دسته‌ها

پوزیشن در پوکر
موقعیت‌ها و سبک‌های بازی

ری-ریز خارج از پوزیشن در پوکر

در این مقاله در مورد بازی خارج از پوزیشن در پوکر به خصوص در بیگ-بلایند صحبت خواهیم کرد و مزایای ری-ریز را به شما خواهیم گفت.

در مقالات قبلی توصیه کردیم که وقتی روی بلایندها هستید و حس می‌کنید حریف سعی در دزدیدن پات دارد بسیار تهاجمی و اگرسیو بازی کنید. وقتی شخصی از باتون یا کات-آف ریز می‌دهد و حس می‌کنید که هدف او صرفا بازی با پوزیشن است،‌ باید حمله کنید. با تقریبا ۲۰٪ دست‌هایتان در بیگ-بلایند می‌توانید این کار را انجام دهید.

بیست درصد شامل بسیاری از دست‌ها می‌شود، فراتر از +JJ و AK که به صورت عادی برای ری-ریز استفاده می‌کنید. توصیه ما این است که دست‌هایی مثل K6 و A2 سوتد و حتی ۳۳ را نیز در محدوده دست‌های مورد استفاده بگنجانید.

ری-ریز خارج از پوزیشن در پوکر

پوزیشن در پوکر

بسیاری از کسانی که این آموزش را می‌خوانند نمی‌دانند چگونه از این نکات و استراتژی‌ها خارج از پوزیشن در پوکر استفاده کنند. ممکن است دلتان بخواهد که در برابر یک بازیکن لوز که دائما سعی در دزدیدن بلایندهایتان دارد قرار بگیرید. اما دوست نداشته باشید با دستی مثل K6s وارد بازی شوید و پات سنگینی بسازید. حتی وضعیت هنگامی برایتان سخت‌تر می‌شود که متوجه می‌شوید خارج از پوزیشن هستید!

درست است، شرایط می‌تواند در برابر یک بازیکن باتجربه و حرفه‌ای بسیار سخت شود. آن‌ها نقاط ضعف پوزیشن شما را می‌دانند و به ندرت در برابرتان اشتباه می‌کنند.

اما خوشبختانه همیشه در برابر بازیکنان باتجربه و حرفه‌ای بازی نمی‌کنید. اگر حس کردید پوزیشن بدی نسبت به آن‌ها دارید می‌توانید آن را تغییر دهید. بخش بزرگی از بازیکنان پوکر ضعیف و قابل پیش‌بینی هستند. رویکردهایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها چنین پات‌هایی را کنترل کنید.

چند مورد از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

رویکرد اول

هنگامی که ری-ریز می‌کنید حریف دست‌ شما را قوی‌تر از آن چیزی که هست تصور می‌کند.

همانطور که در ابتدا گفتیم ۲۰٪ دست‌ها بخش گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند. حتی اگر مبلغ ری-ریز شما سبک باشد، در میزهای ۲$/۱$ تا ۱۰$/۵$ به آن اهمیت و اعتبار زیادی خواهند داد. درنتیجه اگر ری-ریز شما را کال کنند، تفکر آن‌ها این است که دستشان عقب است و حتما باید روی فلاپ کارتشان بخورد تا بازی را ادامه دهند.

بازی در برابر چنین بازیکنانی تقریبا آسان است.

پوزیشن در پوکر

رویکرد دوم

حریف شما بدون توجه به اینکه چند بار بعد از فلاپ ضعیف بازی کرده‌اید، همیشه از این موضوع می‌ترسد که شما AA داشته باشید.

فرض کنید شما شخصی هستید که سعی در دزدیدن بلایندها می‌کنید و ری-ریز حریف را کال می‌کنید. در میز ۵$/۲$ هستید و ۱,۰۰۰$ استک دارید. یک نفر لیمپ می‌کند و شما با ۷۸ مبلغ را به ۲۵$ می‌رسانید. بازیکنی که در بیگ-بلایند است ری-ریز می‌کند و مبلغ را به ۸۰$ می‌رساند. لیمپر فولد می‌دهد و شما ۵۵$ دیگر کال می‌کنید.

فلاپ ♠۶♠۷J می‌خورد. بیگ-بلایند ۱۰۰$ بت می‌کند و کال می‌کنید. مبلغ ۳۶۷$ در پات قرار دارد.

کمی در مورد شرایط فکر کنید.

ترن ۶ می‌خورد. حریف چک می‌دهد، شما نیز چک می‌دهید.

ریور ♣۳ می‌خورد. حریف ۴۰۰$ در پات ۳۶۷$ اُوربت می‌کند. حال چه کار می‌کنید؟

اگر مثل بیشتر افراد باشید، نگران این موضوع هستید که حریف AA داشته باشد. یا شاید KK و حتی ست، اما AA نگرانی اول شماست.

ترس شما از پاکت آس در تمام مدت ادامه داشت، حتی با اینکه شاید با چک دادن حریف روی ترن می‌توانستید بت کنید و از پتانسیل فولد او استفاده کنید. بت سنگین در ریور ترس شما را تشدید کرد. اگر مثل تمام بازیکنانی که در این سطح هستند فکر کنید، پیرتان را در ریور فولد خواهید داد.

روانشناسی فولد دادن در پوکر

رویکرد سوم

رفتار حریف شما در چنین شرایطی معمولا واضح است و چندان پیچیده نیست.

اگر شما با قدرت بت کنید، او در بیشتر مواقع باور خواهد کرد که دست خوبی دارید (مگر اینکه یک مانیاک باشید). اگر چک دهید و روی فلاپ و ترن ضعیف عمل کنید، حریف باز هم می‌ترسد و احتمال اسلو-پلی کردن شما را با دست قوی می‌دهد. درنتیجه حتی اگر حریف نسبت به شما پوزیشن داشته باشد، فقط با دست‌های قوی خود بت می‌کند تا از خوردن دراو شما جلوگیری کند، با دست‌های متوسط خود نیز چک می‌دهد تا به شوداون برسد، همچنین از سنگین بلوف زدن به شما به شدت هراس خواهد داشت. آن‌ها ممکن است که یکبار بلوف زدن را امتحان کنند، اما بیشتر بازیکنان نمی‌توانند دو یا سه بار در برابرتان بلوف بزنند.

البته این قوانین در برابر همه بازیکنان قابل تعمیم نیستند و حریف‌های سخت‌تر و حرفه‌ای در برابر آن‌ها به شدت مقاومت می‌کنند. اما اگر خودتان را خارج از پوزیشن یافتید و نسبت به حریف اطلاعات زیادی نداشتید، می‌توانید از این رویکردها استفاده کنید تا زمانی که خلاف آن ثابت شود. بیایید دو مثال را بررسی کنیم و نحوه استفاده از این رویکردها را در بازی ببینیم.

پوزیشن در پوکر تگزاس هولدم

مثال اول

در میز ۵$/۲$ هستید و ۱,۰۰۰$ استک دارید. یک بازیکن لیمپ می‌کند و شخصی ۲۵$ در باتون ریز می‌دهد (توتال). شما در بیگ-بلایند هستید و ۳A دارید، مبلغ را به ۸۰$ می‌رسانید. لیمپر فولد می‌دهد و باتون پس از کمی فکر کال می‌کند.

فلاپ ♠۷۹A می‌خورد. از آنجایی که حریف احتمال می‌دهد دست قوی داشته باشید، بعید به نظر می‌رسد که بیش از یک بت را با دست ضعیف‌تر کال کند. درنتیجه وظیفه شما در چنین شرایطی این است که تا ریور بت کنید،‌ همچنین اگر حس کردید که دستتان بازنده است نباید بیشتر به او پول دهید.

می‌توانید برای کنترل پات با چک دادن شروع کنید. اگر حریف بت کرد، کال کنید و دوباره چک دهید. اگر حریف دوباره بت کرد، احتمال اینکه دستتان باخته باشد زیاد است و بهتر است فولد دهید.

در بیشتر مواقع وقتی روی فلاپ چک دهید، حریف نیز چک می‌دهد. فرض کنید ترن Q می‌خورد. می‌توانید چک دهید یا بت کنید. اگر بت کردید و کال شدید، بهتر است در برابر بت حریف در ریور فولد دهید. (باز هم می‌گوییم که بعید به نظر می‌رسد حریف با دستی ضعیف‌تر روی ترن شما را کال کند و در ریور بلوف بزند). یا می‌توانید دوباره چک دهید. اگر حریف دوباره چک داد، ریور ولیو-بت کنید. اگر حریف ترن بت کرد، می‌توانید کال کنید و روی ریور چک-فولد معقول‌تر است.

دلیل این موضوع نیز این است که حریف معمولا با دست‌هایی این کار را انجام می‌دهد که شما را شکسته داده است. درنتیجه بهترین گزینه این است که بیشتر چک دهید و در برخی شرایط نیز بت کنید.

دست‌های متوسط پوکر

مثال دوم

پری-فلاپ مانند حالت قبل است و شما همان دست را دارید، ۳A. فلاپ ۴♣۶۹ می‌خورد. شما ۱۰۰$ بت می‌کنید و حریف کال می‌کند. احتمالا او صرفا بازی را شناور کرده، هماهنگ شدن با چنین فلاپی سخت است، بنابراین ممکن است دست‌هایی مثل KQ یا KT داشته باشد و با این بت آن‌ها را فولد دهد.

ترن ♠۳ می‌خورد. چک می‌دهید و حریف نیز چک می‌دهد.

ریور ♠K می‌خورد و حال باید بلوف سنگینی بزنید، حداقل ۳۰۰$ در پات ۳۶۷$ لازم است. حریف به سرعت دست‌های ممکن شما را AA یا AK فرض می‌کند و دست‌های ضعیف‌تر خود را فولد خواهد داد.

سخن پایانی

بازی خارج از پوزیشن در پوکر دربرابر حریف‌های متوسط و ضعیف بسیار آسان است. آن ها با نحوه بازی و شرطبندی قدرت دست خود را به شما اعلام خواهند کرد، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید