می‌توانیم در برابر لیمپرها به حداکثر سود برسیم. شرایط را در پری-فلاپ و بعد از فلاپ بررسی خواهیم کرد.

استراتژی پری-فلاپ در برابر لیمپرها

هر بازیکنی با لیمپ به نحو متفاوتی برخورد می‌کند، بعضی از آن‌ها با طیف کارت‌های گسترده و برخی با دست‌های متوسط رو به بالا این کار را انجام می‌دهند. تغییر دادن استراتژی متناسب با نحوه بازی هر لیمپر از اهمیت بالایی برخوردار است و شما را به حداکثر سود خواهد رساند.

اما شما همیشه نمی‌دانید که افراد چگونه و با چه دست‌هایی لیمپ می‌کنند، مثل زمان‌هایی که تازه وارد میز شده‌اید. درنتیجه نیاز به یک استراتژی پایه برای این موضوع دارید که در شروع بازی انجام دهید و سپس با توجه به متغیرهای میز آن را تغییر دهید.

بیگ-بلایند در پوکر

استراتژی پایه در برابر لیمپرها

استراتژی پایه شما با فرض بر این است که در برابر بازیکنی قرار دارید که به حرکاتش فکر می‌کند و با دلیل و منطق کال کردن بیگ-بلایند در پوکر را انتخاب می‌کند. (این نکته بدین معنی نیست که او لیمپ کردن خود را بالانس و متعادل می‌کند – بازیکنان بسیار کمی این استراتژی را انجام می‌دهند.)

منظور از «لیمپ کردن متفکرانه» این است که او با دست‌هایی که برای ریز دادن مناسب نیستند (مثل A4o در پوزیشن‌های انتهایی یا K6s در پوزیشن میانی و ۶۵s در پوزیشن اولیه) بیگ-بلایند را کال می‌کند و گاه به گاه نیز بازی خود را تغییر می‌دهد.

حال بیایید محدوده دست‌ها را مشاهده کنیم. در اینجا دست‌هایی را مشاهده می‌کنیم که به شخصه همیشه در پوزیشن های-جک یا قبل‌تر (از کات-آف و باتون می‌توانید لوزتر وارد شوید) با آن‌ها در برابر یک لیمپر ریز می‌دهم:

لیمپ در پوکر

شاید فکر کنید این محدوده دست بسیار تایت است، اما توضیح می‌دهیم که چگونه این کار بهترین استراتژی در برابر یک بازیکن ناشناس است.

  • محدوده دست‌های قوی باعث می‌شوند احتمال بردتان بالاتر باشد و اصلی‌ترین راهی است که می‌توانید در برابر لیمپر برنده شوید.
  • اگر با دست‌های ضعیف‌تر این کار را انجام دهید، بازیکنان بعد از شما می‌توانند ری-ریز کنند یا کال کنند و احتمال برد شما را با حضور خود کاهش دهند.
  • شما نمی‌دانید که او لیمپ می‌کند و روی فلاپ فولد می‌دهد یا اینکه با دست‌های ضعیف خود به بازی ادامه می‌دهد، بنابراین مطمئن نیستید که بتوانید از دست‌های ضعیف‌تر خود با ریز سود ببرید یا نه.

وقتی که درباره متغیرهای بازی اطلاعات ندارید، بهتر است که امن و تایت بازی کنید.

به یاد داشته باشید در حالی که برخی از این قوانین باعث می‌شوند تایت‌تر بازی کنید، توصیه نمی‌کنیم هیچکدام از این‌ها را از استراتژی پایه خود حذف کنید. به عبارت دیگر این دست‌ها تایت‌ترین شکلی هستند که می‌توانید در برابر حریف به بازی بپردازید.

استراتژی بعد از فلاپ

حال که می‌دانید با چه دست‌هایی باید در برابر لیمپرها ریز دهید، بیایید درمورد بازی بعد از فلاپ صحبت کنیم.

دو مثالی که در ادامه مطرح می‌کنیم تقریبا فلاپ‌های مشابهی دارند. در هر دو دست شما در دیلر پوزیشن هستید و در مقابل های-جک که بیگ-بلایند را کال کرده بازی می‌کنید.

فرض کنید که حریف شما بازیکن خوبی است و لیمپ-کال را با دست‌هایی مثل دست‌های زیر انجام می‌دهد:

  • دست‌های متوسط تا قوی Ax (سوتد و آفسوت)
  • دست‌های برادوی آفسوت (KQ, QJ و …)
  • کانکتورهای آفسوت (۹۸, ۸۷, ۶۷…)
  • سوتد کانکتورهای تک‌فاصله (۷۶s, 75s, 64s و …)
  • های‌کارت سوتد (K7, Q8 و … )

دیلر پوزیشن در پوکر

دست اول:

پوکر آنلاین ۵$/۲$ ۶نفره استک موثر ۵۰۰$

در دیلر پوزیشن دو کارت دریافت می‌کنیم.
UTG فولد می‌دهد. های-جک (HJ) مبلغ ۵$ بیگ-بلایند را کال می‌کند. کات-آف (CO) فولد می‌دهد. ما ریز می‌دهیم و مبلغ را به ۲۰$ می‌رسانیم. ۲ نفر دیگر فولد می‌دهند. های-جک کال می‌کند.

فلاپ (۴۷$) ♠۴۵♠۸ می‌خورد. های-جک چک می‌دهد. ما …

بیایید محدوده دست‌های شما را به دو قسمت تقسیم کنیم: ولیو-بت (بت متناسب با ارزش دست) و بلوف.

ولیو-بت: در برابر بازیکنان ضعیف روی چنین زمین‌هایی که کارت‌های کوچک دارند، با دست‌های خوب خود باید مستقیم و تهاجمی بازی کنید. اندازه بت‌های شما نیز باید سنگین باشند (بین ۶۶٪ تا ۱۰۵٪ پات)، همچنین روی ترن نیز باید به همین شکل بت کنید تا به سرعت به سود برسید.

اگر لیمپر بازیکن ضعیفی به نظر می‌رسد – که بیشتر لیمپرها اینگونه هستند – معمولا باید اندازه بت خود را بر اساس قدرت دست تعیین کنید. با دست‌های بسیار قوی به طور مثال QQ مبلغ ۸۰٪ پات یا بیشتر مناسب است و با دست‌های متوسط مثل ۷۷ می‌توانید کمتر و حدود ۶۶٪ پات بت کنید.

بلوف: اگر به نظر می‌رسد حریف منتظر در صورت نخوردن کارتش فولد می‌دهد – که اکثر لیمپرها اینگونه هستند – شما می‌توانید به شکل سودمندی با دست‌های بیشتری نسبت به حالت طبیعی بلوف بزنید (مثل گات-شات، اوپن-استریت یا فلاش-دراو).

چه دست‌هایی را باید به رنج بلوف خود اضافه کنید؟ دست‌هایی که ۲ کارت بالاتر از زمین دارند معقول به نظر می‌رسند، چرا که در بسیاری از شرایط ممکن است قوی شوند. داشتن ۶ اوت برای تاپ-پیر شدن چندان بد به نظر نمی‌رسد.

یکی از تکنیک‌های دیگری که در برابر لیمپرهای ضعیف‌تر می‌توانید استفاده کنید، این است که مبلغ بلوف خود را کم کنید – البته هیچوقت این کار را در برابر یک بازیکن خوب انجام ندهید. بت کردن با مبالغ کوچکتر، بین ۵۰ تا ۶۰٪ پات شما را کمتر متضرر می‌کند و همچنین می‌توانید از محدوده دست‌های گسترده بازیکن ضعیف نهایت سود را ببرید.

حتی اگر لیمپرها این بت کوچک را کال کنند، همچنان نسبت به محدوده دست‌های او برتری دارید، چرا که معمولا روی ترن ضعیف‌تر می‌شوند و بت کردن دوباره شما می‌تواند بسیار موثر باشد.

حال نوع دیگری از فلاپ را بررسی می‌کنیم که باید مقدار کمی متفاوت بازی کنید.

دیلر پوزیشن در پوکر

دست دوم:

پوکر آنلاین ۵$/۲$ ۶نفره استک موثر ۵۰۰$

دو کارت در باتون دریافت می‌کنیم.
UTG فولد می‌دهد. های-جک ۵$ کال می‌کند. کات-آف فولد می‌دهد. ما ریز می‌دهیم و مبلغ را به ۲۰$ می‌رسانیم. ۲ نفر باقی‌مانده فولد می‌دهند. های-جک کال می‌کند.

فلاپ (۴۷$) ♣۳۹♠A می‌خورد. های-جک چک می‌دهد. ما …

ولیو-بت: شما می‌توانید مشابه با دست قبل بازی کنید. به همان شکل، هر چه دست قوی‌تری دارید، می‌توانید سنگین‌تر بت کنید.

بلوف زدن در این شرایط کمی متفاوت است، چرا که اُورکارتی وجود ندارد و این موضوع کال کردن با دست‌ها را برای حریف دشوار می‌کند. اگر کارت او نخورده باشد مهم نیست که ۱۵$ بت کنید یا ۳۰$. او احتمالا تمام دست‌های پیر نشده و بدون آدز خود را فولد می‌دهد.

این مثال بر خلاف مثال بالا است، او با دو اُورکارت ممکن بود به بازی ادامه دهد. اما اگر فلاپ را از دست داده باشد، می‌توانید با هر دستی که دارید ۱۵$ بت کنید و نتیجه را ببینید.

کال کردن بیگ-بلایند در پوکر یا لیمپ … سخن آخر

مثل تمام شرایط دیگر در پوکر، نوسانات زیادی در بازی وجود دارند که در تصمیم‌گیری شما تاثیرگذار خواهند بود. مطمئنا باید منطق خود را در هر شرایطی معیار قرار دهید و سعی کنید متوجه شوید که حریف نسبت به اندازه بت شما چه واکنشی نشان می‌دهد و پس از آن بهترین استراتژی را در برابر او پیش بگیرید.

به یاد داشته باشید که در بیشتر شرایط ادامه دادن به شرطبندی روی ترن در برابر بازیکنان ضعیف می‌تواند بسیار مفید واقع شود. استفاده از چنین استراتژی در برابر یک بازیکن خوب می‌تواند باعث شود که برای او قابل‌پیش‌بینی شوید و از این اطلاعات در برابرتان سواستفاده کند.

امیدواریم بعد از مطالعه این آموزش پوکر در برابر بازیکنانی که کال کردن بیگ-بلایند در پوکر یا لیمپ را انتخاب می‌کنند به خوبی عمل کنید. در ادامه می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید.

موفق و پیروز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید