دسته‌ها

استراتژی پوکر و ارزیابی ریسک
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکرریاضیات در پوکر

استراتژی ارزیابی ریسک در بازی پوکر

ما انسانها خیلی طرفدار قمار های ۵۰:۵۰ نیستیم. اگر من به شما بگویم که شرطی به مبلغ ۱۰۰۰$ روی شیر یا خط آمدن یک سکه ببندیم، اکثریت قریب به اتفاق شما این پیشنهاد را رد می‌کنید. اگر شما انتخابی در موضوع نداشتید و مجبور بودید شرط را بپذیرید به احتمال زیاد با ناراحتی و ترس واکنش نشان می‌دادید. دعا کردن برای نباختن احتمالا واکنش متداول‌تری نسبت به هیجان زده شدن برای داشتن شانس برد است. این فرآیند اجتناب از ریسک نوعی مکانیزم بقا است که مسئول موفقیت گونه‌های هم نوع ما به شمار می‌آید. البته در پوکر یک مانع جدی در راه پیش رفتن وجود دارد.

اشتباه در ارزیابی ریسک در بازی پوکر از این باور نشأت می‌گیرد که برای انجام یک سرمایه گذاری خوب کافی است موقعیت از ۵۰:۵۰ بهتر باشد.

همانطور که در ادامه می‌بینیم، این امر تقریبا هیچ وقت موضوعیت ندارد.

یک شرط ۵۰:۵۰ در بازی پوکر به چه گفته می‌شود؟

وقتی بحث شرط یا رِیز مطرح می‌شود، اساسا چیزی به اسم تصمیم ۵۰:۵۰ وجود ندارد. اگر پات کاملا خالی بود و من شرط به مبلغ X می‌بستم، شما به ۵۰% شانس احتیاج داشتید تا کال کردن برایتان سر به سر باشد. دلیلش این است که شما ۱ واحد سرمایه گذاری می‌کنید تا ۱ واحد برد کسب کنید، یا در اصطلاحات پوکری ضریب پات (پات آدز) شما ۱:۱ است. این حالت تقریبا هیچ گاه وجود ندارد زیرا پات به صورت تدریجی افزایش می‌یابد. همیشه مبلغی پول مرده وجود دارد که در نسبت پاداش:هزینه باید به بخش پاداش اضافه کنیم. حتی در صورتی که مبلغ پات ناچیز باشد و فرضا شما در یک پات ۱۰ دلاری به اندازه ۵۰ دلار بیش شرط (overbet) ببندید. ضریبی که حریفتان دریافت می‌کند ۶۰:۵۰ یا ۱٫۲:۱ است. این بدان معنی است که تنها به ۴۵% شانس احتیاج دارد تا کال کردن برایش سر به سر باشد.

حتی وقتی با یک شرط چند برابر پات مواجه می‌شویم باز هم به کم تر از ۵۰ درصد شانس برای کال کردن لازم داریم.

یک شرط ۵۰:۵۰ فقط می‌تواند وقتی حقیقت داشته باشد که در یک پات کاملا خالی بسته شده باشد. بنابراین به دلایل ساختار بازی پوکر می‌توانیم بگوییم که شرایط در مواجهه با یک شرط در پوکر وجود ندارد.

فرآیند ارزیابی ریسک در ضمیر ناخودآگاه

ذهن ناخودآگاه با یک آزمون خیلی قطعی برنامه ریزی شده است که تعیین می‌کند ریسک را بپذیرد یا نه. این موضوع در ذهن یک انسان بالغ به این شکل است:

فقط در صورتی ریسک را بپذیر که نتایج مطلوب به صورت میانگین به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از نتایج نامطلوب باشند.

این موضوع باعث می‌شود که ما به صورت غریزی از سرمایه‌گذاری‌های ۵۰:۵۰ امتناع کنیم و حتی فرصت‌هایی را که فقط کمی جنبه مطلوب آنها برجسته‌تر است رد کنیم. حاضرم شرط ببندم که اکثر شما که این مقاله را می‌خوانید پیشنهاد شیر یا خط مرا در صورتی که ۲۰$ اضافه به ۱۰۰۰$ سود احتمالی شما اضافه می‌کردم باز هم رد می‌کردید. شما این سرمایه گذاری که به وضوح سود آور است را به دلیل وجود عبارت “به طور قابل ملاحظه‌ای” در جمله بالا رد می‌کنید. این آزمون ارزیابی ریسک به صورت خودکار در ذهن ناخودآگاه شما انجام می‌شود. این آزمون ذهنی برای حفاظت شما از فشار زیاد استرس و نوسان برای پاداش ناچیز به وجود آمده است و پذیرش این ریسک ممکن است شانس بقای ما را کاهش دهد. متاسفانه برای موفقیت در پوکر تحمل فشار بالای استرس و نوسان برای پاداش خیلی کم گاهی اوقات همان کاری است که باید انجام دهیم. امروزه مشخص شده است که ذهن ناخودآگاه و برنامه ارزیابی ریسکی که در آن قرار دارد در حوزه پوکر نتیجه بخش نیست و شانس موفقیت ما را کاهش می‌دهد. اگر پیش از فلاپ J-J داشته باشید و بدانید که من در یک پات تقریبا خالی با AKo (آس و شاه غیرهمخال) آل این کرده‌ام، چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید، باید کال کنید. شما ۵۵% شانس دارید و برای کال کردن فقط به ۵۰% شانس نیاز دارید (یا حتی کمی کمتر چرا که همانطور که اشاره شد بلایندها هم به صورت پول مرده عمل می‌کنند).

اشتباهات ارزیابی ریسک در پوکر

متداول‌ترین اندازه شرطی که ممکن است در ریور با آن مواجه شویم ۷۵% اندازه پات است. وقتی با شرطی به اندازه ۷٫۵$ در یک پات ۱۰$ روبرو هستیم ما ضریب ۱۷٫۵:۷ یا ۲٫۳۳:۱ دریافت می‌کنیم. این بدان معنی است که شانسی که برای برد لازم داریم ۳۰% است. متاسفانه ذهن آگاه به شدت درگیر این است که طیف دستهای حریف چه می‌تواند باشد و بلاکرهای ما در این موقعیت چطور عمل می‌کنند و ممکن است حداقل درصد مواقعی که لازم است برنده پات باشیم را فراموش کند. ذهن ناخودآگاه وظیفه این کار را بر عهده می‌گیرد و شعار گمراه کننده خودش را تکرار می‌کند: “نتیجه مطلوب باید به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از نتیجه نامطلوب باشد”. به بیان عددی ذهن ناخودآگاه درخواست این را دارد که در ۵۵% مواقع شانس برد داشته باشد تا بتواند کال کند. کاملا نامربوط و اشتباه!

در واقع پات آدز ۲٫۳۳:۱ شما به این معنی است که که نتایج نامطلوب می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از نتایج مطلوب باشد. اگر حریف فقط یک سوم مواقع بلوف باشد شما می‌توانید با دست بلوف گیر خود به طور سودآوری کال کنید. بسیاری از پوکر بازان در این موقعیت فولد می‌کنند نه به دلیل اینکه طیف دستهای حریف را به خوبی تعیین نمی‌کنند بلکه به این دلیل که هدفی برای خود تعیین می‌کنند که به طرز سختگیرانه‌ای مسخره است و نظرشان این است که باید بیش از نیمی از مواقع برنده باشند. این طرز فکر اگر فهم پات آدز به درستی انجام شده باشد کاملا مسخره به نظر می‌رسد.

راه حل

شانس بردی که برای کال کردن لازم است برای ذهن ناخودآگاه قابل فهم نیست زیرا ذهن ناخودآگاه معمولا مایل است درصد مواقعی که باید برنده باشیم را قبل از سرمایه گذاری بالا در نظر بگیرد. بهترین راهی که می‌توانید به خودتان یک آزمون ارزیابی ریسک را برای بازی پوکر یاد بدهید این است که این کار را به ذهن آگاه خود بسپارید تا این که در آن طبیعی و روان شوید. وقتی در مقابل یک شرط مرحله ریور با یک آل این قبل از ریور قرار می‌گیرید، به سادگی می‌توان گفت که شانس لازم و شانس واقعی نه موارد مهم هستند. دیگری شانس ضمنی (implied odds) یا شانس فولد حریف در آینده وجود ندارد تا موضوع را پیچیده کند. در این موقعیت‌ها با محاسبه پات آدز و شانسی که برای کال کردن لازم دارید شروع کنید. فقط آن موقع است که می‌توانید شروع به تحلیل طیف دستهای حریف کنید و اینکه فکر می‌کنید با کال کردن در چند درصد مواقع برنده خواهید شد. این کار را آگاهانه انجام دهید تا این که برایتان حالت طببعی پیدا کند. ممکن است این کار هفته‌ها طول بکشد ولی یادگیری آن در بلند مدت ارزشش را دارد. لازم است که مغز یاد بگیرد آزمون ارزیابی ریسک نرمال که تا حد زیادی در زندگی به ما کمک می‌کند، در پوکر کاربرد ندارد. ما باید فولد‌های اشتباه را که ناشی از آزمون ارزیابی ریسک مزخرف است را متوقف کنیم!

کانال تلگرام پوکروای

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید