دسته‌ها

قوانین پوکر تگزاس هولدم
موقعیت‌ها و سبک‌های بازی

داشتن پوزیشن در پوکر روی فلاپ

هر بازیکنی که تگزاس هولدم بازی می‌کند از اهمیت پوزیشن در پوکر آگاه است. بازی کردن بعد از حریف این قابلیت را به شما می‌دهد که تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشید. اما صرفا دانستن این نکته کافی نیست و نیاز دارید تکنیک‌هایی را برای استفاده از یک پوزیشن خوب بدانید.

پوزیشن در پوکر و استراتژی‌های مربوطه

در این مقاله در مورد استراتژهایی بحث خواهیم کرد که با داشتن پوزیشن در پوکر سود شما را افزایش می‌دهند. برای ساده‌تر شدن قضیه فرض می‌کنیم روی باتون (دیلر پوزیشن) هستید و شرطبندی روی فلاپ در حال انجام است.

پاتی را که کسی آن را نمی‌خواهد بدزدید

وقتی تمام بازیکنان چک داده‌اند شما آخرین نفر هستید. اگر هیچکدام از افراد بت نکرده‌اند، فرصت این را دارید که به سادگی برنده پات شوید. شاید این پروسه همیشه به یک نحو پیش نرود. اما اگر زمان مناسبی بت کنید نتیجه خواهید گرفت و به حداکثر سود خواهید رسید. متناسب با تمام شرایط دیگر در پوکر، این انتخاب تماما بستگی به فاکتورهای بازی دارد. می‌توانید با یک دست خوب، دراو و یا یک دست بی‌ارزش بت کنید. حتی می‌توانید با تمام این دست‌ها چک دهید. به شخصه وقتی بازی تا من چک شد روی ۲۵٪ تا ۵۰٪‌ فلاپ‌ها سعی می‌کنم پات را بدزدم.

پوزیشن در پوکر

اما چه زمانی باید پات را بدزدید و چه زمانی نباید این کار را بکنید:
فرض کرده‌ایم پات در پری-فلاپ ریز نشده است، چرا که در این صورت معمولا پری-فلاپ ریزر بت پیوسته (c-bet) خواهد کرد. اگر پری-فلاپ ریزر دقیقا سمت راست شما نشسته است، وقتی او چک داد نباید اتوماتیک بت کنید، بازیکنان دیگر با دست‌های خوب ممکن است در برابر او چک داده باشند و قصد داشته باشند او را در دام بیاندازند.

فاکتورهای اصلی دزدیدن پات، تعداد بازیکنان حاضر در آن و ظاهر فلاپ هستند. این فاکتورها به ما می‌فهماند چقدر احتمال دارد که فلاپ به دست افراد کمک کرده باشد. هرچه افراد بیشتری در پات حضور داشته باشند، احتمال اینکه دست کسی خورده باشد بیشتر است. هر چه کارت‌های فلاپ قوی‌تر باشند (از ۸ به بالا خورده باشد) احتمال اینکه شخصی پیر یا دراو باشد بالاتر می‌رود. همچنین اگر کارت‌ها پشت سرهم باشند و یا ۲ کارت فلاش روی زمین باشد احتمال وجود داشتن دراو و فولد ندادن آن‌ها نیز بالاتر می‌رود.

همچنین بدانید که غالب بازیکنان وقتی فلاپ دراوهای مختلفی دارد با دست‌های قوی خود بت می‌کنند تا به حریف کارت رایگان ندهند. معمولا ۲ کارت فلاش برای اینکه از اسلو-پلی فرد جلوگیری کند و باعث بت کردن او شود کافی است. کارت‌های پشت سرهم نیز استریت‌دراوهای زیادی تشکیل می‌دهند.

روانشناسی فولد دادن در پوکر

بررسی چند فلاپ

♣۲♠۷Q: بدون استریت دراو و فلاش دراو. بازیکنان ممکن است با دست‌های خوب خود مثل ست یا تاپ-پیر چک دهند، البته احتمال وجود این دست‌ها معمولا کم است. به شخصه وقتی بازی تا من چک شد بت می‌کنم.

♦۵۹♣A: بیشتر بازیکنان علاقه دارند با دست‌هایی که آس دارد وارد بازی شوند. فردی که آس دارد ممکن است چک دهد و از بابت استریت‌دراو و فلاش‌دراو یا پیر قوی‌تر هیچ نگرانی نداشته باشد. وقتی تعداد بازیکنان زیاد است به ندرت روی چنین فلاپ‌هایی برای دزدیدن پات تلاش کنید.

♣۳۱۰۱۰: افراد وقتی روی چنین فلاپی ست (تریپس) می‌شوند تا حد زیادی علاقه به اسلو-پلی و مخفی کردن دست خود دارند. اگر روی چنین فلاپی بت کنم معمولا مبلغ آن کم است تا نسبت به قدرت دست افراد دیگر آگاه شوم.

♣۸KJ: روی چنین فلاپی بلوف زدن به شدت ریسکی است چرا که دست‌های دراو بسیاری به وجود می‌آورد.

♣۸۱۰♠J: استریت‌دراوهای زیاد (یا شاید کامل شده) نگران‌کننده هستند و دوپیر یا ست‌های زیادی می‌تواند وجود داشته باشد. اگر کسی روی چنین فلاپی بلوف بزند احتمالا احوال خوبی ندارد یا اینکه بیش از حد تهاجمی است. چنین فلاپی برای بلوف زدن به هیچوجه مناسب نیست، حتی اگر همه چک داده باشند.

♣۳۸K: بت کردن و بلوف زدن روی چنین فلاپ تک‌رنگی بسیار معقول‌تر از حالت قبل است.

ریز دادن با دست‌های دراو در پوکر

کال کردن بت افراد دیگر نیز می‌تواند سلاح خوبی برای گرفتن بازی از آن‌ها باشد. در اینجا چند نوع استراتژی را با کال کردن به شما می‌گوییم:

جاست-کال کردن با دست خوب

وقتی که فلاپ چندان خطرناک به نظر نمی‌رسد و دراو زیادی ندارد، می‌توانید با بسیاری از دست‌های قوی که برای ریز دادن مناسب هستند با داشتن پوزیشن در پوکر کال کنید. بازیکنان کش-گیم وقتی دیپ استک هستند با دست‌های قوی خود کال می‌کنند، مخصوصا دست‌هایی که نسبت به بسیاری از دست‌های دیگر برتری دارند اما برای وارد کردن تمام چیپ‌ها به بازی مناسب به نظر نمی‌رسند. به طور مثال: در پوزیشن آندردگان (UTG) شما ♣A♣K دارید و ترجیح می‌دهید که لیمپ کنید (بیگ-بلایند را کال کنید). دیلر و بلایندها نیز وارد بازی می‌شوند و فلاپ ۶♣۸♠K می‌خورد. اسمال و بیگ-بلایند چک می‌دهند و بازی به شما می‌رسد. در این شرایط چرا باید بت کنید و به دیگران بفهمانید دست قوی دارید، در صورتی که می‌توانید جاست-کال کنید و امیدوار باشید پول بیشتری ببرید؟ دست شما برای آل-این زدن کافی نیست، اما ناراحت نمی‌شود اگر شخصی با پوزیشن بت کند و روی ترن نیز آن کار را تکرار کند.

بلوف زدن در ریور

جاست-کال با دست بی‌ارزش یا دراو ضعیف

فرض کنید روی فلاپ قبل با دستی مثل ♣۹♣۱۰ لیمپ کردید و وارد بازی شدید. حال دست شما فقط گات-شات استریت است و بکدورفلاش نیز دارید. اما وقتی که دیگران دیدند که شما با AK جاست-کال کردید، می‌توانید با دست‌های بی‌ارزش خود نیز «بازی شناور» انجام دهید. این مفهوم باعث می‌شود که حریف فکر کند باز هم دست قوی دارید و از بازیکن تایتی مثل شما انتظار دست دیگری نمی‌رود. اگر حریف چک داد می‌توانید یک کارت رایگان ببینید و یا اینکه به او بلوف بزنید. البته دقت کنید برای انجام چنین کاری باید حریف خود را به درستی انتخاب کنید و تصویر خوبی داشته باشید.

وقتی که فلاپ دراوهای زیادی دارد می‌توانید در شرایط هدزآپ در برابر یک بازیکن ضعیف جاست-کال کنید

شرایط مشابه با حالت قبل است اما فرض کنید که فلاپ ♣۵۱۰J می‌خورد. وقتی حریف بت‌های نسبتا سبکی می‌زند کال کنید. اگر کارتی خورد که فلاش یا استریت باز شد و او چک داد یا بت بسیار کمی زد، بت کنید یا ریز سنگین دهید. البته قبل از استفاده از این سلاح تصویر خود را در ذهن بازیکنان دیگر بررسی کنید.

همچنین می‌توانید وقتی که پوزیشن دارید نیز در برابر حریف ریز دهید و به او فشار بیاورید. به طور مثال می‌توانید با دست‌های دراو خود بسیار تهاجمی بازی کنید. وقتی حریف بت می‌کند، ریز دهید. من چنین کاری را زمانی انجام می‌دهم که بخواهم دراو بودن خود را مخفی کنم و بتوانم پات خوب و سنگینی ببرم. البته بیشتر اوقات نیز اگر صرفا استریت-دراو یا فلاش-دراو باشم ریز نمی‌دهم، مگر اینکه شورت-استک باشم. با اینحال با دست‌هایی مثل فلاش‌ناتس-دراو یا پیر و فلاش-دراو یا استریت و فلاش‌دراو (هر دو با هم) معمولا ریز می‌دهم و فکر می‌کنم که حریف صرفا پیر دارد. این شرایط اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که حریف پری-فلاپ ریزر باشد، و اگر از بت سنگینی استفاده کند امکان اُورپیر بودن او نیز وجود دارد. باز هم تاکید می‌کنیم که برای بازی با پوزیشن در پوکر تصویر ذهنی شما و حریف مهم‌ترین عناصر برای تصمیم‌گیری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید