دسته‌ها

دست خواندن پوکر
ارزیابی پوکراستراتژی‌های ابتدایی پوکررواشناسی پوکر و جنبه ذهنی بازی

دست خواندن ساده در پوکر

دست خواندن ساده در پوکر

برای کسی که پوکر بلد نیست، دست خواندن در پوکر یک جور مهارت جادویی پوکر به نظر می‌رسد. خیال می‌کنند بهترین بازیکنان پوکر در جهان با استفاده از حس ششم است که به رمزگشایی و یافتن ورق های پنهان حریف دست یافته و در نتیجه بلوف ها و کال های خیره کننده می‌زنند.

گرچه ممکن است دست خواندن استعدادی فوق ِ طبیعی که دور از دسترس ما موجودات فانی است به نظر برسد، حقیقت درست خلاف این است. دست خواندن علمی است که از طریق منطق استقرایی به دست می‌آید. (احکام منطقی سنتی دو دسته هستند: آن‌ها که بر اساس مشاهده و به اصطلاح استدراک مشخص می‌شوند و با رجوع به جهان بیرون و واقعی صدق یا کذب شان معلوم می‌شود. به این دسته «استقرایی» (deductive) می‌گویند، و برای مثال «رنگ آسمان آبی است» در این دسته قرار می‌گیرد: آبی است؟! دسته دوم آن‌هایی هستند که بر اساس قواعد منطقی و قضایایی استوار هستند که با ارجاع به خود این قواعد می‌توان به صدق و کذب آن‌ها پی برد. به این دسته «استنتاجی» (inductive) می‌گویند، و برای مثال «۲ ضربدر ۲ برابر با ۵ است» در این دسته قرار می‌گیرد: ۵ می‌شود؟! (برای مطالعه بیشتر، از میان بسیاری منابع، برای مثال، کتاب «اتمیسم منطقی»، اثر برتراند راسل را مطالعه کنید. )) بازیکنان پوکر داده‌هایی از اینکه حریف چطور بازی می‌کند را مشاهده می‌کنند، این داده‌ها را با تجربه‌های قبلی که داشته‌اند مقایسه می‌کنند تا به فرض هایی در این مورد که حریف در آینده چطور بازی می‌کند شکل بدهند، و بعد از این فرض ها برای تفسیر بازی‌های ممکن و ورق هایی که در دست حریف وجود دارد بهره می‌برند.

بدیهی است که تجربه چیزی نیست که بتوان آن را آموزش داد. اما در اینجا می‌توانیم فرض های پایه‌ای معقولی که می‌توانید در مورد یک حریف به آنها شکل دهید را پیشنهاد کنیم. از طریق این فرض ها به یک روش ساده سازی شده می‌رسیم که بر پایه آن، اگر نه به ارزش دقیق دست حریف، حداقل به قدرت نسبی دست او پی ببرید، و این چیزی است که بیشتر وقت‌ها تمام چیزی است که برای تصمیم گیری در پوکر به آن نیاز دارید.

فرض های پایه‌ای در دست خواندن

دست خواندن

بعضی فرض های خیلی پایه‌ای در مورد دست حریف شما وجود دارد که اگر آن‌ها درست باشند روش دست خواندنی که اینجا ارائه می‌شود می‌تواند کارایی داشته باشد. این فرض ها قطعی نیستند اما هر چه بازی حریف شما را دقیق‌تر توصیف کنند، این روش تأثیرگذارتر عمل خواهد کرد.

اولین فرض این است که شرط هایی که حریف شما می‌بندد حاشیه خیلی نازکی با‌ ارزش ورق های دست ندارد. به عبارت دیگر او به این واقعیت که بهترین دست را دارد و شما با دستی بدتر شرط او را کال می‌کنید، قبل از اینکه شرط ببندد باور دارد. هیچ استانداردی که حاشیه «نازُک» ارزش دست در شرط را مشخص کند وجود ندارد، اما هر چه حریف شما ترسوتر عمل کند، این تکنیک دست خواندن بهتر عمل می‌کند.

فرض دوم کلیدی این است که حریف شما نمی‌آید یک دست ِ ساخته شده را به یک بلوف تبدیل کند. اگر او باور داشته باشد که شانسی برای بردن موقع رو کردن ورق ها دارد، تلاش می‌کند تا به ارزان ترین شکل به رو کردن ورق ها برسد نه اینکه کاری کند ورق ها را از دست شما در بیاورد. وقتی او بلوف می‌زند، به این خاطر است که فکر می‌کند یا شانس کمی دارد یا راه دیگری برای بردن ندارد.

سومین فرض کلیدی این است که حریف شما وقتی دست آشکارا بدی دارد به امید ورق هایی که دستش را کامل کنند نمی‌ماند. شاید ورق هایی که به او شانس بیشتری بدهند هنوز نیامده باشند و او روی ورق هایی که شانس او را بیشتر کنند و بعد روی آن‌ها بلوف بزند شرط ببندد، اما او هیچ وقت نمی‌آید روی یک گاتشات دراو (وقتی برای استریت شدن یک یا دو ورق کم است) که ارزش رو کردن هم ندارد یک سوم پات را کال کند.

فقط شما هستید که تعیین می‌کنید چقدر این فرض ها در مورد حریف خاصی که با او پوکر بازی می‌کنید، یا حریفانی که با آن‌ها بازی می‌کنید قابل اعمال هستند. اما تجربه ما نشان می‌دهد که این فرض ها در شرط های کوچک تا متوسط بازی‌های پوکر هولدم تگزاس آنلاین جواب می‌دهند، و این شاید برای جدی گرفتن این روش‌های دست خواندن به خوبی کافی باشد.

روش طبقه بندی دست‌ها در پوکر

ایده اصلی در این تکنیک ساده سازی شده دست خواندن این نیست که دست حریف را دقیق بشناسید یا ترکیب دو ورق مورد استفاده را به دست بیاورید. بلکه غرض این است که رینج دست‌های ممکن او را به دو یا سه دسته کلی‌تر محدود کنید:

دست‌های هیولا (Monster)

دست های هیولا دست‌هایی هستند که حریف شما در آن‌ها می‌خواهد یک پات درشت بازی کند. این به آن معنا نیست که حریف در هر فرصتی که پیش بیاید شرط ببندد یا رِیز کند، چرا که بعضی از بازیکنان پوکر عاشق آرام بازی کردن هستند. بلکه معنایش این است که او به دست خود اعتماد دارد و می‌داند کلی دست بدتر وجود دارند که سود آن‌ها داخل جیب او خواهند رفت.

دست‌های رو کردنی

در این موارد حریف شما باور دارد که بهترین دست را دارد، اما خودش تلاش نمی‌کند پات را پر کند. معمولاً بازیکنان پوکر با این دست‌های رو کردنی سعی می‌کنند ناظر پات باشند، و وقتی که می‌توانند چک کنند و وقتی که مجبور می‌شوند کال کنند. بعضی هم برای مسدود کردن شرط بقیه و اینکه «ببینند آن‌ها کجا هستند» شرط های کوچک بسته یا رِیزهای کوچکی انجام می‌دهند.

دست‌های کشیدنی(drawing) /بلوف زدنی

دست‌های دراوینگ یا کشیدنی دست‌هایی هستند که نیاز به بهبود یافتن با کشیدن ورق های جدید یا بلوف زدن دارند تا بتوان از آن‌ها انتظار معقولی بابت بردن پات داشت. منظور از این فقط دست‌های مشخصاً دراو، مثل چهار ورق برای فلاش نیست بلکه هر دستی که هنوز ارزش رو کردن نداشته باشد در این دسته قرار می‌گیرد. بازیکنان پوکر بسته به سبک بازی و ارزش دراو در دست خود، ممکن است این دست‌ها را کُند یا سریع بازی کنند.

باز هم تأکید می‌کنیم که در اینجا با امور قطعی و مطلق سر و کار نداریم. هیچ معیار مشخصی در این باره که حاشیه «نازک» ارزش در شرط بندی چیست و چه میزان قدرت ورق ها باید تبدیل به بلوف بشود وجود ندارد. اما هر چه حریف شما بیشتر قائل به این تمایزها باشد، که همه به درجاتی کمتر یا بیشتر قائل هستند، شما هم بیشتر می‌توانید دست او را طبقه بندی کنید.

در نهایت اینکه اگرچه این، طبقه بندی گَل و گشادی است، اما به شما راهنمایی زیادی در چگونه بازی کردن دست خودتان می‌دهد. حذف یکی از این انواع دست‌ها از رینج حریف شما می‌تواند باعث تغییر تصمیم شما از کال کردن در ریور، به فولد کردن بیانجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید