دسته‌ها

استراتژی پوکر هولدم - بازی با ست پایین
شرح یک دستمقالات عمومی

استراتژی پوکر هولدم – نحوه بازی صحیح با ست پایین با استک ژتونهای عمیق

جاناتان لیتل در مورد دستی که در EPT بارسلونا بازی کرده صحبت می‌کند

شرح دست پوکر هولدم

این دست پوکر هولدم از مراحل اولیه رویداد اصلی پوکر هولدم با ورودی ۵,۰۰۰€ در تور پوکر اروپایی که در بارسلونا برگزار شد انتخاب شده است. فقط یک ساعت از شروع این تورنمنت پوکر گذشته بود. من پیش از این دست به دلیل ریخت و پاش و تلاش برای ساختن دستهای قوی چند پات را باخته بودم ولی مجددا ژتون‌هایم را به حد اولیه رساندم.

وقتی بلایندها ۱۵۰-۷۵بود، یک بازیکن ۵۰ ساله که ریخت و پاش می‌کرد ولی بازیکن قابل قبولی بود، با استک ۳۰،۰۰۰ ژتونی خود از پوزیشن اول به ۴۲۵ رِیز کرد. همه فولد کردند و بازی به من در پوزیشن بیگ بلایند رسید. من با ۳-♣۳ به امید ست شدن کال کردم. امیدهایم محقق شد و فلاپ به صورت J-۶♣-۳ آمد.

از آنجایی که من با همه دستهایم در این موقعیت چک می‌دهم، چک دادم. حریفم شرطی به مبلغ ۶۰۰ بست. من چیز زیادی از شرط او در فلاپ دستگیرم نشد، و فکرم این بود که او با اکثر دستهای طیف خود این بازی را خواهد کرد. من در مورد اینکه طیف دستهای او برای ورود به بازی از پوزیشن اول تا چه حد می‌تواند محدود یا گسترده باشد چندان مطمئن نبودم. ممکن بود خیلی محدود باشد و فقط با جفت‌های بالا و دو کارت خیلی بالا وارد بازی شده باشد؛ یا می‌توانست گسترده‌تر باشد و همه جفت‌ها و انواع دستهای شامل یک آس (A-x) را شامل شود. از آن جایی که کارتهای روی میز حاوی چند قرعه مختلف بود من تصمیم گرفتم که به ۱،۷۰۰ چک-رِیز کنم. نه به این دلیل که نگران قرعه‌های موجود بودم بلکه به این دلیل که نمی‌خواستم یک کارت ترسناک تابلو بیاید و بزرگ کردن پات را خیلی مشکل کند.

با کمال تعجب دیدم که حریف به ۴,۲۰۰ ری-رِیز کرد. در این لحظه تصور من این بود که او یا یک ست، یا یک جفت بالاتر از کارتهای روی میز، یا یک دست قرعه قدرتمند دارد. همچنین تصور کردم که شانش کمی هم وجود دارد که به دستی مثل A-J یا K-J بیش از حد بها داده باشد. با توجه به اینکه ست من در مقابل طیف دستهای او فوق العاده قدرتمند است، تصمیم گرفتم کال کنم. وقتی قاعدتا باید خیلی قوی‌تر از حریف باشید، به هبچ وجه نباید بیش از حد قدرتمند به نظر برسید تا به حریف اجازه یک فولد قهرمانانه بدهید. مطمئنا ری-رِیز به حدود ۱۰،۰۰۰ یا آل-این هم می‌تواند توجیه داشته باشد ولی من فکر کردم که با این کار حریفم احتمالا یک جفت بالاتر را فولد می‌کند. تجربه من نشان داده است که اکثر بازیکن‌ها مایل نیستند در روز اول یک تورنمنت مهم با فقط یک جفت بالا یک پات فوق العاده بزرگ بازی کنند و همه ژتونهای خود را ریسک کنند.

در مرحله ترن ♠K آمد. من چک دادم و حریفم در پات ۹,۳۲۵ به اندازه ۶,۱۵۰ شرط بست. با توجه به اینکه من باز هم برخی از جفت‌های بالای او را به همراه، K-J و دستهای پای رنگ که برخی از آنها به جفت بالا هم ارتقا پیدا کرده‌اند، شگست می‌دهم؛ تصمیم گرفتم کال کنم. من خیلی طرفدار رِیز کردن در این موقعیت نیستم به این دلیل که اگر او دست قرعه دارد، شانسش کم است، و اگر دست بهتری نسبت به من درد، فقط یک اوت برای من باقی می‌ماند.

در مرحله ریور ۴ آمد. من چک دادم و حریفم ۶،۲۰۰ ژتون در پاتی به اندازه ۲۱,۶۲۵ شرط بست.

در این لحظه من فکر کردم که در وضع نسبتا بدی قرار دارم. ولی به دلیل اندازه شرط کوچک حریفم، به نظرم آمد که دست رنگ ندارد. اکثر بازیکنان با دست رنگ در این موقعیت شرط بزرگتری می‌بندند و امیدوارند که حداکثر ارزش ممکن را استخراج کنند. این امر باعث شد که فکر کنم او یا یک ست دارد که طبیعتا من به آن می‌بازم، یا یکی از از معدود دستهایی را دارد که من شکست می‌دهم مثل K-J و A-A که با هر دوی آنها ممکن است بدین شکل شرط ظریفی در مرحله ریور ببندد. من بعد از تامل زیادی تصمیم گرفتم کال کنم. حریفم با غرور K-K خود را رو کرد و برنده پات شد.

آیا من در این دست اشتباهی انجام دادم؟ من خیلی از کال کردن ری-رِیز او در فلاپ راضی هستم زیرا تقریبا مطمئنم که اگر فشار بیشتری در مرحله فلاپ وارد میکردم فولد می‌کرد، که دقیقا نقطه مقابل خواست من محسوب می‌شود. وقتی کارتهای کمی برای ارتقای دست حریفتان وجود دارد، شما باید سعی کنید او را در بازی نگه دارید حتی با این وجود که در درصدی از مواقع دستی بهتر از شما می‌سازند. در مرحله ترن فولد کردن به هیچ وجه جزء گزینه‌ها محسوب نمی‌شود زیرا چیدمان کارتهای روی میز تغییر زیادی نکرده است. تنها مرحله‌ای که می‌توانستم فولد کنم ریور بود که حتی در آن موقع هم فکر می‌کنم که ناگزیر از کال هستیم هرچند موقعیت نزدیکی محسوب می‌شود. وقتی ضریب پا فوق العاده خوبی برای کال کردن دریافت می‌کنید بعید است اشتباه کرده باشید. من با بازی محتاطانه ۱۳,۰۲۵ ژتون را نجات دادم که برای ادامه دادن به حد کافی خوب است.

متاسفانه چند لول بعد در این تورنمنت پوکر هولدم بازیکن دیلر رِیز کرد من از اسمال بلایند با آس و شاه (A-K) ری-رِیز کردم. او آل این کرد و من کال کردم. او پاکت آس داشت و من حذف شدم. با این که این مسافرت شروع سختی داشت. من در رویداد ۲،۲۰۰ یورویی چهارم شدم و جایزه ۳۰,۰۰۰€ آن را دریافت کردم که مسافرتم را نجات داد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید