دسته‌ها

مدیریت بانکرول در پوکر
مدیریت سرمایه

۵ تصور اشتباه مدیریت بانکرول در پوکر

مدیریت بانکرول در پوکر از ملزومات موفقیت در این بازی است. اما متاسفانه مسائل مربوط به آن معمولا اشتباه تعبیر می‌شود.

بیشتر پوکربازان حرفه‌ای یک برنامه ثابت و مشخص به منظرو مدیریت بانکرول خود دارند و با استفاده از آن در مسیر برد پیش می‌روند. مطمئنا اگر پشتوانه و مهارت لازم را نداشته باشیم نمی‌توانیم به سطوح بالا دست یابیم.

با تشخیص درست نحوه مدیریت بانکرول و یادگیری آن می‌توانید مطمئن شوید که حداقل یکی از مهمترین پیش‌نیازهای برنده شدن را دارید.

در این مقالات به بررسی ۵ برداشت اشتباه درباره مدیریت بانکرول در پوکر می‌پردازیم.

تصورات اشتباه از مدیریت بانکرول در پوکر

۱- هرچه تعداد ورودی‌ها بیشتر باشد بهتر است

هرچه تعداد ورودی‌ها (Buy-in) برای یک بازی بیشتر باشد، احتمال اینکه بانکرول خود را ببازیم کمتر می‌شود. بله، طبیعی است هرچه تعداد ورودی‌های بیشتری داشته باشیم امنیت موجودی حساب خود را تضمین می‌کنیم.

مدیریت بانکرول در پوکر

در حالی که این دیدگاه می‌تواند درست باشد، از طرفی در برخی مواقع تعداد ورودی‌های بالا می‌تواند خود مانعی در راه شما باشد.

با یک مثال به بررسی این تئوری می‌پردازیم. فرض کنید که ۲ بازیکن در سبک‌ترین میزهای پوکر آنلاین مشغول به بازی می‌شوند.

  • بازیکن Aبرای رفتن به مرحله بعدی خود (میز سنگین‌تر) نیاز به ۱,۰۰۰ برابر ورودی دارد.
  • بازیکن Bبرای رفتن به مرحله بعدی نیاز به ۲۵ برابر ورودی دارد.

بعید است که بازیکن A کل بانکرول خود را ببازد، اما مطمئنا مشکلاتی در نحوه مدیریت او وجود دارد.

بالا رفتن در میزها و مشاهده پیشرفت زمان بسیار زیادی از او می‌گیرد. 

فرض کنید با گذشت زمان هر دو بازیکن تعداد ورودی مشابه را برنده می‌شوند، در این هنگام بازیکن B به سرعت به سنگین‌ترین میزهای پوکر آنلاین می‌رسد و بازیکن A همچنان در میزهای سبک مشغول تلاش کردن است. محتاط بودن بیش از حد بازیکن A نسبت به بانکرول در نهایت برای او مشکل بزرگی ایجاد می‌کند.

اما چه هدفی را برای مدیریت بانکرول در پوکر باید در نظر بگیریم؟

هنگامی که بانکرول مناسبی داشتید با تهاجمی‌ترین و سریعترین حالتی که می‌توانید به استیک بعدی بروید.

با هر دستی که بازیکن A در میزهای سبک بازی می‌کند در واقع در حال از دست دادن فرصت‌های زیادی در میزهای سنگین‌تر است. داشتن امنیت همیشه مبنی بر عملکرد بهتر نیست. 

۲- من آنقدر خوب هستم که بتوانم در میزهای سنگین با بانکرول کم بازی کنم

مهم نیست که چقدر در این مورد توضیح بدهیم، همیشه بازیکنان و افرادی وجود دارند که حس می‌کنند مدیریت سرمایه و بانکرول شامل حال آن‌ها نمی‌شود!

ممکن است فکر کنند که اگر بسیار بسته (تایت) و هوشیار بازی کنند، یا برتری بسیار بیشتری نسبت به بازیکنان دیگر میز داشته باشند می‌توانند بدون مدیریت موجودی حساب خود پیش بروند. ممکن است سطح مهارت شما شانس برشکست شدن را به حداقل برساند، اما هیچوقت نمی‌تواند احتمالات را از بین ببرد.

مدیریت پول و سرمایه در پوکر

حتی بهترین بازیکنان نیز می‌توانند باخت‌های پیاپی طولانی داشته باشند – در این هنگام است که مدیریت بانکرول خوب چنین باخت‌هایی را به خود جذب می‌کند.

فرض کنید با داشتن ۵ برابر ورودی در حساب خود وارد کش-گیم می‌شوید. ۳ استک اول خود را با بهترین دست‌ها (فرضا AA در پری-فلاپ) آل-این می‌زنید و در نهایت دستتان می‌بازد. احساس می‌کنید به طور کلی کارتتان نمی‌خورد و در نهایت دو استک باقی‌مانده را نیز با بدشانسی‌های مختلف از دست می‌دهید.

در این مرحله شما موجودی حساب خود را به دلیل نداشتن مهارت نباخته‌اید. بلکه دلیل باخت شما عدم مدیریت بانکرول و تاثیر بیش از حد واریانس بر بازی شما است. بازیکنان حرفه‌ای حتی اگر بین ضعیف‌ترین افراد نیز به بازی بپردازند هیچگاه مدیریت بانکرول را فراموش نخواهند کرد.

۳- فقط باید به تعداد ورودی‌های میز فعلی خود دقت کنیم

در پوکر فرمولی به نام «ریسک نابودی» وجود دارد. این فرمول به بازیکنان اجازه می‌دهد که شانس برشکست شدن خود را به شکل دقیقی بدانند. به طور مثال مواردی مثل نرخ برد، انحراف معیار و تعداد ورودی‌ها را بررسی می‌کند.

فرض کنید که ما با بانکرول ۱,۰۰۰$ در میز ورودی ۵۰$ نولیمیت هولدم مشغول به بازی هستیم. شاید برداشت شما این باشد که ریسک نابودی شما در چنین حالتی برابر با باخت تنها ۲۰ ورودی است. اما این برداشت درست نیست! یادتان نرود که همانطور که به سرعت می‌توانید در میزها و استیک‌ها بالا بروید، پایین رفتن در آن‌ها نیز به همین شکل می‌باشد.

مدیریت بانکرول در پوکر

به طور مثال فرض کنید که ۱۰ بار در میز ورودی ۵۰$ شکست خوردید. در چنین حالتی با بانکرول ۵۰۰$ به میزهای ورودی ۲۵$ می‌روید. اگر ۱۰ بار دیگر باختید ممکن است با بانکرول ۲۵۰$ به میزهای ورودی ۱۰$ بروید.

روند کلی به این ترتیب خواهد بود:

  • با ۱,۰۰۰$ شروع می‌کنیم، ۱۰ بار در میز ورودی ۵۰$ می‌بازیم (۵۰۰$ باقی می‌ماند).
  • با ۵۰۰$ شروع می‌کنیم، ۱۰ بار در میز ورودی ۲۵$ می‌بازیم.
  • با ۲۵۰$ شروع می‌کنیم، ۱۰ بار در میز ورودی ۱۰$ می‌بازیم.
  • با ۱۵۰$ شروع می‌کنیم، ۲۰ بار در میز ورودی ۵$ می‌بازیم.
  • با ۵۰$ شروع می‌کنیم، ۲۵ بار در میز ورودی ۲$ می‌بازیم و برشکست می‌شویم.

در مجموع از نظر تکنیکال ۷۵ ورودی در بانکرول شما وجود دارد. اگر نرخ برد مثبت و مهارت کافی داشته باشید شانس باخت چنین بانکرولی با چنین استراتژی‌ای بسیار کم خواهد بود.

در نگاه اول شاید این نحوه مدیریت برایتان بسیار ساده و بی‌اهمیت به نظر می‌آمد (فکر می‌کردید فقط ۲۰ بار ورودی بازی دارید)، در حالی که فکر می‌کنیم اکنون نظر متفاوتی دارید. حال می‌دانید که چگونه وقتی بانکرول شما نیاز دارد باید به میزهای سبک‌تر بروید.

با اینحال بازیکنان به جای اینکه تعداد ورودی‌های خود را در هنگام بازی ببینند، از اعداد مطلق و ثابتی برای بازی در لیمیت‌های مختلف استفاده می‌کنند. به طور مثال بازیکنانی را می‌بینید که ۳۰ برابر ورودی (۱۵۰۰$) یا ۴۰ برابر (۲,۰۰۰$) را برای بازی کردن در میزهای ورودی ۵۰$ در نظر می‌گیرند.

در حالی که این اعداد وابسته به هر فرد متغیر بوده و انتخابی شخصی است، اما برداشت بیشتر بازیکنان برای انتخاب تعداد ورودی بیشتر این است که استراتژی‌های مدیریت بانکرول ریسک بالایی دارند. آن‌ها به این موضوع توجه نمی‌کنند که چه زمانی متناسب با بانکرول خود باید به میزهای سبک‌تر بروند.


ادامه این آموزش را در لینک زیر مطالعه کنید:

۵ تصور اشتباه مدیریت بانکرول در پوکر – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید