دسته‌ها

بستن شرطدوره آموزش پایه‌ای پوکر

آموزش پوکر تگزاس هولدم – قانون دو و چهار

معرفی یک راه ساده برای محاسبه درصد شانس در پوکر هولدم

قانون دو و چهار

گاهی اوقات محاسبه شانس برنده شدن یک دست پوکر می‌تواند سخت و پیچیده باشد. ولی یک راه ساده با تقریب خوبی وجود دارد که در مواقع حساس می‌توانید از آن استفاده کنید، حتی اگر شما خودتان را به‌عنوان نابغه‌ی ریاضیات قبول نداشته باشید! پس با ادامه آموزش پوکر تگزاس هولدم همراه باشید.

در درس قبل دیدیم که چطور باید تعداد اوت‌ها یا برگ‌های برنده بیرونی را محاسبه کنیم. در این درس ترفندی را که به قانون دو و چهار معروف است، یاد خواهیم گرفت. قانون دو و چهار به شما کمک می‌کند تا احتمال برد دستتان را محاسبه کنید بطوری‌که در ترن به شما می‌گوید که آیا باید کال کنید یا افزایش دهید و یا فولد کنید.

 بعدازاین‌که فلاپ پخش شد تعداد اوت‌های خود را بشمارید، سپس آن را در ۲ ضرب کنید تا درصد شانس برنده شدنتان در ترن مشخص شود، اگر تعداد بیرونی‌ها را ضربدر ۴ کنید درصد برنده شدن در ریور مشخص شود.

راه دیگر محاسبه درصد شانس این است که اگر دو کارت مانده باشد تعداد اوت‌ها را در ۴ ضرب کنید و اگر یک کارت مانده باشد باید آن را در ۲ ضرب کنید.

نتیجه بدست آمده درصد تقریبی شانس شماست که دستتان به ثمر برسد. برای ادامه مبحث قانون دو و چهار در آموزش پوکر تگزاس هولدم به مثال‌های زیر توجه کنید.

آموزش پوکر هولدم

مثال

۱) ♣T۹ دارید روی فلاپ AJ♠۸ می‌آید، پیش‌بینی‌تان این است که حریف A♣T داشته باشد، و یک جفت باشد، پس یک ردیف (straight) می‌خواهید تا برنده این دست باشید. یکی از چهارتا بی‌بی و چهار تا ۷ را لازم دارید تا دستتان را بسازید. این کل ۸ برگ برنده بیرونی شماست.

 حالا باید از فرمول استفاده کنید. درصد ساخته شدن دستتان:

روی فلاپ: ۸*۴=۳۲% (۲ کارت دیگر مانده که روی میز بیاید)

روی ترن: ۸*۲=۱۶% (۱ کارت دیگر مانده که روی میز بیاید)

 البته این فرمول صد در صد دقیق نیست، اما تقریب بسیار بالایی دارد که می‌شود روی میز از آن استفاده کرد.‌

 ۲) AK دارید و روی فلاپ A♠۳♣۶ جفت بالا (top pair) هستید. متاسفانه حریف ♣A۶ دارد که دو جفت است. پس یک شاه می‌خواهید تا برنده شوید. اگر شما ۳ تا اوت خود را در چهار ضرب کنید می‌بینید که در شرف باخت هستید یعنی دست بسیار بدی دارید و تنها ۱۲% شانس برنده شدن دارید.

 ۳) JT دارید و روی فلاپ ♣Q۹۲ است. در حال حاضر، شما فقط‌ کارت بالای بی‌بی دارید، ولی تعداد اوت‌ها بسیار زیاد است در این مورد، هر کارت دل یا ۶ اوت دیگر برای ردیف شدن دست شما را خواهد ساخت، (K یا ۸ را دوبار نشمرید) این یعنی که شما مجموعا ۱۵ برگ برنده بیرونی دارید به این معنی‌که ۳۰% شانس بردن در ترن و ۶۰% شانس بردن تا ریور دارید.

 جمع‌بندی

قانوم دو و چهار از مباحث ساده ولی بسیار کاربردی در آموزش پوکر تگزاس هولدم است. برای اجرای قانون دو و چهار فقط باید بعد از فلاپ تعداد برگ‌های برنده بیرونی را بشمارید و در ۲ یا ۴ ضرب کنید تا درصد شانس خوردن کارت‌هایتان را به‌دست بیاورید. با این اعداد می توانید یک بررسی سریع انجام دهید و تصمیم خود را در مورد ماندن در بازی یا خروج از آن بگیرید.

مثل همیشه، این کار به نحوه بازی حریف بستگی دارد. وقتی اعتمادبه‌نفس کافی برای بازی روی میز را به‌دست آوردید، محاسبات بهتر و قوی‌تری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

قانون دو و چهار ابزار بسیار ارزشمندی در بازی است، یادتان باشد که حتما از آن استفاده کنید.

 

محاسبه ضریب پات (Pot Odds)

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید