دسته‌ها

پات-آدز در پوکر
استراتژی‌ بازی پوکر

استراتژی پوکر متناسب با حریف

این مقاله توسط اد میلر (Ed Miller) نوشته شده است،‌ این بازیکن حرفه‌ای تاکنون بیش از ۵ میلیارد تومان (۴۵۰,۰۰۰$) فقط از تورنومنت‌های پوکر برنده شده است، اد میلر به شما آموزش می‌دهد که چگونه باید استراتژی پوکر خود را متناسب با حریف آداپته کنید.

استراتژی پوکر متناسب با حریف

بیشتر افراد هیچ برنامه‌ای برای پوکر بازی کردن ندارند. در هر دست بازی خود را تغییر می‌دهند. «اینجا کال میکنم». «شاید دستم بخوره». «اوه، اینجا بلوف میزنم». «تنها راهیه که می‌تونم برنده بشم.»

من این مدلی بازی نمیکنم. قبل ازینکه چیپ‌هامو وارد پات بکنم، برنامه‌ای واسه شکست دادن حریف‌هام دارم. شاید فکر کنید این کار زمان بسیار زیادی می‌بره، اما واقعا اینطور نیست. صرفا نیاز به مقداری مشاهده و درک منطقی داره.

برنامه‌ریزی من همیشه بر اساس اشتباهات حریفه. من بازی اونارو مشاهده می‌کنم و حدس‌هایی درباره اشتباهاتی که ممکنه انجام بدن می‌زنم. به طور مثال اگه ببینم یک بازیکن پری-فلاپ خیلی تایت بازی میکنه، برداشتم اینه که بعد از فلاپ هم اگه کارت مناسبی نداشته باشه به راحتی فولد میده. از طرف دیگه اگه ببینم بازیکنی پری-فلاپ خیلی لوز کال میکنه، برداشتم اینه که تا ریور هم ممکنه به کال کردن ادامه بده.

فرض کنیم می‌خواهیم در برابر یک بازیکن خیلی لوز که ممکنه کال‌های اشتباهی انجام بده برنامه‌ریزی کنیم.

استراتژی پوکر

بازیکنان لوز رو می‌شناسید. اونا با ۶۰ تا ۱۰۰ درصد دستاشون در پری-فلاپ کال یا ریز می‌کنند. بعد از فلاپ هم به صورت رندوم با دست‌ها بازی میکنن. «بت بزنم شاید ریخت». «کال کنم ببینم چی میشه». «ریز کنم ببینم چند چنده». خواندن دست چنین افرادی بسیار سخته، اغلب اوقات اونا خودشون هم نمیدونن که چیکار دارن میکنن.

بزرگترین اشتباهی که این بازیکنان دارند کال کردن در ریور با ناامیدی محسوب میشه. کال کردن با J5 یا ۶۴ در پری-فلاپ اونقدر واسشون بد به نظر نمیرسه. این‌ها نهایتا اشتباهات ۵$ محسوب میشن.

اما در ریور تو چنین شرایطی این اشتباهات میتونن ۳۰۰$، ۵۰۰$ یا حتی ۱۰۰۰$ باشن. این چیزیه که باید واسش برنامه‌ریزی کرد. در اینجا چند مورد از تغییراتی که من توی استراتژی «استاندارد» خودم واسه برنامه‌ریزی استفاده می‌کنم رو مثال می‌زنم:

کمتر کردن ریزهای سبک در پری-فلاپ. در برابر بیشتر بازیکنان من با دست‌هایی مثل ۹۷ سوتد ریزهای سبکی میدم. این استراتژی پوکر باعث میشه که اندازه استیک بازی افزایش پیدا کنه و بازیکنان روی میز اشتباه کنند. اما در برابر بازیکنان لوز این مدلی تلاش نمی‌کنم. هدف من اشتباه فولد دادن اونا نیست، بلکه اشتباه کال کردنشونه. برای اینکار من باید دست خوبی داشته باشم. درنتیجه از ریز دادن (یا ری-ریز کردن) با دست‌های متوسط خودداری می‌کنم و فقط با دست‌های قوی ریز میدم.

بعد از فلاپ کمتر بلوف می‌زنم. دوباره تاکید می‌کنم، در برابر بیشتر بازیکنان تلاش می‌کنم که با دزدیدن پات‌ها پیش برم. اما دزدیدن پات‌ها مخصوصا در دست‌های اول، اجازه نمیده که بتونم حریف رو وادار به کال کردن اشتباه کنم، بلکه به ضررمه. چرا که دزدین پات از اینچنین بازیکنای لوزی بسیار سخته. نکته اصلی اینه که اگه جلوی چنین بازیکنایی سعی کنم که پات رو بدزدم، با دست‌های قوی این کار رو می‌کنم. سعی می‌کنم که بیشتر دست‌هارو به ریور برسونم و شانس خودم رو برای وادار کردن حریف به اشتباه زیاد کنم.

استراتژی پوکر

در انتها با دست‌های قوی بت‌های سنگین می‌زنم. سعی می‌کنم حریف نتونه به درستی تشخیص بده. تنها راهی که می‌تونم باعث بشم که این اشتباهات سود زیادی داشته باشه اینه که سنگین بت کنم. ممکنه که در برابر بعضی بازیکنا بت‌های سبکی کنم، اما جلوی یک بازیکن لوز نه. سعی می‌کنم تو چنین شرایطی بهترین نتیجه رو بگیرم.

استراتژی‌های من همه به این سمت میره. تا زمانی که دست خوبی ندارم پات رو کوچک نگه می‌دارم. سعی نمیکنم بدون داشتن دست پات‌های زیادی رو ببرم. به محض اینکه دستی داشته باشم که بتونه تاپ-پیر رو شکست بده، با بت‌های سنگین سراغ بازیکن لوز میرم.

مثالی از نحوه تنظیم بهترین استراتژی پوکر

یه مثال رو بررسی می‌کنیم.
میز ۵$/۲$ با استک موثر ۵۰۰$. بیشتر بازیکنان تایت هستند، اما ۲ بازیکن لوز نیز وجود دارند که قابلیت کال کردن اشتباه را دارا می‌باشند.

هر دو بازیکن لیمپ می‌کنند و یک بازیکن تایت نیز وارد بازی می‌شود. من ۹۸ دارم و دیلر هستم.

من نیز لیمپ می‌کنم (بیگ-بلایند را کال می‌کنم). برنامه‌ریزی‌ام شروع می‌شود. در بیشتر شرایط من در چنین وضعتی ریز می‌دهم. اما در برابر دو بازیکن لوز، به دنبال کال گرفتن در ریور هستم. ریز در پری-فلاپ پات را چاق می‌کند و باعث می‌شود که بازیکنان کال‌های درستی بعد از فلاپ انجام دهند. درنتیجه لیمپ کردن منطقی‌تر است.

اسمال-بلایند نیز کال می‌کند و بیگ-بلایند چک می‌دهد. ۶ بازیکن در پات حضور دارند و مبلغ آن ۳۰$ است.
فلاپ K-8-6 می‌خورد که دو کارت با سوتد من یکسان هستند. فلاپ پیر متوسط و فلاش-دراو هستم. همه بازیکنان چک می‌دهند و بازی به من می‌رسد.

استراتژی پوکر

۲۵$ بت می‌کنم. بت کردن من متناسب با ارزش کارت است و بلوف نیست. به احتمال زیاد در برابر دست‌هایی که کالم کنند برتری دارم.

بلایندها فولد می‌دهند، بازیکن لوز اول ریز می‌دهد و مبلغ را به ۶۵$ می‌رساند. همه افراد فولد می‌دهند و بازی به من می‌رسد.

بعضی از افراد با پیر و فلاش-دراو در چنین شرایطی ری-ریز سنگینی می‌کنند. من ترجیح می‌دهم که در برابر این فرد چنین کاری انجام ندهم. وقتی که چنین فردی مبلغ کمی چک-ریز می‌کند، به احتمال زیاد کینگ با کیکر نامعلوم دارد. البته می‌تواند دست‌هایی مثل ست، دوپیر یا دراو نیز داشته باشد.

او احتمالا پیر ۸ را شکست داده است. درنتیجه اگر ری-ریز کنم بلوف تلقی می‌شود. برنامه من دربرابر چنین فردی بلوف زدن نیست. من می‌خواهم این دست به ریور برسد. اگر در این لحظه تمام پول خود را وارد بازی کنم در برابر کینگ قرار می‌گیرم و هیچ چیز به دست نمی‌آورم. به جای آن ترجیح می‌دهم دستم توسعه پیدا کند و در ریور پول بیشتری از حریف بگیرم.

کال می‌کنم. مبلغ ۱۶۰$ در پات قرار دارد و ۴۳۰$ در استک‌ها باقی مانده است.

ترن ۲ آفسوت می‌خورد و زمین K-8-6-2 می‌شود. حریف چک می‌دهد.

استراتژی پوکر - محافظت از دست پوکر

وسوسه می‌شوم که بت کنم، اما این کار چیزی را تغییر نمی‌دهد. حریف احتمالا کینگ دارد و نمی‌داند که چطور باید بازی کند. همانطور که گفتم نمی‌خواهم بلوف بزنم و باید به ریور برسم.

چک می‌دهم. همچنان ۱۶۰$ در پات قرار دارد و ۴۳۰$ در استک.

ریور ۹ آفسوت می‌خورد و زمین K-8-6-2-9 می‌شود و من دوپیر هستم. حریف ۹۰$ در پات ۱۶۰$ بت می‌کند.

آل-این.

این لحظه‌ای است که منتظر آن بودم. حریف به احتمال زیاد تاپ-پیر است و من می‌توانم تاپ-پیر را شکست دهم. او یک اشتباه بزرگ و بد انجام می‌دهد که من باعث آن شده‌ام. بعد از کال کردن ۹۰$ پات به ۳۴۰$ می‌رسید، این مبلغ دقیقا هم‌اندازه با ریز من است.

این ریز برای این بازی بسیار سنگین است، اما دقیقا در نقطه ضعف حریف نفوذ می‌کند. البته نمی‌شود اطمینان حاصل کرد. او ممکن است K9, K8 یا ۶۶ رو کند و کاملا بازنده باشیم. اما به احتمال بسیار زیاد او کینگ دارد و اگر همه چیز درست پیش رفته باشد در نهایت کال می‌کند.

این یک حقه موثر برای استفاده در بازی نولیمیت هولدم است. در ابتدا حریف خود را کاملا آنالیز کنید، نقاط ضعف او را بشناسید و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنید. سپس تمام کارهای خود را بر اساس برنامه‌ریزی انجام دهید. اگر گاهی اوقات برنامه شما درست پیش نرفت ناراحت نشوید، باید به آن اعتماد کنید و در درازمدت از آن نتیجه بگیرید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید