دسته‌ها

آموزش پوکر بادوگی (Badugi)
دوره آموزش پایه‌ای پوکرمقالات عمومی

آموزش پوکر بادوگی (Badugi)

در این مقاله با آموزش پوکر بادوگی (Badugi) با شما همراه هستیم، این فرم از آسیا نشات گرفته است و نوعی بازی دراو می‌باشد. این بازی شباهت‌هایی با Lowball دارد و دست‌های ضعیف‌تر در آن برنده می‌شوند. تفاوت این فرم با فرم‌های دیگر پوکر بسیار قابل ملاحظه است، چرا که قدرت دست‌ها و قوانین پوکر در آن متفاوت می‌باشند. دست‌هایی که پیر ندارند و کارت‌های آن‌ها کوچکتر است قویترین محسوب می‌شوند، به ویژه اگر هر کدام از یک خال متفاوت باشند. در ادامه با پوکر بادوگی آشنا خواهید شد.

نحوه بازی در پوکر بادوگی (Badugi)

بلایندها

در پوکر بادوگی بلایندها مبالغ شرطبندی اجباری هستند، بازیکن سمت چپ دیلر اسمال-بلایند و بازیکن بعدی بیگ-بلایند را وارد پات می‌کند. معمولا اسمال-بلایند نصف بیگ-بلایند است.

پخش شدن کارت‌ها

هر بازیکن ۴ کارت مخفی دریافت می‌کند. اولین دور شرطبندی انجام می‌شود و می‌توانید در آن کال، ریز یا فولد کنید. بازیکنانی که در پات باقی‌مانده اند پس از اولین دور شرطبندی حق «دراو» کردن را دارند. دراو کردن در این بازی به این معنی است که می‌توانید هر کارتی که نمی‌خواهید را بدهید و بجای آن یکی دیگر دریافت کنید و امیدوار باشید دستتان بهتر شود. در پوکر آنلاین باید روی کارت‌هایی که نمی‌خواهید کلیک کرده و سپس “Discard” را بزنید. حتی اگر بخواهید می‌توانید هر ۴ کارت خود را تعویض کنید. پس از این مرحله دور دوم شرطبندی انجام می‌شود و بازیکنان حق بت یا فولد دارند و همچنین اگر کسی بت نکند می‌توانید چک دهید. وقتی دور دوم شرطبندی به پایان رسید، یکبار دیگر دراو انجام شده و دور سوم شرطبندی نیز انجام می‌شود. در پایان نیز به دور آخر یا چهارم شرطبندی می‌رسیم و پس از آن بازیکنانی که همچنان در بازی باقی مانده‌اند به شوداون می‌رسند. بازیکنی که بهترین دست را دارد برنده پات خواهد شد.

ورودی میز در پوکر (Buy-in)

استراتژی‌های اولیه

هدف در این فرم «بادوگی» شدن است، یعنی ۴ کارت کوچک داشته باشید، هرکدام از یک خال و بدون پیر یا همان جفت باشند. بنابراین بهترین دست شروع A-2-3-4 (هر کدام با یک خال متفاوت) خواهد بود.

قدرت دست‌ها در این بازی با توجه به قوی‌ترین کارت تعیین می‌شود، البته دقت کنید که آس ضعیف‌ترین کارت محسوب شده و استریت نیز در بازی وجود ندارد. شخص می‌تواند ۹-۸-۴-۳ (بادوگی نُه) با چهار خال مختلف داشته باشد و به فردی که ۸-۷-۳-۲ (بادوگی هشت) با چهار خال مختلف دارد ببازد. به همین ترتیب A-2-3-6 (بادوگی شش) به ۵-۴-۳-۲ (بادوگی پنج) بازنده است.  اگر قوی‌ترین کارت یکسان بود، کارت قوی بعدی معیار قرار می‌گیرد و به همین ترتیب.  بنابراین A-4-5-6 (بادوگی شش و پنج) به ۶-۴-۳-۲ (بادوگی شش و چهار) می‌بازد.

اگر بازی به شوداون رسید و هیچ بازیکنی بادوگی نداشت، بازیکنی که ۳ کارت یا ۲ کارت بهتری دارد برنده خواهد بود. به طور مثال شما ♠۳۴۶A دارید (۲خال دل یکسان) در این حالت بین ۲ کارتی که خال مشترک دارند قوی‌ترین حذف خواهد شد، یعنی A-4-3-x خواهید داشت.  این دست به عنوان «چهار با سه کارت» شناخته می‌شود و به تمام بادوگی‌ها بازنده است، اما در مقابل ♠۳۴۵۷ برنده خواهد بود (بالاترین خشت حذف می‌شود و ۳-۴-۷-x باقی خواهد ماند).  به همین ترتیب تمام دست‌های ۳کارته از دست‌های ۲کارته قوی‌تر هستند.  به طور مثال ♣۲۲♠AA دوکارته محسوب می‌شود، چرا که دو پیر دارد، یعنی در نهایت A-2-x-x خواهید داشت. حتی ممکن است دستی یک کارته داشته باشید، به طور مثال ۴۸QJ که در انتها فقط ۴ باقی می‌ماند.

قدرت دست‌ها در پوکر بادوگی (Badugi)

لیستی که در ادامه می‌آوریم برخی از دست‌های پوکر بادوگی (Badugi) را از ضعیف‌ترین به قویترین نشان می‌دهد.

دست‌های یک کارته

پوکر بادوگی (Badugi)

[x-x-x-5] (سه خشت حذف شده است)

پوکر بادوگی (Badugi)

[x-x-x-4] (سه پیک حذف شده است)

پوکر بادوگی (Badugi)

[x-x-x-A] (سه آس حذف شده است)

دست‌های دو کارته

پوکر بادوگی (Badugi)

[Q-J-x-x] (جک پیک و یک جک دیگر حذف شده است)

پوکر بادوگی (Badugi)

[T-9-x-x] (یک ده و ۹ از خال‌های یکسان حذف شدند)

پوکر بادوگی (Badugi)

[۷-x-x-6] (دو پیک قوی حذف شده‌اند)

پوکر بادوگی (Badugi)

[A-2-x-x] (۳ گشنیز و یک آس حذف شده است)

دست‌های سه کارته

پوکر بادوگی (Badugi)

[K-2-A-x] (کینگ خشت حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[Q-2-A-x] (یک کویین خشت حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[J-T-9-x] (کویین پیک حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[J-T-6-x] (کویین پیک حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[J-8-6-x] (کینگ پیک حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[A-4-2-x] (۳ گشنیز حذف شده)

پوکر بادوگی (Badugi)

[A-3-2-x] (یک ۳ حذف شده)

بادوگی (Badugi)

پوکر بادوگی (Badugi)

[K-Q-J-T] (بدترین بادوگی)

پوکر بادوگی (Badugi)

[A-8-7-2]

پوکر بادوگی (Badugi)

[۸-۵-۴-۲]

پوکر بادوگی (Badugi)

[۴-۳-۲-A]

در این بازی باید به پوزیشن نیز فکر کنید، چرا که فردی که در آخر بازی می‌کند می‌تواند در مورد کارت‌هایی که حریف ممکن است داشته باشد، با توجه به کارت‌هایی که دیسکارد کرده است اطلاعات کسب کند. اگر بازیکن قبلی شما هیچ کارتی را رد نکرده باشد، احتمالا در حال حاضر دست قوی دارد.

امیدواریم اطلاعات پایه خوبی در مورد پوکر بادوگی (Badugi) به دست آورده باشید، با آرزوی موفقیت. –

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید