دسته‌ها

دست پوکر سوتد کانکتور
توصیه‌ها و نکات آموزش پوکرمقالات عمومی

 ۵ توصیه برای بازی با کارتهای همخال متوالی در پوکر هولدم

بیایید اعتراف کنیم. همه ما تا حدی عاشق زیبایی خوشایند ۷۸s (هفت و هشت همخال) و هم خانواده‌های نزدیکش هستیم. ولی به دلیل ظاهر جذابشان گاهی در پوکر هولدم بیشترین اشتباهات با این دستهای شروع اتفاقات می‌افتد. چطور باید ارزش مورد انتظار (EV) خود را با این دستها به حداکثر برسانیم؟ در این مقاله پنج توصیه و نکته پوکر در این زمینه آورده شده است.

 

۵ نکته پوکر برای بازی با دستهای همخال و متوالی

پوزیشن در این باره کمک می‌کند

این نکته بسیار مهمی است. دستی مثل ۷۶s را با دست دست قدرتمندتری مثل AKo (آس و شاه غیر همخال) مقایسه کنید. روشی که این دو دست سهم شانس خود را تحقق می‌بخشند بسیار متفاوت است. AKo یک دست “داغ یا سرد” است. یا در فلاپ به شدت ارتقا پیدا می‌کند و جفت بالا کیکر بالا (تاپ پر تاپ کیکر) می‌شود یا به کلی فلاپ را از دست می‌دهد و معمولا برای ادامه دست باید به ارزش کارت بالای آس (های آس) در شو داون اتکا کند. می‌توانیم بگوییم AKo سهم شانس خود را به صورت ناگهانی یا یکباره تحقق می‌بخشد. از طرف دیگر ۷۶s یک دست “ولرم” است که معمولا سهم شانس خود را به صورت تدریجی و مرحله به مرحله تحقق می‌بخشد. این نوع دستها اغلب در فلاپ تبدیل به دست قرعه می‌شوند و با ۴ الی ۱۵ اوت می‌توانند دستهایی از نوع تاپ پر را شکست دهند. به دلیل تحقق شانس آهسته و تدریجی، دستهای همخال و متوالی مثل ۷۶s بهتر است در پوزیشن بازی شوند. دلیل آن این است که پوزیشن در پوکر قدرت بیشتری برای کنترل اندازه پات به ما می‌دهد و احتمال اینکه در دست وادار به فولد شویم را کاهش می‌دهد. همه دستهایی که پتانسیل پای رنگ یا استریت را دارند در صورتی که در مراحل بعد از فلاپ بتوانند آخر از همه بازی کنند مزیت خیلی بیشتری کسب می‌کنند. هرچه باشد در اکثر مواقع به هر پنج کارت روی میز برای تحقق شانس خود احتیاج داریم. از آنجایی که دستهای همخال و متوالی نسبت هر نوع دست دیگری در فلاپ به دست قرعه تبدیل می‌شود، بیشتر از همه از مزیت پوزیشن سود می‌برد.

ری-رِیز کردن را در مقابل رِیز پوزیشن‌های انتهایی مد نظر قرار دهید

یک ویژگی جالب در مورد دستهای همخال و متوالی این قابلیت است که می‌تواند دستهایی که پیش از فلاپ مزیت خوبی نسبت به آن دارند را فولد کند و از دستهایی که شانس نسبتا خوبی در مقابلشان دارد کال بگیرد. فرض کنید یک بازیکن دائمی از پوزیشن دیلر رِیز می‌کند و ما در اسمال بلایند ۹۸s داریم. اگر اینجا در مقابل یک حریف محکم ری-رِیز کنیم تقریبا مطمئنیم که دستهایی مثل [A8o K8o Q8o T8o, 98o, J8s, Q8s, K8s, A9o, K9o, Q9o J9o, T9o, Q9s] را فولد می‌کند. این بخش از طیف دستهای حریف، در مقابل دست ما ۶۶% شانس دارد و ما حریفمان را وادار می‌کنیم که تقریبا همه آن را فولد کند! حالا بیایید دستهایی را بررسی کنیم که حریفمان با آنها ری-رِیز ما را کال می‌کند. در مقابل دستهایی مثل KJs  یا AQo ما شانس قابل قبول ۳۷-۴۱%  را داریم. نتیجه اینکه با ری-رِیز کردن، دستهای غیر جفتی که نسبت به ما غالب هستند (یک کارت مشترک با ما و کارت دیگر بالاتری در کنار آن دارند) را وادار به فولد می‌کنیم و در مقابل دستهایی بازی می‌کنیم که نسبت به ما، برتری کمتری در شانس دارند. دلیل این که کارتهای همخال متوالی گزینه‌های خوبی برای طیف ری-رِیز ما در مقابل پوزیشن‌های انتهایی محسوب می‌شوند هم همین است.

در مقابله بازیکن‌های دیوانه منفعل تر بازی کنید

دست همخال متوالی دستی است که معمولا در فلاپ یا چیز کمی برای شما به همراه دارد یا به کلی برایتان بی استفاده است. در نتیجه، نباید با آنها تمایل زیادی به ساختن پاتهای بزرگ داشته باشید مگر اینکه در ادامه‌ی دست شانس فولد حریف قابل قبول به نظر برسد. پوکر باز دیوانه (maniac) به بازیکن فوق تهاجمی و تفریحی گفته می‌شود که در بسیاری از موقعیت‌ها از فولد کردن امتناع می‌کند و حداکثر فشار را به سمت ما وارد می‌کند و تحقق شانس ما را برایمان دشوار می‌کند، مگر اینکه یک دست ساخته شده محکم یا قرعه قدرتمندی داشته باشیم. دستهای همخال متوالی معمولا در مقابل همه دستهایی که به صورت متداول پیش از فلاپ رِیز می‌کنند شانس کمتری دارند، بنابراین برای بازی با این دستها یا باید شانس فولد حریف، یا شانس ضمنی برای بردن در صورت کامل شدن؛ یا هر دو وجود داشته باشد. هر چه شانس فولد حریفمان پیش از فلاپ یا بعد از فلاپ برایمان بیشتر باشد، بیشتر می‌توانیم ری-رِیز کردن را با این دستها را مورد توجه قرار دهیم. هر چه شانس ضمنی بیشتری برایمان داشته باشند، بیشتر باید تمایل به کال کردن یک رِیز داشته باشیم. در مقابل بازیکنانی که دیوانه وار بازی می‌کنند، اغلب در صورت ساختن دستهایمان شرطهایمان پرداخت می‌شوند ولی شانس فولد این طور بازیکنها در مقابلمان کم است. در نتیجه باید به دنبال این باشیم که سرمایه گذاری خود را برای دیدن فلاپ کاهش دهیم. وقتی چنین بازیکنی از پوزیشن کات آف با رِیز وارد بازی می‌شود و ما با دست ۶۵s در پوزیشن دیلر هستیم، باید به سادگی کال کنیم و فلاپ را با هزینه کمتری ببینیم.

با داشتن پوزیشن ری-رِیز ها را کال کنید

از آنجایی که دستهای همخال و متوالی شانس خوبی در مقابل کارت‌های بالای غیر جفت دارند، می‌توانند با داشتن پوزیشن در مقابل طیف دستهایی که ری-رِیز می‌کنند  عملکرد خوبی داشته باشند. این دستها نه تنها به اندازه کافی برنده می‌شوند و کال کردنِ یک ری-رِیز با اندازه استاندارد به جای فولد کردن با این دستها توجیه پذیر است؛ بلکه شانس ضمنی خوبی در مقابل دستهای سطح بالایی مثل پاکت آس یا پاکت شاه دارند. آیا می‌دانستید که دستی مثل ۸۷s  نسبت به هر دست دیگری در مقابل پاکت آس شانس بهتری دارد؟ و نوعی از دستها هستند که اگر خوش شانسی بیاوریم و مثلا در فلاپ سه تایی (تریپس) ۸ بشویم یا در ترن استریت شویم، می‌توانند پات بزرگی در مقابل ما ببازند. دست ۸۷s را از پوزیشن دیلر در مقابل یک ری-رِیز فولد نکنید مگر اینکه استک موثر ژتونها خیلی کوچک و کم عمق باشد. این موردی است که ما را به نکته آخر می‌رساند.

استک عمیق دوست شما و استک کوچک دشمن شماست

هر چه عمق استک بیشتر باشد، در صورت خوش شانسی با دست همخال متوالی می‌توانیم پول بیشتری ببریم. فرض کنید ما از پوزیشن کات آف با ۷۶s ریز می‌کنیم و توسط بیگ بلایند ری-رِیز می‌شویم. استک موثر ۱۳۵BB است. داشتن استک عمیق‌تر نسبت به حالت نرمال ارزش ساختن دستهای خیلی قوی نزدیک به ناتس را مثلا با کارتهای همخال و متوالی بالا می‌برد. به طور مشابه، دستهایی با کارت‌های بزرگ و غیر همخال مثل AJo  یا KQo با این استک‌ها ارزش کمتری پیدا می‌کنند چرا که قابلیت تبدیل شدن به دستهای ناتس برای آنها کمتر است و ممکن است مغلوب کارتهای مشابه با کیکر بالاتر و یا دست روی دست شوند. در این گونه موارد به نفعمان است که ری-رِیز را ۷۶s  با کال کنیم تا با برخی از دستهای بزرگتر ولی دردسر ساز.

استک‌های کوچک به شدت ارزش دستهای همخال متوالی را پایین می‌آورند. امروز صبح من در پوزیشن اسمال بلایند دست ظاهرا جذاب T9s  را دریافت کردم. یک بازیکن ضعیفتر با استک ۳۵ بیگ بلایندی از پوزیشن دیلر به ۳BB رِیز کرد و من مجبور به فولد شدم. کال کردن در اینجا ارزشش را ندارد. بازی بدون پوزیشن و اینکه بعد از شما بیگ بلایند هم حضور دارد می‌تواند نسخه دردسر باشد، به علاوه حریف هم پول کافی پشت دستش ندارد که در صورت خوش شانسی پول زیادی ببرم. همچنین شانس فولد حریف هم کم است. اگر با این دست ری رِیز کنم. باید با آن تا انتها بروم. این حالت معمولا بدترین دورنما برای دستی است که در حالت معمول کاملا قابل بازی است و بنابراین باید فولد شود.

نتیجه‌گیری

دستهای همخال و متوالی سلاح قدرتمندی هستند که بازی کردن با آنها قلق خاصی دارد. از بازی با آنها با استک کوچک شدیدا بر حذر باشید، ترجیحا با آنها در پوزیشن بازی کنید، و از اینکه با این دستها به بازیکنهایی که قادر به فولد هستند حمله کنید نترسید. موفق باشید و در میز‌های پوکر خوش شانس!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید