دسته‌ها

دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم
دوره آموزش پایه‌ای پوکر

دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم

همه دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم ارزش یکسانی ندارند، درنتیجه باید بدانید با کدام دست از کدام پوزیشن وارد بازی شوید.

درصد زیادی از موفقیت در پوکر با انتخاب دست مناسب برای بازی به وجود می‌آید. از آنجایی که همه دست‌ها قدرت یکسانی ندارند، همیشه نباید با دست‌های مشابه از پوزیشن‌های متفاوت شروع به بازی کنید.

به صورت کلی باید از پوزیشن‌های اولیه با دست‌های کمتری وارد بازی شوید (چرا که خارج از پوزیشن هستید و بازی برایتان سخت خواهد شد). در پوزیشن‌های انتهایی می‌توانید با دست‌های بیشتری وارد بازی شوید، چرا که پوزیشن دارید و می‌توانید از اطلاعاتی که حریف با بازی کردن قبل از شما می‌دهد به خوبی استفاده کنید.

همچنین اگر با دست‌های زیادی وارد بازی شوید (که بسیاری از آن‌ها بی‌ارزش هستند) نتایج منفی این موضوع در میزان سود شما اثر بدی خواهند گذاشت. شما در بیشتر شرایط بعد از فلاپ در شرایط سختی قرار می‌گیرید که نمی‌تواند برایتان سودمند باشد.

به همین شکل اگر با دست‌های بسیار کمی بازی کنید، بلایندها استک شما را در هر دور از بین خواهند برد. حتی برای جبران این باخت‌های کم نیز به مشکل برخواهید خورد، چرا که تصویر فوق‌العاده تایتی دارید. وقتی که دست خوبی داشته باشید هیچکس به شما پولی نمی‌دهد.

چارت دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم

۱۰ دست برتر

در ابتدا باید بدانید که با چه دست‌هایی باید بازی را شروع کنید، مهم است بدانید که کدام دست به چه دلیلی بهترین است.

در تصویر زیر می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید:

دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم

های‌کارت‌ها (High Cards) قدرتمند هستند

قطعا می‌توانید متوجه این موضوع شوید که در این چارت همه دست‌ها از ترکیب کارت‌های عکس‌دار یا آس تشکیل شده‌اند، که نشان‌دهنده قدرت آن‌ها در پوکر می‌باشد.

حتی داشتن یک پیر نیز می‌تواند در بسیاری از مواقع باعث برد شما در شوداون شود. بنابراین هرچه کارت شما نسبت به حریف ارزش بیشتری داشته باشد، احتمال برد شما در شوداون نیز بالاتر است.

دست‌های پِیر و بدون پِیر

از چارت بالا به این نتیجه رسیدید که دست‌هایی که جفت یا پیر هستند از دست‌های دیگر قوی می‌باشند.  حتی دو های‌کارت بدون پیر (مثل AJ) در برابر پیرهای کوچک‌تر احتمال بردی کمتر از ۵۰-۵۰ دارند.

به طور مثال برگی مثل QQ در مقابل AKs تقریبا ۵۴٪ احتمال برد دارد. ممکن است که این عدد در ظاهر برتری کمی به نظر برسد، اما در درازمدت QQ به سود بسیار بیشتری می‌رسد. حتی ۲۲ در برابر AKs همچنان ۵۰.۱٪ شانس برد داشته و برتری خوبی نسبت به آن دارد.

استراتژی بد پوکر تگزاس هولدم

اما چرا AKs در این لیست بالاتر از پیرهایی مثل JJ یا TT قرار گرفته است؟

جواب این سوال واضح است، قابلیت بازی با این کارت بسیار بیشتر است.

شما می‌توانید با این کارت تاپ‌پیر قوی به وجود بیاورید و به بازی ادامه دهید، یا اینکه دست خود را به راحتی فولد دهید یا تصمیم بگیرید بلوف بزنید. به عبارت دیگر تکلیف شما در بازی کاملا مشخص و معلوم است و کنترل آن را در دست دارید. (همچنین با توجه به سوتد بودن AK می‌توانید از خاصیت فلاش یا فلاش‌دراو شدن آن نیز به خوبی استفاده کنید).

از سمت دیگر با پیرهایی مثل JJ یا TT شما احتمال برد خوبی در شوداون خواهید داشت. اما هنگامی که کارتی بالاتر از شما روی زمین قرار بگیرد شرایط برای ادامه دادن به بازی بسیار سخت خواهد شد.

حتی اگر فکر کنید که حریف بلوف می‌زند، کال کردن او با وجود اُورکارت زمین، در ۳ مرحله بازی می‌تواند بسیار سخت به نظر برسد.

دست‌های سوتد و غیر سوتد

شاید متوجه شده باشید که AKs بسیار بالاتر از نوع آفسوت آن یعنی AKo قرار دارد. همانطور که گفتیم AK سوتد (با خال‌های یکسان) قابلیت بازی بیشتری از نوع آفسوت آن دارد. هنگامی که دست سوتد داریم اگر دو خال مشابه ما روی فلاپ یا ترن روی زمین قرار داشته باشد، احتمال برد ما از حالت معمول بیشتر خواهد شد.

داشتن فلاش‌دراو می‌تواند به حریف این قابلیت را بدهد که به خوبی سمی-بلوف بزند. همانطور که احتمالا می‌دانید وقتی که پوکر را تهاجمی بازی کنید می‌توانید با بت کردن و ریز دادن حریف را بدون رسیدن به شوداون از بازی بیرون کنید و با فولد دادن او برنده پات شوید.

اشتباهات بازیکنان در پوکر

اما دقت کنید که نوع سوتد یک دست تنها ۵٪ احتمال برد بیشتری نسبت به نوع آفسوت آن دارد. یک دست مشخص اگر سوتد باشد در مقابل نوع آفسوت آن ۵۲.۵٪ احتمال برد دارد (دست آفسوت ۴۷.۵٪).

ممکن است که این مقدار چشم‌گیر به نظر نرسد اما قابلیت بازی با دست سوتد را به خوبی افزایش می‌دهد.

نام‌های رایج دست‌ها و لقب‌های آن‌ها

در پوکر بهتر است نام دست‌های مختلف را بدانید و آن‌ها را در ذهن خود بسپارید. در این صورت اگر بخواهید در هنگام صحبت کردن با دوست خود به دست خاصی اشاره کنید، می‌توانید بسیار راحت‌تر و طبیعی از نام‌های جایگزین استفاده کنید.

همچنین در پوکر لایو نیز بازیکنان وقتی می‌خواهند دست خود را بگویند از نام آن استفاده می‌کنند و اگر نسبت به آن‌ها اطلاعاتی نداشته باشید فیش-پلیر به نظر می‌رسید.

به همین منظور نام برخی از دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم را در چارت زیر برایتان آورده‌ایم.

دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم

متوجه خواهید شد که بسیاری از دست‌ها، مخصوصا پاکت‌پیرها با استفاده از ظاهر کارت‌هایشان نام‌گذاری شده‌اند. به طور مثال ۴۴ را در نظر بگیرید، در زبان انگلیسی به این کارت Sail Boats گفته می‌شود که به معنی قایق بادبانی است.

نامگذاری برخی دست‌ها دلایل دیگری دارد که چند مورد از آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

AJ – بلک‌جک (Blackjack): این دست در بازی بلک‌جک بهترین دستی است که می‌تواند به بازیکن داده شود و بازیکنان را به عدد ۲۱ می‌رساند.

K9 – کاناین (Canine): از لحاظ تلفظ حرف K «کا» و عدد ۹ «ناین» تلفظ می‌شود و کاناین در زبان انگلیسی به معنی سگ است.

T2 – دویل برانسون: اسطوره پوکر دویل برانسون، به صورت پیاپی دو بار در مسابقات WSOP قهرمان شد و هر دو بار با داشتن T2 فول‌هاوس شد.

Q7o – دست کامپیوتری: طبق محاسبات کامپیوتری این دست در مقابل دست رندوم حریف ۵۰٪ احتمال برد دارد.

جمع‌بندی

مهم است که نسبت به احتمالات برد دست‌های مختلف آگاه باشید (شانسی که برای بردن پات با دست‌های مختلف دارید) و قابلیت و نحوه بازی کردن با آن‌ها را بدانید.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، داشتن دو های‌کارت در برابر یک بازیکن لوز احتمال برد شما را افزایش می‌دهد. دقت کنید که اطلاعات خود را در این زمینه با استفاده از آموزش‌های دیگر کامل کنید و درک کنید که با هر دست چگونه باید در پوزیشن‌های مختلف ریز دهید.

همچنین نام دست‌های شروع پوکر تگزاس هولدم را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید در شرایط مختلف در دوران پوکر حرفه‌ای خود از آن‌ها استفاده کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید