دسته‌ها

قوانین پوکر
موقعیت‌ها و سبک‌های بازی

مقدمه پوزیشن در پوکر

تمامی بازیکنان می‌دانند که پوزیشن در پوکر فاکتور مهمی در تمام فرم‌ها است. با اینحال فکر می‌کنیم که بیشتر بازیکنان از میزان اهمیت آن آگاه نیستند، مخصوصا در نولیمیت هولدم. بازیکنان فرم استاد (Stud) سر این موضوع بحث دارند که اهمیت پوزیشن در این بازی بیشتر از فرم هولدم است. اما در حقیقت اینگونه نیست.

پوزیشن در پوکر اِستاد در هر مرحله از بازی می‌تواند تغییر کند، درنتیجه در طول یک دست نمی‌توانید نسبت به پوزیشن خود آگاه باشید. در هولدم پوزیشن در طول یک دست فقط یک بار تغییر می‌کند. (به جز بلایندها که در پری-فلاپ آخرین نفر بازی می‌کنند اما در مراحل بعدی اولین نفر هستند). درنتیجه پوزیشن شما در هولدم در طول بازی همواره ثابت است و دست را نیز در همان موقعیتی که هستید به پایان می‌رسانید.

اهمیت پوزیشن در پوکر

در فرم لیمیت و نولیمیت هولدم روند بازی یکسان است. اما پوزیشن در پوکر نولیمیت هولدم بسیار مهم‌تر است. اما چرا؟ در هر دو فرم شما شرطبندی می‌کنید، و می‌توانید آن را بیهوده هدر ندهید، اما مقدار شرطبندی در لیمیت هولدم صرفا به اندازه یک بت است، در حالی که در نولیمیت هولدم می‌تواند به اندازه کل استک شما باشد!

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

مثالی را بررسی کنیم: فرض کنیم که یک بازیکن تایت ریز می‌دهد و شما حس می‌کنید که دست خوبی دارد. با ۶۷ او را کال می‌کنید. فلاپ ۴♣۵۱۰ می‌خورد و شما اوپن-استریت و همچنین فلاش‌دراو هستید.

وقتی که اولین نفرید همیشه مجبور هستید که چک-ریز کنید. بت کردن در مقابل ریزر کمی ضعیف به نظر می‌رسد. فرض کنید که او نیز چک دهد، در اینجا شرایط بازی برایتان دشوار خواهد شد. مخصوصا اگر کارت ترن آس، کینگ یا کویین باشد. حال شما فقط یک کارت دیگر می‌تواند روی زمین قرار بگیرد تا دست شما را تکمیل کند.

برعکس این مورد هنگامی است که حریف اولین نفر بازی می‌کند و چک می‌دهد، شما همچنان آپشن بت کردن را خواهید داشت. اگر او چک-ریز کرد نیز اشکالی ندارد. شما نیاز دارید که با چنین دستی روی فلاپ بازی را به گردش در بیاورید. ترجیح می‌دهید که با شرطبندی برنده خود روی فلاپ برنده شوید، اما اگر این اتفاق نیافتد و چک-ریز شدید احتمالا باید آل-این بزنید تا ترن از بازی بیرون نشوید. (البته اگر دیپ-استک باشید قاعدتا چنین اتفاقی نمی‌افتد).

مثال دیگری را بررسی کنیم: این بار شما پری-فلاپ ریزر هستید و KQ دارید. دو کالر می‌گیرید که هر دوی آن‌ها بازیکنان تهاجمی هستند. فلاپ ۳-۹-۱۰ می‌خورد و یک دل روی زمین قرار دارد.

در این شرایط اگر شما اولین نفر باشید شرایط برایتان بسیار سخت خواهد شد. اگر بت کنید و ریز شوید مجبور می‌شوید که دست خود را فولد کنید. اگر چک دهید شرطبندی را به حریف واگذار کرده‌اید و ضعف نشان می‌دهید. هر دو گزینه چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. می‌توانید چک-ریز را انتخاب کنید، اما اگر به دوپیر یا ست خورده باشید تمام چیپ‌های خود را صرفا به خاطر نهایتا ۲۰٪ احتمال برد به خطر انداخته‌اید.

پوزیشن در پوکر

حال اگر آخرین نفر بازی کنید و پوزیشن داشته باشید، همه چیز فرق خواهد کرد. بازیکنان دیگر باید زودتر از شما بازی کنند و این یک مزیت بسیار بزرگ خواهد بود. آن‌ها نمی‌توانند با دست قوی خود چک دهند. آن‌ها پوزیشن ندارند و نمی‌دانند که چه کاری درست است.

اگر قدرت دست‌های آن‌ها متوسط باشد احتمالا چک می‌دهند و قابلیت این را دارید که یک کارت رایگان ببینید. – اگر جک بخورد استریت ناتس می‌شوید. اگر کینگ یا کویین نیز بخورد می‌توانید بازی را به دست بگیرید یا حداقل تعداد اوت‌هایتان افزایش می‌یابد. اما نکته اینجاست که اگر روی ترن دل بخورد می‌توانید بت پات سایز حریف را کال کنید.

عده‌ای می‌گویند که این کار درست نیست، چرا که حریف دوپیر و بهتر دارد و احتمال برد شما تقریبا ۲۵٪ است، آیا اگر کسی دوپیر یا بهتر داشته باشد با خوردن بکدور-فلاش فولد خواهد داد؟ احتمالش وجود دارد اما در بیشتر مواقع این اتفاق نمی‌افتد، درنتیجه شما ایمپلاید-آدز دارید. همچنین اگر او صرفا پیر باشد نیز احتمال بردتان باز هم افزایش پیدا می‌کند. در چنین حالتی نیاز به ایمپلاید آدز نیز ندارید.

همانطور که می‌بینید به عنوان آخرین نفر بازی کردن یا همان داشتن پوزیشن در پوکر برتری بسیار بزرگی محسوب می‌شود. البته از بعضی بازیکنان حرفه‌ای مثل گاس هنسن می‌شنویم که می‌گوید: من دوست دارم اولین نفر باشم چرا که می‌توانم سریعتر بلوف بزنم!

در ادامه می‌توانید آموزش‌های بعدی در زمینه پوزیشن در پوکر را بخوانید، موفق باشید.

مطلب پیشنهادی: داشتن پوزیشن روی فلاپ

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید