دسته‌ها

بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر
آموزش پوکر تورنومنتریاضیات در پوکر

بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر

در این آموزش پوکر شما را با مفهوم بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر آشنا می‌کنیم، هر بازیکنی باید نسبت به این مفهوم و نحوه محاسبه آن آگاه باشد.

توجه به بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر برای بازیکنانی که تورنومنت بازی می‌کنند ضروری است تا از ثمره نتایج خود آگاه شوند. همچنین شاید تاکنون نرخ برد bb/100 برای بازیکنان کش-گیم به گوشتان خورده باشد – مقدار بیگ-بلایندی که شخص می‌تواند در هر ۱۰۰ دست برنده شود.

متاسفانه این معیار برای تشخیص نرخ برد یک بازیکن در تورنومنت به خوبی عمل نمی‌کند. اما چرا؟ چرا که ممکن است نرخ برد bb/100 مثبت داشته باشند اما چیپ‌های خود را با افزایش بلایندها از دست بدهند. در تورنومنت‌ها شاید بتوانیم بیگ-بلایندهای بیشتری نسبت به حریف خود برنده شویم، اما همچنان هدف این است که به صدر جدول برسیم.

درنتیجه بازیکنان سیت-اند-گو و تورنومنت باید از روش دیگری برای آنالیز نتایج استفاده کنند. اینجاست که مفهوم بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر وارد عمل می‌شود.

چگونه ROI را محاسبه کنیم؟

فرمول محاسبه بازگشت سرمایه کاملا ساده است.

بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر

با ضرب کردن این عدد بر ۱۰۰ می‌توانید درصد آن را به دست آورید.

کسر کردن هزینه‌های ورودی تورنومنت از مقدار برد سود کلی ما را نشان خواهد داد.

نکته – نتیجه این تقسیم اعشاری خواهد بود و با ضرب آن در ۱۰۰ می‌توانیم درصد مربوطه را به دست آوریم.

بیایید با چند مثال فرمول بالا را بررسی کنیم.

مثال اول

ما ۱۰۰ سیت-اند-گو (SNG) با ورودی ۱$ را بازی کردیم. جمع کل بردهای ما مبلغ ۲۵۶$ شده است. بازگشت سرمایه (ROI) ما چقدر است؟

سعی کنید بفهمید آیا می‌توانید جواب را پیدا کنید یا خیر. سپس آن را با پاسخی که در پایین ارائه می‌دهیم مقایسه کنید.

نکته – وقتی که در مورد «جمع کل» بردها صحبت می‌کنیم فقط به پول‌هایی که برده‌ایم بدون در نظر گرفتن مبالغ ورودی و باخت‌ها اشاره می‌کنیم.

میزهای سبک پوکر آنلاین

جواب – اولین قدم این است که سود خود را محاسبه کنیم. شاید محاسبه این موضوع کمی سخت باشد. اگر موجودی حساب خود را در هنگام شروع بدانیم، می‌توانیم با چک کردن موجودی فعلی اختلاف آن دو را محاسبه کنیم.

با اینحال در این مثال ما ۱۰۰$ برای ورودی‌ها صرف کرده‌ایم (۱۰۰x$1). درنتیجه اگر ۲۵۶$ برد داشته باشیم، سود ما نیز ۱۵۶$ است.

سود کلی = ۱۵۶$
جمع مبالغ ورودی = ۱۰۰$

۱٫۵۶ = ۱۵۶/۱۰۰

به یاد داشته باشید که این تقسیم شما را به یک عدد اعشاری می‌رساند. ما می‌توانیم آن را ضربدر ۱۰۰ کرده و درصد را به دست آوریم. در این مورد بازگشت سرمایه (ROI) برابر با ۱۵۶٪ خواهد بود.

درنتیجه هر بار که یکی از این تورنومنت‌ها را بازی کرده‌ایم توانسته‌ایم ۱۵۶٪ هزینه ورودی خود را برنده شویم، به طور میانگین ۱٫۵۶$. این نتیجه بازگشت سرمایه بسیار بالایی را نشان می‌دهد. در یک مقیاس بزرگ معمولا ROI نزدیک به ۱۰$ خواهد بود.

پات-آدز در پوکر

مثال دوم

ما ۱۰۰۰ سیت-اند-گو (SnG) ورودی ۵$ را بازی کرده‌ایم و بازگشت سرمایه ما ۱۳٪ بوده است. سود کلی ما چقدر است؟ جمع کل بردهای ما چقدر است؟

جمع کل بردها معمولا بی‌مصرف بوده و کاربرد خاصی ندارد، چرا که ما فقط به سود خود اهمیت می‌دهیم. اما با محاسبه جمع کل بردها می‌توانیم مطمئن شویم که فرمول ROI را درک کرده‌ایم و تفاوت بین جمع بردها و سود کلی (net) را می‌دانیم.

باز هم سعی کنید که ابتدا خودتان جواب را به دست آورید سپس آن را با پاسخی که برایتان آورده‌ایم مقایسه کنید.

جواب – بازگشت سرمایه ما ۱۳٪ است، یعنی هر بار که ۵$ وارد بازی کرده‌ایم ۱۳٪ سود داشته‌ایم. حال باید محاسبه کنیم که سود ما در ۵$ چقدر است.

$۰٫۶۵ = ۰٫۱۳*$۵

یعنی به طور میانگین در هر یک از ۱۰۰۰ تورنومنتی که بازی کرده‌ایم ۰٫۶۵$ سود داشته‌ایم. حال سود کلی ما چقدر است؟

$۶۵۰= ۱۰۰۰*$۰٫۶۵

با اینحال جمع کل بردهای ما برابر است با جمع این مقدار با تمام هزینه‌های ورودی. در این مورد ما ۵,۰۰۰$ صرف ورودی‌ها کرده‌ایم (۱۰۰۰*۵$). درنتیجه جمع کل بردهای ما برابر با ۵,۶۵۰$ است.

گاهی اوقات وقتی ریاضیات را انجام می‌دهیم می‌توانیم کمی از مهندسی معکوس استفاده کرده تا نتایج خود را چک کنیم.

سود کلی ما ۶۵۰$ است.
ما ۵,۰۰۰$ صرف ورودی‌ها کرده‌ایم.

با استفاده از ۰٫۱۳ = ۶۵۰/۵۰۰۰ و ضرب کردن آن در عدد ۱۰۰ به عدد ۱۳٪ که بازگشت سرمایه ما است می‌رسیم.

آموزش پوکر اوماها میزهای ۶نفره

بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر و واریانس

شاید دلیل اصلی که ما در مثال اول بازگشت سرمایه بسیار بالایی داشتیم این بود که از مقیاس کوچکی استفاده کردیم. در آن مورد ما تنها ۱۰۰ تورنومنت SnG بازی کردیم.

این عدد ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد، اما حقیقت این است تا زمانی که کمتر از ۲۰۰ تورنومنت بازی کرده‌ایم محاسبات ما بسیار نادرست هستند. نوسانات در تورنومنت‌های SnG می‌تواند در صدها تورنومنت همچنان وجود داشته باشد.

حتی هنگامی که در تورنومنت‌های چندمیزه (MTT) بازی کنید این نواسانات بسیار شدیدتر خواهند بود. هرچه شرکت‌کننده‌های بیشتری در تورنومنت حضور داشته باشند، واریانس آن بالاتر خواهد بود و به مقیاس بزرگتری برای محاسبه ROI نیاز خواهید داشت.

به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر

در بیشتر شرایط، ما علاقه داریم که در تورنومنت‌های پوکر ROI خود را افزایش دهیم.

ما می‌توانیم این کار را با استفاده از موارد زیر انجام دهیم:

  • بازی کردن در شبکه‌ی گسترده‌ای از تورنومنت‌های سبک
  • بازی کردن در سایت‌هایی که هزینه ورودی تورنومنت در آن‌ها کمتر است

تورنومنت پوکر

با اینحال ROI تنها فاکتور مهم برای یک بازیکن تورنومنت پوکر نیست. بازگشت سرمایه بالا می‌تواند برای ما افتخارآفرین باشد، اما برای یک بازیکن حرفه‌ای مهم‌ترین نکته نرخ برد او بر اساس h/$ یعنی دلار بر ساعت است.

شاید متوجه شویم که اگر در تورنومنت‌های توربو (که بلایندها به سرعت افزایش پیدا می‌کنند) بازی کنیم ROI ما پایین می‌آید. اما اگر بتوانیم در هر ساعت پول بسیار زیادی در این تورنومنت‌ها ببریم، آیا اهمیتی به ROI خواهیم داد؟

این موضوع برای تورنومنت‌های سنگین نیز صدق می‌کند. شاید بتوانیم ROI خود را با بازی در تورنومنت‌های سبک مناسب نگاه داریم، اما مطمئنا پولی که در تورنومنت‌های سنگین به دست می‌آوریم بسیار بیشتر است. شاید اهمیتی ندهیم اگر بازگشت سرمایه ما مقداری پایین بیاید.

درنتیجه باید بگوییم که بازگشت سرمایه (ROI) در پوکر راهنمای خوبی برای تشخیص نحوه عملکرد ما در تورنومنت‌های پوکر است. اما در نظر داشته باشید که این اعداد کاملا تحت تاثیر واریانس هستند. باید بدانید که در بیشتر مواقع اینکه شما یک بازیکن موفق هستید یا خیر به فاکتورهای دیگری وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید