دسته‌ها

ورودی میز در پوکر (Buy-in)
آموزش پوکر تورنومنتدوره آموزشی بازیهای پوکر نقدی

مقایسه تورنومنت و کش-گیم پوکر

بسیاری از بازیکنان در انتخاب بین تورنومنت و کش-گیم پوکر دچار مشکل می‌شوند. در این آموزش مزایا و معایب هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

شاید این انتخاب در مسیر پوکر حرفه‌ای شما یک دو راهی ایجاد کند. حتما می‌دانید که رسیدن به پول در کش-گیم آسان‌تر است، اما ممکن است در تورنومنت‌ها نیز برنده جایزه بزرگی شوید. بسیاری از بازیکنان فقط یکی از این دو فرم را انتخاب می‌کنند، عده‌ای دیگر نیز در هر دوی آن‌ها به بازی می‌پردازند. اما برای این انتخاب چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیریم؟

کش-گیم پوکر تورنومنت

مفاهیم پایه

اصلا تفاوت بین تورنومنت و کش-گیم پوکر در چیست؟

کش-گیم

  • هرگاه خواستید می‌توانید وارد آن‌ها شوید و ترک کردن آن‌ها نیز اختیاری است.
  • می‌توانید هر مقداری که خواستید ری-بای (خرید مجدد) کنید.
  • بلایندها ثابت هستند.

تورنومنت

  • فقط در زمان تعیین‌شده باید در آن به بازی بپردازید.
  • تا زمانی که چیپ دارید باید به بازی ادامه دهید.
  • خرید مجدد فقط در تورنومنت‌های ری-بای ممکن است.
  • بلایندها در مراحل مختلفی افزایش می‌یابند.

این اختلاف‌های کوچک در ساختار بازی باعث می‌شود که استراتژی‌های لازم به شدت تغییر کنند. در ادامه نکاتی را برای انتخاب بهتر به شما می‌گوییم.

کش-گیم پوکر تورنومنت

زمان

اگر توان بازی‌های طولانی را ندارید، مطمئنا کش-گیم برای شما بهتر است. هر زمان که خواستید می‌توانید وارد آن شوید و به همین شکل آن را ترک کنید. این قانون در پوکر آنلاین تا حد زیادی صدق می‌کند، دقت کنید که در پوکر لایو ممکن است کش-گیم بر اساس زمان مقدر شده برگزار شود. البته در گذشته بازی کردن کمتر از ۵ دقیقه ممکن نبود، چرا که باید به دنبال کازینو و صندلی خالی می‌گشتید، اما امروز به لطف پوکر آنلاین در هر جا که باشید می‌توانید به بازی بپردازید.

اگر این موضوع را با بازی در تورنومنت مقایسه کنید، اغلب نیازمند زمانی بسیار طولانی هستیم. برخی از تورنومنت‌های بزرگ حداقل ۸ ساعت طول می‌کشند. درنتیجه به برای بازی در یک تورنومنت حداقل چندین ساعت را باید آزاد در نظر کنیم. این موضوع برای پوکرباز حرفه‌ای مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما برای کسانی که کارهای دیگری نیز در زندگی خود دارند تقریبا نشدنی است.

البته باید بدانید که همه تورنومنت‌ها در مقیاس بزرگ برگزار نمی‌شوند. شما همچنین می‌توانید در تورنومنت‌های “Sit-n-Go” نیز به بازی بپردازید. معمولا تعداد بازیکنان در این تورنومنت‌ها به مراتب کمتر است و به همین شکل نیاز به زمان بسیار کمتری برای به پایان رسیدن دارد. تفاوت سیت-اند-گو در این موضوع است که مبلغ جایزه آن با تورنومنت‌های چندمیزه یا MTT قابل مقایسه نیست.

لیمپ در پوکر

واریانس

این فاکتور یکی از دلایلی است که بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای کش-گیم پوکر را به تورنومنت ترجیح می‌دهند. واریانس یا همان نوسانات در تورنومنت بسیار بالاتر از کش-گیم است. ما می‌توانیم واریانس را با بازی در تورنومنت‌های سبک‌تر پایین بیاوریم، اما اگر تمرکزمان صرفا روی تورنومنت باشد، باید آمادگی نوسانات بالا را در بازی خود داشته باشیم.

در برخی شرایط یک بازیکن ماهر و حرفه‌ای ممکن است تا یک ماه نتواند در کش-گیم به هیچ سودی برسد. برای کسانی که صرفا بازیکن تورنومنت هستند این مسئله بسیار سخت‌تر خواهد بود. یک بازیکن تورنومنت ممکن است ۶ ماه بدون هیچ بازگشت سرمایه و سودی به بازی ادامه دهد. صحبت ما در مورد کسانی است که تمام تمرکز خود را روی تورنومنت قرار می‌دهند و تعداد زیادی از آن‌ها را در پوکر آنلاین بازی می‌کنند. اما همچنان بازیکنان زیادی هستند که تمام زمان خود را با شرکت در تورنومنت‌های لایو می‌گذرانند و دائما در حال سفر هستند، با اینحال سال‌هاست که آنقدر خوش‌شانس نبوده‌اند تا به جایزه بزرگی برسند.

کش-گیم پوکر تورنومنت

همچنین شهرت و اعتباری که تورنومنت برای بازیکن به وجود می‌آورد بسیار بیشتر است. ممکن است که در کش-گیم پوکر ۱۰ برابر پول ورودی خود را در زمان کمی به دست آوریم، اما هیچکس اهمیت زیادی به این موضوع نخواهد داد. اما زمانی که در یک تورنومنت بزرگ مقام بیاورید توجه بسیاری از افراد را جلب خواهید کرد. همچنین رسیدن به میز نهایی یک تورنومنت بزرگ بسیار هیجان‌انگیزتر از این است که تمام روز در کش-گیم بازی کنید. اگر به هیجان و پرستیژ علاقه دارید، تورنومنت‌ها بسیار مناسب این مسئله هستند. اما اگر نگرانی شما در مورد پول است و می‌خواهید با واریانس و ریسک کمتری به پول دست یابید، کش-گیم‌ها انتخاب بهتری خواهند بود.

مهارت

مهارت‌هایی که برای بازی در تورنومنت پوکر لازم دارید با مهارت‌های کش-گیم متفاوت هستند. بیشتر تفاوت‌ها مربوط به میزان استک موثر افراد است. در کش-گیم ما اصولا با استک موثر مناسب خود به بازی می‌پردازیم که در بیشتر مواقع ۱۰۰bb است. البته باید استراتژی متناسب با افرادی که استک کمتری دارند را نیز مد نظر قرار دهیم، با اینحال در بیشتر شرایط مشغول به بازی با استک موثر ۱۰۰bb هستیم.

در تورنومنت میزان استک‌ها دائما در حال تغییر هستند. مشابه با کش-گیم تورنومنت‌ها نیز با ۱۰۰bb یا ۱۵۰bb استک شروع می‌شوند، اما هنگامی که بلایندها افزایش می‌یابند به سمت شورت-استک شدن می‌رویم. این فاکتور به شدت در انتخاب دست‌هایی که باید با آن‌ها به بازی بپردازیم اثرگذار است. در بسیاری از اوقات در تورنومنت استک ما به ۲۰bb یا کمتر می‌رسد که یا باید آل-این بزنیم و یا فولد دهیم. در این حالت بازی ما صرفا وابسته به تصمیمات ما در پری-فلاپ محدود می‌شود،‌ استک‌ها آنقدر عمیق نیستند که بتوانیم بازی را به ترن و ریور بکشانیم و از استراتژی‌های متفاوت استفاده کنیم.

بازی با کمتر از ۲۰bb استک در کش-گیم پوکر به ندرت اتفاق می‌افتد، درنتیجه بازیکنان تورنومنت باید مهارتی داشته باشند که بازیکنان کش-گیم به آن نیازی ندارند. همچنین محاسبات ICM نیز وارد بازی می‌شوند که بازیکن براساس آن‌ها تصمیم می‌گیرد چگونه بازی کند. این موضوع نیاز به دانش و مهارت بسیار بالایی دارد، اما بسیاری از بازیکنان کش-گیم نیز می‌گویند که بازی با ۱۰۰bb استک و بالاتر نیز می‌تواند بسیار دشوار باشد و نیازمند مهارت بالایی است. در مجموع بیشتر بازیکنان عقیده دارند که در درازمدت بازی در کش-گیم بسیار سخت‌تر از تورنومنت است.

کش-گیم پوکر تورنومنت

همچنین در تورنومنت ما فشار زمان را نیز حس می‌کنیم، که در کش-گیم توجهی به آن نداریم. هر دستی که در کش-گیم شروع می‌شود ساختاری شبیه به دست قبلی دارد. در تورنومنت بلایندها دائما در حال افزایش هستند که به شدت روی تصمیمات ما اثرگذارند. گاهی اوقات ممکن است آل-این زدن در پری-فلاپ متناسب با شرایط، میزان بلایندها و تعداد بازیکنان صحیح باشد، و گاهی اوقات نیز باید بهترین دست‌ها را فولد دهید. به همین دلیل در تورنومنت‌ها تصمیمات متغیر هستند اما در کش-گیم بازیکن می‌تواند تصمیم‌گیری ثابتی داشته باشد.

درنتیجه اگر یک بازیکن فوق‌العاده در کش-گیم باشید، به این معنی نیست که در تورنومنت نیز عالی عمل خواهید کرد و برعکس. یکی از دلایلی که بازیکنان ترجیح می‌دهند که در یک فرمت تخصص پیدا کنند همین موضوع است. هر دو مورد نیازمند مهارت‌هایی است، تخصص پیدا کردن در یکی از آن‌ها نتیجه و سود بهتری خواهد داشت تا اینکه سعی کنید هر دو را همزمان یاد بگیرید.

با اینحال این استراتژی‌ها ارتباطاتی نیز دارند. اگر بتوانید در مراحل انتهایی تورنومنت به خوبی دوام بیاورید، در شرایط شورت-استک در کش-گیم نیز به خوبی عمل خواهید کرد. داشتن مهارت در بازی با ۱۰۰bb در کش-گیم می‌تواند به شما کمک کند که در مراحل اولیه تورنومنت به خوبی بازی کنید. درنتیجه انتخاب نوع بازی و تصمیم‌گیری برای آن‌ها یک مسئله شخصی است و اگر به بازی همزمان در هر دو فرمت بپردازید نیز لزوما کار اشتباهی انجام نداده‌اید.

جمع‌بندی – کش-گیم پوکر و تورنومنت

کش-گیم تورنومنت
می‌توانید هرگاه خواستید وارد میز شده و آن را ترک کنید باید زمان معینی را برای آن قرار دهید
نیازمند مهارت بالایی است نیازمند مهارت استانداردی است
واریانس کمتری دارد واریانس زیادی دارد
دائما در حال تکرار هستید فاینال-تیبل هیجان‌انگیز است و جوایز بزرگی دارد

همانطور که می‌بینید انتخاب بین این دو گزینه کاملا سلیقه‌ای است. اما باید قبل از انتخاب به خوبی مزایا و معایب هرکدام را بسنجید و متناسب با شخصیت خودتان تصمیم‌گیری درست را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید