دسته‌ها

برد در پوکر لایو
نحوه بازی

انواع بلوف در پوکر – کوچک و بزرگ

بلوف زدن خاصیتی از پوکر است که آن را نسبت به بسیاری بازی‌های دیگر خاص می‌سازد. بدون بلوف پوکر یک بازی بسیار ساده می‌شود که صرفا با ریاضیات و اطلاعات سر و کار دارد. با وجود بلوف در این بازی، نوعی هنر وارد آن می‌شود. در این آموزش انواع بلوف در پوکر را بررسی می‌کنیم.

حرفه‌ای شدن در هنر بلوف، صرفا به دانستن اینکه چگونه باید بلوف بزنید محدود نمی‌شود، بلکه باید بدانید دقیقا چه زمانی آن را انجام دهید، این موضوع مهم‌ترین مهارتی است که باید در میزهای  کش-گیم با استیک متوسط فرا بگیرید. ممکن است که عجیب به نظر برسد، اما برای اینکه در میزهای سبک برنده شوید، جایی که اطلاعات و مهارت بازیکنان بسیار پایین است، نیازی به بلوف ندارید و همچنین به ندرت باید از آن استفاده کنید!

بلوف در پوکر

یکی از ضعف‌های حریف این است که بیش از حد کال می‌کند و به همین دلیل نیز به ندرت باید به او بلوف بزنید. یکی از دلایل اصلی اینکه بلوف زدن در این بازی مهم است، این است که وقتی دست بسیار قوی‌ای دارید راحت‌تر می‌توانید پول افراد دیگر را بگیرید. اما اگر حریف همواره شما را کال می‌کند و به تایت بودن شما اهمیتی نمی‌دهد، اینکه فقط منتظر دست‌های خوب بمانید کاملا معقول است. متناسب با تمام تصمیمات در پوکر، در این مورد نیز باید بتوانید بازیکنان دیگر را به خوبی شناسایی کنید و سبک بازی آن‌ها را بشناسید. بسیاری از افراد تایت وقتی می‌توانند فولد‌های بسیار بزرگی بدهند به خودشان افتخار می‌کنند. درنتیجه در برخی شرایط به راحتی می‌توانید از این خاصیت آن‌ها استفاده کنید، آن‌ها خود را متقاعد می‌کنند که بازنده هستند و فولد می‌دهند. متعاقبا بسیاری از بازیکنان لوز فکر می‌کنند که همانطور که آن‌ها لوز هستند، دیگران نیز اینگونه هستند و خودشان را قانع می‌کنند.

بد کال در پوکر

تقسیم‌بندی انواع بلوف در پوکر

بلوف‌ها را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنیم، بلوف‌های کوچک و بلوف‌های بزرگ.

بلوف‌های کوچک آن‌هایی هستند که ممکن است اغلب از آن‌ها استفاده کنید، بت‌هایی با مبلغ کم که در پات‌های کوچک می‌زنید. درحقیقت شما بلوف نمی‌زنید، بلکه دست‌های بازیکنان را بررسی می‌کنید و می‌سنجید که آیا قدرت ادامه دادن دارند یا خیر. بسیاری از افراد به پات‌های کوچک اهمیتی نمی‌دهند و از ریختن دست خود و تسلیم شدن بسیار خوشحال نیز می‌شوند. این نوع بلوف‌ها معمولا بسیار موفق‌تر واقع می‌شوند، فقط باید تشخیص دهید چه زمانی احتمال اینکه کسی دست خوبی نداشته باشد زیاد است. این موضوع کاملا با تجربه به دست می‌آید. مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار تعداد بازیکنان حاضر در بازی و ظاهر فلاپ هستند. زمینی مثل K-4-3 برای بلوف زدن به ۲ یا ۳ نفر بسیار مناسب محسوب می‌شود. معمولا شما فقط توسط فردی که کینگ دارد کال خواهید شد. زمینی مثل J-9-8 نیز برای بلوف در پوکر بسیار نامناسب است، چرا که تعداد دست‌هایی که شما را کال خواهند کرد بسیار بالاست.

بلوف‌های بزرگ یا سنگین، با مبالغ سنگینی زده می‌شوند و در پات‌های سنگین نیز اتفاق می‌افتند، همچنین می‌دانید و احتمال می‌دهید که حریف شما دست خوبی دارد. چنین بلوف‌هایی به ندرت باید زده شوند، همچنین پیش‌نیازهایی برای آن نیز باید رعایت شود.

بلوف گرفتن در پوکر

پیش‌نیازهای بلوف در پوکر

اگر یکی از این پیش‌نیازها وجود نداشته باشند، ریسک این را به جان می‌خرید که حریف شما را کال کند:

تصویر شما باید خوب باشد. شما باید تصویر تایتی در ذهن بازیکنان دیگر ایجاد کرده باشید و اخیرا حرکات تهاجمی زیادی نشان نداده باشید، مهم‌تر از آن اینکه اخیرا بلوف شما گرفته نشده باشد. البته باید داشته باشید وقتی بت سنگینی می‌کنید و کارتتان نشان داده نمی‌شود، مهم نیست که بلوف باشید یا نه. برداشتی که دیگران از شما دارند مهم خواهد بود. درنتیجه باید در چند دست اخیر واقعا خوب بازی کرده باشید. شما نباید به کسانی که تهاجمی شناخته می‌شوند بلوف بزنید. از تصویر خود برای به سود رسیدن استفاده کنید و سعی نکنید با دیگران دعوا کنید.

حریف شما باید آنقدر خوب باشد که دست قوی خود را فولد دهد. بعضی از بازیکنان حتی قابلیت فولد اُورپیر خود را نیز ندارند (پاکت پیرهای بالاتر از زمین) و به کارت‌های روی زمین هیچ توجهی نمی‌کنند. به چنین افرادی بلوف نزنید!

بازی شما باید کاملا منطقی باشد و الگوهای شرطبندیتان نیز باید معنی داشته باشد. بازی را از دید حریف بررسی کنید، او فکر می‌کند چه دستی دارید؟ آیا منطقی به نظر می‌رسد که دست قوی داشته باشید؟ اگر اینگونه به نظر نمی‌رسد، سعی نکنید بلوف بزنید. همچنین دقت کنید که الگوی شرطبندی شما متناسب با دستی که در حال وانمود کردن به آن هستید باشد. درنتیجه اگر تلاش می‌کنید که در ریور نشان دهید فلاش شده‌اید، مطمئن شوید که حریف دقیقا همان چیزی را می‌بیند که وانمود به نشان دادن آن می‌کنید. شاید آن‌ها به نحو دیگری فکر می‌کنند، موضوع را از دید آن‌ها بررسی کنید. دقت کنید برداشت و درک شما مهم است، مهم نیست چه کارتی در دست دارید.

آموزش بازی در تورنومنت پوکر

بت شما باید برای فولد دادن حریف کافی باشد. شاید این موضوع واضح به نظر برسد، اما بازیکنان زیادی را می‌بینیم که صرفا به این دلیل که چیپ کافی وارد پات نکرده‌اند بلوف موفقی نداشته‌اند. این موضوع در فلاپ و ترن می‌تواند اهمیت بیشتری داشته باشد، چرا که شاید شخص باور کند که دست قوی‌ای دارید، اما صرفا بخاطر بهبود یافتن قدرت دستش به بازی ادامه دهد، اگر به اندازه کافی بت نکنید قدرت دست شما را باور نخواهد کرد. دقت کنید صرفا توجه به اندازه بت کافی نیست، بلکه باید بررسی کنید چه مقدار چیپ در استک شما و حریف باقی می‌ماند. درحقیقت بلوف‌های خوب نیاز به چیپ بسیار زیادی ندارند، بلکه باید این ذهنیت را در حریف ایجاد کنند که احتمالا چیپ زیادی را خواهد باخت. به همین دلیل بت کردن در فلاپ و ترن مقدمه مهمی برای این کار است. حریف خواهد فهمید که احتمالا در ریور با بت سنگینی روبرو می‌شود. شما از چیپ‌های خود در مراحل اولیه برای غلبه بر حریف استفاده می‌کنید.

جمع‌بندی و مثال پایانی

در انتها مثالی از یک بلوف خوب برایتان می‌زنیم: شما ۴۵ دارید و ریز یک بازیکن تایت را کال می‌کنید. هر دوی شما بسیار تایت بازی می‌کنید و استک دو فیش‌پلیر را چند دست پیش از آن‌ها گرفتید. فلاپ K-10-2 می‌خورد و ۲ خال دل دارد. حریف بت می‌کند. کال می‌کنید. ترن ۹ آفسوت می‌خورد. حریف بت می‌کند. مکس می‌کنید و سپس ریز می‌دهید (به عنوان بلوف).

این بلوف بسیار متعادل محسوب می‌شود. با توجه به نحوه بازی در پری-فلاپ و فلاپ شما وانمود می‌کنید QJ دارید. اگر حریف این بلوف را کال کند، می‌داند که در ریور با یک بت سنگین مواجه خواهد شد. اگر حریف کال کند، حتی اگر تصمیم بگیرد به بازی ادامه دهد شما را جاست-کال خواهد کرد (مگر اینکه بدشانس باشید و QJ داشته باشد) و به شما فرصت این را می‌دهد که دست خود را کامل کنید و یا در ریور بلوف دیگری به او بزنید. این الگو فقط یک مثال سطحی بود و شما می‌توانید به شکل‌های مختلفی بلوف در پوکر را اجرا کنید، موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید