دسته‌ها

بلاکر بلوف در پوکر تگزاس هولدم
استراتژی‌ بازی پوکرریاضیات در پوکر

بلاکر در پوکر تگزاس هولدم

شرایط زیادی در پوکر به وجود می‌آید که تصمیم‌گیری بین کال و فولد برای بازیکنان بسیار سخت می‌شود.

در چنین دست‌هایی شخصی که به ریور رسیده است ناگهان با یک ریز سنگین یا آل-این از سمت حریف مواجه می‌شود و همه شواهد نشان‌دهنده بلوف زدن او می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود که به اصطلاح شرایط برای شخص پولاریزه یا قطبی شود، یعنی اینکه با کارت ناتس و دست بسیار قوی مواجه می‌شود و یا اینکه کارت بی‌ارزشی دارد و دراو خود را از دست داده است. حال شخص باید تصمیم بگیرد که یک کال قهرمانانه(هیرو-کال) انجام دهد یا خیر.

یکی از فاکتورهایی که در تصمیم‌گیری شخص تاثیرگذار خواهد بود این است که در دست خود بلاکر داشته باشد. در این آموزش به بررسی بلاکر در پوکر تگزاس هولدم و آنالیز آن در شرایط مختلف بازی و به کارگیری استراتژی‌های مختلف مربوط به آن می‌پردازیم.

تعریف بلاکر در پوکر تگزاس هولدم

بلاکر در پوکر تگزاس هولدم

این اصطلاح برای زمانی استفاده می‌شود که کارتی که در دست شما است، پتانسیل دست حریف را ضعیف‌تر می‌کند (یا بلاک می‌کند).

 به طور مثال فرض کنید ♠۸۸ داشته باشید و فلاپ ۵۷♠۹ بخورد. دو عدد هشتی که در دست شما است، آدز اینکه حریف استریت باشد را کمتر کرده و اینکه بازیکنان ۶۸ داشته باشند دور از انتظار خواهد بود. در مجموع احتمال داشتن ۸ توسط بازیکنان دیگر به حداقل می‌رسد.

البته احتمال اینکه شخصی هشت داشته باشد به طور کامل از بین نمی‌رود، با اینحال ترکیب کارت‌های ممکن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهند یافت. در حقیقت شاید واژه بلاکر به معنای واقعی کلمه نتواند استفاده شود، چرا که کارت شما تنها بخشی از دست‌های ممکن دیگر را از بین می‌برد یا بلاک می‌کند (به جز حالتی که شما A♠x دارید و سه خال پیک دیگر نیز روی زمین قرار داشته باشد – در این صورت شما احتمال وجود فلاش ناتس در بازی را کاملا از بین برده‌اید).

بسیاری از بازیکنان پوکر تگزاس هولدم هیچوقت بلاکر را مد نظر قرار نمی‌دهند. افراد با داشتن پایین‌ترین سطح فکری در پوکر به چیزی به جز دست خود فکر نمی‌کنند، همچنین بسیاری از کسانی که می‌توانند یک مرحله در سطوح فکر پوکر پیش می‌روند (یعنی به کارت حریف نیز فکر می‌کنند) نیز شاید هیچوقت در هنگام فکر کردن، بلاکر را مد نظر قرار ندهند.

بلاکر ممکن است احتمال بلوف حریف را نیز از بین ببرد (در انتها توضیح دقیق‌تری می‌دهیم)، در میان کسانی که بلاکر را درک می‌کنند، بسیاری از افراد صرفا سعی می‌کنند ارزش کارت حریف را تشخیص دهند و به این فکر نمی‌کنند دست آن‌ها ممکن است بسیاری از کارت‌های بلوف را ببندد (بلاک کند).

بلاکر برای تشخیص ارزش کارت حریف

بلاکر در پوکر تگزاس هولدم

دست اولی که در بالا مثال زدیم شرایطی را مصور کرد که بلاکر ارزش دست را نشان می‌داد. دو هشتی که در دست شماست هم استریت و هم استریت دراو را بلاک می‌کند. اکثر بازیکنان به این نحو در مورد بلاکر فکر می‌کنند، مخصوصا زمانی که در ریور برای کال کردن ریز یا بت حریف تصمیم‌گیری می‌کنند.

فرض کنید در دستی درگیر شده‌اید که در پری-فلاپ شرط بندی سنگینی داشته است، شما QQ دارید و با کال کردن فور-بت (بت چهارم) وارد پات می‌شوید. شما و یک نفر دیگر روی فلاپی که های‌کارت جک (J) دارد به ریور می‌رسید و در این لحظه او ریز سنگینی می‌دهد.

 پاکت کویین آدز داشتن اُورپیر زمین را تا حدی کاهش می‌دهد، اما احتمال وجود KK یا AA و AK را از بین نمی‌برد. در اینجا دست شما کمک می‌کند تا بتوانید طیف کارت‌های حریف را محدود کنید، در حقیقت شرایط را ساده‌تر می‌کند.

دست‌هایی که حریف ممکن است داشته باشد (و شما بلاک نمی‌کنید) AA, KK و یا AK هستند. در این شرایط باید فکر کنید که تنها ۱۲ ترکیب کارت برای AA یا KK (هر کدام ۶ حالت) و ۱۶ ترکیب برای AK وجود دارد، سپس با توجه به در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر تصمیم می‌گیرید که آیا حریف اُورپیر دارد و یا صرفا های‌کارت یا پیر ضعیف است و بلوف می‌زند.

 در مجموع کاری که بلاکر می‌کند این است که تقریبا مطمئن می‌شوید حریف QQ ندارد، به این نحو ارزش دست او را کاهش می‌دهید یا بلاک می‌کنید.

این مسئله بیشتر از تگزاس هولدم می‌تواند در بازی پات-لیمیت اوماها استفاده شود، چرا که در این بازی شما ۴ کارت دارید و می‌توانید در شرایطی زیادی با استفاده از آن‌ها طیف کارت‌های حریف را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده بلاکر در این بازی، مقاله آموزش استفاده از بلاکر در پات-لیمیت اوماها را مطالعه کنید.

بلاکر بلوف

بلاکر در پوکر تگزاس هولدم

حال شرایطی را بررسی می‌کنیم که دست ما ممکن است پتانسیل بلوف را کاهش دهد، شما می‌توانید با استفاده از کارت خود روی ریور تشخیص دهید که حریف بلوف می‌زند یا خیر، از این دید نیز می‌توان به بلاکر نگاه کرد.

تشخیص این موضوع که دست شما چگونه احتمال بلوف بودن حریف را تعیین می‌کند نیاز به مقدار بیشتری فکر کردن دارد. به طور مثال فرض کنید زمین ♠۲♣۷۴۱۰A خورده است، شخصی روی اسمال-بلایند ♠QQ دارد و چک می‌دهد و ناگهان با آل-این حریف در پوزیشن‌های میانی مواجه می‌شود.

در این حالت باید بدانید که دست شما بسیاری از دراوها را بلاک کرده است یا خیر (یعنی احتمال وجود آن‌ها در بازی کمتر می‌شود)، چه فلاش-دراو و چه گات-شاتِ کارت‌های برادوی. بعد از ری-ریز توسط SB در پری-فلاپ، او روی فلاپ و ترن نیز بت کرد و هر بار کال شد و در ریور پس از چک دادن با آل-این حریف مواجه شد. از آنجایی که حریف تا ریور بسیار دفاعی بازی می‌کرد، بت او روی ریور کاملا پولاریزه یا قطبی به نظر می‌رسد – یا دوپیر، ست و فلاش است و یا دستی بسیار ضعیف که دراو خود را از دست داده دارد.

شخص با داشتن ♠QQ تعدادی تا حدی احتمال فلاش بودن حریف را کم می‌کند. اما ♠QQ بسیاری از بلوف‌ها را نیز بلاک می‌کند، دست‌هایی مثل KQ, KJ و یا حتی Qx (که کارت دوم خشت نیست). وقتی بلاکر کارت‌های بلوف را بلاک می کند به این معنی است که احتمال بلوف بودن حریف کم است، بنابراین دست او تا حدی نشان‌دهنده این موضوع است که او دراو نبوده است و بیشتر ممکن است دست خوبی داشته باشد. (با این حال شخص کال می‌کند و به A10 می‌بازد.)

جمع‌بندی

پوکر تگزاس هولدم تماما بر پایه ریاضیات است، شاید مفهوم بلاکر در بازی اضافه به نظر برسد و یا مختص بازیکنان حرفه‌ای باشد، اما فکر کردن به آن را به عادت تبدیل کنید تا بتوانید با استفاده از آن طیف کارت‌های حریف را محدود سازید. همچنین در درس استفاده از بلاکر برای دست‌خوانی ۵ مثال کاربردی در این رابطه را می‌توانید مطالعه کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید