دسته‌ها

بلایند در پوکر
استراتژی‌های پیش فلاپبستن شرط

دفاع از بلایند در پوکر

این مقاله توسط گوین گریفین (Gavin Griffin) قهرمان تورنومنت پوکر EPT در مورد دفاع از بلایند در پوکر نوشته شده است، امیدواریم از مطالعه آن لذت ببرید.

شاید بخاطر داستان‌هایی است که در مورد جنگ جهانی اول خوانده‌ام. شاید بخاطر دست‌های خوبی بوده که دیشب خارج از استراتژی خودم بازی کرده‌ام. شاید هم بخاطر تورنومنت‌هایی است که در هفته‌های اخیر پیش رو دارم، استراتژی‌هایم در تورنومنت‌ها متفاوت است. به هر حال، امروز صبح بیدار شدم و نیاز داشتم که مقاله‌ای درباره این موضوع بنویسم: دفاع از بلایند در پوکر .

یکی از چشمگیرترین نکاتی که هنگام باز کردن نرم‌افزار PokerTracker (نرم‌افزاری برای آنالیز بازی پوکر) متوجه شدم این بود که چقدر از بلایندها باخته‌ام. به جز افرادی که منحصرا در بازی‌های هدزآپ یا سه نفره بازی می‌کنند، تمام افراد از بلایندها پول از دست می‌دهند. من به صورت عادی از این موضوع آگاه بودم، اما وقتی در نرم‌افزار آنالیز آن اعداد قرمز بزرگ را دیدم، متوجه شدم که باید روی این مسئله بیشتر کار کنم.

بلایند در پوکر

دفاع از بلایند در پوکر

تقریبا مطمئن بودم که بیش از حد دفاع کردن از بلایندها (در نولیمیت هولدم) بهترین استراتژی ممکن نبود. در فیکسد-لیمیت همه چیز متفاوت است. در این فرمت به راحتی می‌توانید از بلایند خود در برابر یک ریز ساده در شرایط هدزآپ دفاع کنید. اما معمول داشتن پات-آدز ۳.۵-به-۱ برای فولد دادن کارت‌ها کافی است. اگر فولد ندهید و کال کنید معمولا بعد از فلاپ بسیار ضعیف بازی می‌کنید و نمی‌توانید راهی برای به سود رسیدن از دست‌هایتان پیدا کنید، اما بازیکنان حرفه‌ای اینگونه نیستند و به خوبی دفاع می‌کنند.با اینحال در نولیمیت هولدم احتمالات جانبی معکوس بسیار بالا هستند و با نداشتن پوزیشن فشار زیادی را تحمل خواهید کرد، بنابراین فولد دادن در برابر ریزها با دست‌هایی مثل KJ آفسوت یا QJ آفسوت می‌تواند کاملا معقول باشد.

اشتباه دیگری که بسیاری از بازیکنان دارند این است که در نولیمیت هولدم بیش از حد از بلایندهای خود دفاع می‌کنند. چه در پات‌های هدزآپ و چه پات‌های چندنفره این کار را انجام می‌دهند و توجهی به آن ندارند، با اینحال انجام دادن این کار در پات‌های چندنفره بسیار معقول‌تر از هدزآپ است، به دو دلیل:

اول اینکه بازی کردن بدون داشتن پوزیشن در برابر یک بازیکن به اندازه کافی می‌تواند بد باشد. اما وقتی که ریزر در برابر چند بازیکن قرار داشته باشد بیرون کردن همه آن‌ها از بازی می‌تواند بسیار سخت باشد.

بلایند در پوکر

دوم اینکه میانگین بردهای شما متناسب با تعداد بازیکنان روی میز است و اگر کارتتان بخورد می‌توانید بیشتر برنده شوید. به جای اینکه با کارتی مثل ۹-۵ سوتد در شرایط هدزآپ در برابر پری-فلاپ ریزر با پیر ۵ برنده شوید، می‌توانید ست پنج شوید یا با استریت یا فلاش شدن پول بیشتری از بازیکنان دیگر ببرید. همچنین میزان باختی را که خواهید داشت متصور شوید، بازی کردن با پیر ضعیف یا متوسط خارج از پوزیشن بسیار سخت است، اما در مجموع دفاع کردن بیش از حد از بلایند چه در هدزآپ و چه پات‌های چندنفره منجر به باخت شما می‌شود.

همچنین اگر تصمیم داشته باشید که از بلایند خود دفاع کنید، باید تصمیم بگیرید که چگونه دفاع کنید و اگرسیو باشید یا پسیو. مشخصا شرایط بسیار زیادی در هنگام بازی پوکر برای شما به وجود می‌آید، برای ساده‌تر شدن مسئله نگاهی به شرایطی می‌اندازیم یک ریز داده شده و همه فولد دادند و بازی به بلایندها رسیده است.

به نظر من به این دلیل که دو نوع مختلف بلایند در نولیمیت هولدم وجود دارد تحلیل‌های متفاوتی نیز حاصل می‌شود. به شخصه از اسمال-بلایند با بازی تهاجمی و از بیگ-بلایند با بازی پسیو دفاع می‌کنم. وقتی یک ریز وجود دارد و کالری در بازی نیست در اسمال-بلایند با بیشتر دست‌ها ری-ریز می‌کنم. به این دلیل به این کار علاقه دارم که پات بزرگتری به وجود می‌آورم و نسبت استک به پات را کاهش می‌دهم، درنتیجه بازی با دستم بعد از فلاپ آسان‌تر می‌شود، همچنین شانسم برای هدز-آپ شدن با حریف و در دست گرفتن بازی و بیرون کردن بیگ-بلایند بسیار بالاتر می‌رود. البته مطمئنا معایبی نیز در این کار وجود دارند. با این کار نسبت استک به پات را خارج از پوزیشن افزایش می‌دهید، کاری که در اصل باید با داشتن پوزیشن انجام دهید. همچنین طیف کارت‌هایتان را برای او مشخص می‌کنید و بازی برای او راحت‌تر می‌شود.

بلایند در پوکر

در بیگ-بلایند من در پات‌های هدزآپ از استراتژی دیگری استفاده می‌کنم. با بسیاری از کارت‌هایم روی بیگ-بلایند کال می‌کنم. شاید به این دلیل است که علاقه‌ای ندارم با داشتن استکی بیشتر از ۲۰۰BB ری-ریز انجام دهم، البته در حقیقت این کار چندان مناسب به نظر نمی‌رسد. دلیل اصلی انجام این کار این است که می‌توانم با کارت‌های زیادی کال کنم و همچنین اگر حس کردم حریف دست ضعیفی دارد او را روی فلاپ چک-ریز کنم، همچنین چک دادن من در فلاپ بازی را برای او گنگ می‌کند، چرا که متوجه نمی‌شود من اُورپیر (پیر بالاتر از زمین)، دراو و یا تاپ-پیر و غیره هستم.

فکر می‌کنم که اسفتاده از این استراتژی‌ها برای دفاع از بلایند در پوکر بسیار ساده و موثر هستند. امیدوارم برای شما نیز مفید واقع شوند. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید