دسته‌ها

بت در ریور پوکر
شرط بندی در بازی پوکرنحوه بازی

جاست-کال در پوکر – درست یا غلط؟

این مقاله توسط مت ماتروس (Matt Matros) نویسنده پوکر و بازیکن حرفه‌ای که برنده سه دستبند WSOP شده است نوشته شده است، در این آموزش به بررسی شرایطی می‌پردازیم که جاست-کال در پوکر بهترین عملکرد تلقی می‌شود.

در پوکر شرایطی می‌توانند به وجود بیایند که باید پری-فلاپ AK را فولد دهید، یا حتی جاست-کال کردن با آن معقول‌ترین بازی محسوب می‌شود. البته باید ذکر کنیم که بیش از حد پسیو بازی کردن با این کارت درست نیست و بهتر است که در حالت عادی اگرسیو یا تهاجمی باشید. با این حال توصیه نمی‌کنیم در پری-فلاپ با آن آل-این بزنید.

مواردی برای جاست-کال در پوکر

۱- زمانی که دیپ-استک هستید

فرض کنیم در مرحله اول WSOP هستیم، همه بازیکنان ۱۰,۰۰۰$ چیپ دارند و بلایندها ۵۰$/۲۵$ هستند. بازیکن نامشخصی در پوزیشن‌های اولیه ۱۵۰$ ریز می‌دهد و فرض می‌کنیم ۵۶ سوتد یا ۷۷ یا حتی A4 سوتد داریم. اگر در چنین شرایطی بخواهم ری-ریز کنم ممکن است حریف به من آل-این بزند (یا حداقل فور-بت سنگینی کند) و من را از بازی بیرون کند. در چنین شرایطی شانسم را برای برد ۱۰,۰۰۰$ از دست خواهم داد، و اگر ببرم نیز تمام چیزی که نصیبم می‌شود ۲۲۵$ است که در پات وجود دارد. البته این نکته کاملا درست نیست، ممکن است که حریف جاست-کال کند، اما ریسک ری-ریز چه حریف فولد دهد و چه کال کند نسبت به کال کردن بالا محسوب می‌شود. اگر جاست-کال کنیم، بعد از فلاپ با داشتن پوزیشن در برابر او بازی می‌کنیم، همچنین دستمان شانس برنده شدن یک پات سنگین را دارد (مخصوصا اگر حریف پیر بالاتر از زمین باشد و دائما ریز دهد). سعی کنید بی‌دلیل بازی را برای خودتان سخت نکنید.

جاست-کال در پوکر

۲- دست‌هایی که روی فلاپ قوی می‌شوند.

با دست‌هایی مثل AK که می‌خواهید با آن‌ها در شوداون برنده شوید، باید هرچه سریع‌تر پول را وارد پات کنید (در پری-فلاپ). اما بسیاری از دست‌ها وجود دارند که به شوداون نمی‌رسند. با چنین دست‌هایی باید فلاپ را ببینید و متوجه شوید که ارزش ریسک کردن دارند یا خیر. با دست‌هایی مثل AK باید در پری-فلاپ مبلغ پات را سنگین کنیم. در برابر پاکت‌های بالاتر از ۵ دست‌هایی مثل AQ یا AK اگر هر دو آل-این بزنند AK تقریبا در پری-فلاپ ۴۷٫۵% احتمال برد دارد. اما روی فلاپ J-7-3 احتمال برد آن به ۳۵.۶٪ کاهش می‌یابد. در حالت مشابه احتمال برد ۸۸ تقریبا ۴۵٪ است. اما روی فلاپ J-7-3 احتمال برد آن به ۴۷٪ افزایش پیدا می‌کند. جدای از این موضوع کسب کردن پول با AK روی فلاپ سخت است، چرا که اگر حریف آس یا کینگ را روی فلاپ ببیند احتمالا بازی را با پاکت پیر متوسط خود دنبال نمی‌کند. همچنین اگر پیرهای متوسط شما ست شوند، عموما پات‌های سنگینی برنده خواهید شد. با دست‌هایی که احتمال برد آن‌ها بعد از فلاپ افزایش پیدا می‌کند، جاست-کال در پوکر منطقی‌ترین حرکت است.

جاست-کال در پوکر

۳- وقتی که در برابر AA قرار می‌گیرید.

فرض کنید استک شما واقعا نسبت به بلایند عمیق است. در حال بازی در WSOP هستید و ۵۰,۰۰۰$ چیپ دارید و بازی ۱۰۰$-۵۰$ است. بازیکنی که در UTG نشسته ۳۰۰$ ریز می‌دهد و شما با KK مبلغ را به ۱۰۰۰$ می‌رسانید. همه فولد می‌دهند و بازی به UTG می‌رسد، او مبلغ را به ۴۰۰۰$ می‌رساند. حال باید چه کار کنید؟ بعضی افراد می‌گویند که شما سکند-ناتس هستید و باید دوباره ری-ریز کنید. اما سود این بازی چیست؟ در برابر بازیکنی که کارت ضعیفی دارد مطمئنا کال نمی‌شوید. اما مطمئن باشید که AA شما را ری-ریز می‌کند. تنها مزیت ری-ریز این است که به سرعت برنده پات می‌شوید و حریف دست بد خود را فولد می‌دهد. شاید خوب به نظر برسد اما با توجه به میزان دیپ-استک بودنتان باید توجه کنید که در چنین شرایطی اگر با داشتن پوزیشن وارد بازی شوید در درازمدت سود زیادی از این بازیکنان می‌کنید. همچنین اگر مبلغ را به ۱۲,۵۰۰$ برسانید و UTG آل-این بزند، احتمالا باید KK خود را فولد دهید. این که یک-چهارم استک خود را وارد بازی کنید و روی فلاپ فولد دهید اصلا ایده خوبی به نظر نمی‌رسد. سعی کنید خودتان را در شرایطی قرار ندهید که مجبور شوید پاکت کینگ را در پری-فلاپ فولد دهید.

مثالی برای جاست-کال روی فلاپ در پوکر

وقتی که نگران کارت‌های بعدی نیستید و یا شرایطی برای سمی-بلوف زدن وجود ندارد. اگر حریف روی فلاپ Q-7-3 بت کند، ریز کردن او برای شما سخت خواهد شد. چرا که نمی‌توانید تظاهر به سمی-بلوف کنید. در نتیجه یا دستی دارید که بسیار قوی است و ری-ریز می‌کنید، و یا اینکه فولد می‌دهید، در این شرایط با کال کردن در پوزیشن حریف از قدرت دستتان آگاه نخواهد شد. این کار را چه دست قوی‌ای داشته باشید و چه ضعیف می‌توانید انجام دهید. اگر دست قوی داشته باشید، به حریف اجازه می‌دهید که به ریز دادن خود ادامه دهد. اگر دستتان ضعیف باشد، حداقل پول را وارد بازی می‌کنید – همچنین اگر روی ترن ممکن است بتوانید بازی را از حریف بگیرید. البته دقت کنید پیشنهاد نمی‌کنیم که هیچ‌وقت روی فلاپ ریز ندهید، این مثال صرفا برای زمانی است که روی چنین فلاپ خشکی یا ست هستید، یا تاپ-پیر و یا پاکت متوسط دارید. در چنین شرایطی با جاست-کال در پوکر و اسلوپلی پول بسیار بیشتری می‌برید، همچنین اگر کارت قوی ندارید و حریفتان نیز به سختی کارت خود را فولد می‌دهد سعی کنید کارت خود را به راحتی فولد دهید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید