دسته‌ها

قوانین پوکر تگزاس هولدم
آموزش پوکر تورنومنتموقعیت و شناخت بازیکنان

دیلر پوزیشن در پوکر و اهمیت آن

اگر در تورنومنت‌های پوکر تجربه داشته باشید، احتمالا با دفاع از بلایندها و حمله برای تصاحب و اصطلاحا دزدیدن آن‌ها آشنا هستید. در مراحل انتهایی تورنومنت، بیگ-بلایند معمولا قسمت بزرگی از استک بازیکنان را تشکیل می‌دهد. اگر فردی را پیدا کردید که به راحتی کارت‌های خود را در بیگ-بلایند فولد می‌دهد، یک فرصت طلایی به دست آورده‌اید و می‌توانید با ریز دادن بیگ-بلایند او را تصاحب کنید.

همچنین در نقطه مقابل نباید کسی باشید که از بلایندهای خود دفاع نمی‌کند، چرا که هر کسی این موضوع را متوجه شود برای دزدیدن آن‌ها تلاش خواهد کرد. جنگیدن با ریزر و بازیکن تهاجمی که سعی در دزدیدن بلایندها شما را دارد، دفاع از بلایند نامیده می‌شود، بازیکنان سرسخت معمولا در مقابل آن واکنش نشان می‌دهند و بازی را برای حریف خود سخت می‌کنند.

مفهومی که کمتر شنیده شده است و اهمیت دارد دفاع از دیلر پوزیشن در پوکر یا اصطلاحا باتون در شرایط دیپ-استک است. در این حالت از تورنومنت بلایندها در مقابل استک بی‌اهمیت هستند و سود اصلی از بازی در پوزیشن عاید می‌شود، نه از دزدیدن بلایندها. این مقاله به اهمیت دفاع از پوزیشن دیلر یا باتون اشاره دارد و در آن مثال‌هایی را در این مورد بررسی خواهیم کرد.

اهمیت دیلر پوزیشن در پوکر

اگر از نرم‌افزارهای آنالیز بازی در پوکرآنلاین مثل Poker Tracker استفاده کرده باشید، در داده‌های مربوط به پوزیشن متوجه موضوعی خواهید شد. نرخ برد شما باید متناسب با پوزیشن بهبود یافته باشد، قسمت زیادی از درآمد شما از دیلر پوزیشن در پوکر به دست می‌آید. در حالی که این اتفاق به سایز استک‌ها ربطی ندارد، اما اگر دست‌هایی را که بازی در آن‌ها دیپ-استک بوده است را فیلتر کنید خواهید یافت که چقدر تاثیر این موضوع شدیدتر خواهد شد. هنگامی که من این کار را کردم، فیلتر را متناسب با شرایطی قرار دادم که بیشتر از ۵۰BB دارم، در پوزیشن کات-آف نرخ برد من ۳۲BB در ۱۰۰ دست و در پوزیشن دیلر ۵۴BB در ۱۰۰ دست بود.

دیلر پوزیشن در پوکر

تصور کنید که اگر بتوانید در هر دور دو بار پوزیشن دیلر را داشته باشید چقدر بردتان افزایش می‌یابد. این اتفاق هنگامی می‌افتد که بازیکن سمت چپ شما به راحتی در برابر ریز کات-آف شما فولد می‌دهد. در این هنگام می‌توانید با دست‌های زیادی از کات-آف ریز کنید و از مزایای داشتن پوزیشن در هر دور استفاده کنید. انجام این کار باید به صورت میانگین نرخ برد من را در کات-آف ۲۲BB/100 افزایش دهد. درست است که من هر ۹ دست یه بار در این پوزیشن قرار می‌گیرم، اما انجام این کار نرخ برد کلی من را ۲٫۵BB/100 افزایش می‌دهد که بسیار قابل توجه است.

پوکر یک بازی صفر یا ۱۰۰ است، درنتیجه این بیگ-بلایند اضافه باید از جایی آمده باشد. احتمالا حدس زده‌اید، این ۲۲BB/100 که تبدیل به سود من در کات-آف شده است، در حقیقت متعلق به بازیکنی بوده که پوزیشن دیلر را داشته است. اگر او با شدت بیشتری از پوزیشن خود دفاع می‌کرد، و تمام کاری را که من انجام می‌دادم می‌کرد این سود متعلق به او بود. وقتی که دست خوبی نداشت پوزیشن خود را به من واگذار می‌کرد و سود زیادی را از دست می‌داد!

نگاه من به پوزیشن دیلر مثل معدن طلا است که با هشت معدنچی دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود. وقتی که نوبت شماست که طلا به دست آورید، نباید به دیگران اجازه این کار و گرفتن موقعیت را دهید. بازیکن اگرسیو و تهاجمی سمت راست شما به صورت مداوم ریز می‌دهد و شما باید با کال کردن یا ری-ریز از این عمل او جلوگیری کنید. پس از مدتی او تلاش خود را برای دزدیدن بلایندها یا پوزیشن شما متوقف می‌کند و ادامه به تلاش برای درگیری با شما نیز پول خود را از دست خواهد داد. در هر صورت شما برنده می‌شوید!

ری-ریز

وقتی که قرار است ریزر را بترسانید، هیچ حرکتی موثرتر از بازی تهاجمی و ری-ریز در برابر او نیست. همچنین کال کردن و بازی در پوزیشن نیز می‌تواند سودرسان باشد، منتها این کار به اندازه حالت قبل آزاردهنده نیست و باعث می‌شود حریف با دست‌های بی‌ارزش خود نیز فلاپ را ببیند. با ری-ریز کردن در دیلر با کارت‌های مختلف، حریف را مجبور به فولد می‌کنید، یا اینکه باید بدون پوزیشن در برابر شما بازی کند.

ری-ریز در پوکر

باید بدانید حتی اگر بلوف بزنید و کال شوید نیز شرایط برایتان بد نخواهد بود. او باید در ۳ مرحله خارج از پوزیشن با شما بازی کند، حتی اگر واقعا هم دست خوبی نداشته باشید، می‌توانید وانمود به داشتن آن کنید، یعنی اینکه باید فرصت خوبی برای بلوف زدن داشته باشید.

همچنین ری-ریز‌های شما نباید آنقدر زیاد باشد که حریف تمام کارت‌های خود را به جز دست‌های قوی فولد دهد. در بیشتر مواقع ریز دادن ۲.۵ برابر مبلغ ریزر اصلی برای فشار آوردن به او بدون ریسک کردن کافی است، همچنین باعث می‌شود در صورت کال شدن همچنان قدرت مانور داشته باشید. ریسک کردن روی چیپ‌های کمتر این قابلیت را به شما می‌دهد که با دست‌های ضعیف نیز به راحتی این کار را انجام دهید و شما را به راحتی به هدفتان می‌رساند.

به دلیل اینکه یک آدز نسبتا مناسب برای کال کردن به حریف می‌دهید، عموما باید با سوتد کانکتورها و دست‌هایی که پتانسیل خوبی برای دراو شدن دارند این کار را انجام بدهید، اینگونه بعد از فلاپ قابلیت سمی‌-بلوف زدن را نیز خواهید داشت. همچنین می‌توانید با دست‌های دیگری که نسبت به طیف کلی کارت‌های حریف برتری دارند مثل AJ یا ۲۲ نیز ری-ریز کنید. این بت‌ها متناسب با ارزش کارت شما هستند و بلوف محسوب نمی‌شوند.

قاعدتا این ری-ریزها را می‌توانید با دست‌های بسیار قوی خود مثل AK یا AA نیز انجام دهید. در حقیقت بازی تهاجمی و ری-ریز کردن شما در پوزیشن دیلر باعث می‌شود که اگر دست قوی داشته باشید، حریف نتواند آن را بخواند – چرا که به همان شکلی با آن‌ها بازی می‌کنید که با دست‌های بلوف خود این کار را انجام می‌داده‌اید.

دیلر پوزیشن در پوکر

کال کردن

اگرچه به صورت کلی ری-ریز کردن استراتژی قوی‌تری برای دفاع از پوزیشن دیلر است، با اینحال زمان‌هایی وجود دارد که کال کردن انتخاب بهتری است. دست‌های زیادی وجود دارند که برای ری-ریز مناسب نیستند. به طور مثال پیرهای متوسط مثل ۷۷٫ ری-ریز کردن با چنین دستی باعث می‌شود حریف یا فولد دهد و یا با پیرهای قوی‌تر از شما کال کند، و یا اینکه های‌کارت داشته باشد و در شرایط ۵۰-۵۰ قرار بگیرید. بدتر از همه اینکه اگر پاکت‌های قوی مثل AA داشته باشد، فور-بت می‌کند و شما با تلاش برای ست شدن روی فلاپ ممکن است کال کنید و پات بزرگی را از دست بدهید. برخلاف پاکت‌های کوچک، پیرهای متوسط قابلیت این را دارند که وقتی حس می‌کنید حریف دست ضعیفی دارد، روی فلاپ یا ترن با آن‌ها بت کنید، در نتیجه کال کردن با آن‌ها منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

دست‌های برادوی مثل KJ یا AT مخصوصا اگر سوتد باشند نیز بهتر است با نهایتا یک ریز پیش بروند و کال کنید. چنین دست‌هایی برای فولد دادن بیش از حد خوب هستند، و همچنین ممکن است در برابر دست‌های با احتمال برد کم حریف مثل KT, QJ, JT قرار بگیرند. تا زمانی که ریزر اصلی یک بازیکن بسیار لوز نباشد، احتمالا در برابر بسیاری از ری-ریزها با چنین دست‌هایی فولد خواهد داد، اما اگر دست قوی‌تری داشته باشد به بازی ادامه خواهد داد. با در نظر گرفتن چنین منطق‌هایی بهتر است که کال کنید، در صورت تاپ-پیر شدن کیکر بسیار قوی دارید و می‌توانید به سود بسیار خوبی برسید.

یکی از احتمالاتی که وجود دارد این است که با کال کردن ریز بازیکنی که در بلایند قرار دارد ری-ریز کند و هر دو نفر شما را تحت فشار بگذارد (اصطلاحا اسکوییز-پلی کند). اگر می‌دانید که بازیکنی که در اسمال-بلایند یا بیگ-بلایند است قابلیت انجام این کار را دارد، باید از کال کردن با دست‌های ضعیف‌تر اجتناب کنید و با دست‌هایی مثل AA یا AKs کال کنید و امیدوار باشید که حریف را در دام بیاندازید.

جمع‌بندی

چه ری-ریز و چه کال ‌کنید، مهم‌ترین نکته این است که وقتی می‌توانید از مزایای پوزیشن استفاده کنید و سود ببرید، فولد ندهید. حتی اگر در برابر ریزر اصلی اعتماد به نفس کافی ندارید و حس می‌کنید بازیکن ضعیف‌تری هستید، باید درگیر شوید تا اینکه پوزیشن خود را بدون جنگیدن تسلیم حریف کنید. دیلر پوزیشن در پوکر قسمت مهمی از بازی است، باید در آن به بازی پرداخته و به همین شکل از آن محافظت کنید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید