دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکربستن شرط

ایمپلاید-آدز در پوکر (Implied Odds)

بسیاری از افراد به احتمالات جانبی یا ایمپلاید-آدز در پوکر هیچ توجهی نمی‌کنند. این مشکلات از آنجایی به وجود می‌آید که با تعریف این واژه مشکل دارند. احتمالات جانبی یا ایمپلاید پات آدز مقداری است که «انتظار دارید» در دورهای بعدی از حریف برنده شوید. یعنی که پس از خوردن کارتتان حریف چقدر به شما پول خواهد داد. البته انتظارات شما با پتانسیل موجود دو چیز کاملا متفاوت هستند. برای شفاف‌سازی این موضوع و دادن ذهنیت درست به شما در هنگام تصمیم‌گیری بهتر است واژه «موثر» را به این لغت اضافه کنیم، «احتمالات جانبی موثر پات».

ایمپلاید-آدز در پوکر

ایمپلاید-آدز موثر به سادگی رابطه‌ای است بین مقداری که در پات وجود دارد به علاوه مقداری است که می‌توانید در صورت خوردن کارتتان از حریف ببرید. این تعریف مشابه با تعریف ایمپلاید-آدز (Implied Odds) است اما واژه «موثر» شما را از مقداری که واقعا انتظار دارید ببرید مطمئن می‌کند، نه مقداری که حریف پتانسیل آن را دارد. اگر دراوی مثل گات-شات را دنبال می‌کنید، کارتتان می‌خورد اما حریف فولد می‌دهد، این عمل برای شما ارزش منتظره مثبت ندارد، تنها زمانی ارزشمند است که بتوانید کل استک حریف را از او بگیرید.

انتظار دارید چه مقدار برنده شوید؟

ایمپلاید-آدز در پوکر

به طور مثال در WSOP هستید، با ۱۰,۰۰۰$ چیپ شروع به بازی می‌کنید و بلایندها ۵۰$/۲۵$ هستند. اگر با بت ۱۰۰$ مواجه شوید و پتانسیل این را داشته باشید که ۱۰,۰۰۰$ ببرید، در واقع ایمپلاید-آدز ۱۰۰-به-۱ دارید. اگر با بت ۱۰۰۰$ مواجه شوید، ایمپلاید آدز این موضوع ۱۰-به-۱ خواهد بود. بسیاری از بازیکنان بر اساس پتانسیل موجود ایمپلاید-آدز را محاسبه می‌کنند و به حد تعادل توجهی ندارند. باید در نظر بگیرید که اینکه حریف ۱۰,۰۰۰$ چیپ به شما بدهد صرفا یک احتمال است و در واقعیت به ندرت این اتفاق می‌افتد.

تشخیص و محاسبه احتمالات جانبی یا ایمپلاید-آدز در پوکر

محاسبه احتمالات جانبی موثر در لیمیت هولدم بسیار آسان‌تر از نولیمیت هولدم است. در بازی لیمیت هولدم در بیشتر اوقات می‌توانید انتظار داشته باشید که بعد از فلاپ بین ۱ تا ۵ برابر بت بزرگ برنده شوید، البته این موضوع وابسته به تعداد بازیکنان و قدرت دست آن‌ها است.

در نولیمیت هولدم ایمپلاید-آدز موثر به سادگی قابل محاسبه و شفاف نیست. به طور مثال، حتی اگر بت ۱۰۰$ پتانسیل این را دارد که ایمپلاید آدز ۱۰۰-به-۱ به شما بدهد، مقدار ایمپلاید-آدز موثر بسیار کمتر از این عدد است. حریف شما احتمالا در صورت کال شدن با خوردن کارت‌های ترسناک در نولیمیت هولدم بت کردن خود را متوقف می‌کند. با اینحال اگر او روی فلاپ تاپ-ست باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید بخش عظیمی از استک او را بگیرید، یا شاید تمام آن را. تصمیم‌گیری شما باید بر اساس یک «میانگین» باشد، باید همه اتفاقاتی که قرار است پیش بیاید را متناسب با محدوده دست‌های ممکن حریف پیش‌بینی کنید.

ایمپلاید-آدز در پوکر

تشخیص مقدار ایمپلاید-آدز موثر در نولیمیت هولدم بستگی به سبک بازی حریفی که در برابر او هستید و محدوده دست‌های او دارد.

ایمپلاید آدز موثر در بازی نولیمیت هولدم تاثیر بسیار شدیدتری روی استراتژی شما نسبت به بازی لیمیت می‌گذارد. در لیمیت هولدم شما برای دنبال کردن گات-شات استریت نیاز به یک پات سنگین دارید. در نولیمیت هولدم در لحظه کال کردن وقتی که می‌دانید شانس زیادی وجود دارد که در صورت خوردن کارتتان حریف پول زیادی به شما بدهد، نیاز نیست پات بیش از حد سنگین باشد. همین مفهوم می‌تواند دست‌های شروع شما را تعیین کند. بعضی از بازیکنان با دست‌های زیادی وارد بازی می‌شوند و امیدوارند که دست بسیار قوی بسازند، چرا که می‌دانند احتمالات جانبی بسیار بالاست. از سمت دیگر ممکن است آن مقدار که توقع دارید برنده نشوید.

به طور مثال فلاپ ۴۶♠۹ می‌خورد، در چنین شرایطی اگر حریف دست‌هایی مثل AQ یا حتی ۸۸ داشته باشد ایمپلاید-آدز موثر خوبی نخواهید داشت. میزان استک حریف نیز در چنین شرایطی موثر نیست، چرا که او با توجه به کارت‌های روی میز توجه چندانی به بت‌های شما نمی‌کند و فولد خواهد داد. اگر حریف اُورپیر داشته باشد، احتمال آن بیشتر است که بتوانید استک او را بگیرید، البته باز هم این موضوع بستگی به نوع بازی و سبک بازی فرد دارد.

ایمپلاید-آدز در پوکر

تشخیص ایمپلاید-آدز یا احتمالات جانبی موثر نیاز به تجربه و داشتن درک خوب نسبت به بازیکنان دیگر دارد. بازیکنان ضعیف میل دارند با دست‌های خود بسیار قوی بازی کنند. این بازیکنان با اُورپیرهای خود (پاکت پیرهای بالاتر از زمین) بسیار تهاجمی هستند و هیچ نگرانی نسبت به ست ندارند. آن‌ها با تاپ-پیر خود و کیکر ضعیف نیز همین کار را می‌کنند. ایمپلاید-آدز موثر شما در برابر چنین بازیکنانی بسیار بالاتر از بازیکنان قوی و خوب است، چرا که شانس بیشتری دارید تا کل استک آن‌ها را با یک دست خوب بگیرید.

مثالی از رقابت‌های جهانی پوکر (WSOP) سال ۲۰۰۴ برایتان می‌زنیم. در مرحله دوم بلایندها یک بازیکن ضعیف از پوزیشن‌های میانی ریز استانداردی داد. بازیکن بعدی کال کرد و من روی بیگ-بلایند با QQ ری-ریز کردم و هر دو نفر کال کردند. فلاپ K-Q-x خورد، من مبلغ کمی بت کردم و بازیکن بعدی ریز بسیار سنگینی داد. در این نقطه پات کاملا سنگین بود و من تصمیم گرفتم آل-این بزنم. حریف کال کرد و AK نشان داد. چنین دستی حتی دراو نیز نبود و نشان می‌دهد که بازیکنان تا چه حد به دست‌های متوسط خود اهمیت می‌دهند. مطمئن نیستم که این فرد فکر می‌کرد چه دستی را شکست می‌دهد، با تمام قدرتی که نشان دادم کال کرد، اما همیشه باید آرزو کنیم که چنین افرادی روی میز ما حضور داشته باشند. در برابر چنین اشخاصی شما همیشه ایمپلاید-آدز موثر بسیار بالایی دارید.

ایمپلاید-آدز در پوکر

ایمپلاید-آدز موثر شما به طور کلی در برابر بازیکنان ضعیف بسیار بیشتر از بازیکنان قوی است.

بازیکنان قوی‌تر همیشه نگاه دیگری به بازی دارند و سعی می‌کنند به راحتی از آن حذف نشوند. آن‌ها ممکن است که بلوف بزنند یا سعی کنند از دست قوی خود محافظت کنند، اما وقتی که حس کنند در برابر دست قوی‌تر از خود قرار گرفته‌اند آرام خواهند شد. آن‌ها در بیشتر اوقاتی به نحوی بازی را کنترل می‌کنند که اگر حریف دست بسیار قوی داشت حداقل باخت را داشته باشند. در برابر چنین بازیکنانی ایمپلاید-آدز موثر شما بسیار کمتر از بازی در برابر بازیکنان آماتور است، آن‌هایی که به شدت به دست خود وابسته می‌شوند.

جمع‌بندی

یکی از مهارت‌هایی که بازیکنان حرفه‌ای را از آماتور جدا می‌کند این است که بازیکنان حرفه‌ای بسیار بهتر ایمپلاید-آدز موثر را در شرایط مختلف تخمین می‌زنند. به صورت اتفاقی می‌بینید که یک بازیکن حرفه‌ای با دست دراو خود کالی می‌کند که روی کاغذ بسیار بد و دیوانه‌وار به نظر می‌رسد، اما در واقعیت او احتمالا نسبت به حریف و شرایط تصمیم گرفته که این کار را انجام دهد و احتمال داده که در صورت خوردن کارتش کل استک حریف را می‌گیرد. شاید اگر چنین شرایطی را در برابر یک بازیکن قوی‌ داشت احتمالا دست خود را فولد می‌داد.

وقتی که در شرایط سخت برای کال کردن با دراو خود قرار گرفتید، به ایمپلاید-آدز یا احتمالات جانبی موثر خود فکر کنید. با نگاه کردن به استک حریف در دام کال کردن او نیافتید، به جای آن فقط فکر کنید که اگر کارتتان بخورد چه مقدار از استک حریف را می‌توانید ببرید. این مقدار همیشه چیزی نخواهد بود که برنده خواهید شد، بلکه فقط انتظار شما درمورد برد است. هرچه بیشتر این موضوع را تمرین کنید، تخمین‌های شما به واقعیت نزدیک‌تر خواهند شد.

امیدواریم به درک خوبی از ایمپلاید-آدز در پوکر رسیده باشید، با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید