دسته‌ها

کریس مانی‌میکر استراتژی پوکر
موقعیت و شناخت بازیکنان

استراتژی کریس مانی میکر در WSOP سال ۲۰۰۳

در سال ۲۰۰۳ کریس مانی‌میکر به سرعت در دنیای پوکر به معروفیت رسید، او توانست با استفاده از تورنومنت ستلایت ۴۵ دلاری برنده ۲,۵۰۰,۰۰۰$ در مین-اونت WSOP سال ۲۰۰۳ شود. در این مصاحبه که توسط پوکراستارز از او انجام شده سوالاتی درباره تورنومنت، احساسات و استراتژی‌های او پرسیده می‌شود.

مصاحبه پوکر استارز با کریس‌ مانی میکر

پوکراستارز: اول از همه، برمی‌گردیم به سال ۲۰۰۳، چه احساسی داشتی وقتی ورودی ۱۰.۰۰۰ دلاری مین-اونت WSOP رو برنده شدی؟ فک میکنم واسه‌ی بیشتر بازیکن‌ها این یک دستاورد خیلی بزرگه. باید خیلی هیجان‌زده شده باشی درسته؟

کریس مانی‌میکر: حقیقتا من بیش از حد هیجان‌زده بودم، به هر کسی که می‌شناختم زنگ زدم و گفتم دارم میرم به مسابقات جهانی پوکر. بیشتر اونا گفتن «چی هست اصلا؟». خیلی اون لحظه رو دوست داشتم، ورودی تورنومنت رو به دست آورده بودم. من فقط بهش به دید یه تجربه نگاه می‌کردم، هرگز فک نمی‌کردم که قراره برنده بشم.

پوکراستارز: وقتی که فهمیدی قراره توی بزرگ‌ترین تورنومنت سال ۲۰۰۳ شرکت کنی، جلوی بهترین بازیکن‌ها واسه یه جایزه بزرگ بازی کنی، چطور واسش آماده شدی؟

کریس مانی‌میکر: آماده شدن واسه تورنومنت در سال ۲۰۰۳ مثل این روزا نبود، هیچ منبع به خصوصی برای مطالعه و آگاهی در موردش وجود نداشت. دوستم رفت و واسم عینک دودی خرید، من از ۴ روز قبل مسابقه یکم تمرین کردم، اما هیچوقت پوکر لایو بازی نکرده بودم، دوس داشتم بدونم که بازیکنان دیگه می‌تونستن منو بخونن یا نه.

پوکر استارز: خب بالاخره اون روز رسید، یه صندلی تو مین-اونت داشتی و اولین دست پخش شد. تو این مرحله چه حسی داشتی؟

کریس مانی‌میکر: در شروع بازی من بیش از حد استرس داشتم و تا حد زیادی هیجان‌زده بودم. سه ساعت اول من یه بمب عصبانیت بودم، تا نیم ساعت اول هیچ دستی رو بازی نکردم تا اینکه بهم پاکت-کینگ داده شد.

پوکر استارز: هر روز چند ساعت پوکر بازی می‌کنی؟ واست سخت نبود که یه بازی انقدر طول بکشه؟

کریس مانی‌میکر: اون روزا بازی‌های پوکر خیلی طولانی‌تر از الان بود، بازی از ظهر شروع می‌شد و تا ساعت ۱ شب و حتی ۴ صبح طول می‌کشید. اونا باید به یه تعدادی از بازیکن می‌رسیدند، بنابراین انقدر بازی ادامه پیدا می‌کرد تا به عدد برنامه‌ریزی شده برسن. من ۲۷ سالم بود، پتانسیل بدن و استقامتم خیلی بهتر از امروز بود. همچنین مایعات و نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم کمک زیادی بهم می‌کردن.

پوکراستارز: رسیدن به روز دوم باید احساس خارق‌العاده‌ای بهت داده باشه، استراتژی بازیت واسه مراحل میانی تورنومنت چی بود؟

کریس مانی میکر: استراتژی من از روز اول تا پنجم یکی بود، این بود که به روز بعدی برسم و تا حد امکان وارد دست‌ها نشم و کمترین تعداد دست رو بازی کنم. فقط فولد می‌دادم تا به پول نزدیک‌تر شم، همین.

پوکراستارز: در پایان هر روز، واسه ریلکس شدن و آزاد شدن ذهنت بعد از تورنومنت چیکار می‌کردی؟

کریس مانی میکر استراتژی پوکر

کریس مانی‌میکر: منتظر می‌شدم تا صندلی بازیکنا واسه روز بعد مشخص شه، که معمولا ۱ شب مشخص می‌شد. می‌رفتم رو میز ۲$/۱$ کش-گیم نولیمیت بازی می‌کردم و زمانی که صندلی‌ها مشخص می‌شد، دن گلدمن رو پیدا می‌کردم و در مورد بازیکن‌های دیگه ازش می‌پرسیدم، اون بیشتر اونارو می‌شناخت. این کار یه دید کلی نسبت به بازیکنای روی میز بهم می‌داد.

پوکراستارز: وقتی به مرحله حبابی تورنومنت و پایان ری-بای نزدیک می‌شدی، فکر جوایز تو ذهنت می‌اومد؟ آیا خودتو واسه بردن آماده می‌کردی؟

کریس مانی‌میکر: به صورت نرمال من به شدت تایت بازی می‌کردم و عصبی شده بودم، اما استک بسیار بزرگی داشتم، هیچکس روی میزم همچین استکی نداشت. درنتیجه من یه کار غیرنرمال رو شروع کردم که این روزا خیلی استفاده میشه، به مرحله حبابی توجهی نکردم و به بازی پرداختم. با ریز دادن دیگران رو مجبور می‌کردم کارتشون رو فولد بدن.

استراتژی کریس مانی میکر در میز نهایی تورنومنت WSOP

پوکراستارز: دست‌های تاثیرگذار توی بازیت که باعث شدن به فاینال-تیبل برسی چه چیزهایی بودن؟

کریس مانی‌میکر: بهترین دست واسه من Ah5h بود که توی پوزیشن‌های میانی باهاش ریز دادم. من با هر آس سوتدی بازی می‌کردم، یه نفر روی بیگ-بلایند منو کال کرد و فلاپ ۹T7 خورد، اون چک داد، منم چک دادم، ترن ۶ خورد، اون ۱۵k ریز داد، من کردمش ۳۰k، اون کرد ۴۵k و من کردم ۱۴۵k و کال کرد. من دل نمی‌خواستم و فقط یه آس ممکن بود نجاتم بده. ریور Q خورد و استریت بالا رو باز کرد، اون چک داد و من ۴۰۰k آل-این زدم، ۲۰۰k واسش مونده بود و فولد داد.
من همچنین یه دست رو در مقابل اسکاتی نوین بازی کردم، جایی که اون تو پوزیشن میانی ریز داد من با KJ ری-ریزش کردم، اون کال کرد و فلاپ های Q داشت، من چک دادم و اون ریز داد و من چک-ریز کردم، اون کارتشو ریخت. اون زمان من می‌دونستم اسکاتی نوین چقدر معروفه، درنتیجه اون پات واسم خیلی باارزش بود.

پوکراستارز: حذف کردن جانی چان روی میز آخر باید حس فوق‌العاده‌ای بهت می‌داد درسته؟ آیا روی بازیت تاثیر گذاشت؟

کریس مانی‌میکر: حذف کردن جانی چان به من اعتماد به نفس زیادی داد، تو روز سوم من فهمیدم که اون پوکریست بزرگیه. وقتی که اون ۲ تا صندلی بعد من نشسته بود، واسم مثل یه کابوس شده بود، تو روز دوم اون خیلی بهم فشار آورده بود و حذف کردنش از بازی واسه من مثل یه سکوی پرتاب بود. وقتی من تونستم جانی چان رو حذف کنم، در نتیجه با هر کس دیگه‌ای میتونستم این کارو کنم.

پوکراستارز: تو در حالی به فاینال-تیبل رفتی که چیپ-لیدر بودی، ۲,۳۴۴,۰۰۰ (۲۷.۹٪) چیپ، احتمالا این موضوع هم خیلی بهت اعتماد به نفس می‌داد درسته؟

کریس مانی‌میکر: شب قبل از اینکه به فاینال-تیبل برسم به پدرم گفتم که قراره با امیر واحدی یا سم فارها و هرکسی که بین اونا برنده شه رو در رو بازی کنم. اونا هر کدوم نزدیک به ۹۰۰k چیپ داشتن و من ۲ میلیون، من فکر می‌کردم که اونا بازیکنای فعالی هستن و بازیکنای دیگه رو حذف می‌کنند و در آخر من باهاشون هدز-آپ میشم. با گذشت زمان من کسی بودم که بیشتر بازیکنا رو حذف کرد و در مقابل اون‌ها قرار گرفت.

پوکراستارز: آیا بازیکنی وجود داشت که روی فاینال-تیبل ازش بترسی و از درگیر شدن باهاش امتنا کنی؟

کریس مانی‌میکر: روی میز آخر من از هیچکدوم از بازیکنان به جز دن هرینگتون اطلاعاتی نداشتم، اما اون از بقیه بازیکنا تایت‌تر بود و اصلا منو تو شرایط سختی قرار نداد. من تو روز اول باهاش بازی کرده بودم و در حد کمی نسبت به بازیش آگاهی داشتم.

کریس مانی‌میکر استراتژی پوکر

پوکراستارز: استراتژی کلی‌ای که رو میز آخر داشتی چی بود؟

کریس مانی میکر: استراتژی‌ای که اجرا کردم با اون چیزی که می‌خواستم اجرا کنم کاملا متفاوت بود، استراتژیم این بود که بشینم و منتظر بشم بازیکنای دیگه همدیگه رو حذف کنن و منتظر دست‌های خوب باشم. با شروع شدن بازی من دست می‌آوردم و بازیکن‌ها رو حذف می‌کردم و همینطور این روند ادامه پیدا می‌کرد.
وقتی که بازی ۳نفره شد، من بیش از حد اگرسیو شده بودم، مطمئن نبودم که کی بازی رو ازم می‌گیرن و هر دست ریز می‌دادم و با هر کارتی ری-ریز می‌کردم. می‌تونم بگم که سم فارها و دن هرینگتون به شدت خسته بودن و می‌تونستم روی این موضوع حساب کنم.

پوکراستارز: قبل از اینکه تورنومنت سه‌نفره بشه، چه دست‌هایی بیشتر از همه روی بازیت تاثیر داشت؟

کریس مانی‌میکر: دستی که جلوی جیسون لستر آوردم،‌ من QJ داشتم و اون منو با AQ ری-ریز کرد، من فلاپ ناتس شدم و از بازی حذفش کردم. همچنین دست دیگری من با A2 سوتد ریز دادم، دو بازیکن منو کال کردن و تام بنونسیتی با J10 آل-این زد، آل-این او نزدیک ۲۰BB بود و برای من سنگین به نظر می‌رسید اما کالش کردم و برنده شدم. این نوع کال کردن اون روزا خیلی آماتور به نظر می‌رسید، اما الان مد شده.

پوکراستارز: وقتی بازی سه نفره شد، تو دو حریف سرسخت داشتی، دن هرینگتون و سم فارها، مطمئن بودی که میتونی به هدزآپ برسی؟

کریس مانی‌میکر: درسته من دو حریف سرسخت داشتم اما هیچکدوم از اونا نمی‌تونست فشار زیادی به من بیاره. به نظر می‌رسید سم خیلی خسته شده و زیاد در مقابل من حرکتی انجام نمی‌داد، دن هم همینطور. درنتیجه من با ۹۰٪ دست‌ها ریز می‌دادم و برتری خوبی داشتم و هیچکسی نبود که اذیتم کنه.

پوکراستارز: بازی هدزآپ با سم فارها چقدر طول کشید؟ دست‌های مهم رو به یاد میاری؟

کریس مانی‌میکر: بازی ما تقریبا ۲۴ دست طول کشید، می‌دونم خیلی کوتاه بوده. ما در مورد تقسیم جایزه صحبت کردیم، اما سم فکر می‌کرد که با توجه به تجربش لیاقت پول بیشتری رو داره. من متوجه شدم که اون می‌خواد پات‌ها رو سبک نگه داره، درنتیجه فشار زیادی بهش وارد کردم. بهترین دست همونی بود که توی بیشتر ویدئوها دیدید، من با های‌کارت کینگ بلوف زدم و بعدش هم فول-هاوس شدم و بازی رو بردم.

پوکراستارز: توی دست آخر فلاپ دوپیر بودی، ۴۵ داشتی و فلاپ Js,5s,4c خورده بود، احتمال بردت ۷۶٪ بود و آل-این سم فارها رو در برابر ریزت روی فلاپ به سرعت کال کردی. وقتی که دست سم فارها رو دیدی و فهمیدی که برتری بسیار زیادی داری و چیزی نمونده که برنده بازی بشی چه حسی داشتی؟

کریس مانی‌میکر: دست آخر من فلاپ دوپیر بودم و یک دست قبلش به اون بلوف زده بودم، درنتیجه میدونستم حسابی تیلت شده، درنتیجه وقتی که گفت آل-این می‌دونستم بردمش و کارتش هیچ شانسی نداره. در اون لحظات از پوکر من هیچ چیزی از بدبیت نمی‌دونستم، شما می‌گین ۷۶٪ اما من برد خودم رو با اون دست ۱۰۰٪ می‌دیدم.

کریس مانی‌میکر استراتژی پوکر

پوکراستارز: بعد از برد و مصاحباتی که باهات شد، بعد از ظهر واسه جشن گرفتن چیکار کردی؟

کریس مانی‌میکر: بعد از مصاحبات دوستام و تمام دیلرها رو به بار بردم و مهمونشون کردم. در آخر ۲۵,۰۰۰$ خرج شده بود و من فقط ۱۵,۰۰۰$ داشتم، در نهایت دوستم شماره هاک سید رو به من داد، اون موقع نمیشناختمش اما اون ۱۰k$ به من قرض داد تا پول بار رو بدم.

پوکراستارز: بدون شک تو قهرمان WSOP هستی و بسیاری از بازیکنا رو به بازی جلب کردی و اثر مانی‌میکر رو به وجود آوردی. گذاشتن این تاثیر بزرگ روی پوکر چه حسی بهت میده؟

کریس مانی میکر: قطعا اثر مانی‌میکر خیلی اغراق داره، من حرکتی رو شروع کردم که همچنان باقی مونده. وقتی اسم اثر مانی‌میکر رو توی کتاب‌ها می‌بینم واقعا شرمنده میشم. ما یه پادکست دادیم بیرون، همچنین یه فیلم داره ساخته میشه و همه اینا واسه من خیلی عجیب و دور از انتظاره. ۱۶ سال پیش وقتی از یه سایت پوکر آنلاین چنین موضوعی رو شروع کردم و برنده برگشتم و عکس‌العمل دیگران رو دیدم واقعا شگفت‌زده شدم.

البته نمیشه اثر مانی‌میکر و رشد WSOP رو بعد از اون نادیده گرفت. با این حال تلویزیون و سایت‌های پوکر آنلاین تا حد زیادی روی بزرگنمایی این موضوع تاثیر داشتن.

احساس خیلی خیلی خوبی داره بعد از یک روز بزرگ توی پوکر وجود داره، امیدوارم همه بهش برسن. مخصوصا الان که شرایط برای همه به وجود اومده و می‌تونن با مبالغ کم شانس ورود به تورنومنت WSOP رو پیدا کنن. قبلا این شرایط وجود نداشت و چنین تورنومنت‌هایی به سختی پیدا میشد و بازیکنان هیچ بازی‌ای به جز تگزاس هولدم پیدا نمی‌کردن.

پوکراستارز: چه بلایی سر عینک آفتابی معروف مین‌-اونت WSOP اومد؟ آیا دوباره اون احساس رو واست به وجود آوردن؟

کریس مانی‌میکر: لو دیاموند روز اول بعد از بردم به به کلاب اومد و عینکم رو با خودش به خونه برد. روز بعد بهم زنگ زد و گفت «عینکت دست منه»، منم گفتم نگهش دار. مطمئن نیستم که دوباره اون احساس واسم به وجود بیاد، از اون روزا خیلی میگذره. الان عینک‌های باحال دیگه‌ای دارم، اما دیگه اون عینک رو نه.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید