دسته‌ها

چک-ریز در پوکر بازیکن حرفه‌ای
استراتژی‌های بعد از فلاپاستراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

چک-ریز مثل یک بازیکن حرفه‌ای در پوکر

شکست دادن بازیکنانی که چک-ریز می‌کنند آسان نیست.

اگر در برابر بازیکنی مثل من چک-ریز نکنید، در هنگام بت کردن من ۲ اتفاق خواهد افتاد:

 • شما فولد می‌دهید و من برنده پات می‌شوم.
 • شما کال می‌کنید و کارت ترن را خارج از پوزیشن می‌بینید.

در واقع شما احتمال برد خود را بسیار کم می‌کنید و به من نیز اجازه می‌دهید قدرت دست شما را بفهمم. هیچکدام از این آپشن‌ها برای شما مناسب نیستند. حتی اگر مطمئن باشم چک-ریز نمی‌کنید باز هم شرایط بدتر می‌شود، در چنین شرایطی من بسیار راحت‌تر متوجه بلوف یا ولیو-بت بودن شما خواهم شد.

شکست دادن بازیکنانی بعد از فلاپ دارای تمایلات تهاجمی هستند بسیار سخت است. اگر من حس کنم شما چنین قابلیتی را دارید، سعی می‌کنم هنگامی که شما در بیگ-بلایند هستید کمتر ریز دهم.

در این آموزش پوکر در مورد چک-ریز کردن در بیگ-بلایند صحبت خواهید کرد، این پوزیشن بهترین نقطه برای انجام این استراتژی است.

سه نکته که قبل از چک-ریز کردن باید بدانید

بازیکنان پوکر لایو

۱- گستره‌ی دست‌های حریف را در نظر بگیرید

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که گستره‌ی دست‌های احتمالی حریف با فلاپ هم‌خوانی دارد یا خیر. از چک-ریز کردن در فلاپ‌هایی که کاملا به نفع طیف یا گستره‌ی دست‌های احتمالی حریف است به شدت اجتناب کنید. تضاد در گستره‌ی دست‌ها را هنگامی که بیگ-بلایند (BB) ریز بازیکن آندردگان (UTG) را جاست-کال می‌کند می‌توانید به خوبی حس کنید.

در این شرایط به نظر می‌رسد بازیکن آندردگان دست‌های بسیار قوی‌تری نسبت به بیگ-بلایند داشته باشد، یعنی او در این مسئله نسبت به حریف خود برتری دارد. با این حال در گستره‌ی دست‌های بیگ-بلایند مواردی وجود دارد که بازیکن آندردگان هیچوقت با آن‌ها ریز نمی‌دهد، دست‌هایی مثل ۹۷s یا ۴۳s را در نظر بگیرید. داشتن چنین دست‌هایی از سمت بیگ-بلایند گاهی اوقات برتری در گستره‌ی دست‌ها را به نفع او می‌کند، اما در بیشتر فلاپ‌ها بازیکن تهاجمی پری-فلاپ برتری دارد.

در اینجا چند مثال از شرایطی می‌زنیم که بیگ-بلایند هیچوقت نباید در آن‌ها بازیکن تهاجمی پری-فلاپ را ری-ریز کند:

 • ♠K♣JT
 • ♠QJT
 • AA♠K

همچنین فلاپ‌هایی را در ببینید که چک-ریز کردن در آن‌ها با گستره‌ی دست‌های بیگ-بلایند بسیار همخوانی دارد:

 • ۷♠۵۹
 • ۳۴♠۶
 • T۶♠۴

چک-ریز در پوکر

۲- بت پیوسته (C-Bet) حریف و مبلغ آن

اینکه حریف شما چند درصد مواقع بت پیوسته (c-bet) می‌کند و مبلغ آن چقدر است نقش مهمی در چک-ریز کردن یا نکردن شما خواهد داشت.

اگر حریف در مواقع کمی بت پیوسته می‌زند، باید در چک-ریز کردن احتیاط کنید. اگر حریف شما اغلب بت پیوسته می‌زند و اندازه آن کم است، با دست‌های گسترده‌تری چک-ریز را انجام دهید.

اندازه بت حریف نیز اهمیت زیادی دارد. هرچه اندازه بت کوچکتر باشد، بیگ-بلایند اجازه این را پیدا می‌کند که با دست‌های بیشتری چک-ریز کند. حریف معمولا با دست‌های پولاریزه بت پیوسته سنگین می‌زند، در چنین شرایطی کال کردن یا فولد دادن معمولا گزینه بهتری نسبت به ریز است.

۳- استراتژی چک-ریز متعادلی داشته باشید

یک مورد مهم دیگر این است که استراتژی چک-ریز متعادلی داشته باشید، نسبت ولیو-بت به بلوف باید استاندارد باشد تا حریف از نحوه بازی شما به نتیجه نرسد.

پوزیشن در پوکر

مثالی را در نظر بگیرید: یک بازیکن در بیگ-بلایند فقط با دست‌های قوی خود چک-ریز می‌کند و در غیر این صورت فولد می‌دهد. این بازیکنان خود را به چند شکل آسیب‌پذیر می‌کنند:

 • بازیکنی که پوزیشن دارد می‌تواند در مواقعی که چک-ریز می‌شود به راحتی فولد دهد و فقط با دست‌های بسیار قوی خود بازی کند.
 • وقتی که بازیکن بیگ-بلایند چک-کال می‌کند، حریف او می‌تواند ترن و ریور هم به او توپ بزند تا مجبور به فولد دادن شود.

برای جلوگیری از چنین مسائلی باید چک-ریز کردن خود را متعادل نگه داشته و بلوف زدن و ولیو-بت را با نسبت درستی ترکیب کنید.

مثال‌های از چک-ریز – کات-آف در برابر بیگ-بلایند

حال بیایید مثال‌هایی بزنیم تا این مفهوم را در عمل مشاهده کنیم:

در بیگ-بلایند نشسته‌ایم.
۴ نفر فولد می‌دهند و کات-آف مبلغ ۲٫۵bb ریز می‌دهد. ۲ نفر دیگر فولد می‌دهند. شما در بیگ-بلایند کال می‌کنید.

روی فلاپ (پات ۵٫۵bb): ۴♠۶T چک می‌دهید و کات-آف ۳٫۵bb بت می‌کند. چکار باید کنید؟

گستره‌ی دست‌های احتمالی دو بازیکن را در نظر بگیرید:

چک-ریز بازیکن حرفه‌ای در پوکر

گستره‌ی دست‌های استاندارد کات-آف

برای درک بهتر اجازه دهید گستره‌دست‌هایی که کات-آف با آن‌ها ریز می‌دهد را با دست‌هایی که بیگ-بلایند با آن‌ها کال می‌کند مقایسه کنیم.

چک-ریز بازیکن حرفه‌ای در پوکر

دست‌های استاندارد برای دفاع از بیگ-بلایند در برابر ریز کات-آف

روی زمین ۴♠۶T بیگ-بلایند ممکن است دست‌های بسیار قوی داشته باشد، در صورتی که به نظر نمی‌رسد کات-آف این قابلیت را داشته باشد. ریزر اصلی در بهترین حالت خود ست ۱۰ به نظر می‌رسد (با توجه به بازی پری-فلاپ)، اما فقط ۳ دست وجود دارند که TT به وجود می‌آورند. اما شما ۴ ترکیب کارت نسبت به کات-آف بیشتر دارید (۶۴s و T6s). در نتیجه می‌توانید بدون اینکه برای حریف قابل تشخیص به نظر برسید در برخی مواقع از چک-ریز استفاده کنید.

از آنجایی که روی چنین زمینی شما ممکن است دراوهای قوی نیز داشته باشید، می‌توانید برای بالانس و متعادل ساختن نسبت ولیو-بت به بلوف خود با چنین دست‌هایی بلوف (در اصل سمی-بلوف) بزنید.

در برابر بت‌های پیوسته‌ی پولاریزه چگونه چک-ریز کنیم

اگر بازیکن کات-آف با دست‌های قطبی یا همان پولاریزه (تصویر زیر) بت پیوسته سنگینی بزند شما نیز باید چک-ریز را به همین شکل انجام دهید.

چک-ریز در پوکر

گستره‌ی دست‌های پولاریزه کات-آف در برابر بیگ-بلایند

در برابر چنین دست‌هایی باید با دست‌های قوی خود چک-ریز کنید و با دست‌هایی که دراو ناتس هستند اما در حال حاضر ارزشی ندارند سمی-بلوف بزنید.

چک-ریز در پوکر

دست‌هایی که بیگ-بلایند می‌تواند با استفاده از آن‌ها به صورت قطبی کات-آف را چک-ریز کند

وقتی که چنین رویکردی را پیش می‌گیرید، هدف این است که تا ریور آل-این بزنید. معمولا باید از یک ریز سنگین استفاده کرده و در ترن و ریور نیز به آن ادامه دهید.

در برابر بازیکنانی که همیشه بت پیوسته می‌زنند چه کنیم؟

بازیکنانی که روی تمامی فلاپ‌ها بت پیوسته (c-bet) می‌زنند بسیار نادر هستند، اما احتمالا با بازیکنانی که با دست‌های زیادی بت سبک (تقریبا ۲۵ تا ۳۳٪ پات) می‌زنند زیاد مواجه شدید. برای مقابله با این بازیکنان باید در نظر بگیرید از چه دست‌هایی استفاده کنید.

در برابر بازیکن کات-آف که دائما بت پیوسته می‌کند، شخص می‌تواند به طور موثری با بسیاری از دست‌های خود ولیو-بت و بلوف بزند. در اینجا دست‌های منطقی را که می‌توانید با استفاده از آن‌ها چنین بازیکنانی را چک-ریز کنید مطرح می‌کنیم:

چک-ریز در پوکر

گستره‌ی دست‌های پیشنهادی بیگ-بلایند در برابر کات-آف که ۱۰۰٪ مواقع بت پیوسته می‌کند.

در اینجا ترکیب دست‌هایی را که می‌توانید در برابر یک بازیکن قطبی استفاده کنید را تقریبا ۳ برابر کرده‌ایم. مشاهده می‌کنید که دست‌های قوی که Tx دارند و یا کیکر متوسط (مثل T7o) دارند را نیز در چارت گنجانده‌ایم. چک-ریز با برخی تاپ‌پیرهای متوسط می‌تواند بازی ما را در ترن و ریور نیز بالانس کند. ما T7o را انتخاب کردیم چرا که پتانسیل خوبی برای بازی در بکدور را نیز دارد.

بازی با T7 آفسوت ممکن است کمی لوز به نظر برسد، اما در برابر فردی که با هر دستی ممکن است بت پیوسته کند بسیار مناسب است. احتمال برد T7o را در برابر گستره‌ی بت کردن حریف ببینید:

چک-ریز در پوکر

T7 آفسوت تقریبا با ضریب ۲-به-۱ نسبت به کات-آف برتری دارد. وقتی که چک-ریز می‌کنید به ۲ سود خواهید رسید، باعث می‌شود که کات-آف با دست ضعیف‌تری کال ‌کند، و دوم اینکه باعث می‌شود کات-آف با فولد دادن احتمال برد خود را از دست بدهد.

اگر به حریف این اجازه را بدهیم که بت سبک بزند و ترسی از ریز شدن نداشته باشد، او تقریبا بدون هیچ ضرری می‌تواند متوجه قدرت دست ما شود.

وقتی که می‌خواهیم بلوف بزنیم نیز استفاده از دست‌هایی که ارزشی در شوداون ندارند اما دراو ناتس هستند کاملا مناسب است (سمی-بلوف). کات-آف اغلب نمی‌تواند با چنین دست‌های گسترده‌ای از خود دفاع کند و همین موضوع به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید بلوف‌های بیشتری نسبت به حالت معمول بزنید. همین موضوع اجازه می‌دهد که شما با دست‌های بسیار زیادی بتوانید بلوف بزنید (۴۸ ترکیب برای بلوف و ۳۷ ترکیب دست برای ولیو-بت).

اگر هم کال شویم باید از یک استراتژی ترکیبی با توجه به کارت ترن استفاده کنیم. چک دادن با تاپ‌پیرهای ضعیف یا متوسط (مثل T7o) مطمئنا معقول‌ترین گزینه است، همچنین می‌توانید گاهی با دست‌های ناتس (مثل ۶۶) نیز چک دهید تا چک دادن خود را نیز بالانس کنید. فولد دادن دراوهای ضعیف یا دست‌های بلوف در بسیاری از مواقع گزینه مناسبی می‌باشد.

آموزش بازی در تورنومنت پوکر

همچنین می‌توانید با پیرهای قوی‌تر خود، دوپیرها و ست‌ها نیز به بت کردن در ترن ادامه دهید. البته همانطور که گفتیم باید این کار را متعادل ساخته و با برخی دست‌ها سمی-بلوف نیز بزنیم.

تشخیص استراتژی‌های ترکیبی برای حریف بسیار دشوار است. چک دادن دست ناتس می‌تواند باعث شود تا حریف در آینده از چک دادن شما سواستفاده نکند، همچنین بت کردن با ترکیبی از بلوف و ولیو-بت می‌تواند بازی شما را بسیار متعادل سازد.

جمع‌بندی چک-ریز در پوکر

دفعه بعدی که وارد بازی شدید و خواستید چک-ریز کنید، گستره‌ی دست‌های خود را متناسب با لیست زیر در نظر بگیرید:

 • به ساختار فلاپ دقت کنید و ببینید که کدام بازیکن در طیف دست‌های احتمالی برتری دارد.
 • اندازه بت حریف و میزان بت پیوسته زدن او را در نظر بگیرید.
 • چک-ریز خود را با استفاده از ترکیب بلوف و ولیو-بت متعادل نگه دارید و سعی کنید در بت‌سایز خود تغییر زیادی به وجود نیاورید.

با در نظر داشتن چنین مواردی مطمئنا بسیاری از مشکلات شما در تصمیم‌گیری در شرایط خاص حل خواهد شد. امیدواریم از این آموزش پوکر لذت برده باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید