دسته‌ها

اُوربت در پوکر و تاثیرات آن
استراتژی‌های بعد از فلاپ

آیا اُوربت در پوکر برای محافظت از دست اشتباه است؟

اغلب بازیکنان مبتدی اُوربت در پوکر را برای محافظت از دست متوسط خود و خارج کردن حریف از بازی انتخاب می‌کنند، اما چرا این کار اشتباه است؟

آن‌ها ممکن است در محافظت از دست خود موفق شوند، اما ممکن است به همین شکل در برابر دست قوی‌تری قرار بگیرند یا بلوف بخورند یا باعث شوند حریف کارت خود را بریزد.

اُوربت در پوکر و تاثیرات آن

معمولا در چنین شرایطی یا حریف کارت خوبی دارد و باعث باخت آن‌ها می‌شود و یا با بلوف زدن به آن‌ها شرایط را بسیار دشوار می‌کند، در بیشتر حالت‌ها نیز کارت خود را فولد می‌دهد. سود در پوکر هنگامی به دست می‌آید که شما ارزش منتظره مثبت داشته باشید (EV+) و با ولیو-بت منطقی باعث شوید حریف کال اشتباهی انجام دهد. وادار کردن حریف به فولد در چنین مواقعی سود شما را از بین خواهد برد.

هدف ما در پوکر صرفا برد یک پات کوچک نیست. به جای آن باید به درازمدت فکر کنید. همیشه باید با کارتی که دارید بهترین عمل ممکن را انجام دهید و زمانی که مطمئنید دستتان نسبت به حریف قوی‌تر است باعث شوید او پول خود را وارد بازی کند. با انجام این کار مطمئن باشید به سود خواهید رسید. ممکن است گاهی اوقات بازنده یک یا چند پات شوید، اما همانطور که گفتیم دیدتان نباید محدود به یک پات باشد و باید نتایج کلی درازمدت را مد نظر قرار دهید.

اُوربت در پوکر و تاثیرات آن

معمولا بهترین مقدار بت برابر با بیشترین مبلغی است که حس می‌کنید حریف با داشتن کارت ضعیف‌تر کال می‌کند. باید در نظر بگیرید که او در برابر بت‌های سنگین‌تر فولد خواهد داد. در برخی موارد مطمئنید که حریف متناسب با ارزش کارت خود ۱۰۰$ را به راحتی کال می‌کند، در این صورت ۱۰۵$ می‌تواند مبلغ درستی برای بت باشد (کمی بیشتر از مقدار احتمالی) اما مبالغ ۱۱۰$ و بالاتر می‌توانند باعث فولد او شوند. اندازه بت شما در بازی بسیار مهم است. همچنین اگر آن‌ها بت‌هایی با ارزش منتظره منفی (EV-) را کال نمی‌کنند، بهتر است باعث شوید فولد دهند تا اینکه اجازه دهید یک کارت را رایگان یا با مبلغ کم مشاهده کنند.

همچنین دقت کنید که مبلغ بت شما باید متناسب با طیف کارت‌های حریف باشد و ایمپلاید-آدز را نیز باید در نظر بگیرید. به طور مثال اگر احتمال می‌دهید او فلاش-دراو باشد باید مبلغ درستی برای این موضوع در نظر بگیرید، بتوانید به خوبی دست او را بخوانید و اگر نیاز بود در هنگامی که فلاش باز شد به درستی فولد دهید.

اما دقت کنید که صرفا در نظر گرفتن فلاش-دراو را برای حریف کافی نیست، شاید او دست ضعیفی مثل پیر متوسط داشته باشد (یا حتی کارت قوی‌تر از شما). اگر باعث شوید کارت‌های ضعیف خود را فولد دهد مطمئنا سود زیادی را از دست خواهید داد. اندازه بت خود را مطابق با طیف کلی کارت‌های حریف در نظر بگیرید.

اُوربت در پوکر و تاثیرات آن

متوجه هستیم که معمولا غیرممکن است که همیشه بتوانید دقیقا کارت‌های کلی حریف را حدس بزنید و بت-سایز درستی داشته باشید. اما باید مفهوم را درک کنید، اگر حدس بزنید چند درصد احتمال دارد حریف دراو باشد و چند درصد احتمال دارد دست غیردراو داشته باشد و بتوانید مبلغ درستی را برای آن‌ها در نظر بگیرید مطمئنا در بازی برتری خواهید داشت. همچنین باید درک کنید که چه کارت‌هایی روی زمین می‌توانند خطرناک باشند و چگونه حریف می‌تواند از ایمپلاید-آدز استفاده کند. اگر بتوانید در بیشتر مواقع تمام این کارها را انجام دهید مطمئنا بهترین بازی را خواهید داشت.

بیایید یک مثال را بررسی کنیم، فرض کنید ♣TT دارید و روی فلاپ ♣J۱۰۲ ست می‌شوید. در چنین فلاپی حریف شما ممکن است کارت‌های خوبی داشته باشد، اُورپیر، پیر جک، دراوهای مختلف یا حتی تاپ-ست. اگر آنقدر سنگین بت بزنید که کال کردن برای دراوهای آن‌ها ارزش منتظره منفی داشته باشد، معمولا اشتباه کرده‌اید – چرا که در این صورت آن‌ها پیرهای خود را فولد می‌دهند، در صورتی که ممکن بود مبلغ کمتر را به راحتی کال کنند. سود اصلی شما از کال کردن چنین پیرهایی به وجود می‌آید و در مواجه با دست‌های قوی‌تر تاثیر شانس در بازی بیشتر می‌شود. تنها در صورتی می‌توانید اینگونه بت کنید که مطمئن باشید حریف شما چه با دراو و چه با پیر مبلغ را کال می‌کند و یک بازیکن لوز است. همچنین در نظر بگیرید اگر اُوربت کنید و حریف تاپ-ست باشد نیز احتمالا پول زیادی از دست خواهید داد.

بازیکنانی که صرفا با ایده «محافظت از دست» پیش می‌روند و اُوربت در پوکر را انتخاب می‌کنند آرام آرام بانکرول خود را از دست می‌دهند. چرا که اغلب یا کالر نمی‌گیرند و یا اگر بگیرند نیز دست آن‌ها در بیشتر مواقع بازنده خواهد بود. در چنین مواقعی عملکرد شما چندان تفاوتی با بلوف زدن ندارد. دست شما ممکن است آسیب‌پذیر باشد، اما می‌تواند به خوبی و به درستی بازی شود و در بسیاری از حالت‌ها سود خوبی به دست آورد.

اُوربت در پوکر و تاثیرات آن

فاکتورهای زیاد دیگری نیز در این مسئله موثرند مثل اندازه استک، سبک بازی حریف و مهارت‌های او، پات-سایز و … اما دقت کنید در این مقاله صرفا خواستیم به شما آگاهی دهیم که اندازه بت می‌تواند تاثیر بسیار مهمی در روند پیشرفت شما داشته باشد، ایمپلاید-آدز را نیز بر اساس طیف کارت‌های حریف در نظر بگیرید و همچنین از اینکه دراوهای حریف کامل شوند ترسی نداشته باشید.

درنتیجه در راستای بیرون کردن حریف با کارت متوسط پیش نروید و اُوربت نکنید. متوجه هستیم که از باخت یک پات می‌تواند سخت باشد، اما دلیل بت کردن شما بالا بردن ارزش منتظره است، نه کم کردن درد باخت‌ها. پوکر بازی‌ای است که از لحاظ احساسی تاثیرات بسیار سنگینی روی شما می‌گذارد و باید بتوانید این احساسات و ذهن خود را کنترل کنید. تمام مسائل جانبی را فراموش کرده، سرسخت بمانید و تصمیم‌گیری خود را بر پایه ارزش منتظره (EV) انجام دهید و تصمیمات احساسی نگیرید.

جمع‌بندی

بدانید اُوربت در پوکر همیشه اشتباه نیست، در شرایط معدودی این استراتژی سودتان را چند برابر می‌کند (به خصوص در ریور)، نیازی نیست این موضوع را تبدیل به قانون سفت و سختی کنید و سبک بازی خشکی داشته باشید،‌ متناسب با شرایط تصمیم درستی بگیرید و بدون ترس به بازی ادامه دهید، اُوربت در پوکر صرفا زمانی ایراد دارد که از روی ترس خوردن کارت حریف صورت گیرد.

باز هم تاکید می‌کنیم که اگر این کار را به درستی انجام دهید نتایج بلندمدت شما بر نتایج کوتاه‌مدت غلبه خواهند کرد. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید