دسته‌ها

J10 سوتد در پوکر
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

دانک-بت در پوکر چیست؟

دانک-بت (Donk Bet) در پوکر ریزی است که کالر پری-فلاپ – روی فلاپ به پری-فلاپ ریزر می‌دهد. در بسیاری از مواقع در شرایط مبهمی قرار می‌گیرید که در حالی که شما بازیکن تهاجمی دور قبلی شرطبندی بودید حریف در برابرتان ریز می‌دهد. در این حالت شما حس می‌کنید که حریف یک بازیکن بد است و بی‌دلیل بت می‌کند. اما این کار اگر با کارت‌های درست انجام شود و متناسب با سبک بازی حریف باشد، استراتژی بسیار قدرتمندی تلقی می‌شود.

دانک-بت در پوکر

فرض کنید بلایندها ۱۰۰-۵۰ هستند، همه فولد می‌دهند و شما روی کات-آف (CO) هستید و ۳۰۰ از ۱۰,۰۰۰ استک خود را ریز می‌دهید و A۵ دارید. فقط بیگ-بلایند کال می‌کند. فلاپ A♠۷۶ می‌خورد. در اغلب مواقع اگر حریف چک داد شما باید ریز پیوسته (c-bet) دهید، چرا که برتری دارید و نمی‌خواهید حریف با احتمال بردی که دارد کارت بعدی را رایگان ببیند

اما این بار او ۵۰۰ در پات ۶۵۰ ریز می‌دهد. در این شرایط به هیچ‌وجه نمی‌توانید بفهمید حریف با چه کارتی ریز داده است. در مجموع چهار نوع دست وجود دارد که حریف می‌تواند با آن دانک-بت کرده باشد:

  • دست‌های پرمیوم یا بسیار قوی – شما در حال حاضر به این دست‌ها باخته‌اید، دست‌هایی مثل ۶۶, A-7 یا ۶۷٫
  • دست‌های متوسط – ممکن است بعضی‌ها را شکست دهید و به بعضی ببازید مثل، A9, A2 و ۸۷٫
  • کارت‌های دراو – در حال حاضر شما آن‌ها را شکست داده‌اید اما احتمال برد دارند، مثل Q۸, ۹۸ یا ۸۴٫
  • کارت‌های بی‌ارزش – در حال حاضر برتری بالایی نسبت به آن‌ها دارید، مثل Q9, J8 و ۴۳٫

دانک-بت در پوکر

در گذشته بازیکنان ضعیف با دست‌های متوسط خود دانک-بت می‌کردند تا بتوانند قدرت دست حریف را متوجه شوند. حریف آن‌ها نیز با دست خوب خود ریز می‌داد (به بازیکن مقابل می‌فهماند که می‌تواند به راحتی فولد دهد)‌ و با دست‌های دیگر کال می‌کرد (بازیکن مقابل می‌فهمید کارتش برتری دارد). بازیکنان دیگری وجود دارند که با دست‌های خوب خود بت می‌کنند تا حریف با کارت دراو مجبور شود به آن‌ها پول بدهد. برخی نیز با دست‌های دراو خود بت می‌کنند و امیدوارند که حریف دست متوسط خود را بریزد. عده‌ای دیگر نیز با دست بسیار ضعیف خود بلوف می‌زنند تا بتوانند پات را بدزدند و حریف را مجبور کنند که دست ضعیف‌تر از تاپ-پیر خود را بریزد.

آنالیز استراتژی‌های مناسب در برابر دانک-بت

حال در برابر هر کدام از این حالت‌ها استراتژی درست را بررسی می‌کنیم. اگر آن‌ها با کارت‌های بسیار قوی بت کرده باشند، کال کردن با دست‌هایی که احتمال برد خوبی دارند (معمولا دراو)‌ معقول است و دیگر کارت‌ها باید فولد داده شوند. در برابر بازیکنانی که با دست‌های متوسط ریز می‌دهند، باید ببینید که در برابر بازی تهاجمی فولد می‌دهند یا خیر. اگر فولد می‌دهند، با دست‌های بلوف خود ریز دهید و با دست‌های خوب کال کنید. اگر فولد نمی‌دهند نیز با دست‌های خوب خود ریز دهید و با دست‌های متوسط و دراو کال کنید. اگر در حالی که دراو هستند بت می‌کنند، با بیشتر دست‌هایتان ریز دهید. اگر با کارت بی‌ارزش بت می‌کنند، با دست‌های متوسط خود ریز دهید و با کارت‌هایی که از تاپ-پیر بهتر هستند کال کنید. زمانی که شما شناخت کاملی از حریف خود داشته باشید پوکر بسیار آسان خواهد شد.

دانک-بت در پوکر

اما امروزه کسانی که دانک-بت می‌کنند بسیار پیچیده‌تر هستند. در اصل وقتی که شما در برابر کسی بت می‌کنید باید نسبت به کارت‌هایی که ممکن است داشته باشد برتری داشته باشید (همانطور که پری-فلاپ ریزر معمولا روی زمین A-x-x دارد)، شما باید با دست‌های پولاریزه (قطبی)‌ این کار را انجام دهید، این دست‌ها در این مورد می‌توانند شامل دوپیر یا بهتر و فلاش-دراوهای ضعیف و یا گات-شات استریت باشند. باید بدانید حتی AK نیز به دست‌های خوب می‌بازد و نمی‌توانید با اعتماد به نفس با آن روی فلاپ ریز دهید. در برابر کسی که با دست‌های پولاریزه ریز می‌دهد یعنی یا ممکن است کارت قوی داشته باشد و یا دراو، باید با بسیاری از دست‌های خود که احتمال برد کمی دارند کال کنید، این دست‌ها معمولا شامل پیر پایین و دست‌های بهتر می‌شود،‌ در ادامه به بررسی فاکتور MDF یا شرایط لازم برای دفاع می‌پردازیم.

MDF می‌تواند با این فرمول محاسبه شود:

(پات + اندازه بت)/اندازه بت – ۱ = MDF

اگر حریف شما ۷۵٪ پات در همه مراحل ریز می‌دهد، MDF برابر است با (۱+۰.۷۵)۰.۷۵) – ۱ که عدد ۵۷٪ را خواهد داد. در نتیجه شما باید با ۵۷٪ دست‌هایتان کال کنید (یا ریز دهید). این کار باعث می‌شود شما کارت‌های بی‌ارزش خود را رو فلاپ فولد دهید و با پیرپایین و بهتر و همه‌ی دراوها کال کنید، سپس می‌توانید دراوهای ضعیف و پیرهای کوچک خود را روی ترن فولد دهید و با پیر متوسط یا بهتر روی ریور کال کنید.

وقتی که حریف شما با دست‌های پولاریزه بازی می‌کند، شرایط برای شما کمی سخت به نظر می‌رسد، اما آنقدر که ظاهر آن نشان می‌دهد بد نیست. وقتی حریف با بسیاری از دست‌های خود دانک-بت می‌کند، چک دادن او روی فلاپ نشان‌دهنده بی‌ارزش بودن کارت او است، این کار به شما اجازه می دهد که بتوانید با بسیاری از کارت‌های خود ریز پیوسته (c-bet) دهید. در چنین شرایطی حریف نمی‌تواند از کارت خود دفاع کند چرا که کارت خوبی ندارد.

در مجموع سعی کنید در برابر بازیکن‌های آماتور پوکر از دانک-بت استفاده نکنید، این کار می‌تواند شرایط برد پات‌های کوچک را برای شما محیا کند و هنگامی که دست خوبی دارید بردتان را به حداکثر برساند. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید