دسته‌ها

استراتژی‌ بازی پوکراستراتژی‌های بعد از فلاپبستن شرطدسته‌بندی نشدهریاضیات در پوکرموقعیت و شناخت بازیکنانموقعیت‌ها و سبک‌های بازی

چطور یک بازیکن پوکر تهاجمی را شکست دهیم؟

چطور بازیکنان پوکر تهاجمی را شکست دهیم؟

عجب! این یارو نمی‌خواهد دست از قمار بردارد! من فقط باید صبر کنم، منتظر یک دست قوی باشم، آن وقت یک پات ِ تُپُل از او می‌برم

به احتمال زیاد تا به حال، وقتی با یک بازیکن پوکر تهاجمی مواجه شده‌اید به چیزهایی شبیه این فکر کرده اید. اما با اینکه به نظر می‌رسد این خط فکری بی‌معنا نباشد، یک رویکرد صبورانه همیشه بهترین راه مقابله با بازیکنان پوکر تهاجمی نیست.

تاکتیک‌های دیگر و تاثیرگذارتری هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها این بازیکن پوکر تهاجمی را شکست دهید. و مجبور نیستید که آن گوشه منتظر یک دست قوی بنشینید تا به کمک شما بیاید.

شاید از بازی کردن در مقابل یک بازیکن پوکر تهاجمی واهمه داشته باشید؛ و همین که در بازی حضور داشته باشند شما را مضطرب کند. اما اگر تاکتیک‌هایی که امروز راجع به آن‌ها حرف می‌زنیم را به کار ببرید این اضطراب محو خواهد شد.

در این مقاله رقبای بیش از حد تهاجمی پوکر را به سه دسته بازیکن پوکر طبقه بندی می‌کنیم. اما اول اجازه بدهید راجع به «نسبت بلوف به ارزش» صحبت کنیم، که مفهومی است که در این مقاله به شکل گسترده مورد توجه قرار می‌گیرد.

نسبت بلوف به ارزش چیست؟

خیلی ساده است: نسبت بلوف به ارزش، به نسبت یا رابطه بین عدد مجموع دست‌های «بلوف» با مجموع دست‌های «ارزش» اشاره دارد.

اصطلاح «بلوف» و «ارزش» برای این در قلاب قرار گرفته‌اند که تا وقتی در بازی به ریور نرسیده باشیم، هنوز شرط ها به بلوف یا ارزش قطعی نرسیده و هیچ سهم ۰% یا ۱۰۰% در پات ِ بازی ندارند. در نتیجه ساده‌ترین راه و زمان برای حساب کردن نسبت بلوف به ارزش درست موقع ریور است.

بهترین روش محاسبه نسبت بلوف به ارزش بر پایه شانس بردی است که حریف شما در مقابل آن کال می‌کند. پس یک رینج شرط بستن متوازن در ریور دارای یک نسبت بلوف به ارزش است که متناسب با حجم شرطی که بسته شده به دست می‌آید.

بازیکن پوکر تهاجمی

فرض کنید که می‌خواهیم در ریور به اندازه ۷۵% پات با یک رینج متوازن شرط ببندیم. در این مورد به مجموع ۷۰% ارزش ( ِ عددی ورق ها) و مجموع ۳۰%بلوف نیاز داریم. این عددها بر پایه شانس بردی به دست می‌آید که حریف ما وقتی با حجم شرط های مشخصی که ما می‌بندیم مواجه می‌شود نشان می‌دهد.

برای مثال فرض کنید که می‌خواهیم روی یک پات ۱۰۰ دلاری ۷۵ دلار شرط ببندیم. حریف ما برای بردن پولی که از قبل در پات بوده باید ۷۵ دلار به علاوه شرط خودش را کال کند. برای همین در این مورد خاص حریف ما فقط برای اینکه به نقطه سر به سر برسد باید مطابق فرمول زیر کال کند:

۷۵ / ۱۷۵ + ۷۵ = ۰٫۳ = ۳۰%

برای همین، برای اینکه سودآور بودن بلوف گیری های حریف خود را بتوانیم انکار کنیم، باید ادامه دادن بلوف زدن خودمان را به چیزی نه کمتر یا بیشتر از ۳۰% محدود کنیم. اگر با اختلاف معناداری زیر ۳۰% بلوف بزنیم، حریف ما ممکن است گیرمان بیاندازد و با فولد کردن شرط ما را بسوزاند. اگر با اختلاف معناداری بالاتر از ۳۰% بلوف بزنیم، حریف ما ممکن است چشم خود را ببندد و با استفاده از ابزارهای بلوف گیری شرط ما را کال کند.

انواع بازیکن پوکر تهاجمی

یک حریف پوکر فوق تهاجمی را می‌توانیم در یکی از سه دسته زیر طبقه بندی کنیم:

فوق بلوف زن ِ گیر (Nitty) (رقم های شرط: %۶۰/۷۰/۷۰) 

این نوع از حریف از طریق ارزش دست‌هایی که روی آن‌ها در ریور شرط می‌بندد قابل شناسایی است، یعنی اینکه خیلی در رویکرد خودش جدی است. از سوی دیگر، تقریباً می‌شود گفت که نمی‌توانیم بلوف زن گیر را از طریق بلوف هایی که می‌زند شناسایی کنیم چرا که او نمی‌خواهد با عقب کشیدن ضعیف به نظر برسد یا اینکه موقع رو کردن بسوزد. برای همین معمولاً او تصمیم می‌گیرد با همه دراو هایی که از دست می‌دهد باز هم با توپ پُر جلو بیاید به این امید که حریف جلویش فولد کند. مشکلی که با استراتژی این نوع بازیکن پوکر وجود دارد این است که نتیجه آن اختلاف خیلی زیادی با نسبت بلوف به ارزش دارد، و شامل بلوف های خیلی بیشتری از ارزش دست هایی است که با آن شرط بسته می‌شود.

فوق بلوف زن ِ سُست (رقم های شرط: %۷۰/۸۰/۷۰) :

مثل بلوف زن‌های گیر، بلوف زن ِ سست هم بالاتر از نسبت بلوف به ارزش دست خود شرط می‌بندد. اما به هر ترتیب این نوع از حریف موقع دست گرفتن در آن حد گیر شرط نمی‌بندد، شاید به این خاطر که نسبت به قدرت نسبی دست آگاهی بیشتری دارد. این بازیکن پوکر اغلب در همان حالی که زیادی بلوف می‌زند بالاتر از ارزش دست شرط می‌بندد.

شرط بند ِ بالاتر از ارزش (رقم های شرط: %۷۰/۸۰/۵۰) 

این نوع از حریف در آگاه نبودن به قدرت نسبی دست و عواقب بالاتر از ارزش شرط بستن به بلوف زن سست شباهت دارد. به هر ترتیب شرط بند بالاتر از ارزش به اندازه کافی بلوف نمی‌زند. رقم های شرط این بازیکن پوکر حالت حباب‌های متورمی دارند که این تصویر را ایجاد می‌کنند که او بازیکن تهاجمی است که بالاتر از ارزش شرط می‌بندد، در حالی که به واقع روی دست‌های با قدرت متوسط، مثل جفت آوردن دوم و سوم شرط می‌بندد.

نحوه برنده شدن در برابر هر نوع بازیکن پوکر تهاجمی

حالا که به یک طبقه بندی از این بازیکنان پوکر رسیده‌ایم می‌توانیم شروع کنیم به کاوش در روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان از این رویکردهای آنها بهره برد.

بیایید اول از یک اصلاح کلی شروع کنیم، یعنی، لازم است که استراتژی فلاپ خودمان در مقابل هر سه نوع بازیکن پوکر را اصلاح کنیم. و برای این در مقابل هر سه می‌توانیم این کار را بکنیم که سبک بازی همه آن‌ها در فلاپ و تِرن خیلی به هم شبیه است.

به شکل خاص باید رینج چک کردن/ کال کردن خودمان را یک مقدار تنگ تر کنیم. این موضوع برای این اهمیت دارد که کال کردن‌های ضعیف‌تر در رینج ما قادر به تحمل فشار حباب‌های دوم و سومی نیست که می‌دانیم در بازی این نوع از بازیکن های تهاجمی پوکر ادامه می‌یابد. یکی از اصلاح های آشکاری که در اینجا باید انجام داد فولد کردن جفت‌های ضعیف‌تر است چرا که این‌ها دست‌هایی قابل نفوذ – مثل جفت دست سوم، یا جفت ِ ریز و امثال این – هستند.

حالا وقت آن شده که در روش های بهره برداری های خاص شیرجه بزنیم!

بهره برداری از فوق بلوف زن ِ گیر

به دست Hero در یک بازی آنلاین نگاه کنید:

Hero is dealt two cards in the BB

۳ folds. Button (BU) raises to $2.5. sb folds. Hero calls.

Flop ($5.5): KJ♣ ۸♠

Hero checks. BU bets $3.6. Hero calls

Turn ($12.70): 6

Hero checks. BU bets $8.4. Hero calls

River ($29.50): 3

Hero checks. BU bets $19.5. Hero…?

در زیر می‌توانید ببینید که حریفی مثل این در ریور با چه رقم هایی شرط می‌بندد:

رینج دست های بلوف زن گیر (نرم افزار مورد استفاده برای این محسابه Solver است. به محدوده هایی که در کادر قرمز قرار گرفته توجه کنید.)

همان‌طور که می‌بینید او با یک جفت ِ درشت شروع به پر کردن توپ خود می‌کند، بعد یک محرک خوب و بهتر پیدا می‌کند و ادامه می‌دهد، کاری که در اصل درست است. اما با این کار به تمام دراوها و ردیف هایی که ندارد را هم جای توپ پر کردن می‌دهد، که در این مورد کم هم نیستند.

این کار باعث می‌شود او بماند و یک شرط ِ روی ریور ِ خیلی نامتوازن که بالغ بر %۶۴/۳ آن بلوف است:

(رینج شرط بستن این فوق بلوف زن ِ گیر در ریور)

 

به احتمال زیاد عجیب نیست که با هر نرم‌افزار بلوف گیری که داشته باشیم، بهترین راه حل موقع ریور جلوی حریفی مثل این کال کردن است:

(نرم افزار Solver پیشنهاد فولد کردن با رقم میکروسکوپی %۰٫۰۷ دست،در ریور را مقابل بلوف زن گیر می‌دهد.)

اما حالا بیایید برای بهره برداری واقعی از این حریف یک قدم جلوتر برویم. از آنجا که می‌دانیم او خیلی زیاد دارد روی ریور بلوف می‌زند، و شرطی که می‌بندد خیلی روی ارزش دست نیست، در تِرن می‌توانیم خیلی بیشتر کال کنیم. اما چقدر؟ به احتمال زیاد با هر جفتی که داشته باشیم باید روی هر ریوری که باشد کال کنیم.

این اصلاح روش خیلی خوب کار می‌کند چون که بلوف گیر ما به شکل گسترده ای سهم بلوف های او در ریور را بالاتر از ارزش حساب کرده‌. ژتون هایی که بلوف گیر ما از بلوف های این بازیکن پوکر به دست می‌آورد خیلی بیشتر از هر بازیکن پوکر دیگری است.

بهره برداری از فوق بلوف زن ِ سُست

حالا به دست Hero در یک بازی آنلاین نگاه کنید:

Hero is dealt two cards in the BB

۳ folds. Button (BU) raises to $2.5. sb folds. Hero calls.

Flop ($5.5): KJ♣ ۸♠

Hero checks. BU bets $3.6. Hero calls

Turn ($12.70): 6

Hero checks. BU bets $8.4. Hero calls

River ($29.50): 3

Hero checks. BU bets $19.5. Hero…?

(قبل از اینکه بررسی کنید: بله! این همان مثال قبلی است. با نگه داشتن همین مثال می‌توانیم به روشنی تفاوت بازیکن های پوکر تهاجمی را تشخیص دهیم.)

رینج دست‌های بلوف زن سست موقع رسیدن به ریور خیلی با بلوف زن گیر فرق دارد چرا که او در ترن و فلاپ رینج های متفاوتی می‌سازد. در تصویر زیر طرحی از رینج دست‌های او در ریور را می‌بینیم:

بزرگ‌ترین تفاوت بین این بازیکن پوکر و بلوف زن گیر در ریور این است که بلوف زن ِ سست به ارزش دست در شرط کردن بسیار بیشتر اهمیت می‌دهد، و تا جایی که می‌تواند کمتر روی QJ (دراو شدن) شرط می‌بندد. او همچنین می‌توانست دست‌های با‌ ارزش بالاتری مثل ۶۶، J6s و ۸۶s داشته باشد.

اما همان‌طور که گفته شد، او در ریور خیلی بالاتر از این بلوف می‌زند، و بهره ای که از بازی او می‌شود گرفت را با هر بلوف گیری که به آن نگاه کنیم مشخص است.

اما تفاوت عمده‌ای که باید در استراتژی خود موقع بازی با این نوع از بازیکن پوکر لحاظ کنیم این است که در تِرن نباید با تمام بلوف گیرهایی که در نظر گرفته‌ایم کال کنیم. در این مورد باید روی جفت دوم یا ورقی بهتر کال کنیم. این تغییر به این خاطر باید اتفاق بیافتد که این نوع از حریف پوکر با دست‌هایی مثل J9 و QQ به احتمال زیاد شرط خود را دو برابر می‌کند، و شرط خود را خیلی کمتر از یک بازیکن محافظه کارتر، و تهاجمی سخت روی ارزش دست می‌گذارد. این باعث می‌شود سودآوری جفت‌های ریز ما مثل ۸x بریده شود.

بهره برداری از شرط بند ِ بالاتر از ارزش

این حریف پوکر از آن‌هایی است که با کلک بازی می‌کنند. او با توپ پر موقع شرط کردن می‌تازد، با این حال نمی‌توانیم مُچ او را موقع بلوف زدن بگیریم.

با همان دست مثالی که در ذهن داریم می‌توانیم رینج این بازیکن در ریور را بررسی کنیم:

همان‌طور که می‌بینید مثل بلوف زن سست، توپ او خیلی کم با‌ ارزش دست پر می‌شود، در حدی که فقط AJ داشته باشد. اما خیلی راحت می‌توان بلوف های او را، برای مثال، فقط با برداشتن خال هایی که از دست‌ها بیرون گذاشته می‌شود گرفت.

به این ترتیب رینج شرط بندی او در ریور خیلی سفت و سخت به سمت ارزش دست متمایل است، که ما را مجبور می‌کند روی ریور حساب شده تر شرط ببندیم. همین‌طور موقع ترن، با توپ پر شرط کردن او تا حد زیادی از قطبی بودن خارج می‌شود، که شامل دست‌های با قدرت متوسط و بلوف های بسیار بیشتری از آنچه باید می‌بود می‌شود. و این یعنی استراتژی ما در ترن باید به سمت کال کردن با جفت‌های اندکی پایین‌تر تغییر کند.

اگرچه ممکن است این اصلاح استراتژی عجیب به نظر بیاید چرا که رقم های شرط این حریف در فلاپ %۷۰، در ترن %۸۰، و در ریور %۵۰ است، که ما را به کال کردن بالای شرط او تحریک می‌کند، با این حال این اصلاح کار درستی است.

نتیجه‌گیری

بازی کردن مقابل بازیکنان پوکر فوق تهاجمی یک موقعیت است. این نوع از حریفان پوکر از جمله سودآورترین بازیکنان پوکری هستند که می‌توانید در مقابل آن‌ها بازی کنید، چرا که آن‌ها همان‌هایی هستند که پول زیادی برای شما در پات می‌گذارند.

تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که اصلاحاتی برای بهره برداری درست انجام داده، و وقتی که تورم بالایی در پات ایجاد می‌شود آنجا باشید.

امیدواریم این مقاله در شما بینشی نسبت به هدف بازی پوکر ایجاد کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید