دسته‌ها

ورودی میز در پوکر (Buy-in)
مدیریت سرمایهنحوه بازی

ورودی میز در پوکر (Buy-in) – قسمت اول

با چه مبلغی باید به میز پوکر وارد شویم؟ مبلغ استاندارد ورودی میز در پوکر چقدر است؟ در این آموزش پوکر شما را با مقادیر مناسب خرید یا ورودی میز در پوکر (Buy-in) آشنا می‌کنیم.

buy-in مبلغی است که شما می‌خواهید صرف یک بازی مشخص کنید. معمولا قوانینی توسط پوکرروم برای ورودی میزها تعریف می‌شود و برای ورود به بازی باید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین در هنگام انتخاب میز و مبلغ باید نکات دیگری را هم برای جلوگیری از برشکست شدن و به سود رسیدن در نظر بگیرید.

در این آموزش پوکر به بررسی این موضوعات می‌پردازیم و پس از آن خواهید فهمید که مقدار buy-in مناسب برای شما چقدر است!

۳ مفهوم اولیه: ورودی میز در پوکر (Buy-in) کش-گیم

ورودی میز در پوکر (Buy-in)

لیمیت، نولیمیت و پات-لیمیت

مبلغ ورودی در فرم‌های نولیمیت و پات-لیمیت تا حد زیادی موثر است – چرا که اندازه پات می‌تواند به شدت افزایش یابد و تا رسیدن به شوداون پات‌های سنگینی به وجود بیاید.

برعکس این موضوع در بازی‌های لیمیت مبلغ ورودی چندان تاثیری در روند بازی ندارد، چرا که شما از اندازه‌های بت مشخصی می‌توانید در طول دست استفاده کنید. (به همین دلیل بسیاری از پوکرروم‌ها سقفی برای بازی‌های لیمیت قرار نمی‌دهند).

حداقل و حداکثر ورودی

در بیشتر پوکرروم‌ها (چه لایو و چه آنلاین) معمولا سقف و کفی برای حداکثر و حداقل مقداری که می‌توانید وارد میز کنید قرار داده شده است. معمولا این مقادیر ضریبی از بیگ-بلایند هستند و در هر استیک متفاوت می‌باشند.

بیشتر سایت‌های پوکر و کازینوها حداقل مبلغ ورودی را بین ۲۰bb تا ۴۰bb در نظر می‌گیرند.

همچنین حداکثر مبلغ ورودی نیز به صورت استاندارد ۱۰۰bb در نظر گرفته می‌شود. البته دقت کنید که در بازی‌های دیپ-استک و میزهای سنگین سقف خرید می‌تواند به ۲۵۰bb برسد یا حتی نامحدود شود! اگر جایی را برای بازی پیدا کردید که سقف خرید نامحدودی دارد، بسیار مهم است که بیش از حد پول خود را وارد بازی نکنید. در ادامه نکاتی را درباره این موضوع مطرح خواهیم کرد.

بلوف زدن در ریور

شورت-استک و دیپ-استک

با توجه به حداقل و حداکثر ورودی میز در پوکر (Buy-in) شما می‌توانید انتخاب کنید که شورت-استک وارد بازی شوید (کمتر از ۵۰bb) یا اینکه دیپ-استک به بازی بپردازید (۱۰۰bb یا بیشتر).

هنگامی که شورت-استک بازی کنید، احتمالات جانبی یا ایمپلاید-آدز شما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، چرا که معمولا پولی برایتان باقی نمی‌ماند تا اگر دستتان کامل شد وارد بازی کنید، همچنین به سرعت ممکن است پول خود را از دست بدهید (یعنی نتایج کوتاه‌مدت شما ممکن است چندان جالب به نظر نرسد).

وقتی که دیپ-استک هستید، اهمیت بازی بعد از فلاپ بسیار بالا می‌رود و معمولا نیاز به مهارت شماست که تعیین‌کننده سود و ضرر خواهد بود. همچنین پتانسیل شما برای برد پات‌های سنگین بالاتر می‌رود، البته به همین شکل ممکن است پول بیشتری نیز از دست بدهید. با اینحال به دلیل جریان داشتن بازی بعد از فلاپ معمولا واریانس یا نوسانات کمتری را تجربه خواهید کرد.

۳ فاکتور برای تصمیم‌گیری: مبلغ استاندارد ورودی میز در پوکر چقدر است؟

سطح راحتی

در ابتدا باید بگوییم که هرگز نباید با پولی که متعلق به شما نیست یا توان باخت آن را ندارید بازی کنید. با این حال اگر در حال بازی با پولی هستید که اجاره ماه بعد شما است، بهتر است که در میزهای سبک بازی کنید. در غیر این صورت اگر چند میلیون تومان از مخارج زندگی خود را در یک دست ببازید مطمئنا تا چند شب نمی‌توانید به راحتی به خواب بروید.

به یاد داشته باشید هر پولی که در میز جلوی شما قرار دارد ممکن است به سرعت وارد پات شود و آن را از دست بدهید. به همین دلیل بهتر است که یک بانکرول جداگانه برای پوکر تعریف کنید (در قسمت بعدی به آن اشاره می‌کنیم) تا بتوانید با آرامش و به راحتی به متناسب با آن به بازی کردن بپردازید و از برشکست شدن خود جلوگیری کنید.

مدیریت پول و سرمایه در پوکر

همچنین علاوه بر راحتی در بازی، باید تشخیص دهید که در پوکر چه قدرتی دارید. اگر بیشتر در تورنومنت‌ها بازی کرده‌اید و در آن‌ها بهتر عمل می‌کنید، در صورتی که می‌خواهید کش-گیم بازی کنید احتمالا باید به صورت شورت-استک وارد بازی شوید. چرا که میزان راحتی شما افزایش خواهد یافت، دلیل این موضوع نیز این است که در تورنومنت‌ها معمولا شورت-استک هستید و تجربه خوبی در این نوع بازی دارید.

به همین شکل اگر بازیکن کش-گیم هستید که به صورت نرمال با ۱۰۰bb شروع به بازی می‌کند و به دیپ-استک علاقه دارید، قرار نیست حتما از حداکثر ورودی استفاده کرده و با ۲۰۰bb بازی را شروع کنید، در حریم امن خود بمانید و تمرکزتان بر روی سود بیشتر باشد.

بانکرول

حتی بهترین بازیکنان نیز می‌توانند باخت‌های زیادی داشته باشند. رسیدن به سود در پوکر در درازمدت اتفاق خواهد افتاد و باید روی این موضوع تمرکز کنید. در این مسیر شما بالا و پایین‌های بسیاری را تجربه خواهید کرد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که بانکرول جداگانه‌ای برای بازی تعریف کرده و دقیقا مشخص کنید که چه استیک و میزی مناسب شماست، همچنین در نظر بگیرید که چه زمانی می‌توانید به میزهای سنگین‌تر بروید. اگر با میزهای سبک شروع کرده‌اید در چارت پایین مشاهده خواهید کرد که برای بازی در میز ۱۰kNL به ۲۰۰ هزار تومان بانکرول نیاز خواهید داشت.

نکته: استیک میزهای ۱۰kNL برابر با ۵۰/۱۰۰ است. عدد “۱۰” برابر با ۱۰۰bb یعنی ۱۰ هزار تومان است (این عدد به صورت استاندارد باید برای میزها تعریف شود اما در سایت‌های پوکر ایرانی مبلغ ۵ هزار تومان (۵k) برای حداکثر ورودی این میزها مقدر شده است). درنتیجه اگر با همین ریاضیات پیش برویم، میز ۵mNL استیک ۲۵k/50k خواهد داشت (۵۰k x 100 = 5m).

بلایند حداقل ورودی

(۲۰bb~)

حداکثر ورودی

(۱۰۰bb~)

بانکرول مورد نیاز

(۱۰۰bb~ ورودی)

بانکرول امن (۱۰۰BI) حداقل بانکرول (۲۰BI)
۵۰/۱۰۰ ۲k ۱۰k ۱M ۲۰۰k
۲۰۰/۴۰۰ ۸k ۴۰k ۴M ۸۰۰k
۲۵۰/۵۰۰ ۱۰k ۵۰k ۵M ۱M
۵۰۰/۱,۰۰۰ ۲۰k ۱۰۰k ۱۰M ۲M
۱k/2k ۴۰k ۲۰۰k ۲۰M ۴M
۱٫۵k/3k ۶۰k ۳۰۰k ۳۰M ۶M
۲٫۵k/5k ۱۰۰k ۵۰۰k ۵۰M ۱۰M
۵k/10k ۲۰۰k ۱M ۱۰۰M ۲۰M
۱۰k/20k ۴۰۰k ۲M ۲۰۰M ۴۰M
۲۵k/50k ۱M ۵M ۵۰۰M ۱۰۰M

نکته: دقت کنید که BI مخفف Buy-in یا ورودی است، همچنین در میزهایی که سقف ندارند به تعداد ورودی‌های بیشتری نیاز دارید تا بتوانید استطاعت آن بازی‌ها را داشته باشید و زیر فشار واریانس آن‌ها قرار نگیرید.

مدیریت پول و سرمایه در پوکر

سطح مهارت بازیکنان

بعد از اینکه استیک مناسب و میز خود را انتخاب کردید، مهم‌ترین چیزی که برای انتخاب ورودی میز در پوکر (Buy-in) باید در نظر بگیرید سطح مهارت بازیکنان دیگر روی میز است.

اگر حس می‌کنید که مهارت شما از آن‌ها بیشتر است، باید از حداکثر مقدار ورودی استفاده کنید، چرا که در درازمدت در برابر افراد ضعیف‌تر از خودتان برنده خواهید بود. به همین دلیل مشاهده می‌کنید که بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای معمولا در پوکر آنلاین از ۱۰۰bb استفاده می‌کنند و تلاششان بر این است که استک بیشتری از تمام افراد حاضر در میز داشته باشند.

همچنین برعکس اگر حس می‌کنید که یکی از افراد ضعیف روی میز هستید، استفاده از مبالغ کمتر و شورت-استک بودن می‌تواند قابل قبول باشد.

دقت کنید که همیشه می‌توانید در ابتدا شورت-استک وارد بازی شوید و وضعیت بازی را درک کنید، سپس اگر حس کردید لازم است از حداکثر مبلغ ورودی استفاده کنید.

اگر در میزی هستید که مملو از بازیکنان حرفه‌ای و دیپ-استک است و یک فیش-پلیر (کسی که حس می‌کنید از او قوی‌تر هستید) شورت-استک نیز روی میز قرار دارد، فکر نکنید که باید از حداکثر ورودی استفاده کنید، با اینحال سعی کنید همیشه استکتان مقداری از او بیشتر باشد.


ادامه این آموزش را در لینک زیر مطالعه کنید:

ورودی میز در پوکر (Buy-in) – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید