دسته‌ها

استراتژی پوکر - مت برکی - برایان کنی
شرح یک دستمیز نهایی تورنومنت

استراتژی پوکر – مت برکی در برابر برایان کنی

در این آموزش به بررسی استراتژی پوکر مت برکی در برابر برایان کنی در تورنومنت ARIA 2016 می‌پردازیم.

این تورنومنت سوپر های‌رولر در لاس‌وگاس برگزار شد و ۴۹ بازیکن ورودی ۳۰۰,۰۰۰$ را هزینه کردند تا در آن شرکت کنند، جایزه نفر اول ۵ میلیون دلار بود، همچنین اول شدن در این تورنومنت پرستیژ زیادی برای شخص به همراه دارد. این دست جزو دست‌های شاخص این تورنومنت بود و تفسیرهایی که می‌آوریم توسط بازیکنان حرفه‌ای انجام شده است.

استراتژی پوکر – مت برکی در برابر برایان کنی

این دست در انتهای تورنونت رخ داده است، در این دست مت برکی شورت-استک است و در بیگ-بلایند یک دست متوسط دارد و ریز کوچک برایان کنی را کال می‌کند. چرا از آل-این یا فولد استفاده نکرد؟ تصمیم گرفتیم تفسیر این استراتژی پوکر را از خود او بپرسیم.

مت برکی پوکر

مت برکی (Matt Berkey)

پری-فلاپ

۶ بازیکن در تورنومنت باقی مانده‌اند، برایان کنی ۲.۹ میلیون چیپ دارد و بلایندها ۳۰,۰۰۰/۶۰,۰۰۰/۱۰,۰۰۰ هستند. او با داشتن ۱۰A از پوزیشن هایجک ۱۳۵,۰۰۰ ریز می‌دهد. مت برکی با ۸۳۵,۰۰۰ چیپ در بیگ-بلایند تصمیم می‌گیرد که ۷۵,۰۰۰ را با ♣۴♣۵ کال کند.

«در این مرحله وارد مرحله پرداخت جوایز شده بودیم و من کمترین استک را داشتم، درنتیجه قوانین ICM دیگر نقشی در بازی من نداشت» – مت برکی. تصمیم گرفتم دست را خارج از پوزیشن بازی کنم، چرا که پات-آدز ۴-به-۱ داشتم و می‌توانست کال خوبی باشد. همچنین نسبت «استک-به-پات» من تقریبا ۲ بود (استکم دو برابر پات بود) و تصمیم‌گیری بعد از فلاپ چندان سخت به نظر نمی‌رسید. بخاطر اینکه چیپ‌هایم وارد پات شده بود نیازی نبود به استکم توجه کنم. من به دنبال شرایطی برای بالا بردن چیپم می‌گشتم و با توجه به ریز کم و بسیار خوبی که داده شده بود وارد بازی شدم، فولد دادن در این شرایط مطمئنا اشتباه است.

کمی در مورد نسبت استک به پات (SPR) صحبت کنیم. «نسبت استک به پات» برابر است با مقدار استک موثر تقسیم بر اندازه پات روی فلاپ.

فرض کنید در کش-گیم ۲$/۱$ نولیمیت هولدم هستید و ۸$ ریز می‌دهید. فقط بازیکنی که در دیلر پوزیشن است کال می‌کند و هر کدام از شما ۱۰۰$ استک دارید. روی فلاپ هرکدام از شما ۹۲$ خواهید داشت و ۱۹$ نیز در پات است. در این مثال SPR برابر است با ۹۲ تقسیم بر ۱۹ که ما را به عدد ۴.۸۴ می‌رساند.

در دستی که مت برکی داشت SPR بسیار پایین بود و تصمیم‌گیری را بعد از فلاپ برای او راحت می‌کرد. او قدرت مانور کمی داشت و یا باید آل-این می‌زد و یا فولد می‌داد.

برایان کنی پوکر

برایان کنی (Bryn Kenney)

فلاپ

فلاپ ♣۱۰♣۹♠۷ می‌خورد و برکی چک می‌دهد، کنی ۱۴۵,۰۰۰ بت می‌کند. برکی با فلاش‌دراو خود ۶۹۵,۰۰۰ آل-این می‌زند و کنی کال می‌کند.

سوالی که باید از خود بپرسیم این است که چرا بجای چک دادن، بت نکردیم؟ جواب این موضوع واضح است، برکی می‌گوید که امیدواریم حریف فولد دهد. «با اینحال بیایید متناسب با اطلاعاتی که داریم بررسی کنیم که برایان کنی دقیقا چه دست‌هایی را فولد خواهد داد. او با استک خوبی دارد و همچنین بازیکن سرسختی مثل فیدور هولز نیز در کنار او نشسته است. همچنین اریک سایدل نیز با ۱۵bb استک بعد از او است و به راحتی می‌تواند در مقابل او آل-این بزند، همچنین من نیز در بیگ-بلایند بودم و ۷٪ چیپ‌هایم وارد بازی شده بود.

برکی ادامه می‌دهد: منطقی است که تقریبا مطمئن باشیم او با دست‌های قوی ریز داده است. به سختی می‌توانیم دست او را به کارت‌های روی زمین ربط دهیم، همچنین شکی نیست که اگر های‌کارت داشته باشد آن‌ها را فولد خواهد داد. اما احتمالا اگر صرفا های‌کارت داشت با چک دادن از دست خود محافظت می‌کرد و همچنین می‌توانست به سادگی متوجه قدرت دست من شود. در مجموع با آل-این زدن به برایان کنی اجازه دادم که اشتباه نکند و اگر دست خوبی ندارد آن را فولد دهد.

کلد-کال کردن در پوکر

ترن و ریور

بعد از اینکه چیپ‌ها وارد پات شد ترن و ریور به ترتیب ♣۶ و ♠۵ خورد، مت برکی فلاش شد، دابل-آپ کرده و استک او به ۱.۷۲ میلیون رسید. این استراتژی برای مت برکی به خوبی عمل کرد، اما اگر برایان کنی تصمیم می‌گرفت روی فلاپ چک دهد چه؟

وقتی این سوال را پرسیدیم برکی گفت «نوع کارتی که روی ترن می‌خورد بسیار مهم است». به جز ۲ و ۳ آفسوت هیچ کارتی نمی‌توانست در ترن بی‌اثر باشد. در حقیقت یکی از اهداف من این بود که در صورت چک دادن برایان کنی در هر کارتی که در ترن خورد آل-این بزنم. البته احتمالا در هنگام خوردن کینگ، آس، کویین یا جک آفسوت چک-فولد می‌کردم، چرا که بسیاری از دست‌هایی که برایان کنی می‌توانست با آن‌ها چک دهد شامل چنین کارت‌هایی بودند. با توجه به یک کارتی که قرار بود در ریور بخورد، من نیاز داشتم در ترن تهاجمی باشم تا بتوانم از احتمال برد حریف استفاده کنم. همچنین اگر برایان کنی چک می‌داد و استک بیشتری داشتم ریسک استفاده از این استراتژی بالا می‌رفت و همچنین شاید می‌خواست من را در دام بیاندازد.

در انتهای تورنومنت برایان کنی نفر ششم تورنومنت و برنده ۸۰۰,۰۰۰$ شد و پس از او مت برکی نفر پنجم شده و ۱٫۱$ میلیون جایزه برد.

دقت کنید که در برخی تورنومنت‌ها استراتژی پوکر متفاوتی استفاده می‌شود و حریف با چک دادن علاقه دارد شما را در دام بیاندازد و پول بیشتری بگیرد. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید