دسته‌ها

مدیریت بانکرول در پوکر
مدیریت سرمایه

۵ تصور اشتباه مدیریت بانکرول در پوکر – قسمت دوم

مدیریت بانکرول در پوکر از ملزومات موفقیت در این بازی است. اما متاسفانه مسائل مربوط به آن معمولا اشتباه تعبیر می‌شود. با تشخیص درست نحوه مدیریت بانکرول و یادگیری آن می‌توانید مطمئن شوید که یکی از مهمترین پیش‌نیازهای برنده شدن را دارید.

تصورات اشتباه از مدیریت بانکرول در پوکر

در قسمت اول این آموزش به بررسی سه مورد از این اشتباهات پرداختیم، بیایید دو مورد آخر را نیز بررسی کنیم!

۴- جمع کردن پول بیش از حد برای رفتن به میزهای سنگین‌تر

بازیکنان وقت زیادی را صرف این موضوع می‌کنند که قبل از رفتن به میزهای سنگین‌تر پول زیادی را ذخیره کنند. برخی از افراد بیشتر از ۲۰ برابر ورودی میز بعدی را در بانکرول خود ذخیره می‌کنند تا سراغ آن بروند.

اما آیا این بهترین رویکرد ممکن است؟

قانون اصلی مدیریت بانکرول را به یاد داشته باشید – باید سعی کنیم زمان خود را در سنگین‌ترین میزهای صرف کنیم که بانکرول ما کشش آن را دارد.

مدیریت پول و سرمایه در پوکر

هرچقدر در میزهای سبکتر باقی بمانیم، در واقع در حال از دست دادن فرصت‌هایی را در میزهای سنگین‌تر هستیم. قابلیت اینکه بانکرول را متناسب با پتانسیل خود افزایش دهیم نخواهیم داشت و در واقع در حال تلف کردن وقت خود در میزهای سبک هستیم.

بیش از اندازه پول ذخیره کردن در میزهای سبک مثال واضحی از شرایطی است که در حال هدر دادن وقت هستیم. به طور مثال فرض کنید وقت می‌گذاریم و ۲۰ برابر ورودی میز بعدی را ذخیره می‌کنیم.

در نهایت وقتی که به هدف خود رسیدیم، ممکن است ۳ ورودی را ببازیم و گیج شویم. در این مرحله با ۱۷ ورودی دیگر چه می‌کنیم؟ (هیچکاری.)

البته اگر فقط به ۳ ورودی به میزهای سنگین برویم مطمئنا شانس باخت ما وجود دارد. با اینحال اگر ۳ ورودی دیگر در میزهای سبکتر به دست آوریم و دوباره شانس خود را امتحان کنیم چه؟

مطمئنا داشتن ورودی‌های بیشتر ثبات بیشتری برای شما به وجود می‌آورد و از لحاظ ریاضیات برتری بالاتری دارید، اما چرا بازیکنان سعی می‌کنند باز هم با تعداد ورودی‌های بسیار بالاتری به میزهای سنگین بروند؟

جواب این سوال کاملا وابسته به مسائل روانشناسی است.

۱- بازیکن هنگامی که تعداد ورودی بیشتری دارد از لحاظ ذهنی احساس راحتی می‌کند.
۲- احتمال اینکه بازیکن بخواهد با «درد» رفتن به میزهای سبکتر مواجه شود کمتر است.

درحالی که تصمیمات ما باید بر پایه ریاضیات باشد، بسیار بهتر است که برای رفتن به میزهای سنگین‌تر توقعات خود را از تعداد ورودی‌ها بالا نبریم. (حتی اگر چندین بار نیاز باشد که به میزهای سبکتر بازگردیم). در مجموع باید بگوییم که می‌توانید هنگامی که تعداد ورودی مناسب برای رفتن به میزهای سنگین‌تر را به دست آوردید شانس خود را امتحان کنید تا با سرعت بیشتری پله‌های پیشرفت را طی کنید.

ثبت نتایج

۵- مدیریت بانکرول روی هوا 

انجام این کار مثل این می‌ماند که بخواهید کسب و کاری راه بیاندازید و هیچ طرح و برنامه‌ای برای آن نداشته باشید و فقط بگویید «بیایید امیدوار باشیم پیشرفت کنیم». هر بیزینس و کسب و کاری قبل از وارد عمل شدن نیاز به تخمین و محاسبات دارد. افراد باید مطمئن شوند که برنامه‌ی آن‌ها ارزش عملی شدن دارد.

در پوکر نیز قضیه به همین شکل است، ما نمی‌خواهیم که بر اساس شانس پیش برویم، دو دلیل برای این موضوع وجود دارد:

۱- در نهایت یا فراتر از بانکرول خود بازی می‌کنیم و یا بسیار پایین‌تر.

در هر دو صورت شانس خود را برای رسیدن به سود مناسب از بین می‌بریم. به یاد داشته باشید که بازی در میزهای بسیار سبک و غیرمتناسب با بانکرول نیز مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

۲- درنهایت تصمیمات عجولانه‌ای خواهیم گرفت.

بزرگترین مشکل در هنگام نداشتن استراتژی و برنامه این است که به سرعت احساسات وارد تصمیمات ما می‌شوند. به طور مثال در صورت داشتن یک روز سخت و فشارهای عصبی تصمیم می‌گیریم که چند ورودی خود را در میزهای غیرمتناسب بازی کنیم. یا به دلیل عدم اعتماد به نفس در میزهایی بسیار سبکتر از آن چیزی که موجودی حساب ما اجازه می‌دهد بازی خواهیم کرد.

اما چگونه باید مدیریت بانکرول خود را به دست شانس نسپاریم و از این اتفاقات جلوگیری کنیم؟

واریانس در پوکر

باید قبل از شروع با دقت استراتژی خود را مستندسازی کنیم. استفاده از یک جدول می‌تواند در این زمینه مناسب باشد، البته مطمئنا ابزارهای دیگری نیز هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

یک برنامه خوب متغیرهای زیر را دارد:

  • تعداد ورودی‌های مورد نیاز برای ترک هر لیمیت
  • حداکثر باخت‌ها در هر مرحله (دفعات تلاش)
  • داشتن برنامه برای مراجعه به میزهای سبکتر و بازسازی بانکرول

جدول زیر را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. این برنامه برای کش-گیم نوشته شده است.

مبلغ ورودی ورودی‌های مورد نیاز برای رفتن به میز بالاتر بانکرول مورد نیاز
دفعات تلاش بازگشت به سطح قبل
۲۰               $۱۲۰٫۰۰ ۵                   $۹۰٫۰۰
$۱۰ ۲۰               $۲۰۰٫۰۰ ۵                   $۱۵۰٫۰۰
$۲۰ ۲۰               $۴۰۰٫۰۰ ۵                   $۳۰۰٫۰۰
$۳۰ ۲۰               $۶۰۰٫۰۰ ۵                   $۴۵۰٫۰۰
$۵۰ ۲۰            $۱,۰۰۰٫۰۰ ۵                   $۷۵۰٫۰۰
$۱۰۰ ۲۵            $۲,۵۰۰٫۰۰ ۵                $۲,۰۰۰٫۰۰
$۲۰۰ ۳۰            $۶,۰۰۰٫۰۰ ۵                $۵,۰۰۰٫۰۰

به طور مثال به سطح دوم و ورودی ۱۰$ رسیده‌اید (با بانکرول ۲۰۰$)، ۵ بار تلاش می‌کنید و می‌بازید و بانکرول شما به ۱۵۰$ می‌رسد، باید به میز قبلی بازگردید و سعی کنید دوباره بانکرول خود را به ۲۰۰$ برسانید، همچنین اگر در سطح دوم و میز ورودی ۱۰$ توانستید به ۲۰۰$ سود برسید و در مجموع بانکرول ۴۰۰$ داشتید می‌توانید به سطح بعدی یعنی میز ورودی ۲۰$ بروید.

در نظر بگیرید که در میزهای سنگین‌تر قوانین بانکرول سخت‌تر می‌شوند، چرا که اختلاف سطح مهارت بازیکنان نسبت به یکدیگر آنچنان قابل ملاحظه نیست.

همچنین جدول بالا مختص کش-گیم است و در بازی در تورنومنت‌ها باید از برنامه دیگری استفاده کنید. (عموما در تورنومنت‌ها نیاز به بانکرول بیشتری دارید. استاندارد کلی نیز این است که هیچگاه بیشتر از ۱ تا ۲ درصد سرمایه خود را صرف ورودی تورنومنت نکنید).

جمع‌بندی اشتباهات رایج مدیریت بانکرول در پوکر

ممکن است که برخی از توصیه‌هایی که آوردیم برای بازیکنان باتجربه استاندارد به نظر برسند، اما بیشتر بازیکنان برداشت غلطی نسبت به آن‌ها دارند. برنامه‌ریزی و داشتن نظم در این مسیر امری بدیهی و ضروری است.

همچنین هنگامی که برنامه‌ای را برای مدیریت بانکرول در پوکر تهیه کردید از آن خارج نشوید. پس از برنامه‌ریزی حداقل ۲۴ ساعت به خود زمان دهید تا تصمیمات خود را عملی کنید. این کار از عجله کردن و اشتباه کردن شما در روند بازی و تصمیم‌گیری بر اساس احساسات تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید