دسته‌ها

دوره آموزش پایه‌ای پوکرمدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

چطور به عنوان یک پوکر باز سرمایه خود را مدیریت کنیم؟

یک بازیکن موفق باید مهارت مدیریت دقیق سرمایه را یاد بگیرد، مهم نیست که در چه سطحی پوکر بازی می کنید باید مدیریت سرمایه پوکر را بلد باشید. در این درس چند نکته راجع به مدیریت سرمایه وجود دارد که این بازی را به یک سرگرمی لذت بخش و سودآور تبدیل می‌کند.

سرمایه چیست؟

اصطلاح بانک رول یا سرمایه، به مقدار پولی که به‌طوراختصاصی برای بازی پوکر کنار می‌گذارید گفته می‌شود و کاملاً از سایر مخارج زندگی شما جداست.

 

واژه نامه پوکر – مجموعه کامل لغت ها و اصطلاحات بازی پوکر

 

مهم نیست که سرمایه‌ی شما چقدر است،همیشه ریسک باخت وجود دارد. بازی پوکر هیچ‌وقت نباید به دیگر تعهدات مالی شما لطمه بزند. برای این‌که ریسک باخت را تا حد ممکن پایین نگه‌داریم باید با توجه به قوانین مدیریت سرمایه پوکر بتوانید سرمایه‌تان را خوب مدیریت کنید.

قوانین پایه مدیریت سرمایه‌ پوکر

۱- هرگز بیشتر از قدرت مالی‌تان بازی نکنید

این مهم‌ترین قانون است. در پوکر همیشه امکان باخت هست، حتی اگر تمام دست‌ها را به بهترین شکل ممکن بازی کنید. بنابراین هرگز نباید پولی را ریسک کنید که بیرون از میز پوکر شما را به دردسر بیاندازد، مخصوصاً وقتی که در حالت رکود و دور باخت هستید.

همچنین، هرگز خود را در موقعیتی قرار ندهید که تمام سرمایه‌تان در یک تورنومنت روی یک میز باشد. همیشه با مقدار کمی از سرمایه خود در هر دست روی میز بنشینید.

۲- اهداف خود را بشناسید

به‌طور کلی بازیکنان پوکر به ۳ دسته تقسیم می‌شوند و هر کدام انتظارات و اهداف متفاوتی از بازی دارند. بسیار مهم است که بدانید از پوکر چه می‌خواهید و این‌که برای رسیدن به هدفتان باید سطح درستی را انتخاب کنید.

بازیکنان تفریحی، معمولا برای سرگرمی بازی می‌کنند و منبع درآمدی دیگری علاوه بر پوکر دارند و اگر مبلغی را ببازند می‌توانند آن را از منبع درآمد ثابت خود جایگزین کنند.

بازیکنان جدی، بازیکنان خوب و سودآوری هستند اما فقط به پوکر برای کسب درآمد اتکا نمی‌کنند و اگر سرمایه‌شان به باد برود دنیا برایشان به آخر نمی‌رسد اما خب می‌تواند سخت باشد.

بازیکنان حرفه‌ای، تنها منبع درآمدشان پوکر است. این بازیکنان اگر کل سرمایه‌شان را ببازند شغل خود را از دست می‌دهند. پس باید بلد باشند تکنیک‌های مدیریت سرمایه پوکر را به‌طور سخت‌گیرانه‌ای به‌کار بگیرند.

۳- بیشتر از مقدار سرمایه‌تان بازی نکنید

اگر در تورنومنتهای سیت‌اند‌گو و چند‌میزه و یا تگزاس هولدم لیمیت فیکس بازی می کنید اطلاعات زیر به دردتان می‌خورد. (جدول پایین صفحه راهنمای کلی در خصوص سرمایه‌ی موردنیاز برای بازی نقدی در تگزاس هولدم نو لیمیت در اختیارتان می‌گذارد).

اگر تفریحی بازی می‌کنید نباید بیشتر از ۱۰درصد سرمایه خود را یک‌جا ریسک کنید. اگر سرمایه‌تان ۱۰۰دلار است، نباید وارد یک تورنومنت با ورودی بیشتر از ۱۰دلار شوید یا روی یک میز نقدی بیشتر از این مقدار بنشینید. برای بازیکنان جدی و حرفه‌ای شرایط سرمایه سخت‌تر هم است.

تورنومنت‌های سیت اند گو (STTs)

اگر شما یک بازیکن جدی هستید، باید حداقل ۳۰ برابر ورودی تورنومنت سرمایه داشته باشید؛ قبل از ورود به هر سیت‌اند‌گو یک بازیکن حرفه‌ای باید ۱۰۰ برابر ورودی سرمایه داشته باشد.

برای مثال، اگر یک بازیکن جدی سرمایه‌ی ۶۰۰ دلاری داشته باشد می تواند سیت‌اند‌گو  ۲۰دلاری بازی کند، اما یک بازیکن حرفه‌ای باید ۲۰۰۰ دلار سرمایه در سیت‌اند‌گو ۲۰ دلاری داشته باشد.

تورنومنت‌های چند میزه (MTTs)

این تورنومنت‌ها جوایز بزرگی دارند، در عوض نوسانات بزرگی هم دارند. به‌عنوان یک بازیکن جدی حداقل باید ۵۰ برابر ورودی در سرمایه‌ی خود داشته باشید. یک حرفه‌ای باید ۲۰۰ برابر ورودی برای بازی در تورنومنت‌ها سرمایه داشته باشد. شاید بهتر باشد که به‌طور اختصاصی در تورنومنت‌ها شرکت نکنید و در بازی‌های سیت‌اند‌گو و نقدی که مطمئن‌تر و بهتر هستند شرکت کنید.

لیمیت هولدم فیکس

برای بازی روی میز لیمیت هولدم فیکس باید حدودا ۳۰۰ شرط بزرگ در حساب خود داشته باشید. برای مثال، برای بازی روی میز ۳ – ۶دلار ی سرمایه‌ی شما باید ۱۸۰۰دلار (۳۰۰ ضربدر ۶دلار) باشد.

۴- در منطقه‌ی امن خود بازی کنید

اگر در بازی لیمیت احساس کردید که بالاتر از توانایی شماست، باید به بازی خاتمه بدهید، حتی اگر توانایی مالی برای ادامه‌ی بازی را داشته باشید. چون این شرایط خیلی راحت شما را عصبی می‌کند و باعث می‌شود دیگر از بازی لذت نبرید و تصمیم‌های ضعیف بگیرید. یک پوکر باز خبره فقط زمانی بازی می‌کند که با لیمیت‌ها احساس راحتی کند.

برای بازی‌های نقدی نامحدود هولدم

جدول زیر سرمایه‌ی موردنیاز برای شرط بندی‌های مختلف در میزهای نقدی نولیمیت تگزاس هولدم را نشان می‌دهد.

محدویت‌ ورودی بازیکن تفریحی بازیکن جدی  بازیکن حرفه‌ای
  x ۱۰ times x  ۲۰ times x ۵۰ times x
$۰٫۰۲ / $۰٫۰۵ $۵۰ $۱۰۰ $۲۵۰
$۰٫۰۵ / $۰٫۱۰ $۱۰ $۱۰۰ $۲۰۰ $۵۰۰
$۰٫۱۰ / $۰٫۲۵ $۲۵ $۲۵۰ $۵۰۰ $۱,۲۵۰
$۰٫۲۵ / $۰٫۵۰ $۵۰ $۵۰۰ $۱,۰۰۰ $۲,۵۰۰
$۰٫۵۰ / $۱ $۱۰۰ $۱,۰۰۰ $۲,۰۰۰ $۵,۰۰۰

برای شروع بازی، دست‌کم باید مبلغی که در جدول بالا آمده را داشته باشید. اگر تفریحی بازی می‌کنید و کمتر از ۵۰ دلار سرمایه دارید بهتر است بازی $۰٫۰۱/$۰٫۰۲ را انتخاب کنید. با سرمایه‌ی بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار می‌توانید میز $۰٫۰۲-$۰٫۰۵ را بازی کنید.

وقتی روی میز نقدی بنشینید بیشترین و کمترین مقداری که اجازه دارید روی میز بگذارید را به شما اعلام می‌کنند.

نتیجه‌گیری

حتی اگر استراتژی بازی‌تان بی‌نقص باشد گاهی وقت‌ها خطر باخت را تجربه‌ خواهید کرد، و برعکس گاهی وقت‌ها احساس می‌کنید که اشتباه نمی‌کنید و برنده خواهید بود. اگر قوانین را رعایت کنید می‌توانید از نوسانات با امنیت بیشتری عبور کنید و سرمایه‌تان را بهتر مدیریت کنید.

اعتماد‍‌به‌نفس داشته باشید و راحت بازی کنید و از بازی لذت ببرید.

ء

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید