دسته‌ها

آموزش پوکر ۲-۷ تریپل دراو (Triple Draw)
نحوه بازی

آموزش پوکر ۲-۷ تریپل دراو (Triple Draw)

در این آموزش یکی از فرم‌های محبوب پوکر را بررسی می‌کنیم. ۲-۷ تریپل دراو یک بازی ۵کارته و لو (low) است. هر بازیکن ۵ کارت دریافت می‌کند و باید سعی کند ضعیف‌ترین کارت‌های ممکن را بسازد. چهار دور شرطبندی و ۳ دور دراو (تعویض کارت‌ها)‌ در این بازی وجود دارد. پس از هر دور شرطبندی بازیکن می‌تواند بین ۰ تا ۵ کارت خود را دراو یا تعویض کند. پس از سومین و آخرین دراو، آخرین مرحله شرطبندی نیز انجام می‌شود. دیلر باتون (D) نوبت شرط‌ها و تعویض کارت‌ها را مشخص می‌کند.

آموزش پوکر ۲-۷ تریپل دراو (Triple Draw)

رتبه‌بندی دست‌ها در پوکر ۲-۷ تریپل دراو

در ۲-۷ تریپل دراو بازیکنان باید ضعیف‌ترین دست ممکن را بسازند، در این قسمت از آموزش رتبه‌بندی دست‌ها را بررسی می‌کنیم. آس قوی‌ترین کارت و ۲ ضعیف‌ترین کارت ممکن محسوب می‌شود. به این دلیل که باید دست ضعیفی داشته باشید، استریت و فلاش برعلیه شما هستند. به طور مثال ۲۳۴۵۶ دست بسیار بدی است. این دست استریت شده است. یعنی حتی از AKQJ9 نیز بدتر بوده و به آن می‌بازد.

بهترین دست ممکن در این بازی ۲۳۴۵۷ بدون فلاش است. به این دست ویل (wheel) گفته می‌شود. بهترین دست بعدی ۲۳۴۶۷ بدون فلاش است. این دست دومین دست قدرتمند پوکر ۲-۷ تریپل دراو است. همچنین ۲۳۵۶۷ دست سوم قدرتمند است و دست‌های بعدی نیز با همین روند پیش می‌روند.

به این دلیل که آس نقش های کارت را بازی می‌کند، ۲۳۴۵A استریت محسوب نمی‌شود. این دست بهترین آس-لو (Ace-Low) است که می‌توانید به وجود آورید که به آن آس ناتس نیز می‌گویند. به ۲۳۴۵۸، هشت ناتس گفته می‌شود. همچنین به ۲۳۴۵۹، نه ناتس گفته می‌شود. AKQJ9 بدترین دست بدون پیری است که می‌توانید بسازید، هدف شما ساختن دست ضعیف است. بعد از این دست ۲۲۳۴۵ بهترین دست ممکن در این بازی محسوب می‌شود. در این بازی سِت از پیر ضعیف‌تر، استریت از پیر و سِت ضعیف‌تر، فلاش ضعیف‌تر از استریت و فول-هاوس از فلاش ضعیف‌تر است. بدترین دستی که می‌توانید بسازید نیز رویال-فلاش است. باید متوجه شده باشید که در این بازی رتبه‌بندی دست‌ها کاملا برعکس یک بازی «های» (High) مثل تگزاس هولدم است.

آموزش پوکر ۲-۷ تریپل دراو (Triple Draw)

آموزش نحوه بازی ۲-۷ تریپل دراو

این بازی نهایت ۶نفره می‌باشد. مشابه با تگزاس هولدم این بازی نیز دیلر باتون دارد (چیپ سفید رنگ که روی آن D نوشته شده است و کارت‌پخش‌کن را مشخص می‌کند). اولین بازیکن سمت چپ دیلر اسمال-بلایند و دومین بازیکن بیگ-بلایند را قرار می‌دهد. در اولین مرحله هر بازیکن ۵ کارت دریافت می‌کند. شرطبندی از بازیکن سمت چپ بیگ-بلایند یعنی آندردگان درست مثل هولدم آغاز می‌شود. هر بازیکن آپشن کال، ریز و فولد را دارد.

 بعد از این که اولین دور به پایان رسید، هر بازیکنی که فولد نداده است می‌تواند دراو کند. بازیکنان می‌توانند هرکارتی که می‌خواهند رد کرده و آن‌ها را با کارت‌های جدید جایگزین کنند. اولین بازیکنی که شروع به بازی می‌کند نفر سمت چپ دیلر است (مشابه با هولدم). بازیکنان می‌توانند بین ۰ تا ۵ کارت خود را تعویض یا دراو کنند. اگر یک بازیکن تصمیم بگیرد که کارتی را تغییر ندهد اصطلاحا پَت (Pat) کرده است. بعد از اینکه بازیکن اول در مورد دستش تصمیم گرفت، به نوبت بازیکنان کارت‌های خود را رد می‌کنند (دیسکارد می‌کنند).

پس از اینکه تمام بازیکنان تصمیم‌گیری کردند، دیلر به نوبت شروع به جایگزین کردن کارت‌های آن‌ها می‌کند. به طور مثال اگر اولین بازیکن ۳ کارت دیسکارد کرد، دومین بازیکن ۲ کارت و سومین بازیکن ۱ کارت، دیلر در ابتدا ۳ کارت به بازیکن اول می‌دهد و کارت‌های رد شده را وارد کارت‌های ماک (کارت‌های فولد شده جلوی دیلر) می‌کند. به همین ترتیب همین کار را برای بازیکن دوم و سوم نیز انجام می‌دهد.

پس از اینکه دراو به پایان رسید، دور جدید شرطبندی آغاز می‌شود. بازیکنان برای بار دوم شانس دراو کردن دارند. پس از پایان دور دوم دراو، یک شرطبندی دیگر آغاز می‌شود. بار دیگر بازیکنان شانس دراو خواهند داشت. پس از آخرین دراو دور آخر شرطبندی انجام می‌شود و ضعیف‌ترین دست برنده بازی خواهد بود.

اگر کارت‌های کافی برای دراو بازیکنان وجود نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

گاهی اوقات کارت‌های کافی برای دراو کردن بازیکنان در یک دست وجود ندارد و دک به پایان می‌رسد. وقتی این اتفاق می‌افتد کارت‌های ماک شده بُر زده می‌شوند و دیلر دراو را کامل می‌کند. کارت‌هایی که در دک جدید هستند تماما کارت‌هایی‌اند که بازیکنان در دورهای قبلی ماک کرده‌اند و دیلر آن‌ها را مجددا پخش می‌کند.

آموزش پوکر ۲-۷ تریپل دراو (Triple Draw)

مثال قبلی را در نظر بگیرید. دیلر ۳ کارت به بازیکن اول می‌دهد و ۱ کارت به بازیکن دوم. در این مرحله کارت‌های دک به پایان می‌رسند. کارت‌های ماک شده دورهای قبلی به همراه کارت‌های دیسکارد شده بازیکن اول بُر زده می‌شوند. دیسکارد‌های بازیکن دوم شامل این بُر نمی‌شوند، به این دلیل که تمام کارت‌های او جایگزین نشده‌اند. درنتیجه امکان ندارد که بازیکن در یک مرحله از شرطبندی کارتی که خودش دیسکارد کرده را دوباره دریافت کند.

ساختار شرطبندی

در پایان آموزش باید بگوییم ساختار شرطبندی در پوکر ۲-۷ تریپل دراو مشابه با لیمیت هولدم است. در دو دور اول شرطبندی ریزها هم‌اندازه با استک کوچک میز هستند. درنتیجه اگر بازی ۲۰$/۱۰$ باشد، در دو دور اول بازیکنان می‌توانند هر بار نهایت ۱۰$ ریز دهند. در دو دور آخر نیز مبلغ شرط‌ها دوبل می‌شود و به به ۲۰$ می‌رسد.

موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید