دسته‌ها

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین
آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – درس هفدهم

چگونه تصمیم درستی بگیریم؟

تصمیم‌گیری درست همیشه سختترین کار به نظر می‌رسد، حتی در پوکر! مخصوصا اگر در پوکر آنلاین باشید و ثانیه‌ها به سرعت بر علیه تصمیم‌گیری شما در حال گذر باشند.

در این درس از آموزش کامل برد در پوکر آنلاین به بررسی روند فکری لازم برای گرفتن بهترین و منطقی‌ترین تصمیم می‌پردازیم. هنگامی که بتوانید با یک روند فکری مناسب حرکت کنید، می‌توانید مطمئن شوید که تصمیمات خوبی بگیرید و اشتباهات خود را به حداقل خواهید رساند.

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین – روند فکری در پوکر چیست؟

بلوف گرفتن در پوکر

هروقت که نوبت به شما می‌رسد (یا قرار است برسد) باید به مسائل زیر فکر کنید:

 1. سبک بازی حریف چگونه است؟ آیا تهاجمی است؟ باملاحظه بوده و نسبت به همه چیز محتاط است؟ متغیر است و هربار رفتار متفاوتی دارد؟
 2. حریف ممکن است چه دست‌هایی داشته باشد؟ بر اساس اطلاعاتی که از مورد قبل،‌ نشانه‌های ظاهری و الگوهای شرطبندی دارید باید یک «طیف یا گستره» دست برای حریف در نظر بگیرید.
 3. حریف فکر می‌کند من چه دستی دارم؟ حریف از شما چه اطلاعاتی دریافت کرده؟ (در این دست یا دست‌های گذشته) اگر او فکر می‌کند شما بازیکنی تایتی هستید، مطمئنا یک دست خوب را برای شما در نظر خواهد گرفت.
 4. آیا من پوزیشن خوبی دارم؟ در پوزیشن‌های اولیه هستید یا انتهایی؟

وقتی که سوالات فوق را از خود پرسیدید، سپس می‌توانید در نظر بگیرید که بهترین تصمیم چیست و پس از آن باید انتخاب مناسب را داشته باشید:

آیا باید بت (یا ریز) کنم؟

 • اگر حس می‌کنید دست بهتری دارید، تقریبا در تمام حالات باید بت یا ریز دهید.
 • اگر فکر می‌کنید که می‌توانید حریف ضعیفتر از خود را از بازی بیرون کنید نیز بهتر است این ریسک را انجام دهید و بلوف بزنید (اصولا یک-سوم مواقع).
 • در واقع زمان‌هایی که دراو هستید و شانس زیادی وجود دارد حریف دست خود را فولد دهد، بهتر است این کار را انجام دهید (به این عمل سمی-بلوف می‌گویند که در ادامه بخش ۵ آن را مطرح خواهیم کرد).

روانشناسی پوکر

آیا باید چک دهید (یا فولد کنید)؟

 • اگر حس می‌کنید که بدترین دست را دارید – تقریبا در بیشتر مواقع باید فولد دهید.
 • اگر حس می‌کنید حریف دست قویتری دارد – باز هم در بیشتر مواقع باید فولد دهید.
 • اگر دراو هستید اما مبلغ شرطبندی سنگین است – همیشه باید فولد دهید.

اگر هیچکدام از شرایط بالا برای شما صدق نمی‌کند احتمالا کال کردن گزینه مناسبی باشد.

پوکر کاملا بر پایه اطلاعات است و تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم صرفا مبنی بر اطلاعاتی که از حریف و دست خود دریافت می‌کنید انجام خواهد شد.

فولد دادنِ سخت!

برای اینکه یک پوکرباز حرفه‌ای باشید، باید بتوانید فولدهای بزرگی نیز بدهید.

یک فولد سخت هنگامی اتفاق می‌افتد که دست بسیار قوی دارید اما حس می‌کنید که بازنده خواهید بود، درنتیجه دست خود را فولد می‌دهید تا از باخت سنگین خود جلوگیری کنید.

به طور مثال ساده‌ترین حالت برای این موضوع هنگامی اتفاق می‌افتد که KK دارید و آس روی فلاپ قرار می‌گیرد. حریف شرطبندی سنگینی انجام می‌دهد و احتمال وجود آس در دست او برایتان بسیار واضح است.

آموزش بازی در تورنومنت پوکر

آیا تحت این شرایط می‌خواهید روی کل استک خود ریسک کرده و درحالی که می‌دانید حریف با داشتن یک آس شما را شکست خواهد داد او را کال می‌کنید؟

با دقت فکر کنید و فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 1. آیا رفتار حریف منطقی به نظر می‌رسد؟ به الگوهای شرطبندی او دقت کنید، آیا دست او با دستی که از آن می‌ترسید تطابق دارد؟
 2. بلوف؟ آیا حریف قابلیت بلوف زدن را دارد؟ آیا در این شرایط نیز ممکن است در حال بلوف زدن باشد؟

همانطور که از اسم آن مشخص است، یک فولد سخت هیچگاه آسان نخواهد بود! همچنین قبول کردن این موضوع که اشتباه کرده‌اید و حریف پس از فولد شما بلوف خود را نشان دهد می‌تواند واقعا دردناک باشد، اما همچنان این موضوع بهتر از باخت تمام چیپ‌هایتان است.

اگر تمامی موارد فوق را در نظر گرفتید و همچنان از جلو بودن دست خود اطمینان داشتید، بهتر است با اعتماد به نفس به بازی ادامه دهید، فولد دادن بی‌دلیل دست‌های خوب می‌تواند اشتباه بزرگی باشد و ممکن است باعث باخت‌های پیاپی و از کوره در رفتن شما شود!

تیلت در پوکر

اشتباهات بازیکنان در پوکر

در مبحث تصمیم‌گیری، باید موضوع مهم تیلت شدن در پوکر را نیز بررسی کنیم.

وقتی که می‌گوییم یک بازیکن «تیلت» یا به انگلیسی Tilt شده است، یعنی این بازیکن بر اساس شرایطی که در دست‌های قبلی برای او به وجود آمده تصمیم‌گیری اشتباه و بدی دارد.

دلیل اصلی می‌تواند به وجود آمدن یک بدشانسی در دست‌های قبلی باشد و برای چند دست بازیکن را کاملا تهاجمی کند.

عصبانیت بیش از حد باعث برد پات‌های قبل نمی‌شود، بلکه باعث تهاجمی بودن بیش از حد و تصمیم‌گیری بدون منطق و عجولانه شده که صرفا باعث شکار شدن شما توسط دیگران خواهد شد!

هرگز به خود اجازه ندهید تیلت شوید!

تیلت شدن برای یک بازیکن بدترین چیز است، این احساس باعث تصمیم‌های بدون فکر و نابودی شما خواهد شد، حتی از آن بدتر اگر در هنگام تیلت شدن یک بدشانسی دیگر بیاورید ممکن است تقریبا کل موجودی حساب‌های بانکی خود را از دست بدهید!!!

اگر بازی به شما فشار می‌آورد و خودتان را در شرایط سختی می‌بینید، به راحتی از میز خارج شوید تا روحیه شما به حالت عادی بازگردد، سپس به میز بازخواهید گشت و با بازی اصولی و غیرآماتور خود بهترین استراتژی ممکن را پیاده خواهید ساخت و مطمئنا در نهایت باخت‌ها را جبران می‌کنید.

از تیلت شدن حریف خود مطمئن شوید

حریف خود را کاملا زیر نظر داشته باشید، هنگامی که متوجه شدید او تیلت شده است می‌توانید بیشترین سود را ببرید و نهایت سود را از او استخراج کنید. شانس زیادی وجود دارد که او دست متوسط یا حتی بسیار ضعیفی داشته باشد.

البته سعی کنید این کار را هنگامی که دست خوبی دارید انجام دهید، به ندرت ممکن است بتوانید با بلوف زدن چنین بازیکنی را از بازی بیرون کنید، به احتمال زیاد یک بازیکن تیلت در هنگام درگیری کل پول خود را وارد پات خواهد کرد.

 

چالش بانکرول پوکر مرحله ۸
بلایندها: $۰٫۱۰/$۰٫۰۵ ورودی: ۱۰$ (۱۰۰bb)
بانکرول شروع: ۱۵۳$ هدف: ۵۰$ (buy-in x 5)
بانکرول پایان: ۲۰۳$ تعداد نشست‌های تخمین ‌زده شده: ۵
از این تمرین برای بهبود روند تصمیم‌گیری خود در پوکر استفاده کنید، مطمئن شوید از تمامی اطلاعات استفاده خواهید کرد و بهترین تصمیم را می‌گیرید. همچنین به دنبال بازیکنان تیلت شده بگردید، آن‌ها را شکار کنید و از تیلت شدن خود نیز کاملا جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید