دسته‌ها

پات-آدز در پوکر
ریاضیات در پوکر

پات-آدز در پوکر و اهمیت آن

پات-آدز در پوکر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نحوه بازی با دست را به صورت استاندارد تعیین می‌کند. این فرمول این موضوع را بررسی می‌کند که چطور مبلغ پات مشخص می‌کند ادامه دادن به بازی معقول است یا باید فولد دهید. برای کسانی که تا به حال در مورد پات-آدز نشنیده‌اند مثالی می‌زنیم تا مسئله واضح شود. فرض کنید که KQ دارید و فلاپ J-T-3 می‌خورد. همانطور که می‌بینید A و ۹ باعث استریت شدن شما می‌شود. همچنین K و Q شما را تاپ-پیر می‌کند که شاید برنده باشد و شاید هم نه.

پات-آدز در پوکر

اگر مقادیر زیر را بدانید می‌توانید پات-آدز خود را تشخیص دهید:

  • مبلغ پات چقدر است.
  • ادامه دادن به بازی چقدر هزینه دارد.
  • شانس شما برای اینکه بهترین دست را به وجود بیاورید چقدر است.

پات-آدز در پوکر

فرض کنید که پات ۱۰۰$ است و باید ۱۰$ بت را کال کنید تا برگ بعدی را ببینید. برای ساده‌تر شدن مسئله فرض می‌کنیم تنها در حالتی برنده خواهید شد که روی برگ بعدی استریت شوید.

می‌توانید احتمال برد خود را با در نظر گرفتن یک نسبت بین تعداد کارت‌هایی که باعث باخت و بردتان می‌شوند اندازه‌گیری کنید. در این مورد عدد ۳۹-به-۸ است. (به این نسبت آدز گفته می‌شود.) از ۴۷ کارتی که نمی‌بینید، ۳۹ کارت بی‌اثر هستند (باعث کامل شدن دستتان نمی‌شوند) و ۸ کارت شما را استریت می‌کنند (چهار ۹ و چهار A). می‌توانید نسبت ۸/۴۷ را معیار قرار دهید (۱۷ درصد) یا اینکه بگویید تقریبا ۱ بار در هر ۶ بار احتمال برد دارید. (به این نسبت شانس گفته می‌شود.)

فرقی که بین این دو مفهوم وجود دارد این است که آدز معمولا نشان‌دهنده مقدار اتفاق نیفتادن یک موضوع و شانس نشان‌دهنده اتفاق افتادن آن است. آدز با یک نسبت نشان داده می‌شود که عدد بزرگتر نشانگر کارت‌هایی که نمی‌خواهید و عدد کوچک نشان‌دهنده کارت‌هایی است که برای برد می‌خواهید است. همانطور که گفتیم در مثال ما ۳۹ کارت به دست شما کمکی نمی‌کنند و ۸ کارت آن را کامل می‌کنند. آدزی که برخلاف دست ما وجود دارد ۳۹-به-۸ است. شانس معمولا به صورت یک کسر نمایش داده می‌شود و از تعداد کارت‌هایی که برای برد می‌خواهید بر تعداد کل کارت‌ها به دست می‌آید. در مثال بالا تعداد کل کارت‌های بیرون بازی ۴۷ عدد (۳ کارت فلاپ و ۲ کارت در دست شما کم می‌شود) و تعداد کارت‌هایی که برای برد می‌خواهید ۸ عدد است. در نتیجه شانس استریت شدن شما ۸/۴۷ یا ۱۷٪ است.

پات-آدز در پوکر

حال با ترکیب سه عنصری که در ابتدا مثال زدیم نحوه تصمیم‌گیری درست و استاندارد را بررسی می‌کنیم. اینکه به سادگی چون استریت‌دراو هستید کال کنید اشتباه است. باید مطمئن شوید پات-آدز درستی برای کال کردن دارید (مبلغ بیش از حد سنگین نیست).

شما می‌توانید مبلغ کال را به دو شکل با پات مقایسه کنید، هم نسبت (در مثال بالا ۱۰۰-به-۱۰) و هم کسر (۱۰/۱۱۰). با ساده کردن این اعداد اصطلاحا شما پات-آدز ۱۰-به-۱ برای کال خواهید داشت. معنی این نسبت این است که اگر شما از هر ۱۱ بار ۱ بار برنده شوید، دراو شما در درازمدت سودمند واقع خواهد شد. از آنجایی که شانس استریت شدن با KQ تقریبا ۱ بار در هر ۶ بار است، واضح است که کال کردن منطقی می‌باشد.

اگر گات-شات باشید چطور؟ در چنین حالتی فقط ۴ کارت برای کامل شدن دستتان می‌خواهید. شانس شما ۴/۴۷ است و تقریبا در هر ۱۲ بار ۱ بار برنده می‌شوید. با توجه به سایز پات و مبلغ، فولد دادن در این هنگام منطقی است، چرا که دست شما در بیشتر اوقات کامل نمی‌شود تا این نوع کال را سودمند کند. طبیعتا هرچه مبلغ پات بیشتر باشد و اندازه بت کوچک‌تر، کال کردن منطقی‌تر خواهد بود.

چقدر به ریاضیات احتیاج داریم؟

آیا برای اینکه هولدم بازی کنیم باید ریاضیدان شویم؟! مطمئنا نه. پوکر تماما در مورد افکار منطقی و بازی با ذهن است. اینکه قابلیت محاسبه ریاضیات پیچیده را در ذهن خود داشته باشید خوب است، اما چیزی نیست که به تنهایی باعث برد شما می‌شود.

J10 سوتد در پوکر

با اینحال اطلاعات شما در مورد آدزها و احتمالات باید کامل باشد. چه اینکه این اعداد را حفظ کنید و در ذهن خود داشته باشید و چه از روش‌هایی برای محاسبه آن‌ها در هنگام آن‌ها استفاده کنید، نباید از ذات و جوانب اصلی بازی چشم‌پوشی کنید. ناتوانی در محاسبه پات-آدز در پوکر باعث می‌شود در برخی موارد که باید کال کنید فولد دهید و در برخی موارد دیگر کال‌های اشتباه و وحشتناکی انجام دهید. می‌توانید چارتی از دراوهای مختلف تهیه کنید و احتمال وقوع آن‌ها را در ذهن خود بسپارید. انجام این کار ذهن شما را از انجام محاسبات پیچیده هنگامی که در بازی هستید آسوده می‌کند.

در بیشتر مواقع انتخاب شما برای ادامه دادن یا ندادن به بازی با دست‌های دراو کاملا واضح است. به طور مثال فرض کنید فلاش-دراو هستید و در پات ۳۰۰$ باید ۱۰$ کال کنید تا برگ بعدی را ببینید. پات-آدز ۳۰-به-۱ است و شما ۳۸-به-۹ احتمال برد دارید (تقریبا ۴-به-۱). در چنین شرایطی به صورت اتوماتیک ذهن شما کال را انتخاب می‌کند و نیاز به فکر ندارید. با اینحال گاهی اوقات شرایط کمی پیچیده می‌شود، بازیکنان زیادی در پات وجود دارند که هنوز وارد بازی نشده‌اند، ایمپلاید-آدز وجود دارد، احتمال فولد و بلوف زدن و بسیاری فاکتورهای موثر دیگر می‌توانند تعیین کنند که آیا ادامه دادن به بازی منطقی است یا خیر. یا حتی فرض کنید که باید ۲۰$ در پات ۶۰$ کال کنید و احتمال بردتان ۳-به-۱ است، این شرایط کاملا خنثی می‌باشد. اگر از جنبه ریاضیات به این موضوع نگاه کنید فرقی بین کال کردن یا فولد دادن وجود ندارد. این شرایط در درازمدت نه سود دارد و نه ضرر.

شرایط ۵۰-۵۰ زیادی در پوکر وجود دارد که تصمیم‌گیری در آن‌ها کاملا بستگی به شما دارد. یک بازیکن پوکر حرفه‌ای تمام جوانب بازی را در نظر می‌گیرد. تصمیماتی که امروز شاید برای شما بسیار سخت و پیچیده باشند، با تمرین و تکرار پس از مدتی بسیار آسان خواهند بود. امیدواریم به درک خوبی در مورد پات-آدز در پوکر رسیده باشید، با آرزوی موفقیت.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید