دسته‌ها

استراتژی پوکر موثر
توصیه‌ها و نکات آموزش پوکرنحوه بازی

دست‌های پوکر برنده‌ای که شکست می‌خورند

پس از سومین باخت بد و پیاپی خود از بازی فاصله می‌گیرید. تمام مدت ذهنتان درگیر خوردن گات-شات حریف در ریور و از دست دادن آن پات سنگین است. آیا نباید در آن دست درگیر می‌شدید؟ آیا آخرین ۳ میلیون خود را کاملا بی‌دلیل باختید؟ آیا باید روی ترن بیشتر بت می‌کردید تا حریف کارت خود را بریزد؟

پات‌هایی وجود دارند که ذهن همه ما را درگیر می‌کنند. طبیعی است که پس از باخت‌های سنگین به دست‌هایی نگاه کنید که بیشترین ضرر را در آن‌ها داشته‌اید و بفهمید که چه کاری را اشتباه انجام داده‌اید.

مطمئنا باید آنالیزهایی را پس از باخت‌های سنگین انجام دهید. بعضی از بازیکنان اُورپلی می‌کنند (با دست‌هایشان فراتر از حد معقول بت می‌کنند) و پات‌های سنگینی را می‌بازند، در حالی که می‌توانستند باخت کمتری داشته باشند. اگر ایراد در بازی شماست، بهتر است که نگاهی به آن بیاندازید.

دست‌های پوکر برنده

دست‌های پوکر که شکست می‌خورند

نوع دیگری از دست‌ها وجود دارند که بررسی آن‌ها بسیار مهم‌تر است. همیشه با آن‌ها مواجه می‌شوید. اگر کمی به آن‌ها فکر کنید با دنیایی از فلسفه و منطق مواجه خواهید شد. اما به محض اینکه دست بعدی پخش می‌شود آن‌ها را فراموش می‌کنید. به نظر ما این‌ها دست‌هایی هستند که باید در موردشان فکر کنید.

ساده است. شما دست بسیار خوبی دارید. بت می‌کنید، حریف فولد می‌دهد.

ممکن است روی فلاپ فولد دهد، یا ترن و یا در نهایت ریور. شما با دست خوبی بت کردید اما حریف فولد داد.

اگر درمورد آن فکر کنید، این دست‌ها نیز همانند باخت در پات‌های سنگین شکست محسوب می‌شوند. شما بت می‌کنید، امیدوارید که عکس‌العمل حریف را ببینید، اما او کارتش را می‌ریزد.

این دست‌های پوکر احساس شکست به شما نمی‌دهند، چرا که بعد از آن چیزی از استکتان کم نشده و پات کوچکی را می‌برید. اما در واقع شکست محسوب می‌شوند. شما می‌خواستید که اتفاق مثبتی بیافتد، اما نیفتاده است.

منظور ما را اشتباه متوجه نشوید. فقط بخاطر اینکه شکست خورده‌اید به این معنی نیست که بازی اشتباهی داشته‌اید. این مسئله در مورد پات‌هایی که در آن استک خود را باخته‌اید نیز صدق می‌کند. هربار که استک خود را از دست می‌دهیم و بعضی دست‌ها را مرور می‌کنیم حس می‌کنیم که باید کاری را به نحو دیگری انجام می‌دادیم. شاید مشکل واقعا در بازی ما نبوده، اما درمجموع شکست، شکست است و ارزش مرور کردن را دارد.

استراتژی پوکر پراب-بت

مشکل

بسیاری از بازیکنان نولیمیت هولدم ۱۰k/20k و ۲۵k/50k به اندازه کافی بلوف نمی‌زنند. هنگامی این موضوع برای آن‌ها مشکل‌ساز می‌شود که در ترن و ریور بت‌های سنگینی می‌زنند. از آنجایی که آن‌ها به اندازه کافی بلوف نمی‌زنند، صرفا فقط انتظار دارند که توسط حریف کال شوند. اما بهترین عکس‌العملی که از حریف می‌گیرند فولد است.

وقتی چنین اتفاقی می‌افتد مشکل تماما از استراتژی کلی شما است، شما با دست‌های خوب بت می‌کنید و حریف فولد می‌دهد. احتمال ولیو-بت شما برای حریف بسیار بالا است و انتظار دارید حریف کال کند.

اگر چنین بازیکنانی هربار چنین اتفاقی برایشان می‌افتد دست‌های خود را یادداشت کنند متوجه تاثیر منفی این موضوع خواهند شد.

راه حل

فکر خنده‌داری که در ذهن تمام بازیکنان در چنین دست‌هایی می‌آید معمولا یکسان است. «آیا باید اسلو-پلی می‌کردم؟» اگر بت کرده‌اید و حریف فولد داد و شکست خوردید، بت کردن بازی اشتباهی بوده است.

گاهی اوقات چنین تفکری درست است و اسلو-پلی بهتر از بت کردن عمل می‌کند. اما عموما چنین جوابی درست نیست. منطق بهتر این است که در شرایط مشابه بسیار بیشتر بلوف بزنید.

وقتی که تحت شرایطی بت می‌کنید و کسی فولد می‌دهد، به خود بگویید «آیا بهتر نیست در چنین شرایطی کمی بیشتر بلوف بزنم؟».

استراتژی بد پوکر تگزاس هولدم

دو مثال از دست‌های پوکر

در این مثال‌ها در میز ۲۵k/50k هستید و ۵ میلیون تومان استک دارید. یک بازیکن لیمپ می‌کند (بیگ را کال می‌کند) و شما از پوزیشن هایجک (HJ) با A♠Q مبلغ ۲۵۰,۰۰۰ تومان ریز می‌دهید، بیگ-بلایند و لیمپر کال می‌کنند.

فلاپ ♣۵۷♠A می‌خورد.

بیگ-بلایند ۴۰۰,۰۰۰ در پات ۷۷۵,۰۰۰ تومان بت می‌کند. لیمپر فولد می‌دهد و شما کال می‌کنید.

ترن ۴ می‌خورد. بیگ-بلایند چک می‌دهد. شما ۹۰۰,۰۰۰ در پات ۱,۵۷۵M ریز می‌دهید و او فولد می‌دهد.

این دست بسیار ساده است و هیچکدام از بازیکنان دوباره به آن فکر نمی‌کنند. اگر هم فکر کرده باشید، ممکن است فکر کنید که «آیا باید ترن چک می‌دادم؟» با وجود استریت و فلاش-دراو تقریبا مطمئن هستید که به خوبی بازی کرده‌اید. و واقعا نیز این کار را انجام داده‌اید.

سوال واقعی که باید از خود بپرسید این است که «آیا باید بیشتر در چنین شرایطی بلوف می‌زدم؟»

جواب ما نیز قاعدتا این است، بله! باید در چنین شرایطی بیشتر بلوف بزنید.
اما مشکل اینجاست که با چه دست‌هایی می‌توانید بلوف بزنید؟ آیا وقتی فلاپ A-7-5 رین‌باو می‌خورد در بیشتر شرایطی که کال می‌کنید،‌ آس دارید؟ احتمالا بازیکن بیگ-بلایند نیز همین فکر را می‌کند، به همین دلیل دست را اینگونه بازی کرده است. او نمی‌توانست که آس را شکست دهد، اما فکر می‌کرد که اگر هیچکدام آس نداشته باشید فولد خواهید داد. وقتی که استراتژی او کار نکرد،‌ تسلیم شد.

تقویت بازی پوکر - تمرین سایر فرم های پوکر

بازی او ممکن بود بسیار سودرسان باشد. اگر آس نداشتید می‌توانست از بازی ضعیف شما سود خوبی ببرد. برای حل این مشکل می‌توانید با دست‌های زیادی روی فلاپ کال کنید. می‌توانید با کال کردن با دست‌های سوتدی مثل ♠Q♠J یا ♣۱۰♣K شروع کنید. وقتی با چنین دست‌هایی کال می‌کنید ۳ راه برای برد دارید. اول اینکه روی ترن پیر شوید و دست‌هایی مثل ۹۷ یا ۶۶ را شکست دهید. دوم اینکه روی ترن فلاش‌دراو شوید و با یک ریز بلوف پات را جمع کنید. سوم اینکه در صورت چک دادن بیگ-بلایند روی ترن با یک بت ساده او را تسلیم کنید.

با این وجود کال کردن با پات آدز ۳-به-۱ روی فلاپ معمولا مفید خواهد بود.

اغلب بازیکنان ۲۵/۵۰ به اندازه کافی بلوف نمی‌زنند و بسیاری از دست‌ها را به سرعت فولد می‌دهند، بنابراین حریف آن‌ها نیز در آینده متوجه خواهد شد که احتمال بلوف زدن آن‌ها بسیار کم است.

مثال دوم کمی مختصرتر است. بازیکنی ۲۰۰,۰۰۰ ریز می‌دهد و یک نفر دیگر کال می‌کند و شما در پوزیشن دیلر با QJ کال می‌کنید، بیگ-بلایند نیز کال می‌کند.

فلاپ ♠۳♠۶K می‌خورد.

همه چک می‌دهند و شما نیز چک می‌دهید.

ترن ۱۰ می‌خورد.

همه چک می‌دهند و شما ۵۰۰,۰۰۰ در پات ۸۲۵,۰۰۰ ریز می‌دهید. فقط پری-فلاپ ریزر کال می‌کند.

ریور ۲ می‌خورد. پری-فلاپ ریزر چک می‌دهد و شما یک میلیون در پات ۱,۸۲۰M بت می‌کنید. او فولد می‌دهد.

فرض کنید که ۱۰-۹ سوتد داشتید. چگونه بازی می‌کردید؟ فرض کنید که همانطور که در این دست بازی کردید روی فلاپ چک می‌دادید. بنابراین وقتی روی ترن نیز دیگران چک دادند، بت می‌کردید تا از دست خود محافظت کنید. وقتی که پری-فلاپ ریزر کال می‌کرد او QQ, JJ یا ۱۰ با کیکر قوی‌تر و یا دراو بود.

هنگامی که ریور چک می‌داد، آیا بت می‌کردید یا چک می‌دادید؟ بیشتر افراد چک می‌دهند، اما با در نظر گرفتن شرایط بهتر است که با ۱۰ خود بلوف بزنید.

جمع‌بندی

در دست‌های پوکر اشتباهات همیشه واضح نیستند. هر زمان که چیزی مطابق با میل شما پیش نمی‌رود، بد نیست که نگاهی دوباره بیاندازید و آن را مرور کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید