دسته‌ها

دیپ-استک در پوکر
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

چک-ریز بلوف در پوکر

در این آموزش به بررسی استراتژی چک-ریز بلوف در پوکر و فاکتورهایی که در موفق بودن آن تاثیرگذارند خواهیم پرداخت، با مدرسه پوکروای همراه باشید!

بازی خارج از پوزیشن در نولیمیت هولدم ضعف بزرگی برای بازیکنان محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بازی در این شرایط اجتناب کنید. آیا حریف قلدری در بازی وجود دارد که دائما وقتی روی بیگ-بلایند هستید ریز می‌دهد؟ در بیشتر مواقع به شخصه ترجیح می‌دهم آن را به او تقدیم کنم. وقتی که با ۲۰۰$ استک دارید، دادن ۲$ به عنوان بلایند چندان سخت به نظر نمی‌رسد. همچنین باختن قسمت عمده‌ای از استکتان با دستی مثل J7 بسیار آسان است، آن هم صرفا برای اینکه سعی کنید در برابر ریزر مقاومت کنید. معمولا به راحتی J7 را فولد می‌دهم و منتظر می‌شوم که دیلر پوزیشن به من برسد.

چک-ریز بلوف در پوکر

گاهی اوقات واقعا نمی‌توانید خارج از پوزیشن وارد بازی نشوید. فرض کنید KQ دارید و روی بیگ-بلایند هستید، یک بازیکن لوز-اگرسیو در کات-آف ریز می‌دهد. دستتان برای فولد دادن بیش از حد قوی است. کال کردن و ری-ریز کردن در این شرایط هر دو می‌توانند مناسب باشند. (بر اساس فاکتورهای دیگر در شرایط مختلف یکی از این دو را انتخاب کنید.) فرض کنیم که کال می‌کنید. حال شما خارج از پوزیشن قرار دارید!

چک-ریز بلوف در پوکر

در بیشتر مواقع دست به این شکل ادامه پیدا می‌کند: فلاپ به شما کمکی نمی‌کند، چک می‌دهید و حریف بت می‌کند.
بازیکنان تهاجمی در اکثر مواقع روی فلاپ بت پیوسته (c-bet) می‌زنند. برخی از آن‌ها همیشه این کار را انجام می‌دهند. اگر هر بار که کارتتان نمی‌خورد فولد دهید، در واقع پوکر بازی نمی‌کنید بلکه به کارت‌ها وابسته‌اید. برای برد گاهی اوقات نیاز است که چک-ریز کنید.

اما قطعا نباید همیشه از چک-ریز بلوف در پوکر استفاده کنید. اگر این کار را کنید حریف متوجه می‌شود و احتمال موفقیت بلوف تا حد زیادی پایین می‌آید. درنتیجه شما باید شرایط را با دقت انتخاب کنید. در ادامه شما را برای انتخاب بهترین شرایط راهنمایی می‌کنیم:

یک بازیکن لوز انتخاب کنید: یک بازیکن بسیار تایت از آندردگان (UTG) ریز می‌دهد. او به شدت تایت است، درنتیجه فکر می‌کنید که AA, KK, QQ, JJ یا AK دارد، یک بازیکن کال می‌کند، شما نیز با ۳♠۳ کال می‌کنید. فلاپ ♣۴۷J می‌خورد. چک می‌دهید، بازیکن تایت دو-سوم پات بت می‌کند، بازیکن بعدی فولد می‌دهد. این شرایط برای بلوف زدن بسیار ضعیف است. طیف دست‌های حریف بسیار قوی به نظر می‌رسد و بلوف شما سودمند واقع نخواهد شد.

بلوف زدن هنگامی سودمند خواهد شد که ریزر یک بازیکن لوز باشد. چرا که با راحتی انتظار دارید ریزر دست‌هایی مثل ۳A یا ♣۶♣۸ یا ۹K داشته باشد و بلوفتان بهتر کار کند.

چک-ریز بلوف در پوکر

اندازه استک: اندازه استک بازیکنان در هر تصمیمی در پوکر اثرگذار است، بلوف زدن نیز از این قضیه مجزا نیست. وقتی که چک-ریز بلوف می‌زنید، نباید استک حریف بسیار کم یا بسیار زیاد باشد. اندازه استک او باید استاندارد باشد.

اگر حریف بیش از حد دیپ-استک باشد می‌تواند شما را کال کند و ببیند که در مراحل بعدی چه خواهید کرد. به طور مثال فرض کنیم شما در میز ۲$/۱$ هستید و ۵۰۰$ استک موثر دارید. فردی ۱۰$ ریز می‌دهد و شما در بیگ-بلایند کل می‌کنید. مبلغ پات ۲۱$ است. فلاپ می‌خورد و شما چک می‌دهید، حریف ۱۵$ بت می‌کند و چک-ریز کرده مبلغ را به ۵۰$ می‌رسانید. حریف باید برای ادامه بازی ۳۵$ بدهد، اما همچنان ۴۰۰$ در استک شما باقی مانده و ایمپلاید-آدز بالایی دارید. حریف ممکن است با دستی ضعیف یا گات-شات کال کند، چرا که اعتقاد دارد شرطبندی هنوز «سنگین» نشده است. اگر در این شرایط چک-ریز بلوف می‌کنید، باید آمادگی این را داشته باشید که در صورت کال شدن یک یا دو بار دیگر نیز بت کنید.

حال فرض کنیم حریف ۶۰$ استک دارد. او ۱۰$ ریز می‌دهد و کال می‌کنید. فلاپ می‌خورد، چک می‌دهید و او ۱۵$ بت می‌کند، چک-ریز می‌کنید و مبلغ را به ۵۰$ می‌رسانید. از آنجایی که حریف بیشتر پول خود را از دست داده است، ممکن است شما را با دست‌ها یا دراوهای ضعیف خود نیز کال کند، چرا که دیگر چیز زیادی برای باختن برای او باقی نمانده است.

استک حریف باید مقداری باشد که در او برای یک باخت سنگین ترس ایجاد کند، نقطه‌ی تعادل درمورد این قضیه معمولا ۱۰۰bb استک است.

به بت‌های ضعیف حمله کنید حریف شما معمولا با قدرت بت خود روی فلاپ اطلاعاتی به شما خواهد داد. طبیعت بیشتر افراد این است که با دست‌های خوب بیشتر بت می‌کنند و با دست‌های ضعیف کمتر. وقتی که دست واقعا ضعیفی دارند و فقط می‌خواهند که فولد دهید معمولا نصف پات بت می‌کنند. هنگامی که واقعا قوی هستند و می‌خواهند از دست خود محافظت کنند نیز مبلغی نزدیک به پات ریز خواهند داد.

اگر بازیکنی را دیدید که از این الگو استفاده می‌کند، می‌توانید هنگامی که بت ضعیفی زد چک-ریز کنید و هنگامی که بت او سنگین شد فولد دهید.

چک-ریز بلوف در پوکر

از فلاپ‌های خشک استفاده کنید

فلاپ‌های خشک معمولا به تعداد دست‌های کمی کمک می‌کنند. به طور مثال فلاپ ۲۲♠۷ کاملا خشک محسوب می‌شود. فلاش‌دراو و استریت‌دراو وجود ندارد، و برای قوی بودن حریف باید کارتی داشته باشد که افراد کمی با آن در پری-فلاپ ریز می‌دهند، ۲٫ احتمال اینکه کارت حریف روی فلاپ‌های خشک نخورده باشد بسیار بیشتر از حالت‌های دیگر است (فلاپی مثل ۸۱۰♣Q)، بنابراین غالبا بلوف زدن روی آن‌ها موفق خواهد بود.

البته در حقیقت فلاپ ۲-۲-۷ نیز کمی بیش از حد برای بلوف در پوکر خشک است. این فلاپ ۲ مشکل دارد. اولین مشکل این است که احتمالا حریف دو اُورکارت دارد که او را برای ادامه دادن به بازی متقاعد می‌سازد. دوم اینکه اگر کمی فکر کند متوجه می‌شود که امکان اینکه شما نیز ۲ داشته باشید بسیار کم است و به بلوفتان شک خواهد کرد و به سختی از خود دفاع می‌کند.

فلاپی مثل ۳♣۷♠K برای بلوف بسیار استاندارد است. اگر حریف شما پیر کینگ یا مانستر نداشته باشد، در این شرایط به راحتی می‌توانید او را مجبور به فولد دادن کنید (همانطور که گفتیم فاکتورهای دیگر مثل اندازه استک و غیره نیز باید رعایت شود).

چک-ریز بلوف ترسناک: یک بازیکن لوز-اگرسیو در پوزیشن کات-آف در میز ۲$/۱$ با ۲۰۰$ استک ریز می‌دهد و مبلغ را به ۸$ می‌رساند. شما در بیگ-بلایند با ♠KQ کال می‌کنید و فلاپ ♣۷♠۷J می‌خورد. چک می‌دهید و حریف ۱۰$ بت می‌کند، شما ریز می‌دهید و مبلغ را به ۳۵$ می‌رسانید. حریف به سرعت فولد می‌دهد.

چک-ریز بلوف در پوکر

نتیجه‌گیری

در چنین شرایطی استراتژی چک-ریز بلوف در پوکر بسیار موثر است چرا که:

۱- حریف شما می‌تواند محدوده گسترده‌ای از دست‌های ضعیف داشته باشد.
۲- حریف نمی‌خواهد بی‌دلیل یک باخت سنگین داشته باشد، و شما نیز در واقع به او نشان می‌دهید که دست قوی دارید (۷ دارید).
۳- بت پیوسته حریف اعتماد به نفس لازم برای نشان دادن دست قوی را نداشت.
۴- فلاپ خشک بود و به تعداد بسیار کمی از دست‌های احتمالی حریف کمک می‌کرد.

این نکات اولیه را در ذهن خود بسپارید و به تدریج آن‌ها را توسعه دهید، مطمئنا به زودی پات‌های خوبی را خارج از پوزیشن خواهید برد. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید