دسته‌ها

بلوف زدن در ریور
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

استراتژی پوکر – اسکوییز-پلی (Squeeze Play)

استراتژی پوکر اسکوییز-پلی (Squeez Play) یا بازی با فشار نیاز به کمی شجاعت و هوش دارد. این استراتژی نوعی بلوف (یا سمی-بلوف) است که نه تنها در برابر یک نفر، بلکه در برابر چند بازیکن است. یک بت انجام می‌شود و ۲ یا ۳ بازیکن کال می‌کنند و سپس شما ریز می‌دهید. وقتی که این عمل موفق باشد احساس خوبی به شما دست خواهد داد و پات سنگینی می‌برید. اما اگر موفق نباشد… !

در اینجا یک مثال سریع از اسکوییز-پلی را بررسی می‌کنیم:

در بازی ۱۰$/۵$ نولیمیت هولدم هستید و ۱,۰۰۰$ استک دارید. یک بازیکن لوز-اگرسیو ۳۰$ ریز می‌دهد. دو بازیکن متوسط کال می‌کنند. شما روی بیگ-بلایند هستید و ♣۶♠Q دارید. ریز می‌دهید و مبلغ را به ۱۵۰$ می‌رسانید. همه فولد می‌دهند و برنده پات می‌شوید.

استراتژی پوکر اسکوییز-پلی راه بسیار خوبی برای بالانس کردن بازی است.

استراتژی پوکر اسکوییز-پلی Squeez

استراتژی پوکر – اسکوییز-پلی

اسکوییز سلاح وحشتناکی است و تمام بازیکنان نولیمیت هولدم باید از آن استفاده کنند. در نگاه اول این کار ریسکی به نظر می‌رسد، چراکه شما به چندین بازیکن به صورت همزمان بلوف می‌زنید. اگر هرکدام از آن‌ها کال کند در شرایط سختی قرار می‌گیرید. اما نسبت ریسک به سود آن اغلب خوب به نظر می‌رسد. به این دلایل:

۱- از آنجایی که شما بعد از بت کردن و چندین کال بلوف می‌زنید، پات سنگین‌تر از یک بلوف عادی می‌شود. در مثال بالا، وقتی نوبت شماست ۱۰۵$ در پات قرار دارد. شما ۱۴۰$ بلوف می‌زنید تا ۱۰۵$ برنده شوید و این بلوف برای سودمند بودن نیاز دارد که ۵۸٪ مواقع عمل کند.
۲- اگر ریزر اصلی فولد دهد معمولا کالرها نیز به راحتی فولد می‌دهند. کال کردن در چنین شرایطی نیاز به دست‌های قوی دارد. به طور مثال ممکن است بازیکن لوز-اگرسیو پاکت آس داشته باشد (با اینکه او با دست‌های زیادی ریز می‌دهد). اولین کالر نیز ممکن است AA داشته باشد اما احتمال آن کم است. همینطور احتمال AA داشتن کالر دوم نیز بسیار کمتر است. چرا که بازیکنان کمی وجود دارند که بعد از ریز با AA یا پاکت‌های قوی خود جاست-کال می‌کنند. درنتیجه اگر خوش‌شانس باشید و ریزر اصلی فولد دهد، بقیه بازیکنان نیز بسیار راحت‌تر کارت خود را می‌ریزند.
۳- ریزر اصلی تحت فشار است و اصطلاحا «اسکوییز» شده. این درحالی است که کالرها معمولا فولد می‌دهند و گاهی اوقات نیز دست مانستر دارند (یا گاهی نیز صرفا لجباز هستند). اگر کالر وجود نداشته باشد ریزر می‌تواند با پوزیشن کال کند و بازی را به دست بگیرد. اما اگر کالر در بازی باشد ریزر می‌تواند کال کند اما ریسک ری-ریز شدن توسط بازیکنان بعدی نیز برای او وجود دارد. چنین خطری ریزر اصلی را ترغیب به فولد دادن (یا ری-ریز) دست‌های متوسط خود می‌کند.

استراتژی پوکر اسکوییز-پلی Squeez

یکی از مزیت‌های اصلی اسکوییز-پلی این است که بازی شما را متعادل و بالانس می‌سازد. اگر شخصی در پری-فلاپ ریز دهد و دو بازیکن کال کنند چند دست وجود دارد که با آن‌ها از بیگ-بلایند ری-ریز خواهید کرد؟ زیاد نیستند و صرفا با دست‌های بسیار قوی این کار را انجام می‌دهید. اگر هرگز اسکوییز نکنید ریز بیگ-بلایند شما اطلاعات بسیار زیادی نسبت به دستتان به حریف خواهد داد.

وقتی که نولیمیت هولدم شروع به بازی شدن در لاس‌وگاس کرد (در سال ۲۰۰۴) بسیاری از بازیکنان خوب چنین مشکلی را با دست‌هایشان داشتند. اگر آن‌ها از بیگ-بلایند ریزهای سنگینی می‌دادند در بیشتر مواقع AA یا KK داشتند. شما نمی‌توانید مثل آن‌ها بازی کنید! باید بازی خود را میکس کنید و اسکوییز در مواقع خاص می‌تواند بسیار موثر باشد.

نه تنها در پری-فلاپ بلکه در فلاپ، ترن و ریور نیز می‌توانید این استراتژی پوکر را انجام دهید. در حقیقت این استراتژی بعد از فلاپ نیز به همین شکل انجام می‌شود. سال‌ها پیش گوین گریفین (Gavin Griffin) در یکی از دست‌هایی که در رسانه‌ها پخش شده بود اسکوییز-پلی بسیار خوبی انجام داد. به صورت خلاصه دست به این شکل بود: بازی در فاینال-تیبل WSOP و جایی که تمام بازیکنان دیپ-استک بودند انجام می‌شد. گوین از پوزیشن‌های میانی با ۸۷ ریز داد. دیلر و سپس بیگ-بلایند او را کال کردند. فلاپ ۵-۶-۶ خورد و گوین اوپن-استریت شد. هر دو بازیکن دیگر افراد بسیار قوی‌ای بودند. بیگ-بلایند ریز داد، گوین کال کرد. دیلر پوزیشن ریز داد. بیگ-بلایند کال کرد و گوین ری-ریز بسیار سنگینی داد و اسکوییز-پلی کرد. هر دو بازیکن کمی فکر کردند و سپس فولد دادند.

استراتژی پوکر اسکوییز-پلی Squeez

این نوع بازی گوین در برابر بازیکنان بسیار خوبی بود که خودشان استاد دست‌خوانی بودند. گوین در پری-فلاپ ریز داد و فلاپ ۵-۶-۶ خورد. از دید او بیگ-بلایند طیف دست‌های بسیار زیادی داشت و می‌توانست بلوف زده باشد. پس از آن، چند دست وجود دارند که روی چنین فلاپی قوی شوند؟ حریف او ممکن است هیچ کارت خوبی نداشته باشد و صرفا بخواهد پات را بدزدد.

او استریت-دراو بود و کال کرد. دیلر ریز داد. آیا ممکن بود این بازی نیز اسکوییز-پلی باشد؟ شاید. بازیکن دیلر پوزیشن دارد و متوجه شد که هیچکدام از بازیکنان دیگر روی فلاپ ۵-۶-۶ قوی به نظر نمی‌رسند. او ممکن است اسکوییز کرده باشد یا با دست ضعیفی سعی در دفاع از خود داشته باشد.

وقتی بیگ-بلایند کال کرد نیز نکاتی در مورد دست او آشکار می‌شود. مشخصا او دست خوبی داشت، در غیر این صورت فولد می‌داد. اما اگر ست یا فول-هاوس بود دوباره ری-ریز می‌کرد. درنتیجه کال کردن نشان‌دهنده قدرت متوسط دست او بود، یا اینکه صرفا دست شکست ناپذیری داشته است (مانند کاره). گوین ری-ریز سنگینی می‌دهد تا تکلیف مشخص شود.

او می‌دانست که با ری-ریز او حریف همه چیز را به جز دست‌های مانستر فولد می‌دهد. برای کال کردن چنین ری-ریزی باید یا فول-هاوس باشید یا A6 داشته باشید. حریف‌های او نیز در چنین شرایطی قرار داشتند. با توجه با بازی آن‌ها و اندازه پات اسکوییز-پلی نسبت ریسک به سود بسیار خوبی داشت. او شانس خوبی برای برد داشت و پات سنگینی را برنده شد. اگر هم توسط ست کال می‌شد شانس استریت شدن را نیز داشت. اسکوییز-پلی او بر پایه دست‌خوانی و شناخت بسیار خوب از حریف‌هایش بود.

جمع‌بندی

بیشتر اسکوییزها بیش از حد نمایشی نیستند و دلیل دارند. در اینجا دو وضعیت را مثال می‌زنیم که اسکوییز احتمالا به خوبی کار می‌کند:

۱- بازیکنی که بت یا ریز اصلی را کرده طیف دست‌های وسیعی دارد که شامل بلوف و دست‌های ضعیف می‌باشد. سعی نکنید شخصی را تحت فشار بگذارید که روی فلاپ تنها با ست خود بت می‌کند! بسیاری از بازیکنان تهاجمی با دست‌های زیادی بت می‌کنند. هدف شما چنین افرادی هستند.
۲- کسانی که قرار است کال کنند مبتدی یا نادان نیستند و درباره دست و ری-ریز شما فکر می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که ری-ریز شما نشان‌دهنده قدرت و برای رسیدن به پول بیشتر است. بیشتر افراد از این قضیه مطلع هستند.

وقتی که در چنین شرایطی قرار داشتید اسکوییز پلی را امتحان کنید. این کار بازی شما را میکس و بالانس خواهد کرد و اجازه می‌دهد که بتوانید در پوکر بلوف‌های بسیار خوبی بزنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید