دسته‌ها

استراتژی پوکر دفاع از بلایند
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

استراتژی بازی پوکر – سه توصیه برای دفاع بهتر از پوزیشن بلایندها

وقتی ابتدا بازی پوکر تگزاس هولدم را یاد می‌گیریم به ما آموزش داده می‌شود که با دست‌های نه چندان قوی بدون داشتن پوزیشن بازی نکنیم، ولی در فرمت‌هایی با تعداد نفرات کم که با طیف دستهای گسترده‌ای به بلایندها حمله می‌شود، بازی کردن با دستهای نه چندان قوی بدون داشتن پوزیشن دقیقا کاری است که باید انجام دهیم. اجازه دهید بحث را با چند مورد و محاسبه ریاضی پوکر مربوط به آنها ادامه دهیم.

استراتژی دفاع از بلایندها در بازی پوکر

ارزش مورد انتظار (EV) فولد کردن را درک کنید

چیزی که باید به یاد داشته باشیم این است که از منظر یک دست کامل پوکر، فولد کردن بیگ بلایند برای ما ۱BB هزینه دارد. و بنابراین از دیدگاه EV ارزش مورد انتظار آن ۱BB- است. بسیاری از دستهایی که لازم است با آنها از بیگ بلایند خود دفاع کنیم هم در بلند مدت مثلا بیش از ۱۰۰۰ دست برای ما هزینه ساز هستند ولی شاید هزینه آنها به طور میانگین کمتر از ۱BB باشد. اجازه دهید مثالی بزنیم.

فرض کنید به شما در پوزیشن بیگ بلایند ♠J♠-۷ داده شده و شما در مقابل یک ریز به اندازه ۲٫۵BB از طرف یک بازیکن تهاجمی در پوزیشن دیلر قرار دارید. برای اینکه کال کردن بهتر از فولد کردن باشد باید به طور میانگین سرمایه گذاری ۱٫۵BB خود را با کمی بیشتر برگردانیم. این کار ممکن است باعث بازیابی بخشی از بیگ بلایندی که پست کرده ایم شود و مثلا با کال کردن در بلند مدت به جای -۱BB به -۰٫۸BB برسد.

بعد از اینکه این کال را انجام دادیم پات به ۵٫۵BB می‌رسد. (۲٫۵BB از هر بازیکن به علاوه مبلغ اسمال بلایند). اگر بتوانیم به طور میانگین بیش از ۱٫۵BB  برنده شویم یک کال سودآور پیش از فلاپ انجام داده ایم چرا که سرمایه گذاری خود را به علاوه بخشی از بیگ بلایندمان که در صورت فولد کردن از دست می‌دادیم پس گرفته ایم.حتی اگر کال کردن پیش از فلاپمان در بلند مدت بازنده باشد، فولد کردن ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد. سوالی که حالا مطرح می‌شود این است: چه بخشی از این پات با توجه به دست ما و طیف دست حریف که در پوزیشن هم قرار دارد و مهارت نسبی هر بازیکن می‌تواند سهم ما باشد؟

دست ما مسلما خیلی قدرتمند نیست ولی در مقابل طیف ۴۵ درصدی رِیز از طرف دیلر که می‌توانیم از یک حریف تهاجمی انتظار داشته باشیم، ما حدود ۴۲% شانس داریم. البته قاعدتا انتظار نداریم با توجه به پوزیشن بدتری که داریم همه این شانس را تحقق ببخشیم، ولی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به طور میانگین یک سوم مبلغ پات را برگردانیم. برای این که کال کردن پیش از فلاپمان در بلند مدت نسبت به فولد کردن سربه سر باشد لازم است ۱٫۵bb که ۲۷% پات است برنده شویم. بنابراین اگر در یک سوم مواقع برای خود شانس بردن پات را قائل باشیم کال کردن گزینه‌ی خوبی است که باعث باختن پول کمتری در بلند مدت می‌شود.

ری-رِیز کنید تا شانس حریف را انکار کنید

هرچند دفاع کردن از بیگ بلایند در مقابل رِیز‌های کوچک می‌تواند صحیح باشد، ولی لازم است گاهی ری-رِیز کردن را هم در دستور کار خود قرار دهید. ایده این کار این است که اگر همیشه به بازیکنی که پوزیشن دارد اجازه دیدن فلاپ داده شود برایش نتیجه خوبی خواهد بود. او در هر مرحله بعد از ما بازی می‌کند و به طور موثری می‌تواند اندازه پات را کنترل کند. همچنین در نظر داشته باشید که ۶۰% پنج کارت مشترک در فلاپ رو می‌شوند. این بدین معنی است که کسی که از دیلر رِیز کرده وقتی توسط بازیکن بیگ بلایند فقط کال می‌شود ۶۰% شانس خودش را تحقق بخشیده است. برای اینکه آن ۶۰% را به ۰% برسانیم باید گاهگداری هزینه ادامه دادن را برای ریز کننده پوزیشن آخر افزایش دهیم، و او را وادار کنیم که یا کل پات را واگذار کند یا با دستهای ضعیفتر کال‌های احتکاری (به امید ساختن دست قوی) انجام دهد.

در مقابل یک بلایند دزدی با چه دستهایی باید شرط سوم ببندیم؟ برای شروع می‌توانیم همیشه با دستهایی مثل [TT+ AQo+ KQs+ AJs+] یک رِیز از پوزیشن‌های انتهایی را ری-رِیز کنیم. این دستها از طیف رِیز کردن حریف خیلی جلوتر هستند و حتی در صورتی که او شرط سوم ما را هم کال کند، در وضع خوبی قرار دارند.تمایل ما خیلی بیشتر به این است که وقتی به روشنی برتری خوبی داریم حریف را وادار به پرداخت پول بیشتری کنیم. اجازه ندهید بازیکنی که پوزیشن دارد با طیف گسترده‌ای که دارد سه یا چهار کارت را به طور رایگان در مقابل دست قدرتمند شما ببیند.

علاوه بر این دستها، باید ری-رِیز‌هایی را هم که در صورت کال شدن در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارند و با آنها بیشتر مایل به بردن پات در همین مرحله هستیم، به برنامه خود اضافه کنیم و راههای تحقق سهم شانس حریفمان را وقتی دست ضعیفی دارد ببندیم. دستهایی مثل [۷۷-۹۹ ATo-AJo KJo-KQo+ A2s-ATs K9s-KJs+ QTs+ J9s+ T8s+ 98s 87s 76s] وقتی در بیگ بلایند هستیم و با رِیزی از طرف بازیکن دیلر مواجهیم، می‌توانند هم به عنوان کال و هم به عنوال ری-رِیز مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه خیلی از این دستها وقتی حریفمان کال کند از طیف دستهای او جلوتر نیستند، ولی این موضوع را زمانهایی که بدون تقابل بیشتر از طرف حریف برنده پات می‌شوند، جبران می‌کنند.

پس با تناوب بیشتری و به صورت تهاجمی شرط سوم را ببندید تا مانع این شوید که حریفانتان فکر کنند بدون داشتن عواقب می‌توانند اقدام به دزدین بلایندهای شما کنند.

به اندازه رِیز بازیکن اول توجه کنید

تفاوت خیلی زیادی بین قرار گرفتن در مقابل یک رِیز ۲ بیگ بلایندی و رِیز ۳ بیگ بلاندی وجود دارد. دستهایی مثل [۸۵s, 98o و A5o] در مقابل رِیز‌های کوچک حتما باید دفاع شوند و در مقابل رِیز‌های بزرگتر حتما باید فولد شوند. ضریب پات شما شاخصی برای این است که دست شما برای کال کردن تا چه حد باید خوب باشد، پس به آن توجه کنید. در مقابل رِیز‌های بزرگتر، کال کردن ایده بدتری می‌شود، چرا که مبلغ لازم برای سرمایه گذاری نسبت به اندازه پات بیشتر می‌شود. در مواردی که بازیکن‌ها ترجیح می‌دهند با رِیزهای بزرگی مثل ۳٫۵BB یا ۴BB وارد بازی شوند، با بیشتر دستهایی که مایل به بازی هستید ری-رِیز کنید و حریف را ملزم به توجیه این مورد کنید که چرا با طیف وسیعی پول زیادی را سرمایه گذاری می‌کند. حواستان باشد که ممکن است تفاوت ارزش مورد انتظار (EV) زیادی بین کال کردن یک رِیز کوچک و کال کردن یک رِیز بزرگ وجود داشته باشد.

نتیجه گیری

انتقال از یک بازیکن مبتدی محکم به یک بازیکن متوسط پوکر به این موضوع ارتباط پیدا می‌کند که چه زمانی از حریم امن خود و تفکر “بازی محتاطانه بازی صحیح است” خارج شویم. دفاع از بیگ بلایند در تقابل با بازیکن‌های پوزیشن آخر یکی از اولین مواردی است که باید برای این گذار انجام دهید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید