دسته‌ها

پوکر فیس
استراتژی‌های کلی پوکر

آیا به قابلیت پوکر فیس در بازی پوکر احتیاج دارید؟

پوکر یک بازی کارتی است لذا نیازی نیست که شما با بدن خود کارهای زیادی انجام دهید. این بدان معنی است که به نوعی وزن، قد یا محدوده سنی شما اهمیت چندانی ندارد. تا زمانی که پول داشته باشید در هر میزی مورد استقبال قرار خواهید گرفت.

این بخشی از دلایلی است که برخی از افراد مقوله پوکر فیس را جدی نمی‌گیرند. اما آیا داشتن این قابلیت به بازیکنان کمک می‌کند تا انگیزه‌ها یا بلوف‌های خود را پنهان کنند؟ هدف این مطلب این است که نگاهی دقیق‎تر به مفهوم پوکر فیس بیندازیم و این‌ پرسش را مطرح کنیم که آیا همه به این قابلیت احتیاج دارند یا نه؟

قابلیت پوکر فیس در بازی پوکر

۱-چهره چیست؟

قبل از گفتن هر چیز دیگری در مورد اهمیت یا عدم اهمیت داشتن پوکر فیس، بهتر است درباره این مفهوم تعاریف ملموسی داشته باشیم. پوکر فیس به تعبیری نوعی حالت چهره بی احساس است که شما بدون توجه به قدرت دست خود اختیار می‌کنید. حال پرسش این است که چرا باید در هنگام بازی پوکر عاری از احساسات ظاهر شوید؟

جواب ساده است! شما می‌خواهید از دادن علامت یا نشانه‌های ناخواسته خودداری کنید. مهم‌تر از همه باید بر نحوه درک سایر بازیکنان از خود کنترل داشته باشید.

البته کنترل مطلق یک آرزوی غیر واقعی است مگر این‌که به نوعی استاد هیپنوتیزم باشید. اگر نباشید سایر بازیکنان همیشه می‌توانند برداشت‌های خود درباره شما را شکل دهند. اگر واقعاً درک کنید که برداشت‌های دیگران چگونه هستند یک مزیت مناسب نسبت به سایرین دارید. در حقیقت بخش بزرگی از تکامل فرد به عنوان یک بازیکن پوکر مستلزم پیشرفت در این مهارت است.

پس از رسیدن به این توانایی می‌توانید تا حدودی از بازی با انتظارات افراد دیگر در مورد خود لذت ببرید. پوکر فیس یکی از ابزارهایی است که برای این کار نیاز دارید.

پوکر

۲- گسترش تصویر

برخی افراد تمایل دارند این واقعیت را نادیده بگیرند که صورت شما فقط بخشی از بدن شماست. ممکن است مهم‌ترین بخش باشد (مطمئناً در بسیاری از موقعیت‌های اجتماعی چنین است) اما هرگز نباید بصورت مجزا دیده شود، این امر واقعیتی است که همۀ متخصصان زبان بدن با آن موافق هستند.

آنها می‌گویند که شما هرگز نباید بر اساس یک نشانه، ارزیابی قطعی درباره شخصی داشته باشید. (ممکن است شخص به دلیل سرما دست‌های خود را جمع کرده باشد). شکی نیست که علائم چهره می‌تواند در میز پوکر چیزهای زیادی به شما بگوید اما نه به دلایلی که بیشتر افراد فکر می‌کنند.

اگر در نتیجه‌گیری‌ فردی عجول باشید ممکن است این نشانه‌ها را با هم ترکیب کنید که می‌تواند هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

۳- نشانه‌ها

قابل اطمینان‌ترین واکنش‌های جسمی ‌واکنش‌هایی هستند که نمی‌توانند قابل جعل باشند. این واکنش‌ها منابع عالی اطلاعاتی هستند و در پوکر به آنها نشانه گفته می‌شود.

نشانه هر عملی است که بازیکن پوکر انجام می‌دهد تا قدرت دست خود را از رقبا مخفی سازد. مثال کلاسیک، گشاد شدن مردمک چشم است و هر زمان که کسی به آن‌چه می‌بیند علاقه داشته باشد رخ می‌دهد. این یکی از این نشانه‌ها است که قابل جعل نیست.

همان‎طور که احتمالاً حدس زده‌اید بررسی مردمک چشم یک بازیکن در طول یک بازی آسان نیست. اما اگر در این کار موفق شوید شاید راحت‌تر متوجه احتمال فولد کردن یا نکردن بازیکن مقابل شوید.

در هر صورت بیشتر نشانه‌‌هایی که در یک میز پوکر می‌بینید بدون اطلاع قبلی درباره شخصیت فرد مورد نظر قابل اعتماد نیستند. به عنوان مثال در مورد بازیکنی که بیش از حد معمول پلک می‌زند چه می‌توانید بگویید؟ یا درباره فردی که مستقیم به شما خیره شده است چه می‎توان فهمید؟

جواب همیشه یکسان است: بستگی به شرایط دارد.

بازی پوکر

۴- هنگامی‌که یک نشانه واقعاً نشانه نیست

بازیکن و نویسنده پوکر مایک کارو Mike Caro در کتاب کلاسیک خود در مورد تفاوت نشانه‌ها می‌گوید:

  • نشانه‌های بازیکنان دارای توانایی بازیگری
  • نشانه‌های افرادی که توانایی بازیگری ندارند

در پوکر «بازیگر» کسی است که می‌کوشد با رفتارش یک دست ضعیف را قوی جلوه دهد و بر عکس.

این فردی بازیکنی خواهد بود که بعد از دریافت یک مجموعه کارت خوب روی فلاپ، آه بلندی می‌کشد و هنگام بلوف زدن در ریور لبخند می‌زند. بنابراین باید این رفتارها را در ذهن داشته باشیم. اگر در برابر یک بازیکن آماتور قرار دارید این رفتارها یکی از اولین چیزهایی است که باید به آن توجه کنید. البته ساده لوحانه است که این واقعیت را نادیده بگیریم که سایر بازیکنان نیز این رفتارها را درک می‌کنند.

در نتیجه اگر آنها بازیگر نباشند، بعضی اوقات می‌توانند به عنوان بازیگر رفتار کنند. اما این قبیل افراد در اقلیت هستند. در هر صورت باید به این نکته توجه داشته باشید که طرف مقابل شما در تمام مدت چگونه رفتار می‌کند.

توجه به آن‌چه در همۀ زمان‌ بازی رخ می‌دهد همان چیزی است که شما را قادر می‌سازد تا دیدگاه گسترده‌ای درباره فرد داشته باشید. البته تصویری کامل نخواهید داشت.

اما شما قادر خواهید بود آن دسته از عکس العمل‌هایی را که مطابق با تصویر ذهنی شما از فرد مورد نظر نباشند را شناسایی کنید. اینها همان لحظه‌هایی هستند که غرایزتان به شما خواهند گفت که مشکلی وجود دارد. بهتر است بیشتر اوقات از این غرایز پیروی کنید به خصوص اگر بازیکن باتجربه‌ای هستید.

بازی پوکر

 

۵- تا چه اندازه می‌توان از پوکر فیس استفاده کرد؟

بنابراین آیا به پوکر فیس احتیاج دارید یا نه؟  بسیاری اوقات پاسخ منفی است.

نه به این دلیل که مخفی کردن ذهن مهم نیست که اتفاقاً امری مهم است. اما به دلیل این‌که روش‌هایی فراتر از نشانه‌های چهره برای دادن و گرفتن اطلاعات وجود دارد. در واقع آنها حتی فراتر از زبان بدن هستند.

باز هم به تعریف نشانه بر می‌گردیم که می‌گوید نشانه هر کنشی است که درباره قدرت دست شما اطلاعاتی را برای سایرین فاش می‌سازد. بیشتر اوقات مهم‎ترین اطلاعات از مسائل دیگری حاصل می‌شود، یعنی اصول بازی.

به همین دلیل بازیکنان آنلاین تگزاس هولدم خیلی طول نمی‌کشد تا به بازیکنان خوبی تبدیل شوند زیرا پس از مدتی بازی آنلاین، آنها می‌توانند درک کاملی از اصول داشته باشند.

فراموش نکنید که یک مقوله خاص در این مبحث جایگاه ویژه‌ای دارد که همان الگوهای شرط‌بندی شماست.

۶- مخلوط کردن رنگ‌های پالت

الگوهای شرط‌بندی بدون توجه به نوع پوکر انتخابی شما اهمیت ویژه‌ای دارند اما در بازی بدون محدودیت این اهمیت جایگاه رفیع‌تری دارد.

در بازی بدون محدودیت، شما گزینه شرط‌بندی به همان اندازه که می‌خواهید و در هر زمان ممکن را دارید. این امر باعث می‌شود یک بازیکن باهوش خیلی راحت تشخیص دهد که در مورد دست خود چه احساسی دارید.

در هنگام بازی تگزاس هولدم این وضعیت حتی خطرناک‌تر هم می‎شود زیرا سایر بازی‌ها از بازیکنانی سود می‌برند که احتمال برد پات را بهتر درک می‌کنند. به همین دلیل اوماها پوکر با محدودیت پات بسیار معتبرتر از اوماهای بدون محدودیت است.

سایر بازی‌های بدون محدودیت، دور شرط‌بندی زیادی ارائه نمی‌کنند. تنها استثنا پوکر تریپل دراو است.

به همین دلیل است که تگزاس هولدم، شماره یک نسخه‌های بازی پوکر است و تصادفی نیست که این نوع خاص پوکر محبوبیت بیش از همیشه پیدا کرده است.

الگوهای شرط‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا ممکن است طرف مقابل شما همیشه نبیند که چگونه شرط خاصی را بسته‎اید. او حتی ممکن است متوجه نشده باشد که دستان شما می‌لرزد یا این‌که چیپ‌های خود را روی میز پرت کرده‌اید اما آنها همیشه قادر خواهند بود بدانند که در چه شرایطی و چقدر شرط می‌بندید. آنها هم‎چنین می‌دانند که چند مرتبه تمایل به بستن شرط، کال، ریز، چک کردن یا فولد کردن دارید. این نوع اطلاعات معمولاً برای این‌که یک بازیکن بزرگ بتواند یک بازیکن معمولی را شکست دهد کافی هستند.

نتیجه

آیا می‌توانیم با قطعیت از اهمیت پوکر فیس صحبت کنیم؟ همان‌طور که مشاهده می‌کنید این مطلب با قاطعیت تأیید نمی‌کند که به پوکر فیس احتیاج دارید یا خیر.

مسئله این است که حتی اگر در زمینه استفاده از پوکر فیس هم یک بازیکن عالی باشید تا وقتی که اصول بنیادین بازی را یاد نگیرید این قابلیت برای شما مفید نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:موفقیت در پوکر: دست های کمتری بازی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید