دسته‌ها

قوانین پوکر
موقعیت و شناخت بازیکنانموقعیت‌ها و سبک‌های بازی

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

در این مقاله به بررسی اهمیت پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم می‌پردازیم.

در پوکر پوزیشن تعیین می‌کند که یک بازیکن چگونه باید با دستش بازی کند. وقتی که بازیکن باید اولین نفر بازی را انجام دهد، در پوزیشن‌های اولیه است. وقتی که بعد از همه بازیکنان بازی می‌کند، در پوزیشن انتهایی قرار دارد. به همین شکل وقتی که چند بازیکن بعد او و چند بازیکن قبل او هستند، در پوزیشن‌های میانی قرار دارد. این اصطلاحات تاثیر بسیار زیاد و فاحشی در نحوه بازی و استراتژی شما در پوکر تگزاس هولدم دارد.

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

پوکر تگزاس هولدم بازی پوزیشن است

مزایای پوزیشن‌‌های انتهایی

وقتی که پوکر تگزاس هولدم را شروع می‌کنید، از این مسئله آگاه خواهید شد که داشتن پوزیشن تا چه حد می‌تواند باعث برتری شما در دست شود.

یکی از اصلی‌ترین مزایا این است که می‌دانید بهترین استراتژی ممکن چه چیزی است. به طور مثال فرض کنید که ۸۸ دارید. این دست در بیشتر شرایط خوب به نظر می‌رسد. با اینحال دست قوی محسوب نمی‌شود چرا که شخص نمی‌تواند تشخیص دهد که چگونه باید با آن بازی کند.

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

اگر با چنین کارتی در پوزیشن‌های انتهایی باشید بر اساس حرکات بازیکنان دیگر می‌توانید استراتژی موثر را برگزینید. فرض کنید که همه فولد داده‌اند و شما و بلایندها در بازی مانده‌اید. به احتمال بسیار زیاد بهترین دست را دارید و باید به صورت تهاجمی بازی را شروع کنید. فرض کنید که بلایندها ریز شما را کال می‌کنند، در ادامه بازی شما در پوزیشن نسبت به آن‌ها برتری دارید. یعنی روی فلاپ، ترن و ریور آن‌ها مجبورند که قبل از شما بازی کنند، که نحوه شرطبندی آن‌ها اطلاعاتی در مورد قدرت دست آن‌ها با شما خواهد داد.

بیایید حالت دیگری را با ۸۸ در پوزیشن‌های انتهایی بررسی کنیم. اینبار یک بازیکن تایت ریز داده و یک بازیکن تایت‌تر قبل از اینکه بازی به شما برسد او را ری-ریز کرده است. حال شما اطلاعات خوبی در مورد آن‌ها دارید. واضح است که پاکت‌پیر شما در چنین حالتی بهترین دست نیست و با در نظر گرفتن هزینه بالایی که کال کردن برایتان دارد می‌توانید دست خود را به راحتی فولد دهید.

دقت کنید که پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم بر اساس دیلر باتون تعیین می‌شود و شخصی که در این جایگاه است آخرین نفر به بازی می‌پردازد، در یک میز ۹نفره بازیکنان سمت راست او در پوزیشن‌های انتهایی و بازیکنان سمت چپ در پوزیشن‌های اولیه قرار دارند.

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

معایب پوزیشن‌های اولیه

حال برعکس این قضیه را با دست یکسان در پوزیشن‌های اولیه تصور کنید. پوکر بازی‌ای است که در آن سوالات زیادی وجود دارد، هنگامی که در پوزیشن‌های اولیه باشید این سوالات و ناآگاهی‌ها بیشتر خواهند شد. حال نمی‌دانید که بازیکنان دیگر قرار است چه کار کنند. تصمیمات شما معمولا ضعیف هستند و معمولا در چنین شرایطی منجر به اشتباه خواهند شد. در برخی شرایط ۸۸ بهترین دست است (یا حداقل می‌توان با آن بازی کرد) و در شرایط دیگری نسبت به دست‌های دیگر احتمال برد بسیار کمی دارد. درنتیجه در پوزیشن‌های اولیه نمی‌توانید بفهمید که چه اتفاقی قرار است بیافتد.

اما مشکلات پوزیشن‌های اولیه تنها به اینجا ختم نمی‌شود. هنگامی که با ریز دادن وارد پات شدید، قبل از بازیکنانی که در پوزیشن‌های میانی و انتهایی هستند بازی را شروع می‌کنید. این قضیه شرطبندی در پات‌ها را برایتان بسیار سخت خواهد کرد. چرا که باید اولین نفر بازی کنید و مطمئن نیستید که کارت‌ها چگونه به حریفتان کمک کرده‌اند. به طور مثال ممکن است بت کنید شاید یک یا دو نفر با دست‌های ضعیف‌تر کال کنند. پوزیشن ضعیف شما در چنین حالتی برایتان هزینه‌بر خواهد بود.

بدتر از آن ممکن است که کارت‌های روی زمین طوری بخورد که ترجیح دهید چک دهید، در حالی که با بت کردن می‌توانستید باعث فولد همه افراد شوید. حال فرض کنید همه چک می‌دهند و کارت بعدی می‌خورد. فردی که ممکن بود روی فلاپ دستش را بریزد، حال دست بهتری دارد و می‌تواند برنده شود. به طور مثال شما ۸۸ دارید و فلاپ K-9-7 می‌خورد. ۳ یا ۴ بازیکن بعد از شما هستند و شما (به درستی) چک را انتخاب می‌کنید، چرا که این فلاپ احتمالا به یکی از بازیکنان دیگر کمک کرده است. با فرض اینکه هیچکس دست مناسبی برای بت کردن نداشت، همه چک می‌دهند. ترن A می‌خورد و یکی از افرادی که A5 دارد حال دست بهتری به وجود آورده است. ازآنجایی که این بازیکن احتمالا روی فلاپ فولد می‌داد، چک دادن شما باعث شد که دست را از دست بدهید. در همین شرایط اگر پوزیشن داشتید و آخرین نفر بودید، وقتی همه چک دادند می‌توانستید به درستی بت کنید و برنده پات شوید.

دیلر پوزیشن در پوکر

بازی با پوزیشن

واضح است که بهترین حالت این است که در پوزیشن‌های انتهایی با دست‌های خود به بازی بپردازید. درنتیجه در پوزیشن‌های اولیه فقط باید با بهترین دست‌های خود وارد بازی شوید. وقتی که فقط با دست‌های بسیار قوی مثل AA یا AK از پوزیشن‌های اولیه بازی کنید، نداشتن پوزیشن شما بعد از فلاپ به خوبی می‌تواند جبران شود. اگر پیر قوی دارید در همه شرایط باید روی فلاپ اگرسیو و تهاجمی بمانید (به جز شرایطی که پیر شما کمتر از آس است و روی فلاپ آس خورده است). اگر دست قوی مثل AK دارید در صورت پیر شدن روی فلاپ می‌توانید بت کنید و در غیر این صورت چک دهید. چنین دست‌هایی نیاز به حدس زدن ندارند و بازی با آن‌ها بعد از فلاپ مانند پیرهای کوچک‌تر و دست‌های متوسط سخت نیست.

در پوزیشن‌های انتهایی نیز از آنجایی که می‌توانید بازی تمام افراد دیگر را مشاهده کنید، می‌توانید با دست‌های زیادی ریز دهید و از پوزیشن خود استفاده کنید. – البته دقت کنید که بعضی از دست‌ها در هیچ حالتی سودمند نیستند و نباید بیش از حد لوز باشید. داشتن پوزیشن باعث می‌شود بتوانید با دست‌های با پتانسیل بالا به خوبی وارد بازی شوید و تمام استک حریفی که پیر قوی دارد را بعد از فلاپ به دست آورید و یا اینکه شرایط بسیار خوبی را برای بلوف داشته باشید.

اهمیت پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم را دست کم نگیرید. این موضوع باید روی تمام تصمیم‌هایی که در پوکر می‌گیرید در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید