دسته‌ها

استراتژی پوکر پراب-بت
استراتژی‌های بعد از فلاپ

استراتژی پوکر – پراب-بت (Probe Bet)

اگر پری-فلاپ ریزر با داشتن پوزیشن روی فلاپ یا ترن بت پیوسته ندهد و بازیکن دیگر خارج از پوزیشن بت کند به اصطلاح پراب-بت (Probe Bet) کرده است، این کار فقط روی ترن یا ریور ممکن است.

 در این مقاله پنج حالت مختلف را بررسی می‌کنیم که متوجه شوید چه زمانی چک دهید و چه زمان پراب-بت کنید.

استراتژی پوکر – پراب-بت

اغلب زمانی که پری-فلاپ اگرسور به ریز پیوسته (c-bet) خود روی فلاپ ادامه ندهد، می‌توانید با طیف گسترده‌ای از کارت‌ها روی ترن پراب-بت انجام دهید.

این استراتژی پوکر می‌تواند بسیار موثر باشد، چرا که بیشتر حریف‌های شما به صورت متعادل روی فلاپ چک نمی‌دهند. یعنی بیشتر آن‌ها با دست‌های خوب روی فلاپ بت می‌کنند و چک نمی‌دهند، درنتیجه در صورت بت کردن روی ترن به احتمال زیاد می‌توانید برنده پات شوید.

البته باید در نظر بگیرید که مثل تمام مسائل در پوکر این کار را بالانس شده و با برنامه‌ریزی انجام دهید. اگر همیشه بعد از اینکه فلاپ چک-چک رفت روی ترن بت کنید، بازیکنان باهوش متوجه این خاصیت می‌شوند و با چک دادن روی فلاپ با کارت‌های ناتس شما را در دام می‌اندازند.

بیایید شروع کنیم.

استراتژی پوکر پراب-بت

دست اول: یک فرصت عالی برای پراب-بت

فرض کنید در یک کش-گیم ۵$/۲$ لایو هستید. شما تازه نشسته‌اید و بیگ-بلایند را پست کرده‌اید.

کارتی که در دست شماست ♠۷J است. حریف در پوزیشن دیلر ریز می‌دهد و مبلغ را به ۱۵$ می‌رساند. اسمال-بلایند فولد می‌دهد و تصمیم می‌گیرید کال کنید. فلاپ:

♠۲۹♠T

چک می‌دهید (کاری که باید با تمام دست‌هایتان بکنید) و حریف نیز چک می‌دهد. ترن:

۳

این کارت برای پراب-بت بسیار عالی است. شما چهار اوت برای استریت شدن دارید (۸)، سه اوت نیز برای تاپ-پیر شدن. همچنین سه اوت دیگر نیز برای به وجود آوردن پیر سوم (۷) دارید که در برخی مواقع می‌تواند خوب باشد. با این وجود اگر کال شوید نیز به صورت کلی ۱۹٪ احتمال برد دارید.

استراتژی پوکر

همچنین شما بلاکر فلاش-دراو را نیز دارید، هم با ♥J بلاکر بکدور-فلاش‌دراو و ♠۷ بلاکر فلاپ فلاش-دراو است که حریف ممکن است با آن‌ها چک داده باشد. داشتن چنین کارت‌هایی احتمال فلاش-دراو بودن حریف را تا حدی کاهش می‌دهد و احتمال فولد او را بالا خواهد برد. همچنین اگر در ریور دل یا پیک خورد می‌توانید دوباره بت کنید و وانمود به فلاش بودن کنید.

همچنین می‌توانید ارزیابی کنید که پراب-بت کردن یا نکردن در چنین شرایطی درست است یا خیر. چک-کال با های‌کارت جک و گات-شات مطمئنا بازی درستی نیست، همچنین چک-فولد نیز برای چنین دستی بازی بسیار ضعیفی محسوب می‌شود. در نتیجه پراب-بت تنها آپشنی است که خواهید داشت.

دست دوم: شرایطی که به هیچوجه نباید در آن پراب-بت کنید

همچنان در میز ۵$/۲$ و روی بیگ-بلایند هستید. این بار ♠۹♣J دارید و حریف در کات-آف نشسته است. کارت‌های روی زمین:

۶۶♣AK

در چنین زمینی تقریبا هیچگاه نباید پراب-بت بزنیم. حریف ممکن است با داشتن ۶ روی فلاپ چک داده باشد و در حال حاضر ست باشد. همچنین ممکن است با پیر کینگ و حتی آس نیز چک داده باشد و تقریبا بعید به نظر می‌رسد در مقابل پراب-بت فولد بدهد.

وقتی که کارت‌های متوسط یا ضعیف فلاپ روی ترن تکرار شدند، به ندرت باید پراب بزنید، چرا که بیشتر افراد با طیف وسیعی از کارت‌ها مثل پیر متوسط یا ضعیف ممکن است روی فلاپ چک دهند.

همچنین فلاپ ۶♣AK برای طیف کارت‌های حریف بسیار مناسب به نظر می‌رسد (ممکن است AQ, AK, KQ داشته باشد) در حالی که این احتمال برای شما بسیار کم است. به همین ترتیب او می‌تواند با بسیاری از کارت‌های خود ریز پیوسته دهد و بلوف بزند، اما هنگامی که این کار را نکند و چک دهد می‌تواند بسیار خطرناک به نظر برسد و منتظر بت شما باشد.

استراتژی پوکر پراب-بت

دست سوم: شرایطی که به ندرت باید در آن پراب-بت کنید

فرض کنید که در میز ۱٫۰۰$/۰٫۵۰$ مشغول بازی هستید. در بیگ-بلایند ♣۶♣۱۰ دارید و حریف در کات-آف است. –

کارت‌های روی زمین:

۷ ۵ ۳ A♠

کارت شما برای پراب-بت کردن روی چنین زمینی در برابر بیشتر بازیکنان بسیار ضعیف است. گات-شات هستید و پتانسیل پیر شدن را نیز دارید، اما حریف ممکن است با بسیاری از دست‌هایی که آس دارند چک داده باشد، و ترن باعث تاپ-پیر شدن آن‌ها می‌شود.

با نسبت دادن تاپ-پیر به حریف معمولا باید با طیف کارت‌های پولاریزه یا قطبی پراب-بت کنید، همچنین در نظر بگیرید که ولیو-بت شما باید قوی‌تر از تاپ-پیر باشد. یعنی در برخی مواقع سمی-بلوف بزنید (با کارت‌هایی مثل ۸۶ یا فلاش-دراو) و در برخی مواقع نیز با دست‌های بسیار خوب خود بت کنید.

اگر حریف بازیکن باهوش است تقریبا باید با تمام کارت‌های خود با خوردن ♠A چک دهید.  بازیکنان باهوش معمولا در هنگام چک دادن شما شرایط را مناسب می‌بینند و بت می‌کنند. پس از آن می‌توانید با بسیاری از دست‌ها چک-ریز کنید و با بسیاری دیگر بلوف بزنید تا بازی متعادلی داشته باشید.

برای دو دست اخیری که مثال زدیم، باید روی کل طیف دست‌ها تمرکز کنید و توجهتان به دست خاصی نباشد.

استراتژی پوکر پراب-بت

دست چهارم: پراب-بت بدون احتمال برد

فرض کنید در میز ۰٫۵۰$/۰٫۲۵$ هستید. حریف در پوزیشن هایجک است.

کارت‌های زمین: ♠A♣KTJ

حریف در پری-فلاپ ریز داده بود و در فلاپ چک داد، با خوردن جک در ترن او ممکن است پیر با کیکر کویین بوده باشد و آن دست‌ها با خوردن جک استریت شده‌اند. همچنین تا حد زیادی امکان دارد که او دوپیر باشد. این مسائل ما را به این نتیجه می‌رساند که نباید در چنین شرایطی پراب-بت کنیم.

همچنین شما نیز شاید Qx داشته باشید و گاهی اوقات شاید بخواهید با آن ولیو-بت کنید. با این حال اینجا یک مشکل به وجود می‌آید، با چه دست‌هایی باید بلوف بزنید؟ اگر زمین فلاش-دراو داشته باشد فقط زمانی که فلاش-دراو هستید باید بلوف بزنید. اما اگر زمین رین‌باو بود باید با کارت‌هایی که هیچ احتمال بردی ندارند این کار را انجام دهید.

بلوف زدن بدون احتمال برد می‌تواند ترسناک به نظر برسد، اما باید بدانید که انجام این کار برای ایجاد تعادل در بازی شما و بالانس کردن امری ضروری است. نباید اجازه دهید که این کار از بلوف زدن شما جلوگیری کند. همچنین هر بار که شما در ریور بلوف می‌زنید عملی مشابه با این کار را انجام می‌دهید،‌ پس از انجام این کار نترسید.

استراتژی پوکر پراب-بت

دست پنجم: بعد از پراب-بت با شرایط سخت ریور چه کنیم

در آخرین مثال ما نگاهی به دستی می‌اندازیم که، ترن در برابر حریفی که در کات-آف ریز داده بود پراب-بت کردیم و ریور در شرایط سختی قرار گرفته‌ایم.

فرض کنید که شما با کامل شدن فلاش پراب-بت کردید و ریور خال چهارم فلاش نیز روی زمین قرار گرفت. –

کارت‌های روی زمین: ۹KQ۴J

چک دادن با هر کارتی در این شرایط ایرادی ندارد. شما می‌توانید گاهی اوقات با A فلاش-دراو بوده باشید و روی ترن چک-کال کنید و یا در برخی موارد پراب-بت کنید و حریف نیز با بسیاری از دست‌هایی که دل دارند مثل A♠T شما را کال می‌کند. در نهایت شما در برخی دست‌هایتان در ریور فلاش-ناتس می‌شوید و در برخی شرایط فلاش‌های غیرناتس یا دستی ضعیف به وجود می‌آورید. به همین شکل نیز حریف غالبا در ریور فلاش است و چک دادن می‌تواند نوعی استراتژی تلقی شود.

البته دقت کنید که انجام این کار باید کاملا بالانس و متعادل باشد. یعنی حریف نتواند تشخیص دهد که شما فلاش‌ناتس هستید یا اینکه دست ضعیفی دارید، اگر همیشه با فلاش-ناتس بت کنید او تمام کارت‌های خود را فولد می‌دهد و یا به شما بلوف می‌زند.

برای غیرقابل خواندن بودن باید در برخی شرایط در بلوف‌های خود خلاق باشید و همچنین با دست‌های خوب مثل Kx در ترن پراب-بت کنید. مشخصا در چنین حالتی دست شما به هیچوجه برای حریف آشکار نخواهد بود. با این حال اگر تاپ-پیر باشید و در ریور چهار کارت فلاش روی زمین باشد باید در برخی موارد بلوف بزنید. (اگر با دستی مثل Kx ولیو-بت کرده‌اید، باید در ریور بلوف بزنید وگرنه دست را خواهید باخت.)

مطلب پیشنهادی: استراتژی پوکر متناسب با حریف

استراتژی پوکر پراب-بت

جمع‌بندی

امیدواریم که خواندن این مقاله درک درستی از این استراتژی پوکر به شما داده باشد و فهمیده باشید که پراب-بت در ترن چه زمانی مناسب است.

به صورت کلی اگر در برخی شرایط دست شما در شوداون احتمال برد ندارد یا در ترن مقدار کمی احتمال برد دارید و نمی‌توانید به درستی تصمیم بگیرید که بلوف بزنید یا نه، پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام دهید. بلوفر شناخته شدن شما بهتر از این است که صبر کنید تا بازیکنان در مقابل بهترین دست‌های شما نیز فولد دهند و پولی از آن‌ها به دست نیاورید.

همچنین مطمئن باشید بلوف‌هایتان بیشتر از چیزی که انتظار دارید نتیجه خواهد داد، مخصوصا اگر این کار را روی ترن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید