دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها
موقعیت‌ها و سبک‌های بازی

الگوهای کال کردن بازیکنان لوز-پسیو در پوکر

در این آموزش پوکر به بررسی بازی در برابر بازیکنان لوز-پسیو – لوز یا کسانی که به راحتی ریزهای سنگین را کال می‌کنند و پسیو به معنی منفعل یا دفاعی و کسانی که بدون داشتن کارت خوب به بازی ادامه نمی‌دهند، می‌پردازیم. بازی در برابر بازیکنان لوز-پسیو بسیار سودمند است. به طور ساده، سود ما از بازیکنانی است که با دست‌های زیادی وارد بازی می‌شوند اما با آن‌ها به اندازه کافی اگرسیو و تهاجمی نیستند.

بازیکنان لوز-پسیو و نحوه کال کردن آن‌ها

همه بازیکنان لوز-پسیو مثل هم نیستند. آن‌ها با توجه به میزان لوز بودنشان، الگوهای کال کردن متفاوتی دارند. به طور کلی بازیکنان لوز-پسیو به دست‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

نوع اول بازیکنان لوز-پسیو در پوکر

نوع اول بازیکنانی هستند که در پری-فلاپ حتی ریزهای سنگین را کال می‌کنند اما اگر فلاپ مورد علاقه آن‌ها نباشد فولد می‌دهند.

به این تفکر «fit or fold» گفته می‌شود. به عبارت دیگر اگر فلاپ کمی برای آن‌ها مطلوب باشد، حداقل یک ریز دیگر را کال می‌کنند. اما اگر فلاپ برای آن‌ها نخورد و با ریز مواجه شوند، بدون فکر کردن دست خود را می‌ریزند.

در برابر این بازیکنان باید ببینم تا چه میزان ریز را پری-فلاپ کال می‌کنند و حداقل ریز برای وادار کردن آن‌ها به فولد روی فلاپ چقدر است. شکست دادن چنین بازیکنانی کاملا راحت است و در بازی با آن‌ها کمترین ریسک را روی استک خود می‌کنید، چرا که بر اساس تصمیم آن‌ها روی فلاپ می‌دانید دقیقا در چه وضعیتی هستید.

کال کردن بازیکنان لوز-پسیو در پوکر

نوع دوم بازیکنان لوز-پسیو

کسانی که که هم پری-فلاپ و هم فلاپ کال می‌کنند اما اگر کارتشان نخورد روی ترن فولد می‌دهند.

این نوع بازیکنان بیشتر در لیمیت هولدم یافت می‌شوند، چرا که ریز روی فلاپ کمتر است و معمولا بازیکنان ریزهای سنگین‌تر را در ترن و ریور کال نمی‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است آن‌ها را در نولیمیت نیز ببینید، مخصوصا زمانی که اندازه ریز روی فلاپ کم باشد.

اگر روی فلاپ در مقابل چنین بازیکنانی قرار گرفتید، آن‌ها به چندین دلیل ممکن است کال کردن را انتخاب کنند. ممکن است کارت قوی داشته و یا پیر ضعیف باشند، اما اگر شک کنند که شما به سادگی ریز پیوسته (c-bet) می‌دهید، کال می‌کنند تا ببینند روی ترن چه می‌کنید. همچنین شاید با داشتن کارت بی‌ارزشی فقط بازی شناور (float play) انجام دهند و امیدوار باشند که روی ترن بتوانند پات را از شما بدزدند.

به صورت عادی نیازی نیست خیلی درباره آن‌ها فکر کنید. آن‌ها بر اساس قدرت دست خود پوکر بازی کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند. از کال کردن نوع دوم بازیکنان لوز-پسیو روی فلاپ هیچ چیزی درباره قدرت دستشان نخواهید فهمید، چرا که آن‌ها فقط می‌خواهند ترن را ببینند، اما وقتی که به ترن می‌رسند، باید دست خوبی برای ادامه دادن بازی داشته باشند.

کال کردن بازیکنان لوز-پسیو در پوکر

نکات مثبت و منفی در استراتژی مقابله با آن‌ها وجود دارد. اولین کار این است که فلاپ در برابر آن‌ها چک دهید. چرا که آن‌ها فولد نمی‌دهند و هیچ اطلاعاتی راجع به دست آن‌ها کسب نخواهید کرد. نکته مثبت اینجاست که روی مقدار کمتری از چیپ خود ریسک می‌کنید، همچنین پات را کوچک نگاه می‌دارید و اشتیاق آن‌ها را برای کال کردن روی ترن با دست‌های ضعیف کم می‌کنید.

در نقطه مقابل نکته منفی این است که با چک دادن روی ترن به او می‌فهمانید که شما نیز دست خوبی برای بازی ندارید. این کار ممکن است آن‌ها را ترغیب کند که روی ترن با ضعیف‌ترین کارت‌ها نیز کال کند، در حالی که اگر روی فلاپ ریز می‌دادید هرگز این اتفاق نمی‌افتاد.

در مجموع ریز دادن روی فلاپ در برابر این بازیکنان گزینه بهتری هست، حتی اگر دست ضعیفی دارید و می‌دانید که حریف کال کردن را انتخاب می‌کند. به این دلیل که می‌توانید عکس‌العمل حریف را مشاهده کنید و ببینید ریز می‌دهد یا صرفا کال می‌کند و امیدوار است. همچنین شما یک پات خوب برای بلوف زدن می‌سازید که ابزار خوبی در برابر بازیکنان لوز-پسیو دسته دوم است. یعنی ریزهای کال شده شما نیز شامل سود می‌شوند و می‌توانید پات بهتری ببرید.

البته مشخصا ریسک این کار از چک دادن روی فلاپ بیشتر است، چرا که در آن حالت در پری-فلاپ،‌ فلاپ و ترن ریز داده‌اید. اما اگر تقریبا مطمئن شده‌اید که او روی ترن فولد می‌دهد، ریز دادن در پری-فلاپ و فلاپ کاملا معقول خواهد بود.

باید قضیه را برای حریف منطقی کنید. درست است که او صرفا به قدرت کارت خودش فکر می‌کند، اما ریز سنگین روی ترن پس از ریز روی فلاپ به هر کسی می‌فهماند که باید برای ادامه بازی دست قوی داشته باشد.

کال کردن بازیکنان لوز-پسیو در پوکر

نوع سوم بازیکنان لوز-پسیو

کسانی هستند که تا ریور همه ریزها را کال می‌کنند تا از قدرت دست خود مطمئن شوند، سپس اگر دست خوبی نداشتند ریور فولد می‌دهند.

این بازیکن‌ها به معنای واقعی کال-استیشن هستند، حتی روی ریور نیز اگر دستشان احتمال برد داشته باشد کال خواهند کرد.

اگر روی میز شما چند بازیکن به این شکل وجود دارند، بهترین کار این است که صبر کنید تا دست خوبی بیاورید سپس ریز دهید. شاید بتوانید شرایطی را پیدا کنید که این بازیکنان روی ریور فولد دهند، اما ریسک کردن در چنین حالتی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. شاید برایتان خوشایند نباشد که بازیتان تماما متناسب با کارت‌هایی که می‌آورید باشد، اما اگر در مقابل بازیکنان لوز قرار دارید، این بهترین استراتژی است که می‌توانید داشته باشید.

جمع‌بندی

موفقیت در این بازی‌ها شامل دو مرحله می‌شود. اولین مرحله انتخاب بازی درست است. ورود به میزهای تایت شرایط سخت‌تری برای شما ایجاد خواهد کرد. باید امیدوار باشید میزهایی را پیدا کنید که بازی روی آن‌ها لوز است. این قضیه از لحاظ تئوری شما را به سود خواهد رساند.

اما انجام این کار تقریبا نیمی از مسیر است. حال باید به شناخت هر کدام از بازیکنان و میزان لوز بودن آن‌ها بپردازید. تعداد بازیکنان کمی وجود دارند که دقیقا مطابق با این دسته‌بندی عمل کنند، اما وقتی در برابرشان قرار گرفتید باید کاملا متناسب با بازی آن‌ها عمل کنید. بازی با بازیکنان لوز-پسیو کار بسیار آسانی است. این بازیکنان از الگوهایی برای کال کردن استفاده می‌کنند که به شما کمک می‌کند دستشان را بخوانید. می‌توانید آن‌ها را بدون داشتن کارت قوی شکست دهید و در چنین شرایطی پوکر کاملا در دست شما است.

فقط آگاه باشید که نباید به آن‌ها الگویی از بازی خود دهید تا با استفاده از آن قدرت دست شما را تشخیص دهند. اگر کسی را یافتید که پری-فلاپ ریز را کال می‌کند اما روی فلاپ به راحتی فولد می‌دهد، باید از آن نت‌برداری کنید و مطمئن شوید که نحوه بازی او را به طور کامل درک کرده‌اید. وقتی این کارها را انجام دادید راهی برای حمله به او پیدا کنید و برنده شوید! موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید