دسته‌ها

استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

استراتژی پوکر GTO ، سه تکنیک ساده

استراتژی پوکر GTO، سه تکنیک ساده

اجازه دهید با یک تعریف ساده از پوکر GTO و یا استراتژی «نظریه بازی بهینه» شروع کنیم:

پوکر GTO سناریویی است که هر دو بازیکن به صورت ایده‌آل بازی می‌کنند و هیچ‌کدام قادر به بهبود بیشتر بازی‌شان نیستند.

هرچند درست است که به ندرت مقابل حریفی قرار خواهید گرفت که به صورت ایده‌آل بازی می‌کند، ولی اگر دقت کافی نداشته باشید، ممکن است او یک استراتژی بهتر از شما اتخاذ کند! بنابراین نوع دیگر نگاه به این مسئله این است که شما دنبال نوعی استراتژی هستید که بهره‌برداری از آن برای حریف‌تان دشوار باشد.

برای این بحث فرض کنید که مقابل یک بازیکن خوب قرار دارید. بنابراین GTO می‌تواند در موقعیت‌های زیادی به کار گرفته شود.

مثالی ساده از پوکر GTO

شما پیش از فلاپ رِیز می‌کنید و فقط بازیکن در جایگاه دیلر شما را کال می‌کند.

  • استراتژی اول- شما فقط وقتی شرط می‌بندید که جفت بالا و یا بهتر دارید.
  • استراتژی دوم- شما فقط وقتی که فلاپ به شما کمکی نکرده است شرط می‌بندید.

اگر همیشه از استراتژی اول استفاده کنید، حریف‌تان نهایتاً چه خواهد کرد؟ اگر فقط وقتی شرط ببندید که دست‌تان خوب است، بنابراین وقتی شرط می‌بندید عمدتاً فولد خواهد کرد و منتظر دست‌های بسیار خوب می‌ماند.

اگر همیشه از استراتژی دوم استفاده کنید؟ هر بار که شرط می‌بندید به شما بلوف خواهد زد!

بنابراین بهترین استراتژی حالتی بینابین است. پوکر GTO می‌گوید که ترکیب کاملی از دست‌های قوی و بلوف را مورد استفاده قرار دهید. دریافتن این مطلب به صورت دقیق روی فلاپ ممکن است بسیار پیچیده باشد. بنابراین چند توصیه عملی برای به کارگیری جهت حرکت به سمت راه حل GTO در ادامه آورده می‌شود.

در فلاپ بسیار بلوف بزنید!

بسیاری از بازیکنان روی فلاپ به حد کافی بلوف نمی‌زنند. فرض کنید از اندازه‌ای برای شرط خود استفاده می‌کنید که ۶۰ تا ۷۵ درصد اندازه پات است، شما باید روی فلاپ حدوداً به نسبت ۶۰ به ۴۰ از بلوف نسبت شرط برای ارزش (value bet) داشته باشید.

رسیدن به این مقصود معمولاً مستلزم آن است که دست‌های با قدرت متوسط خود را چک دهید. این دست‌ها شامل جفت میانی و یا جفت بالا با کیکر ضعیف می‌باشد. البته که فولد نمی‌کنید ولی در عوض اگر قبل از حریف باید عمل کنید چک و کال می‌کنید و اگر روی حریف پوزیشن دارید بعد از چک دادن او چک می‌دهید. به هر حال گرفتن سه مرحله ارزش با این دست‌ها دشوار است.

اگر می‌خواهید در این مهارت روان شوید باید تفکر طیف-محور خود را تقویت کنید. این مسئله را با نوشتن طیف تمام دست‌هایتان که فلاپ را می‌بینند، تمرین کنید. تعداد بلوف‌هایی که شرط می‌بنند (شامل سِمی بلوف نیز می‌شود) را بشمارید. تعداد دست‌های ساخته شده‌تان را که شرط می‌بندند را نیز بشمارید. سپس نسبت آنها را پیدا کنید.

شرطهای کوچکتر با طیفهای قوی

فرض کنید که طیف‌هایتان را با استفاده از تکنیک ۱ می‌شمارید، ولی متوجه می‌شوید که همچنان تعداد بیشتری شرط ارزشی نسبت به بلوف دارید. این امر می‌تواند هنگامی اتفاق بیافتد که طیف پیش از فلاپ شما بسیار قدرتمند است مانند پات‌های بعد از شرط‌۳ام.

مهم نیست، برای حرکت به سمت GTO کافی است از شرط‌های کوچک‌تر استفاده کنید. می‌توانید به شرط‌هایی نزدیک به ۵۰% پات نزدیک شوید. یا در مواقع مفرط شرط‌هایی با اندازه ۳۰ تا ۴۰ درصد پات می‌تواند منطقی باشد.

این امر روی ریور متداول است. فرض کنید شما شرط‌های فلاپ و ترن حریف‌تان را کال می‌کنید. سپس او آه می‌کشد و روی ریور هنگامی که عملاً برگی خورده است که بسیاری از دست‌ها را تکمیل می‌کند، چک می‌دهد. حالا اگر شما شرط ببندید بعید است که بلوف داشته باشید. احتمالا با عقل جور در می‌آید که با همه دست‌های طیف خودتان شرط ببندید، ولی از اندازه بسیار کوچک استفاده کنید: شاید ۳۰ تا ۴۰ درصد پات.

شرط‌ها و رِیزهای بزرگ برای برد!

در ریاضیات پوکر، برای هنگامی که شما ناتزِ زمین را در اختیار دارید، بهترین استراتژی برای سه راند شرط‌بندی محاسبه شده است. این استراتژی این است که با سه شرط برابر نسبت به پات در ریور تمام پول به وسط آمده باشد.

برای مثال اگر ناتز را در اختیار دارید، و بستن سه شرط به اندازه پات در هر راند شرط‌بندی باعث آل‌این شدن شما در ریور می‌شود، بنابراین همین کار را باید بکنید. اگر در پات‌هایی هستید که فقط یک بار ریز شده‌اند، معمولاً در هر راند باید از بیش‌شرط برای آل‌این شدن در ریور استفاده کرد.

ولی بیش‌شرط معمولا استاندارد نیست و ممکن است باعث واکنش غیر قابل پیش‌بینی حریف‌تان شود. بنابراین هنگام استفاده عملی از این استراتژی احتیاط کنید. فقط به یاد داشته باشید که رویکرد نظری، این کار را توصیه می‌کند.

یک مورد جالب دیگر نیز در مورد بیش‌شرط وجود دارد و آن این است که هر چه شرط بزرگتری میبندید بلوفهای بیشتری میتوانید (و باید) در طیفتان داشته باشید. استفاده از نسبت ۶۰ به ۴۰ در تکنیک ۱ مورد اشاره قرار گرفت. اگر هر شرط‌تان برابر پات یا بزرگتر از آن است، می‌توانید این نسبت را به ۷۵ به ۲۵ افزایش دهید! توجه داشته باشید که اینها دست‌هایی هستند که در حالت‌های دیگر فولد می‌کردید ولی الان برای‌تان سود می‌آورند.

در آخر لطفاً به یاد داشته باشید که هنگامی که به ریور می‌رسید، هرچند باید حداقل مقداری بلوف در طیف‌تان داشته باشید، ولی اکثر طیف‌تان باید دست‌های ارزشمند باشند. برای مثال برای یک شرط به اندازه پات در ریور ۲/۳ شرط‌های‌تان باید برای ارزش باشد و ۱/۳ آن‌ها بلوف باشد.

پوکر GRO با پوکر متوازن ارتباط تنگاتنگی دارد و برای موفقیت در آن لازم است آشنایی با طیف دست‌های بازیکنان در شرایط مختلف داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید