دسته‌ها

نشان دادن کارت در شوداون پوکر
اجتناب از اشتباهاتاستراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

سه شرط پوکر برای نشان دادن کارت در شوداون

زمانی که یک بازیکن تازه‌کار بودم، از نشان دادن تمام بلوف‌هایم بسیار خوشحال می‌شدم. این عمل اگر در زمان اشتباه اتفاق بیافتد می‌تواند بسیار خطرناک باشد و تا حد زیادی روی نرخ برد (win rate) شما تاثیر منفی بگذارد. همچنین زمان‌هایی وجود دارند که نشان دادن کارت یا شو کردن در پوکر می‌تواند بسیار سودمند واقع شود. نکته اصلی اینجاست که باید بدانید چرا دست خود را شو می‌کنید و این کار چه عواقب و تبعاتی خواهد داشت.

سه شرط برای نشان دادن کارت در پوکر

دادن اطلاعات رایگان به حریف در هنگام بازی اگر دلیلی برای آن نداشته باشیم، به خصوص در شوداون حرکت مناسبی محسوب نمی‌شود. اما وقتی که دیدید سه شرط زیر به صورت همزمان در بازی وجود دارد، نکات مثبت بیشتر از منفی می‌شوند و کارت‌ها ارزش نشان دادن دارند.

  • حریف بازیکن واکنش‌پذیری باشد.
  • ازینکه حریف چه عکس‌العملی نسبت به اطلاعاتی که به او می‌دهید نشان خواهد داد آگاه باشید.
  • به صورت کلی ازینکه چگونه باید از این عکس‌العمل حریف سود ببرید آگاه باشید.

بیایید بیشتر در مورد این سه نکته صحبت کنیم.

نشان دادن کارت در شوداون پوکر

آیا حریف شما واکنش‌پذیر است؟

بعضی از بازیکنان پوکر هیچ ایده‌ای نسبت به اطلاعات جدیدی که از دیدن کارت‌ها در شوداون به دست می‌آورند ندارند. این بازیکنان همان بازی قبلی خود را پیش می‌گیرند و در حیطه امن خود باقی می‌مانند، همچنین اهمیتی نسبت به حرکات جدید حریف خود ندارند. بازیکنان غیرواکنش‌پذیر تفکرات صفر و صد دارند، مثل اینکه «AQ یک دست بازنده است» یا «در پوزیشن دیلر نباید هیچ کارتی را فولد داد». شبکه اعتقادات آن‌ها به طور کامل تثبیت شده و حتی اگر بدترین بلوف‌ها را به آن‌ها نشان دهید شانه‌های خود را بالا می‌اندازند و دوباره به حیطه امن خود بازمی‌گردند. در این حالت تمام نتیجه‌ای که با استفاده از نشان دادن کارت خود خواهید داشت، دادن اطلاعات به بقیه بازیکنان روی میز در مورد نحوه بازیتان است. شاید در صورتی که بازیکنان واکنش‌پذیر دیگری به بازیتان توجه می‌کنند انجام این کار منطقی باشد، در غیر این صورت فقط ریسک دادن اطلاعات رایگان به کسانی که از بازی آن‌ها اطلاعی ندارید را انجام می‌دهید.

در نقطه مقابل بازیکنان واکنش‌پذیر علاقه به استفاده از اطلاعات و مشاهدات خود دارند. این اطلاعات می‌توانند چیزهایی مثل: «اون از وقتی که روی میز نشسته هیچ دستی رو بازی نکرده» یا «با J8 آفسوت بلوف میزنه… پف.. به زودی جواب این حرکت رو میگیره». این بازیکنان به خوبی به دستی که در شوداون نشان داده‌اید توجه می‌کنند. قدم بعدی این است که شما مطمئن باشید می‌توانید عکس‌العمل حریف را نسبت به حرکت خود بسنجید.

نشان دادن کارت در شوداون پوکر

 پیش‌بینی عکس‌العمل حریف

اگر حریف شما بازیکن واکنش‌پذیری بود، باید بدانید که چگونه اطلاعات جدید را تفسیر می‌کند. بعضی از بازیکنان بیش از حد نسبت به افکار خود نسبت به حریف اطمینان خاطر دارند. آن‌ها عکس‌العمل‌هایی که خودشان دارند را به حریف نسبت می‌دهند. در هنگام شو کردن کارت‌ها نباید خودتان را گول بزنید و در این دام بیافتید.
اول از همه به دنبال واکنش‌های احساسی روی میز باشید. وقتی شخصی به جای منطق از احساسات خود در تصمیم‌گیری استفاده می‌کند، اینکه دوباره نیز در دست‌های دیگر این کار را انجام دهد بسیار قریب‌الوقوع است. به طور مثال بازیکن پرحرفی را می‌بینید که وقتی تاپ-پیر خود را روی فلاپ در برابر حریف فولد می‌دهد شروع به خنده‌های عصبی می‌کند. وقتی که حریف او سِت شو می‌کند، او با غرور لبخند رضایت‌بخشی می‌زند که توانسته بار دیگر یک فولد خوب و به موقع دهد. این شخص به فولد دادن علاقه دارد و هیچوقت نمی‌خواهد به دیگران پول بدهد. این بازیکن کال کردن با یک دست بد را خطرناک‌تر از فولد دادن یک دست خوب می‌بیند (ترجیح می‌دهد دست خوبی که به نظر آنقدر قوی نمی‌آید را بریزد).

پس از چند دست وقتی این بازیکن در پوزیشن‌های میانی ریز می‌دهد، شما روی دیلر او را ری-ریز می‌کنید. او خنده عصبی دارد و شروع به صحبت درباره اینکه شما AK یا JJ دارید می‌کند و فولد می‌دهد. در حالت عادی طیف کارت‌های شما برای این کار دست‌های دیگری به جز AK یا JJ است، و در اینجا حریف دستتان را نخوانده بلکه فقط به صورت شانسی آن را حدس زده، در این لحظه شما AK خود را شو می‌کنید. با این کار شما به صورت مثبتی حس فولد دادن او را تقویت می‌کنید و به او می‌فهمانید چقدر خوب فولد داده و چه بازیکن خوبی است. به این دلیل که واکنش حریف به این کار کاملا احساسی بوده و باعث رضایت او می‌شود، شما یک مسیر درست و قابل اتکا برای خود به وجود آورده‌اید. در آینده حریف با خوشحالی بسیاری در برابر شما فولد خواهد داد.

برخلاف این بازیکن بازیکنان منطقی وجود دارند که علاوه بر حرکات خود حرکات حریف را نیز آنالیز می‌کنند. چنین شخصی از اینکه چرا کارت خود را شو کرده‌اید متعجب می‌شود و در آینده برداشت عکسی خواهد داشت. «چرا او کارت خودش را به من نشان داد، آیا می‌خواهد در آینده به من بلوف بزند؟»
در برابر چنین بازیکنی باید بسیار احتیاط کنیم و مطمئن باشیم از لحاظ ذهنی یک مرحله نسبت به آن‌ها جلوتر هستیم.

نشان دادن کارت در شوداون پوکر

 بهره‌برداری از عکس‌العمل حریف

صرفا نباید بگوییم که A مساوی B است. باید این معادله را توسعه دهیم، به فرض بگوییم چون A مساوی B است، بنابراین من باید D, C و E را انجام دهم، بگذارید قضیه را برایتان باز می‌کنیم. فرض می‌کنیم یک بازیکن آماتور روی ریور در برابر یک بازیکن کال-استیشن آزاردهنده بلوف خود را شو می‌کند، سپس یک دست دیگر او را با ۷۶s در پوزیشن دیلر ری-ریز می‌کند.

چرا او با ۷۶s ری-ریز کرد؟ این کار استراتژی تکراری او است. اشکالی ندارد، اما چه چیزی ری-ریز کردن را در برابر یک بازیکن نرمال سودمند می‌کند؟ احتمال فولد حریف در پری-فلاپ، احتمال فولد بعد از فلاپ و پوزیشن داشتن و قابلیت بازی کردن در برابر او. وقتی که شما دو فاکتور اول را حذف کنید، این دست برای ری-ریز بسیار ضعیف می‌شود و ریز دادن تنها می‌تواند با به وجود آمدن احتمالات جانبی (ایمپلاید آدز) سودرسان باشد. با توجه به اینکه بازیکن آماتور یک بلوف را به حریف کالر خود نشان داده است، احتمال فولد دادن در این شرایط بسیار پایین بوده و ری-ریز حرکت بسیار اشتباهی است. همچنین نیازی به ایزوله کردن این بازی کن ندارد (چون هدزآپ است) و صرفا فقط باید کال کند.

این اشتباه از جایی نشات می‌گیرد که بازیکن آماتور بلوف خود را در جای اشتباهی شو کرد. شکی نیست که او دلیلی برای این کار دارد: «دفعه بعدی که دست خوبی داشتم روی ریور ریز خواهم داد» در حالی که این کار می‌تواند مناسب به نظر برسد، اما تمام حالت‌های دیگری که قابلیت بلوف زدن دارد را از او سلب می‌کند، چرا که با شو کردن کارت خود حریف را تحریک به کال کردن کرده است. او فقط باید با دست‌های بسیار قوی در پری-فلاپ ری-ریز کند، روی فلاپ ریز پیوسته (c-bet) به عنوان بلوف نزند، سعی کند با دست‌های متوسط با مبلغ کمی به بازی ادامه دهد، او صرفا برای رسیدن به یک بُعد (ریز دادن با کارت خوب در دفعات بعدی) تمام نکات دیگر بازی خود را از دست داده است.

همیشه دقت کنید که نشان دادن کارت چه تاثیری روی بازی شما دارد و صرفا به همان لحظه فکر نکنید.

نکات لازم برای شو کردن در شوداون

  • وقتی که می‌خواهید کارت خود را شو کنید، مطمئن شوید که نکات مثبت بر نکات منفی غلبه می‌کنند.
  • حریف باید یک بازیکن واکنش‌پذیر باشد و نباید دائما در حیطه امن و افکار ثابت خود باقی بماند.
  • باید بتوانید به خوبی عکس‌العمل حریف را نسبت به نشان دادن کارت‌ها خود پیش‌بینی کنید. بهترین مکان برای این کار شو کردن کارت در برابر حریف‌های احساسی است.
  • به اینکه شو کردن کارت‌ها در آینده چگونه روی استراتژی کلی پوکر شما تاثیر می‌گذارد به خوبی فکر کنید و صرفا به لحظه وابسته نشوید.

موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید