دسته‌ها

بت کردن در پوکر
استراتژی‌های پیش فلاپ

آموزش کلد-کال کردن در پوکر (Cold Call)

در این آموزش به بررسی کلد-کال کردن در پوکر (Cold Call) و اینکه چه زمانی کال کردن بهترین عمل است می‌پردازیم. همچنین زمان‌هایی که نباید این عمل را انجام دهید را نیز بررسی خواهیم کرد.

اما آیا معنی کلد-کال را می‌دانید؟

این اصطلاح برای زمانی استفاده می‌شود که شخصی هیچ پولی را در پات وارد نکرده است و بعد از مواجه شدن با بت یا ریز صرفا کال می‌کند. فرض کنید بازیکن اول ریز می‌دهد، بازیکن دوم ری-ریز می‌کند، در این شرایط بازیکن سوم با کال کردن «کُلد-کال» کرده است.

بنا به این تعریف بازیکنانی که در بلایندها هستند، قابلیت کلد-کال کردن را ندارند، چرا که در حال حاضر پولی را وارد پات کرده‌اند. اصطلاحی که برای آن‌ها به کار می‌رود این است که «کال می‌کنند» یا از بلایند خود «دفاع می‌کنند».

کلد-کال کردن در تورنومنت‌های سبک و کش-گیم‌ها رایج است. در میزهای سبک نولیمیت هولدم این موضوع را به وفور می‌بینید. فرض کنید شخصی ریز می‌دهد و ۳ نفر بعد از او کال می‌کنند. آن‌ها عملا کلد-کال می‌کنند.

اما متاسفانه کسانی که این عمل را انجام می‌دهند عموما ضعیف شناخته می‌شوند، پری-فلاپ لوز هستند و بازی آن‌ها بعد از فلاپ نیز به سادگی قابل تشخیص است. قواعد می‌گویند اگر نمی‌توانید دلیلی برای کلد-کال پیدا کنید یا باید ریز دهید و یا اینکه دست خود را بریزید.

این قوانین و قواعد بسیار عاقلانه و درست هستند، اما نشان‌دهنده این موضوع نیست که هرگز نباید کلد-کال را انجام دهید. در حقیقت اگر بتوانیم دلیلی پیدا کنیم، کلد-کال کردن می‌تواند سلاح موثری باشد و می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.

پوکر آنلاین

شرایط مناسب برای کلد-کال کردن در پوکر

یک موقعیت خوب برای کلد-کال کردن زمانی است که پوزیشن دارید و می‌خواهید قدرت دست خود را مخفی کنید. از طرف دیگر وقتی شما بین ریز و ری-ریز دو بازیکن کال می‌کنید هیچکس انتظار نخواهد داشت که AA یا KK داشته باشید.

اما دقت کنید در پات‌های چند نفره این عمل ریسکی است و ممکن است بعد از فلاپ دست شما به راحتی شکست بخورد. چندان خوب به نظر نمی‌رسد.

یکی دیگر از مزایای کلد-کال کردن در پوکر این است که شخص دیگری بعد از شما ممکن است ری-ریز کند. به طور مثال فرض کنید که در یک تورنومنت پوکر روی یک میز ۹نفره هستید و بلایندها ۵۰۰/۱۰۰۰ است. بازیکن آندردگان با ۳۳,۰۰۰ استک ۲,۵۰۰ ریز می‌دهد و یک بازیکن دیگر با ۲۸,۰۰۰ کال می‌کند.

بازی به شما که در کات-آف هستید می‌رسد، ۶۰,۰۰۰ استک داشته و ♠A♣A دارید. معمولا در این شرایط ری-ریز می‌کنید، اما در برخی شرایط کلد-کال کردن می‌تواند بسیار بهتر عمل کند. فرض کنید که ۳ بازیکن بعد از شما هستند و استک کمی دارند، به طور مثال ۹,۰۰۰، ۱۰,۰۰۰ و ۱۲,۰۰۰٫ در این شرایط اگر بازیکنی دست خوبی داشته باشد به احتمال زیاد آل-این خواهد زد.

اگر چنین اتفاقی بیافتد فرصت بسیار خوبی برای شما ایجاد می‌شود. چرا که دیگر بازیکنان باید بتوانند تصمیم بگیرند و همچنین می‌دانند که شما نیز درون دست حضور دارید. اگر بازیکنی آل-این بزند یا ری-ریز کند شرایط برایتان بسیار دلچسب خواهد شد.

شرایط دیگری که کلد-کال کردن در پوکر می‌تواند مفید باشد زمانی است که بین دو یا چند بازیکن تهاجمی قرار دارید. اگر به نظر می‌رسد بازیکن A و بازیکن B هر دو علاقه شدیدی به کنترل کردن پات و بت کردن دارند، کال کردن با دست‌های متوسط می‌تواند انتخاب عاقلانه‌ای باشد.

به طور مثال در میز ۲$/۱$ نولیمیت هولدم بازیکن اول ۶$ ریز می‌دهد و نفر بعدی او را ری-ریز کرده و مبلغ را به ۱۵$ می‌رساند. شما به دست خود نگاه می‌کنید و می‌فهمید که ۶۶ دارید. کلد-کال کردن در این شرایط می‌تواند بسیار مناسب باشد، چرا که اگر روی فلاپ ست شوید می‌توانید به سود زیادی برسید.

کلد-کال کردن در پوکر

در چه زمانی نباید کلد-کال کنید

به حالت عکسی که در موارد بالا نوشته‌ایم فکر کنید. اگر دست بسیار قوی‌ای دارید و دیپ-استک هستید، سود زیادی از کلد-کال کردن در پوکر به دست نخواهید آورد. در این حالت باید پات را سنگین کنید، ریز دادن و ری-ریز کردن بهترین راه برای این موضوع است.

وقتی که دست قوی دارید یا می‌خواهید با پوزیشن وارد بازی شوید، در بیشتر مواقع باید از این برتری‌های خود محافظت کنید. کلد-کال کردن این قابلیت را به شما نخواهد داد. همچنین زمانی که بیشتر بازیکنان روی میز منطقی بودند و مانیاک (هایپر-اگرسیو) در آن وجود نداشت نیز نباید این کار را انجام دهید. کلد-کال کردن در برابر بازیکنان تایت نتیجه خوبی نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید کلد-کال کنید باید ذهنیت شما در دام انداختن حریف باشد و یک رویکرد تهاجمی پشت آن قرار دهید. اما متاسفانه بیشتر بازیکنان کلد-کال را با ذهنیت تدافعی انجام می‌دهند. احتمالا شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که با پاکت‌های کوچک خود یا سوتدکانکتورها کلد-کال می‌کنید و پس از نخوردن کارتتان روی فلاپ (که بیشتر مواقع اینگونه است) هیچ استراتژی‌ای برای ادامه بازی ندارید. این رویکرد شما را به برد نخواهد رساند.

همچنین باید بگوییم هنگامی که می‌خواهید کلد-کال کنید پوزیشن را باید در نظر بگیرید. اگر حریف در آندردگان (UTG) ریز داده است و شما نفر بعدی هستید و ♣KQ دارید، کلد-کال کردن گزینه مناسبی نمی‌باشد. دلیل اصلی این موضوع نیز این است که باقی‌مانده افراد روی میز همچنان بازی نکرده‌اند و اگر کسی ری-ریز کند، KQ قابلیت مقاومت در برابر او را نخواهد داشت.

بلایند در پوکر

مزایا و معایب کلد-کال کردن با AK

اگر AK داشتیم چه باید بکنیم؟ برخی بازیکنان عقیده دارند که این موضوع باعث می‌شود ارزش دست خود را از بین ببرید و می‌گویند با چنین دست قوی‌ای باید ریز دهید. به یاد داشته باشید که هیچ قانون ثابتی برای بازی با دست‌های مختلف وجود ندارد.

کلد-کال کردن با AK تحت شرایط خاص می‌تواند جایگزینی برای ریز دادن باشد. به طور مثال فرض کنید بگوییم باید «همیشه» با AK ریز بدهید. حریف شما از این موضوع استفاده خواهد کرد و اگر فلاپ آس خورد و بت کردید، به راحتی متوجه این خواهد شد که آس دارید.

از طرف دیگر اگر در برخی مواقع با AK کال کنید، بازی خود را بالانس کرده‌اید. افراد متوجه خواهند شد که شما به هر نوع دستی ممکن است وارد بازی شوید و AK فقط یکی از آن‌ها است. درنتیجه وقتی که فلاپ ۱۰♣Q♣J خورد آن‌ها نمی‌توانند به سادگی AK را به شما نسبت دهند.

البته این تئوری‌ها با فرض این است که بازیکنی که روبروی شماست چنین مسائلی را درک می‌کند. اگر در برابر افرادی هستید که چندان به بازی شما فکر نمی‌کنند، نباید در مورد بالانس کردن دست‌های خود نگران باشید. آنگاه می‌توانید تمام دفعاتی که AK داشتید ریز دهید.

کلد-کال کردن در پوکر

در مثال دیگری فرض کنید که ♠AK دارید و با داشتن پوزیشن در برابر ریز یک بازیکن تایت قرار می‌گیرید. شما می‌دانید که این بازیکن فقط با دست هایی مثل پاکت‌پیرهای قوی یا AK یا AQ ریز می‌دهد. کلد-کال کردن در چنین شرایطی احتمالا حرکت درستی است، چرا که با ری-ریز ممکن است در برابر فور-بت او قرار بگیرید.

حال فرض کنید که همان بازیکن ♣A♠K دارد و فلاپ ۵♠۷A می‌خورد. او بت زدن را ادامه می‌دهد و شما کال می‌کنید، ترن ۴ می‌خورد. او دوباره بت می‌کند اما این بار شما ریز می‌دهید. حریف دست قوی دارد، اما شما با ریز دادن نشان می‌دهید که دست قوی‌تری دارید.

او شما را استریت، فلاش یا ست می‌خواند و یک بازیکن تایت به راحتی چنین دست‌هایی را به راحتی فولد خواهد داد. اگر این کار را نکرد همچنان آپشن این را دارید که در صورت چک دادن او در ریور باز هم بت کنید و به او فشار زیادی بیاورید. اگر بتوانید او را وادار به اشتباه کردن کنید، بازی برایتان بسیار لذتبخش خواهد شد.

اما به صورت کلی باید در بیشتر مواقع با AK ریز دهید. با اینحال کلد-کال کردن در پوکر با چنین دستی نیز هر از چندگاهی باید انجام شود تا بازی شما برای حریف غیرقابل درک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید