دسته‌ها

اجتناب از اشتباهاتدسته‌بندی نشدهرواشناسی پوکر و جنبه ذهنی بازیمقالات عمومی

نکاتی کلیدی برای بهتر شدن در پوکر | قسمت دوم: بلوف

چگونه در پوکر گند نزنیم؟ - خیلی بلوف نزنیم!

 در ارتباط با یک سو تفاهم

بیایید در همین ابتدای امر یک مسئله را روشن کنیم:
بلوف های موسوم به استون کلد در پوکر به ندرت به جایی می رسند.

به لطف فیلم های دراماتیک هالیوود و تعابیری که آن ها در بینندگان خود ایجاد می کنند، مردم عادی بر این باورند که باید در هر زمان که موقعیتش فراهم است، بلوف بزنند. این موقعیت تنها در مواردی پیش می آید که یک نفر با استریت فلاش به یک نفر با رویال فلاش ببازد؛ و منظور ما دقیقا این است که چنین چیزی نزدیک به غیر ممکن است.

همان طور که احتمالا می دانید، بلوف ها در پوکر تگزاس هولدم به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

  • بلوف های سریع
  • شبه بلوف یا نیمه بلوف
  • بلوف استون کلد یا بلوف برهنه

بلوف سریع

بلوف

اکثر بلوف هایی که در بازی تگزاس هولدم شاهد آن هستیم از نوع بلوف سریع یا همان اسمال بال هستند. در این نوع بلوف، هدف این است که با شرطی نه چندان گزاف، برای پاتی کوچک یا متوسط خیز برداریم. احتمال موفقیت در این نوع بلوف زیاد است و ریسک کمی متوجه فرد بلوف زننده است. با این حال، همان طور که ذکر شد، پاداش ریسکی کوچک، منفعتی کوچک است و قرار نیست با آن بتوانید ثروتمند شوید.

مثال: سه بازیکن وقتی شما در جایگاه نشانگر هستید و روی میز شاه دل، شاه پیک و ۷ خشت است، چک می کنند.

در پیش از فلاپ، هیچ بازیکنی ریز نمی کند و به نظر هیچ یک مشتاق نیست برای بردن پات اقدام خاصی انجام دهد. در این حالت، دو احتمال وجود دارد:

  • یک نفر شاه دارد و می خواهد با اسلو پلی دیگران را فریب دهد.
  • هیچ کس شاه ندارد و گویا همه قرار است فولد کنند.

قضیه به همین سادگی قابل حدس زدن است. وقتی کسی شاه ندارد، احتمالا همه بخواهند که فولد کنند.

با این حال، مقدار پات به قدری نیست که کسی کال کند و پس از آن، احساس یک قهرمان را داشته باشد. این حالت، یک شرط در موقعیت است. همه قصد دارند این پات به پایان برسد و مهم هم نیست چه دستی داشته باشند.

شبه بلوف یا سمی بلوف

فرض کنیم شما یک شاه دل دارید و دو نفر کال می کنند.

فلاپ رو می شود در آن یک سرباز دل، ۹ پیک و ۵ دل به چشم می خورد. در این حالت، شما چیزی به جز یک فلاش نخواهید داشت. بازیکن اول چک می کند و بازیکن بعدی، به اندازه سه چهارم پات شرط می بندد.

در این حالت، ریز کردن به معنای یک شبه بلوف است؛ زیرا شما عملا چیزی ندارید. هر کس یک جفت هم داشته باشد، از شما پیش است. شما با ریز کردن به دیگران این پیام را مخابره می کنید که دستی ارزشمند دارید و احتمالا حد اقل ارزش دست شما، فلاش است. پس آن ها ممکن است به این نتیجه برسند که شما شانس زیادی برای برنده شدن این دست دارید.

در حقیقت اما دست شما ارزش چندانی ندارد؛ اما همچنان ارزش دارد؛ پس این یک شبه بلوف است. سناریوی ایده آل این است که پس از این بلوف، حریفان شما فولد کنند و پات به شما برسد. اما اگر یکی از حریفانتان در این جا کال کند، ضرر آن به شما خواهد رسید؛ هر چند در پوکر دست روی دست بسیار است و ممکن است او هم مثل شما بلوف زده باشد.

شبه بلوف ها بخشی حیاتی از پوکر هستند؛ اما همیشه متوجه این مسئله باشید که در هنگام زدن یک شبه بلوف، اگر دست خوبی داته باشید، این مسئله برای دیگران کاملا مشهود خواهد بود.

بلوف استون کلد یا بلوف برهنه

احتمالا رویایی ترین بلوف برهنه تاریخ، شاهکار بِرَد بوث در برابر فیل ایوی باشد. در آن بلوف، بِرد با دستی که در بهترین حالت دو جفت بود، جزئت به خرج داد و بیخ گلوی حریف را با یک حرکت استثنائی گرفت. از آن جا که دست او عملا خیلی بی ارزش بود، بلوف او در کتاب بهترین بلوف های برهنه تاریخ جاودانه شد. البته چنین کتابی وجود ندارد؛ اما اگر قرار باشد یک نفر چنین کتابی بنویسد، قطعا به این بلوف اشاره خواهد کرد.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، با داشتن چنین دستی، تنها راهی که ممکن بود برد بر فیل پیروز شود، همین بود که فیل فولد کند.

این نوع بلوف ها را تنها می توانید در فیلم های هالیوودی ببینید. اکثریت مردم هم بر این باورند که پوکر پر از موارد مشابه است و هر بار که چند نفر جمع می شوند که دور هم پوکر بازی کنند، حتما چندین بار شاهد چنین بلوف هایی هستند. اما در واقعیت، زدن چنین بلوفی توصیه نمی شود. نوعی دیوانگی است و البته دیوانگی هم گاهی مزایای خاص خود را دارد.

برای رسیدن به سود از چنین بلوفی، لازم است همه چیز تحت کنترل شما باشد. باید بتوانید تفکرات و نقشه های حریف خود را بسنجید و بر اساس آن عمل کنید. این درجه ای از بازی است که هر کسی توانایی آن را ندارد و تنها بهترین بازیکنان پوکر می توانند آن را به کار گیرند.

البته شما هم می توانید در هر سطحی از چنین بلوفی استفاده کنید، اما اگر در آن حرفه ای نیستید، می توان با اطمینان گفت که از آن به عنوان تیری در تاریکی استفاده کرده اید و اگر بخت با شما یار باشد، ممکن است برنده شوید.

دن هرینگتون به این نوع بلوف ها می گوید «بلوف های تونل تاریک». تنها چیزی که شما می بینید، نوری در انتهای تونلی تاریک است. شما در حقیقت به امید رسیدن به آن نور پیش می روید و در واقع نمی دانید چه اتفاقی در اطراف شما در حال رخ دادن است.

برای این که در پوکر گند نزنیم، باید از زدن بلوف های عجیب و غریب خودداری کنیم و همچنین، تعداد شبه بلوف ها و بلوف های سریع خود را نیز محدود کنید. بهترین راه برای رسیدن به پول برای بازیکنان مبتدی، بازی کردن پوکر به روش معمولی و رعایت الفبای آن است.

اگر بهترین دست را دارید، شرط ببندید و اگر ندارید، فولد کنید

وقتی تازه کارید، تنها در حالتی عاقلانه است که در پوکر خلاقیت به خرج بدهید که بر سر میزی بازی کنید که تمام بازیکنان آن را می شناسید و روش بازی آن ها را بلدید. در غیر این صورت، شرط بستن به امید بلوف های رویایی، تنها دور ریختن پول است.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید