دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
موقعیت و شناخت بازیکنان

بازی با دست‌ها خارج از پوزیشن در پوکر

پوزیشن در پوکر نولیمیت هولدم بسیار مهم است، مخصوصا وقتی که دیپ-استک هستید (اندازه استک بیشتر از ۱۵۰bb‌ است). در چنین شرایطی بازی در ترن و ریور نیز ادامه پیدا می‌کند و پات ممکن است بسیار سنگین شود. بازیکنان حرفه‌ای کش-گیم از بازی در شرایطی خارج از پوزیشن هستند اجتناب می‌کنند و معمولا دست‌های خود را فولد می‌دهند و قمار نمی‌کنند. با اینحال با برخی دست‌ها باید خارج از پوزیشن به بازی پرداخت و فولد دادن آن‌ها کار معقولی به نظر نمی‌رسد. در اینجا چند نکته که بازیکنان حرفه‌ای وقتی که خارج از پوزیشن هستند استفاده می‌کنند را برایتان مطرح می‌کنیم.

استراتژی پوکر خارج از پوزیشن

دیلر پوزیشن در پوکر

۱- از بازی با کانکتورها اجتناب کنید

وقتی که دست خوبی دارید بازی بدون پوزیشن آسان‌تر است. به طور مثال با دستی مثل ۶۶ اگر روی فلاپ ست شدید که خیر و برکت، اگر نشدید کارت خود را فولد می‌دهید. اگر روی فلاپ ست شدید تا زمانی که حس کردید دستتان برنده است می‌توانید بت کنید یا اسلو-پلی و حرکاتی مثل چک-ریز را انجام دهید. معمولا پوکر برایتان ساده می‌شود. از سمت دیگر کانکتورها معمولا روی فلاپ دست قوی شکل نمی‌دهند، یا پیر متوسط هستند و یا دراو می‌شوند. به ندرت پات-آدز مناسبی برای رسیدن به استریت خواهید داشت. سود شما با حرکاتی مثل رایگان دیدن کارت‌های بعدی، استفاده از کارت‌های ترسناک و یا زمانی که کارتتان بخورد به حداکثر می‌رسد. تمام این کارها زمانی آسان‌تر می‌شود که نسبت به حریف خود پوزیشن دارید.

۲- پری-فلاپ بیشتر از پات-سایز ریز دهید

وقتی پری-فلاپ خارج از پوزیشن هستید باید از برد مبلغی که در پات است نیز خوشحال شوید، حتی اگر پاکت‌پیر قوی داشته باشید. همه بازیکنان دوست دارند که هنگامی که دست‌هایی مثل AA یا KK دارند کال شوند، اما هرگز نباید اجازه دهید که آن‌ها بتوانند فلاپ را با مبلغ کمی ببینند و احتمال بردن دست‌های مانستر شما را داشته باشند. در چنین شرایطی بیشتر مواقع یا به پول خوبی خواهید رسید، یا اینکه دیگران فولد می‌دهند و حداقل استک خود را به راحتی به آن‌ها تقدیم نمی‌کنید. بیایید شرایطی را بررسی کنیم که باید در نظر بگیرید چه مقدار باید ریز دهید:

آموزش پوکر تگزاس هولدم

مورد اول – ‌در کش-گیم ۱۰$/۵$ هستید و تمام بازیکنان حدود ۱,۰۰۰$ یا بیشتر چیپ دارند. در اسمال-بلایند هستید و QQ دارید. ۳ نفر بیگ-بلایند را کال کرده‌اند، چقدر باید ریز دهید؟ به نظر ما شما چنین آپشن‌هایی را دارید. اگر ۵۰$ یا بیشتر (دقیقا ۶۰$) شرطبندی کنید، دقیقا به اندازه پات ریز داده‌اید. این مقدار معمولا کافی نیست. فرض کنید بیگ-بلایند فولد می‌دهد، اگر آندردگان (UTG) کال کند مطمئنا بازیکنان بعدی بیشتر برای کال کردن ترغیب می‌شوند. مبلغ پات به ۲۵۰$ می‌رسد. اگر فلاپ اُورپیر شوید و به اندازه پات-سایز بت کنید و یک نفر کال کند، فقط یک مرحله دیگر می‌توانید شرطبندی کنید چرا که ۷۵۰$ در استک خود دارید و پات نیز برابر با همین مبلغ است. به عبارت دیگر اگر در این شرایط بهترین دست را نداشته باشید به راحتی تمام پول خود را خواهید باخت. اگر به جای این مبلغ از ۷۰$ یا ۸۰$ و یا حتی ۹۰$ استفاده کنید به نظر بهتر می‌رسد. این مبلغ ممکن است یک بازیکن را ترغیب کند که در صورت خوردن کارتش می‌تواند کل استک شما را بگیرد و باعث شود کال کند. همچنین در شرایط هدز-آپ احتمال برد بسیار بالاتری خواهید داشت.

مورد دوم – در اسمال-بلایند هستید و همه فولد می‌دهند شما دست بسیار خوبی دارید و هدز-آپ هستید، در نتیجه باید ریز دهید. اما چقدر؟ ریز پات سایز ۳ برابر بیگ-بلایند است. از آنجایی که خارج از پوزیشن هستید اما برد یک بلایند برایتان چندان اهمیتی ندارد. اما ما توصیه می‌کنیم که مبلغی نزدیک به چهار برابر بیگ-بلایند را در نظر بگیرید. این کار شانس برد بدون درگیری را نیز فراهم می‌کند. همچنین اگر معمولا این کار را انجام دهید حریف شما را دست‌هایی مثل Ax سوتد، T9 سوتد، ۶۶ یا KJ آفسوت می‌خواند. آیا واقعا فکر می‌کنید که برد پات در پری-فلاپ بدتر از بازی خارج از پوزیشن است؟ ما اینطور فکر نمی‌کنیم.

دست‌های پوکر برنده

۳- شرایط زمانی سخت‌تر است که در بلایندها دست خوبی مثل AQ یا TT دارید

فرض کنید که دیلر یک بازیکن کاملا اگرسیو و تهاجمی است و همیشه ریز می‌دهد، چه کار می‌کنید؟ فولد دادن را برای چنین دست‌هایی خوبی در برابر ریز باتون در نظر نمی‌گیریم. سوال این است که ری-ریز بهتر است یا جاست-کال. (از نکته قبل متوجه شدید که اگر بخواهید ری-ریز کنید باید مبلغی بیشتر از پات-سایز ریز دهید). با دستی مثل AQ احتمالا ترجیح می‌دهیم جاست-کال کنیم، در صورتی که روی فلاپ پیر شوید احتمالا می‌توانید مقداری پول ببرید، یک-سوم مواقع این اتفاق می‌افتد. (فرض کردیم که شرایط دیپ-استک است، چرا که در صورت شورت-استک بودن می‌توانید به راحتی آل-این بزنید و انتخاب بهتری نسبت به ری-ریز می‌باشد.) با اینحال اگر TT داشته باشیم، کنترل شرایط مقداری سخت است، چرا که این دست‌ها صرفا یک-هشتم مواقع توسعه پیدا می‌کنند و ست می‌شوند. همچنین آن‌ها به ندرت روی فلاپ اُورپیر می‌شوند و حتی اگر پیر بالاتر از زمین باشند نیز ممکن است برنده نشوند. در مجموع ترجیح می‌دهیم بازیکنی که در پوزیشن‌های انتهایی ریز داده را از اسمال یا بیگ-بلایند ری-ریز سنگین کنیم، چرا که با کال کردن خارج از پوزیشن و ادامه دادن به بازی هیچ اید‌ه‌ای در مورد او نخواهیم داشت. همچنین شانس خوبی برای فولد دادن حریف در شرایطی که خارج از پوزیشن هستیم دست خواهیم آورد.

همین روش را برای رسیدن به فولد حریف بعد از فلاپ نیز ادامه می‌دهیم. فرض می‌کنیم که بازیکنی از پوزیشن‌های اولیه ریز می‌دهد، ما در بیگ-بلایند کال می‌کنیم و TT داریم. (معمولا بهتر است بازیکنی که از پوزیشن‌های اولیه ریز داده را ری-ریز نکنیم، چرا که محدوده دست‌های آن‌ها با بازیکنانی که در پوزیشن‌های انتهایی هستند بسیار متفاوت است. در پوکر در برابر بازیکنان ضعیف قلدری کنید و نسبت به بازیکنان قوی هوشیار باشید). اگر فلاپ بی‌ربط مثل ۳-۶-۸ خورد بت کردن می‌تواند معقول باشد. چک-کال استراتژی درستی نیست،‌ چرا که بسیاری از اُورکارت‌ها می‌توانند باعث بی‌ارزش شدن دست ما بشوند. برخی از بازیکنان وقتی بت می‌کنید سعی می‌کنند شما را محک بزنند. اما کسانی که نسبت به بازی شما اطلاعات نسبی داشته باشند، می‌دانند که وقتی در برابر پری-فلاپ ریزر بت می‌کنید احتمالا دست خوبی (شاید ست) دارید و به ندرت ریز می‌کنند، به همین دلیل استراتژی چک-ریز نیز در چنین شرایطی توصیه نمی‌شود.

پوکر خارج از پوزیشن

جمع‌بندی

ممکن است که با برخی از استراتژی‌های متناسب با دست‌هایی که در این مقاله ارائه کردیم موافق نباشید، اما باید به درک خوبی نسبت به بازی خارج از پوزیشن رسیده باشید و همواره سعی کنید به حریف احساسی دهید که فولد دادن دستش معقول‌ترین عمل ممکن است. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید خارج از پوزیشن بازی را از حریف خود بگیرید، احتمالا یکی از بهترین بازیکنان پوکر هستید. اما باز هم دقت کنید در برابر افراد حرفه‌ای نمی‌توانید خارج از پوزیشن مانور زیادی بدهید و معمولا در شرایط سختی قرار خواهید گرفت، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید