دسته‌ها

آموزش بازی در تورنومنت پوکر
رواشناسی پوکر و جنبه ذهنی بازی

روانشناسی فولد دادن در پوکر

همه ما می‌دانیم که فولدهای درست و به موقع بخشی از راه ما برای رسیدن به موفقیت در پوکر است. البته انجام دادن چنین فولدهایی خود مسئله دشوار و سنگینی است. واقع‌بین باشیم، مهم نیست چقدر حرفه‌ای و درست فولد داده‌ایم، انجام این کار هیچوقت حس خوبی نمی‌دهد. ما یک پات سنگین را از دست داده‌ایم، چطور می‌توانیم خوشحال باشیم؟ در این آموزش پوکر نگاهی به این موضوع می‌اندازیم که این فولدها چگونه روی ذهن ما اثرگذار هستند و چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا حس بهتری درباره آن‌ها داشته باشیم.

روانشناسی فولد دادن در پوکر

روانشناسی پوکر

 چرا فولد دادن در پوکر حس بدی دارد؟

از دست دادن سرمایه در چنین شرایطی مسئله اصلی ماست. ما برنامه‌ریزی نمی‌کنیم تا زمان، انرژی، تلاش و پول خود را در جایی صرف کنیم که بازده‌ای نداشته باشد. به طور مثال اگر پول خود را در بانکی پس‌انداز کنید و پس از مدتی بانک برشکست شود یا بگوید که حساب شما را مسدود کرده است، عکس‌العمل شما نسبت به این موضوع بسیار وحشتناک خواهد بود، که البته حق هم دارید. همه ما به شدت به چیزهایی که مربوط به پولمان هستند وابسته‌ایم. اما متاسفانه در پوکر، باید برعکس این کار را انجام دهیم، بسیار اتفاق می‌افتد که کارت‌های روی زمین طوری می‌خورد که کاملا مناسب با دست حریف است. گاهی اوقات یک بازیکن تایت پس از مدت‌ها در ریور ولیو-بت می‌کند. یک بازیکن پسیو و حرفه‌ای ممکن است بت ما را روی ترن کال کند، و در ریور کارتی بخورد که تمام استریت‌ها و فلاش‌ها را باز کند. در چنین مواردی تسلیم شدن اجباری است، اما هیچوقت آسان نخواهد بود. چیزی که باید به یاد داشته باشیم این است که ذهن ما تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است از فشار دادن دکمه فولد جلوگیری کند، این صرفا یک غریزه است (محافظت از سرمایه) و منجر به اشتباه کردن شما می‌شود. ما باید ذهن خود را در پوکر به نحو دیگری تربیت کنیم و قبول کنیم که باید بسیاری از پات‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم را به دیگران بدهیم. در غیر این صورت ما یک بازیکن کال-استیشن به حساب می‌آییم و نمی‌توانیم دست‌های نسبتا خوب خود را در مقابل شخصی که بسیار کم بلوف می‌زند فولد دهیم.

چیپ پوکر

قدرت اراده و فولد دادن در پوکر

فولد دادن نیاز به قدرت ذهنی بالا و اراده قوی دارد. دقت کنید که قدرت اراده و ذهن ما با استراحت کردن دوباره پر می‌شود، فرض کنید که چند ساعت بازی سخت را تجربه می‌کنیم، در همین حالت بازیکنان دیگر تصمیم‌های بسیار خوبی در برابر دست‌های متوسط ما می‌گیرند و ما بسیاری از آن‌ها را فولد می‌دهیم، در این هنگام کم‌کم قدرت اراده و چیپ‌های ما از بین می‌رود. بعد از نیم ساعت در برابر ضربات آن‌ها قرار گرفتن، دیگر قدرت اراده‌ای باقی نمی‌ماند. شخص خود را در یک شرایط بسیار سخت دیگر می‌بیند و قبل از اینکه حتی متوجه شود یک «بد-کال» انجام می‌دهد. چه کاری باید انجام دهیم تا در این شرایط قرار نگیریم؟ چندین آپشن داریم:

  •  ما می‌توانیم قانونی وضع کنیم، اگر نیم ساعت اول بازی به شدت بد و وحشتناک بود، به سادگی کمی استراحت می‌کنیم تا به حالت عادی بازگردیم و قدرت اراده‌مان پر شود.
  • باید به یاد داشته باشیم که واریانس هیچ حافظه و الگویی ندارد. اینکه سه دفعه قبل دست و کارت‌ها به نفع حریف بوده‌اند باعث نمی‌شوند که یک بار دیگر این اتفاق تکرار نشود. گاهی اوقات ما باید ذهن خود را متقاعد کرده و آن را به حالت عادی بازگردانیم تا بتوانیم در جایی که میل شدید به کال کردن دارد آن را کنترل کنیم.
  • ما باید یک تصویر بزرگتر را در ذهن خود داشته باشیم. قطعا هر بار که پوکر بازی می‌کنیم قضیه به این نحو پیش نمی‌رود. اگر بتوانیم از این شرایط سخت با حداقل باخت عبور کنیم، نمودار پیشرفت خود را در درازمدت بهبود بخشیده‌ایم. چنین نوسانات منفی‌ای به سختی می‌تواند در مقیاس ۵۰ هزار دست دیده شود، مگر اینکه بیش از حد در آن پول از دست بدهیم یا تیلت شویم.

روانشناسی فولد دادن در پوکر

نوسانات منفی و ارزش منتظره (EV) فولد دادن

هرچه بیشتر باخت‌های ما ادامه پیدا کند، دسترسی به قدرت اراده و فولد دادن‌های درست سخت‌تر می‌شود. در این شرایط باید جمله‌ای قدیمی را به یاد داشته باشیم، «پولی که از دست نداده‌ایم در واقع پولی است که برنده شده‌ایم». فرض کنید که شما در برابر بت ریور حریف با مبلغ ۵۰$ فولد می‌دهید و پات ۷۰$ است، احتمال برد شما نیز با توجه به بلوف نبودن حریف در چنین شرایطی تنها ۱۰٪ است. ارزش منتظره (EV) فولد دادن شما در این شرایط صفر است. پولی که ما تاکنون در پات قرار داده‌ایم از دست رفته است. چیزی که اهمیت دارد این است که شما می‌توانید آن را دوباره با کال کردن به دست آورید یا اینکه پول بیشتری ببازید. ارزش منتظره کال کردن با استفاده از ضرب کردن هر خروجی ضربدر احتمال وقوع آن و جمع کردن این اعداد با هم به دست می‌آید. اگر فرض کنیم در این حالت ۱۰٪ مواقع برنده می‌شوید، ارزش منتظره به این شکل محاسبه می‌شود:

(۱۲۰ x 0.1) + (-50 x 0.9) = 12 – ۴۵ = $۳۳

همانطور که مشاهده می‌کنید این مقدار منفی است، و شما می‌توانید به سادگی این ۳۳$ را با فشار دادن دکمه فولد بازگردانید و ارزش منتظره خود را بالا ببرید.
وقتی که نوسانات منفی ادامه پیدا می‌کنند ما احساس می‌کنیم که بدشانسی می‌آوریم و شانس موفقیت ما کاملا از بین رفته است. این توهمی است که شما با ادامه دادن به باخت‌ها در یک دوره زمانی طولانی با استفاده از تصمیم‌گیری غلط در خود ایجاد می‌کنید. به وجود آمدن چنین طرز تفکری عادی می‌باشد، اما فقط یک توهم است.

اگر ۱۰۰ هزار دست خود را بررسی کنید، ۱۰هزار دست آن ممکن است چنین حالتی را به وجود بیاورند،‌ اما اینکه تاثیر آن چه مقدار خواهد بود کاملا به نحوه برخورد شما با نوسانات منفی وابسته است. اگر شما یک بازیکن برنده باشید، کمتر نسبت به این نوسانات منفی واکنش نشان می‌دهید و پول بیشتری در این مقیاس به دست خواهید آورد. اگر واکنش شما نسبت به این ۱۰ هزار دست بد و وحشتناک باشد، ممکن است که در انتها هیچ پیشرفت و پسرفتی نداشته باشید یا حتی بازنده باشید!

پوکر

احساس خوب نسبت به فولد

باور داشته باشید یا نه، چنین چیزی ممکن است. نکته اصلی اینجاست که باید ضمیر ناخودآگاه خود را به نحوی تنظیم کنید که احساسات مثبت و منفی را صرفا بر اساس پول به وجود نیاورد، بلکه بر اساس درستی تصمیمات شما به وجود بیاید. اگر به خودتان این اعتماد به نفس را بدهید که در هرکدام از نشست‌هایی که دارید با توجه به مهارتتان کمترین اشتباه را می‌کنید، دید جدیدی نسبت به پوکر به دست می‌آورید. چند لحظه پس از هر فولد دادنی کمی احساس ناراحتی وجود دارد، اما باید اجازه دهیم این احساسات بگذرد و روی دست بعدی تمرکز کنیم. وقتی که این ذهنیت منفی از بین برود، نگاه شما روی این موضوع می‌رود که فولد خوبی داده‌اید و مغز می‌تواند انرژی‌های مثبتی تولید کند و آن را در آینده یا دست‌های بعدی به راحتی جبران کند. فقط قبل از اینکه در مورد فولد خود قضاوت کنید، اجازه دهید تا احساسات منفی در شما از بین برود. در بیشتر اوقات که چنین عملی را انجام می‌دهید، از تصمیم خود راضی خواهید بود. اگر ارزیابی و قضاوت شما درباره فولد دقیقا بعد از باخت پات انجام شود، نگرش منفی در شما به وجود می‌آید، باید از آن جلوگیری کنید.

 جمع‌بندی

  • فولد دادن در پوکر احساس بدی به وجود می‌آورد. این احساس قسمتی از ذات و زندگی ماست، اما با تمرین می‌تواند بسیار کمرنگ شود.
  • قدرت ذهن و اراده ظرفیت محدودی دارند، استراحت کنید تا دوباره شارژ شوند و اجازه ندهید واریانس شما را از پا دربیاورد.
  • نوسانات منفی تنها وقتی اثرگذارند که از فولد دادن درست جلوگیری کنید، درغیر این صورت در بلندمدت و مقیاس کلان به چشم نمی‌آیند.
  • ما می‌توانیم احساس خوبی نسبت به فولد دادن پیدا کنیم، فقط باید اجازه دهیم که ناراحتی اولیه ما از باخت پات از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید