دسته‌ها

بد کال در پوکر
بستن شرطبعد از فلاپ

بد کال در پوکر

در این آموزش در مورد بد کال در پوکر و پول دادن بیش از حد در بازی صحبت می‌کنیم، این مقاله از زبان اد میلر (Ed Miller) بازیکن مطرح پوکر می‌باشد. با ما همراه باشید!

وقتی که در یک نشست در پوکر بازنده هستم بعد از تمام شدن آن ۲ یا ۳ ساعت در مورد آن فکر می‌کنم. چه اشتباهی در من وجود داشته؟ آیا باید به نحو بهتری بازی می‌کردم یا کار اشتباهی کردم؟ آیا می‌توانستم کمتر ببازم؟ سراغ تمام دست‌های مهم می‌روم و بازی خود را آنالیز می‌کنم. آیا باید به جای کال کردن ریز می‌دادم؟ آیا در آن دست بیشتر از حد معقول باختم؟

بد کال در پوکر

چنین فکرهایی طبیعی است، من باید شرطبندی می‌کردم، کاری که همه بازیکنان مشابه آن را انجام می‌دهند. ولی تمرکز من بیشتر روی سنگین‌ترین پات‌ها است. اگر چنین پات‌هایی را به دست می‌آوردم نتایج در انتهای بازی بسیار برایم جذاب می‌شد. تمرکز روی پات‌های سنگین همیشه بهترین کار نیست، چرا که ممکن است ما اشتباهات کوچکی در پات سنگین داشته باشیم که در پات‌های بزرگ نیز آن‌ها را تکرار کنیم و متوجه نشویم.

بد کال در پوکر

اما مطمئنا مرور پات‌های سنگین و درک اشتباهات در آن‌ها کار بسیار مهمی است. یکی از اشتباهاتی که بیشتر افراد در این پات‌ها انجام می‌دهند، پول دادن بیش از حد است. البته حل این مسائل کمی سخت است، صرفا اینکه پات را باخته‌اید دلیل بر این نمی‌شود که باید فولد می‌دادید. صرفا اینکه به این توجه کنید که کال خوبی داشتید یا بد بوده است مهم نیست، باید درباره جزییات دست فکر کنید.

بیشتر بد-کال‌ها در دو دسته قرار می‌گیرند. یا اینکه شخص کال می‌کند و سعی در گرفتن بلوف می‌کند، در شرایطی که احتمال بلوف بسیار کم است. یا اینکه با دستی کال می‌کند که به نظر خودش خوب می‌رسد، اما در واقع بدتر از دست‌هایی است که حریف ممکن است با آن‌ها بت کرده باشد. (این دسته‌بندی‌ها قانون نیستند و بدکال‌های بسیاری وجود دارد). در اینجا مثالی از بدکال‌های دسته اول می‌زنیم.

دسته اول بد کال در پوکر

در بازی ۵$/۲$ نولیمت هولدم هستیم. یک بازیکن لوز-اگرسیو از پوزیشن‌های ابتدایی ۲۰$ ریز می‌دهد. همه فولد می‌دهند و بازی به دیلر می‌رسد، یک بازیکن سرسخت، او کال می‌کند. هر دو بازیکن حدود ۵۰۰$ دارند.

فلاپ ♠۳♣۶Q می‌خورد. بازیکن لوز-اگرسیو ۴۰$ بت می‌کند و باتون ریز می‌دهد و مبلغ را به ۹۰$ می‌رساند. لوز-اگرسیو کال می‌کند.

ترن ۱۰ می‌خورد. بازیکن لوز-اگرسیو چک می‌دهد و سپس بت ۱۵۰$ حریف را کال می‌کند.

ریور ۴ می‌خورد. بازیکن لوز-اگرسیو چک می‌دهد و ۲۴۰$ آل-این حریف را با QJ کال می‌کند.

لیمپ در پوکر

این یک بدکال است. بازیکنی که در باتون بود قدرت زیادی از خود نشان داد، فلاپ ریز کرد و ۲ مرحله بعدی نیز بت زد. تقریبا هیچکس در دیلر پوزیشن آنقدر بی‌فکر نیست که با برگی اینگونه بت کند که نتواند QJ را شکست دهد، تنها شانس برد QJ این بود که حریف بلوف خالص باشد. در حالی که این اتفاق غیرممکن نیست، اما بیش از حد دور از انتظار است. فلاپ کاملا خشک است درنتیجه باتون نمی‌تواند روی فلاپ دراو باشد و سمی-بلوف بزند. دقیقا مشخص نیست که او چه کارتی ممکن است داشته باشد، اما کاملا واضح است که QJ برای دادن این مقدار پول چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.

دسته دوم بد کال در پوکر

در ادامه مثالی از دسته دوم می‌زنیم:

دوباره در میز ۵$/۲$ هستیم بازیکنی در پوزیشن‌های ابتدایی ۲۰$ ریز می‌دهد و دو بازیکن نیز بعد از او کال می‌کنند، بیگ-بلایند نیز وارد بازی می‌شود. فلاپ ۷♠۹A می‌خورد. بیگ-بلایند چک می‌دهد، پری-فلاپ ریزر ۶۰$ بت می‌کند. فقط دیلر او را کال می‌کند.

ترن ۳ می‌خورد. پری-فلاپ ریزر ۱۰۰$ بت می‌کند و باتون کال می‌کند. هر دو بازیکن دست را با ۱,۰۰۰$ استک شروع کرده بودند.

ریور ۱۰ می‌خورد. پری-فلاپ ریزر دوباره ۱۰۰$ بت می‌کند، باتون ریز می‌دهد و مبلغ را به ۴۰۰$ می‌رساند. پری-فلاپ ریزر با A♠Q کال می‌کند.

با اینکه در واقع فلاش سکند دست خوبی محسوب می‌شود، اما در این موقعیت بدکال است. باتون در تمام طول دست به نحوی بازی می‌کرد که احتمال فلاش‌دراو بودن او با K بسیار بالا بود، همچنین بیشتر افراد در ریور بدون داشتن برگ ناتس چنین ریزی نمی‌دهند.

بد کال در پوکر

بازیکنان کمی وجود دارند که با فلاش ضعیف‌تر در ریور ریز می‌دهند، درنتیجه یا باتون کاملا بلوف است و یا صرفا می‌خواهد شما کال کنید. از آنجایی که هیچ نکته‌ای وجود نداشته که بلوف بودن او را نشان دهد، فولد دادن منطقی است.

اگر در این شرایط بدکال کنید و ببازید، ممکن است بخاطر بدشانسی نیز خودتان را سرزنش کنید. اما در واقع انجام دادن چنین بدکال‌هایی در بسیاری از بازیکنان به صورت یک عادت درآمده است. بعضی از کال‌ها در واقع آنقدر بد نیست که خودتان را به خاطر آن سرزنش کنید. یک بدکال صرفا چون پات را باختید بد محسوب نمی‌شود. این کال‌ها بد محسوب می‌شوند چون که امید کمی برای برد دارید، این را می‌توانید از اطلاعاتی که در اختیار شماست کاملا متوجه شوید.

کال در ریور

مثالی دیگر از یک کال سنگین در ریور را بررسی می‌کنیم.

باز هم بازی ۵$/۲$ را در نظر می‌گیریم. فردی از پوزیشن‌های ابتدایی ۲۰$ ریز می‌دهد. دو بازیکن به همراه بلایندها او را کال می‌کنند. فلاپ ۶۱۰J می‌خورد. بلایندها چک می‌دهند، پری-فلاپ ریزر نیز همینطور. بازیکن بعدی ۱۰۰$ بت می‌کند. همه فولد می‌دهند اما اسمال-بلایند کال می‌کند. برای هر دو بازیکن تقریبا ۹۰۰$ باقی مانده است.

ترن ۴ می‌خورد. اسمال-بلایند چک می‌دهد و سپس ۲۵۰$ کال می‌کند.

ریور ♣A می‌خورد، اسمال-بلایند ۳۰۰$ بت می‌کند و حریف او کمی فکر می‌کند و کال می‌کند.

اسمال بلایند KQ شو می‌کند و ناتس است و حریف نیز از باخت ست ۶ خود ناراحت است.

با اینکه او باخت اما کال خوبی انجام داد. او می‌داند که با خوردن آس KQ ناتس می‌شود. اما دست‌های بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است بتواند آن‌ها را شکست دهد. به طور مثال J-T که روی فلاپ دوپیر شد. همچنین او ممکن است دستی مثل ۶A داشته باشد و روی فلاپ پیر و فلا‌ش‌ناتس-دراو باشد. همچنین ممکن است بلوف زده باشد. می‌توانست دستی مثل ۹Q یا ۸۹ داشته باشد. درنتیجه او سعی کرد آخرین شانس خود را برای برد پات امتحان کند. در این مثال شخص می‌داند که دست او به استریت باخته است، اما همچنین می‌داند احتمال اینکه ست او برنده باشد نیز همچنان بالاست.

رازی که در این مورد وجود دارد این است که دست‌های خود را با دقت بررسی کنید و ببینید چه اشتباهاتی داشتید که منجر به باخت‌های شما شده است، سپس سعی کنید که دیگر آن‌ها را انجام ندهید. شاید شما بیش از حد پول می‌دهید… اما به سرعت نتیجه‌گیری نکنید و بسیار فنی و هوشمندانه خودتان را آنالیز کنید. فکر کردن درباره پات‌هایی که باخته‌اید از شما بازیکن بهتری خواهد ساخت. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید