دسته‌ها

استراتژی پوکر اوماها
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکرپات لیمیت اوماها (PLO)

استراتژی پوکر اوماها – شبه بلوف زدن در پوکر پات لیمیت اوماها

برایان رست استراتژی شبه بلوف در پوکر اوماها را با استفاده از تحلیل یک دست پوکر انجام می‌دهد

پوکر باز حرفه ای «برایان رست» بیشتر به دلیل مهارت‌های کشنده اش در پوکر کش گیم و رویکرد فوق العاده تحلیلی در پوکر اوماها مشهور است. او وقتی مشغول پوکر آنلاین نباشد، در بزرگترین کش گیم‌های لاس وگاس به رقابت می‌پردازد. رست در مصاحبه‌ای در مورد یک دست پوکر اوماها که بازی کرده بود صحبت کرده است.

شرایط بازی پوکر اوماها

استیک: $۱,۰۰۰-$۵۰۰

نوع بازی: پات لیمیت اوماها

محل بازی: بلاژیو لاس وگاس

ترکیب پوکر بازان حاضر در میز

برایان رست – $۸۵,۰۰۰ – آندر د گان / کات‌آف

کیدو فام – $۹۰,۰۰۰ – پوزیشن دیلر

سمی فارها – نامشخص – اسمال بلایند

دیوید بنیامین – $۱۰۰,۰۰۰ – بیگ بلایند

بازی پیش از فلاپ

برایان رست به با دست A♣ J♣ Q ۸ به ۳,۰۰۰$ رِیز می‌کند. فام کال می‌کند، فارها فولد می‌کند، و بنیامین از پوزیشن بیگ بلایند فولد می‌کند. مبلغ پات به ۹,۵۰۰$ می‌رسد.

بازی فلاپ

در فلاپ کارتهای ♣۷ ۶ ♣۴ می‌آید. بنیامین چک می‌دهد. رست هم چک می‌دهد. فام ۹,۵۰۰$ شرط می‌بندد. بنیامین و رست هر دو کال می‌کنند. حالا پات به ۳۸,۰۰۰$ رسیده است.

سوال: چرا در فلاپ تصمیم گرفتی چک بدهی؟

برایان رست: من تصمیم گرفتم که در این موقعیت شرط نبندم زیرا اگر توسط یکی از آنها رِیز می‌شدم، یا باید آل این می‌کردم، و یا فولد می‌کردم. و از آنجا فقط پای رنگ خاج داشتم و پای استریت نداشتم تقریبا همیشه با شانس کمتری نسبت به حریفم پولم به وسط می‌آمد. و با توجه به این اندازه استک‌ها خیلی بعید است که کسی مثلا به ۳۶,۰۰۰$ رِیز کند و در مقابل رِیز ۵۰,۰۰۰$ بیشتر فولد کند. بنابراین اگر شرط ببندم، یک جورهایی مجبور هستم در مقابل یک رِیز فولد کنم. و شرط بستن و فولد کردن با پای رنگ ناتس خیلی حس بدی است. بنابرای وقتی کیدو از پوزیشن دیلر به اندازه پات شرط می‌بندد و دیوید بنیامین کال می‌کند، من ضریب پات (پات آدز) ۳ به ۱ دریافت می‌کنم، بنابراین کال می‌کنم.

بازی مرحله ترن

در ترن ۹ می‌آید. حالا چیدمان کارتهای روی میز به صورت ۹-♣۴-۶-♣۷ است. بنیامین چک می‌دهد، و رست $۳۸,۰۰۰ شرط می‌بندد.

سوال: آمدن کارت ترن چطور باعث تغییر موقعیت شما می‌شود؟

جواب: من با J-8 حالا یک پای استریت گاتشات هم دارم، بنابراین اوتهای بیشتری به دست ناتس پیدا می‌کنم. به علاوه کارت ۹ می‌تواند برای طیف دستهای من مناسب باشد. من ممکن بود با برخی از پای استریت‌ها و بدون پای رنگ در فلاپ چک داده باشم و کال کرده باشم زیرا شرط بستن و آل این شدن با این دستها بد است. اگر من دستی مثل A-10-9-8 داشتم، ممکن بود در فلاپ چک بدهم، چون اگر شرط ببندم و رِیز شوم، مطمئنا در مقابل اکثر دستهایی که با من آل این می‌شوند عقب‌تر هستم. این دست تقریبا همان حالت دست واقعی‌ام را دارد. بنابراین فکر کردم به راحتی می‌توانم تظاهر به داشتن ۱۰-۸ و استریت شدن در مرحله ترن کنم. بنابراین به اندازه پات ۳۸,۰۰۰$ شرط بستم. فکر می‌کنم بعد از آن کمی کمتر از ۴۰,۰۰۰$ برایم باقی ماند ولی دقیقا مطمئن نیستم.

سوال: بنابراین با شبه بلوف زدن مشکلی نداشتی، چون حتی اگر کال می‌شدی اوت‌هایی به دست ناتس واقعی داشتی؟

جواب: بله و اگر کسی آل این می‌کرد، من با توجه به شبه بلوفم سهم شانس خوبی برای کال کردن داشتم، چون این نوع موقعیت دو جنبه دارد. یک سمت ماجرا این است که شما چقدر شانس فولد از طرف حریف دارید؟ من احساس کردم که می‌توانم تظاهر به داشتن ۱۰-۸ کنم و این دست بخش قابل قبولی از طیف دستهای محتمل مرا در ذهن دو بازیکن تشکیل می‌دهد و احتمال اینکه اعتبار داشتن این دست را به من بدهند بالاست. بنابراین فکر کردم شانس فولد حریف (fold equity) برایم بالاست، به قدری بالا که احتمالا صرفا با یک پای رنگ هم می‌توانستم این بازی را مثلا با A-K-Q-J با دو خاج هم انجام بدهم. سمت دیگر این موقعیت این است که وقتی نتوانم آنها را وادار به فولد کنم سهم شانسم هنگامی که باید تمام ۷۵,۰۰۰$ ام را با پای رنگ ناتس و پای استریت گاتشاتم وسط بگذارم چقدر است. من فکر کردم که سهم شانس من وقتی که کال شوم با توجه به شانس فولدی هم که از طرف آنها داشتم به اندازه کافی قابل قبول بود.

سوال: بعد از اینکه در فلاپ کال کردی چه طیف دستهایی را برای فام و بنیامین در نظر گرفتی؟

جواب: در این باره مطمئن نیستم. من فکر می‌کنم کیدو می‌تواند بعد از اینکه در فلاپ به او چک داده شد با طیف گسترده ای شرط ببندد، چون به نظر می‌رسد که فلاپ با دست من به خوبی جور نشده است، بنابراین او احتمالا فکر میکند در صورتی که بنیامین فولد کند می‌تواند من را هم با شلیک‌های بعدی از بازی خارج کند، که در واقع طرز فکر صحیحی است. اگر بنیامین فولد کند من با فقط یک پای رنگ تصمیم سختی در فلاپ دارم؛ بنابراین می‌تواند به این معنی باشد که بنیامین می‌تواند با دست نه چندان قوی کال کرده باشد. او می‌تواند دو پر ضعیف داشته باشد که هیچ دست قرعه ای در کنارش نیست، البته می‌تواند دست خیلی قوی تری هم داشته باشد و بازی آهسته کرده باشد. بنیامین می‌تواند ۵-۳ هم داشته باشد. طیف دستهای آنها خیلی وسیع است که بلوف زدن در ترن را برایم راحتتر می‌کند. چرا که اکثر دستهای دوپر و حتی ۵-۳ احتمالا فولد می‌کنند.

نتیجه: فام و بنیامین فولد کردند، رست پات به مبلغ ۳۸,۰۰۰$ را بدون نمایش کارتها (شو داون) برنده شد.

برایان رست: من یک پات خوب را با «های آس» برنده شدم و کارتهایم را هم نشان ندادم.

سوال: آیا به نظرت بازیکن‌ها خیلی از از مواقع مرتکب این اشتباه می‌شوند که بدون داشتن شانس بالا برای فولد حریف و یا قادر نبودن به تظاهر به دست خوب، شبه بلوف می‌زنند؟

جواب: خوب در پوکر اوماها بازیکن‌ها اغلب شانس کافی با شبه بلوف خود دارند که حتی اگر شانس فولد حریف زیاد نباشد، شبه بلوفشان بدون اشکال باشد. این واقعیتی بود که من حتی اگر کال می‌شدم شانس خوبی داشتم. در واقع فکر می‌کردم که دستم به قدری شانس فولد از سمت حریف دارد که بیش از حد برای بلوف زدن خوب است. با توجه به نحوه پیش انجام بازی، امکان تظاهرم به داشتن ۱۰-۸ با توجه به تصویری که از خودم در میز ارائه داده بودم، خیلی طلایی بود. تا آن لحظه از بازی من در مراحل بعد از فلاپ هم خیلی از جاده خارج نشده بودم. همچنین این واقعیت هم وجود داشت که طوری که دستم را در فلاپ بازی کردم، احتمال داشتن پای استریت را برایم بالا برد.

اگر بخواهم جواب سوال شما را بدهم باید بگویم که گاهی اوقات بازیکن‌ها در مواقعی بلوف می‌زنند که تظاهر به داشتن دست ساخته شده‌ای دارند که نمی‌تواند باور پذیر باشد.

فهم این موضوع مهم است که بر اساس عوامل مختلف تظاهر به داشتن کدام دستها برایتان ممکن است و کدام دستها برایتان ممکن نیست. عوامل مهم در این باره عبارت اند از: نحوه بازی معمول با آن دست‌ها، نحوه واکنش حریفان، و عامل خیلی مهم دیگر این است که حریفتان تا چه حد به صورت عمقی بازی شما را تحلیل می‌کند.

سوال: پس در این مورد می‌دانستی که فام و بنیامین قادرند دست تو را ۱۰-۸ بخوانند؟

جواب: خوب مطمئنا هر دو بازیکن، پوکر بازان هوشمندی هستند و هر دو چک دادن و کال کردن مرا در فلاپ نشانه دستی ارزیابی می‌کردند که مایل به ادامه دادن با آن هستم ولی مایل نیستم شرط ببندم و رِیز شوم. این مورد خیلی با دستهای پای استریت هماهنگی دارد که با خوردن یک ۹ آنها به درستی ۱۰-۸ را برای درصد بالایی از مواقع در طیف دستهای من قرار می‌دهند. اگر هم واقعا ۱۰-۸ داشته باشم در ترن به اندازه پات شرط می‌بندم و مایل به آل این در ترن هستم.  پس با توجه به نحوه بازی ام در فلاپ و ترن من یک تصویر هماهنگ و باورپذیر ایجاد کردم و آنها هم تنها با دستی مایل به ادامه هستند که شانس قابل قبولی در مقابل ۱۰-۸ داشته باشد؛ که این هم دلیل دیگری برای برای خوب بودن این موقعیت برای شبه بلوف است. این موضوع مادامی معتبر است که درصد خوبی از مواقع فکر کنند من ۱۰-۸ دارم، و در مواقع کمی دستی با شانس خوب در مقابل ۱۰-۸ داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید