دسته‌ها

پوکر بازان بد
رواشناسی پوکر و جنبه ذهنی بازیمقالات عمومی

چرا پوکر به پوکر بازان بد هم احتیاج دارد؟

اگر پوکر بازان هنگامی که بد بازی می‌کنند هیچ گاه با خوش شانسی برنده نشوند، پوکر یک شبه از بین می‌رفت

پوکر برای بقای خود به پوکر بازان بد احتیاج دارد

وقتی پوکر بازان دیگر مقابل شما بد بازی می‌کنند و برنده می‌شوند شکایت نکنید. پوکر برای بقای خود به این بازیکنان احتیاج دارد.

یکی از دوستانم اخیرا در بحثی در یک تالار گفتگو نوشت: “خیلی برایم زور دارد که بازیکنی یک دست را در مقابلم بد بازی می‌کند و در ادامه کارت برایش می‌خورد.”

این فرد یک پوکرباز ماهر است که در بازی‌های سختی پیروز است، ولی من استدلال منطقی حرفش را متوجه نمی‌شوم.

منظورم را واضح‌تر می‌گویم: “اگر پوکر بازان وقتی بد بازی می‌کردند هیچ وقت برنده نمی‌شدند، پوکر یک شبه از بین می‌رفت.”

اجازه دهید به دو مورد بازی دیگر اشاره کنیم: تنیس و شطرنج. اگر هر کدام از این بازی‌ها را با مهارت کمتری نسبت به حریفتان بازی کنید، نابود می‌شوید. در یک گیم ده مسابقه‌ای در هر کدام از این رشته‌ها، به راحتی ممکن است که بازیکن ضعیفتر در هر ده مسابقه بازنده شود، و دیگر با حریفش مسابقه ندهد.

این که در شطرنج و تنیس رقابتی آماتور به ندرت شرط بندی اتفاق می‌افتد اتفاقی نیست. ولی این موضوع در بازی پوکر با پول واقعی رونق زیادی دارد. میلیونها پوکرباز آماتور بازی را در “میدان برابر” با در مقابل پوکر بازان برتر از خود بازی می‌کنند. می‌گویم میدان برابر چرا که پوکربازان برتر هیچ گاه هیچ آوانسی به حریفانشان نمی‌دهند – نه امتیازی به حریف می‌دهند، نه سرباز و سواری را ار صفحه شطرنج خارج می‌کنند.

چرا یک بازیکن آماتور ضعیف یا تازه کار مایل است پولش را در مقابل یک پوکر باز حرفه ای درجه یک ریسک کند، دلار در برابر دلار؟

دلیلش این است که گاهی پوکر بازان دستی را بد بازی می‌کنند و کارت برایشان می‌خورد. گاهی پنج دست متوالی را افتضاح بازی می‌کنند و هر پنج تا را می‌برند. آنها ۳۰۰$ خرید می‌کنند، حرفه‌ای‌ها را می‌برند، ۱۵۰۰$ کش اوت می‌کنند و با خودشان می‌گویند چرا همیشه در اوقات فراغتشان پوکر بازی نمی‌کردند!

ممکن است ندانند که دستی را بد بازی کرده‌اند؛ یا اینکه پوکر بازان حرفه ای در ذهن خود برچسب ماهی را به آنها چسبانده‌اند. شاید کتاب‌های پوکر را نخوانده اند یا ویدئو‌های آموزش پوکر را ندیده‌اند یا تمرین داده نشده‌اند. شاید قوانین بازی را می‌دانند ولی از استراتژی‌های پوکر بی‌خبرند. شاید اشتباها فکر می‌کنند که دارند خوب بازی می‌کنند. و شاید سود آنها (یعنی لذتشان) خلاف جریان آب شنا کردن و بر خلاف شانس‌ها عمل کردن و گاهگداری بردن است. منظورم این است که اگر یک شماره را در چرخ بازی رولت انتخاب کنی و توپ دقیقا روی همان مهره بیفتند پاداش خوبی می‌گیری. افتضاح بودن افراد در بازی پوکر دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد.

ولی اگر این پوکر بازان افتضاح گاهگداری برنده نمی‌شدند چه اتفاقی می‌افتاد؟ آن وقت سیستم تنیس/شطرنج برقرار می‌شد. پوکربازان خوب به سرعت بازیکنان بد را نابود می‌کردند. پوکربازان عالی بازیکنان خوب را نابود می‌کردند. فیل گلفاند و هم گروهی‌هایش همه پول‌ها را می‌بردند و قبل از اینکه بتوانی دِکِ کارتها را تغییر دهی بازی از بین می‌رفت. خویشتن‌داری هنگامی که عالی بازی کنی و بازیکن دیگر به بدترین شکل ممکن یک دست پوکر را بازی کند و ببرد، آسان نیست. نمی‌دانم کمکی به شما می‌کند یا نه ولی من سعی می‌کنم خودم را جای آن بازیکن برنده بگذارم. ممکن است یک لحظه احساس خوش‌شانسی کند. شاید روز کاری مزخرفی داشته است و این اولین اتفاق خوب آن روزش است. یکی از زیبایی‌های این بازی در این است که در هر دست کسی برنده پات می‌شود و خوشحال است. خوشحال شدن در دنیای ما می‌تواند به سختی ایجاد شود، بنابراین یاد بگیرید که برای لذت آن شخص ارزش قائل شوید، حتی اگر به قیمت هزینه مالی شما باشد.

و به یاد داشته باشید که همین به اصطلاح “بی عدالتی” ذاتی در بازی ما است باعث آمدن افراد جدید و پخش شدن کارتها و این ور و آن ور رفتن پات‌ها در طول سالها می‌شود. زنده باز پوکربازان بد!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید